Polska

Polska

Zagrzmi, przelotnie pokropi, trochę się ochłodzi, choć nie wszędzie

We wtorek pogoda niejednemu z urlopowiczów pokrzyżuje plany. Synoptycy prognozują, że w niewielu miejscowościach będzie pogodnie - w większości będzie albo przelotnie padało, albo grzmiało. Niewielkim pocieszeniem będą nieco niższe temperatury, oscylujące na poziomie 20-kilku stopni Celsjusza w górach i nad morzem. Tylko na Warmii i Mazurach utrzymają się prawie 30-stopniowe upały.

"Potężna nawałnica rozpętała się w 5 minut"

W poniedziałek nasilająca się aktywność burzowa objęła większość kraju. Dość gwałtowne burze z intensywnymi opadami i silnym wiatrem występują w zachodnich, południowych i centralnych regionach. Punktowe, słabsze wyładowania pojawiły się również na wschodzie kraju. Zdjęcia i filmy obrazujące sytuację pogodową przesyłają Reporterzy 24.

"Ściółka dramatycznie sucha". Poważne zagrożenie pożarowe w polskich lasach

- W lasach na terytorium Polski wciąż obowiązuje stan zagrożenia pożarowego - alarmują leśnicy. - Ściółka jest dramatycznie sucha, zaś ostatnie ulewy, niestety, ale tylko chwilowo poprawiły sytuację - dodają. O skali zagrożenia świadczy ilość interwencji podjętych z powodu w sumie 3700 pożarów, jakie wybuchły e tym roku na terenie państwowych lasów.

Polska Agencja Kosmiczna zatrzyma naukowców w kraju i rozkręci gospodarkę?

Utworzenie Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) zostało przegłosowane. Już wkrótce spełni się marzenie wielu polskich talentów z dziedziny astronomii. Paweł Abramowicz, reporter "Faktów", postanowił sprawdzić, jakie inne korzyści przyniesie POLSA. - To rozkręci naszą gospodarkę. To rozkręci naszą myśl techniczną - wyliczał jeden z posłów, który jest entuzjastą powstania Polskiej Agencji Kosmicznej.

Powstanie Polish Space Agency. Przeciw było tylko 3 posłów

434 posłów zagłosowało za ustawą o utworzeniu Polskiej Agencji Kosmicznej - w skrócie POLSA od Polish Space Agency. W myśl projektu agencja ma realizować badania przestrzeni kosmicznej, wpierać rozwój technologii kosmicznej i satelitarnej i jej wykorzystanie w przemyśle, obronności i nauce.

W całej Polsce deszcze, a w lasach obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego

Ostatnio słupki rtęci nierzadko przekraczają 30 stopni. Tak wysoka temperatura znacząco przyspiesza parowanie z gruntu, dlatego prawie we wszystkich polskich lasach obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego, a tym samym - bezwzględny zakaz rozpalania ognia.- Zwykła, żarząca się zapałka lub niedopałek może wywołać pożar, w którym błyskawicznie spaliłyby się kilkusetletnie drzewa - tłumaczą leśnicy i apelują o przestrzeganie przepisów.

Deszcze i burze we wszystkich polskich kurortach

Pogoda we wtorek przekreśli ewentualne plany, by zadbać o opaleniznę albo wybrać się na któryś z górskich szlaków. Synoptycy prognozują, że zarówno w kurortach nadmorskich, jak i górskich oraz na Warmii i Mazurach wystąpią przelotne opady deszczu i lokalne burze. Niewielkim pocieszeniem będzie tylko temperatura, gwarantująca subiektywne wrażenie ciepła, a nawet gorąca.

Burze aktywne aż do późnej nocy

Po południu w Polsce uaktywniły się komórki burzowe. Burze pojawiały się głównie na południu, ale pojedyncze komórki odnotowywane były również w centrum. Wyładowania wieczorem były coraz słabsze, ale wygasnąć miały dopiero około północy.

Trzy tysiące dzików na Podlasiu do odstrzału

Główny lekarz weterynarii wydał zgodę na odstrzał 3200 dzików w województwie podlaskim. Odstrzały dotyczą czterech powiatów (sejneński, augustowski, sokólski, białostocki), które położone są przy granicy naszego kraju. Jest to teren, na którym wykryto przypadki wirusa afrykańskiego pomoru świń.

Leśnicy uratowali wilczątko

Kilkutygodniowe szczenię wilka zostało uratowane przez leśników z Nadleśnictwa Przasnysz. Młode zwierzę było chore, a także osłabione. Wilczek został przewieziony do weterynarza. Kiedy się lepiej poczuł, leśnicy wypuścili go do Białowieskiego Parku Narodowego.