Polska

Polska

Rząd zabezpieczy Polskę przed zmianami klimatu. Chce na to wydać 80 miliardów

Rząd szacuje, że w następnych latach największe zagrożenie dla gospodarki i społeczeństwa będą stanowiły ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak powodzie, fale upałów, susze, huragany. Rada Ministrów przyjęła we wtorek dokument wskazujący cele i kierunki działań przystosowujących Polskę do zmian klimatu. Zaniechanie takich działań kosztowałoby budżet do 2030 r. ponad 200 mld zł.

Dokładnie rok temu był już mróz i śnieg

To ciekawe. Podczas gdy dziś w Polsce jest pogodnie i ciepło, a temperatura powietrza o godz. 7:30 wyniosła od 9 st. w Elblągu, przez 12 st. w Warszawie do 15 st. we Wrocławiu, to rok temu temperatura rano w naszym kraju była dużo niższa, wynosiła od -2 st. w Słubicach, 0 st. w Warszawie do 2 st. w Kołobrzegu.

Smog dusi Kraków. Mieszkańcy w pochodzie żałobnym

Kraków plasuje się na trzecim miejscu niechlubnego rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast Europy. Sytuacja miała się poprawić, bo władze miały wprowadzić zakaz palenia węglem, jednak się nie udało. Dlatego mieszkańcy stolicy Małopolski zwrócili uwagę na problem i w tym celu przeszli ulicami miasta w " pochodzie żałobnym".

Zmieniliśmy czas. "Pomysł z granicy absurdu"

Tej nocy spaliśmy dłużej, bowiem Polska jest jednym z 70 krajów, w których obowiązuje zmiana czasu. Kiedyś miało to uzasadnienie związane z efektywniejszym wykorzystaniem światła słonecznego, natomiast teraz eksperci twierdzą, że straty, jakie wynikają ze zmiany czasu, są coraz większe.

W Puszczy Knyszyńskiej odkryto obóz powstańców styczniowych

Drobne monety miedziane i srebrne, guziki, podkowy i ołowiane kule to najważniejsze zabytki odnalezione w ostępie Budziska w Puszczy Knyszyńskiej. Zlokalizowano tam powstańcze obozowisko z 1863 roku. Prawdopodobnie jest to pierwsze potwierdzone naukowo takie miejsce w Polsce.

Gaz musztardowy na dnie Bałtyku

Naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej (WAT) przeprowadzili wnikliwe badania próbek pobranych z dna Zatoki Gdańskiej i odkryli to, czego dotąd się obawiano: w rejonie Zatoki Puckiej istnieją ślady na to, że znajdował się tam niebezpieczny iperyt, czyli środek trujący, potocznie zwany gazem musztardowym.

Urodziły się w niewoli, teraz zaczną nowe życie

W Puszczy Piskiej, największym kompleksie leśnym Mazur, trwa przywracanie rysia. Pracownicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych i miłośnicy zwierząt starają się, żeby z powrotem odtworzyć ten gatunek. W jaki sposób przebiega reintrodukcja gatunku, a także, co doprowadziło do do częściowego wyginięcia tych zwierząt - odpowiada Jerzy Brojek z Nadleśnictwa w Spychowie.

Kraków protestuje przeciwko paleniu węglem

W piątek ulicami Krakowa przeszedł tłum ubranych na czarno ludzi, z twarzami zakrytymi białymi maskami. Wszyscy podążali za białą trumną, skandując hasła „Chcemy powietrza, chcemy oddychać”. Antysmogowy Marsz Żałobny to protest na przyjęty przez zarząd województwa małopolskiego projekt uchwały, dopuszczający palenie węglem w piecach.

Wieżowce wyrastają z mgły

Mgła nie tylko utrudnia życie kierowcom i pilotom. Jest też niezwykle malownicza. Zdjęcia miasta ponad mgłą przesłali nam internauci.

Inwazyjne norki groźne jak barszcz Sosnowskiego

Ministerstwo Środowiska chce, by norka amerykańska znalazła się na liście zwierząt inwazyjnych - poinformował w środę wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski. W Polsce hoduje się ok. 4 mln sztuk norek amerykańskich. Na liście jest już m. in. barszcz Sosnowskiego, rdestowiec japoński, rak amerykański.

Miasto spowite mgłą w jesienny poranek

Wtorkowy poranek przywitał mieszkańców Warszawy jesienną mgłą. To stosunkowo częste zjawisko jesienią, a mgły z reguły szybko ustępują. W ciągu dnia pogoda w niemal całym kraju będzie sprzyjać spacerom. Zdjęcia pokazujące poranną atmosferę otrzymaliśmy na Kontakt 24 od internautów.

Góry całe na biało. Szlaki zasypało prawie 30 centymetrów śniegu

W Tatrach już rano turystów wyruszających na szlak zaskoczyła blisko 30-centymetrowa warstwa białego puchu. Szlaki turystyczne już od wysokości 1300 m n.p.m. znajdują się pod grubą warstwą świeżego śniegu. Choć późnym popołudniem zabrakło już słońca i pojawiły się mgły, utrwalone na zdjęciach słoneczne przedpołudnie wyglądało magicznie.

Oszałamiające widoki z drona nad Tatrami

Jak pisze na jednym z forów internetowych nie chciał ryzykować latając daleko w celu uzyskania fajnych ujęć, trzymał się w granicach stu metrów od szczytu. Cieszy się, że "miał farta", że pogoda dopisała. Efekt jest oszałamiający - obejrzyj Tatry kręcone z drona przez "hasofiego", który wysłał nam nagranie na Kontakt24.

Polska przykryta mgłą. Problemy na lotniskach

Poranna mgła wpłynęła na pracę portów lotniczych Wrocławia, a także Poznania. Z Wrocławia nie odbył się lot do Kopenhagi, w Poznaniu na godz. 10.30 został przełożony lot na Lanzarote, który miał się odbyć o godz. 7.40. To nie jedyna niedogodność, jaka wystąpiła przez mgłę na tym lotnisku.

Trenuje w Dąbrowie Górniczej, by przepłynąć Kanał La Manche

Przepłynięcie kanału La Manche to cel trudny do osiągnięcia, ale możliwy. Przygotowuje się do niego Leszek Naziemiec - pływak z Dąbrowy Górniczej. O tym, jak wyglądają treningi, jakie zagrożenia czyhają w chłodnych wodach oraz co skłoniło mężczyznę do takiego wyboru, opowiada redaktorowi TVN24.

Żuraw spacerował ulicami Szczecina

Pewien żuraw wyszedł dziś na spacer po jednej ze szczecińskich ulic. Ptak spacerował po niej wraz ze swoim opiekunem, pracownikiem Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt.

Mgły ograniczają widzialność do 200 m

W czwartkowy poranek w Polsce sporo jest mglistych miejsc. Miejscami widzialność może być ograniczona do 200 m. Za kilka godzin sytuacja powinna się poprawić, bo według prognozy pogody mgły mają ustąpić do południa.

Węże przed zimą masowo giną na drogach

Leśniczy i ekolodzy apelują, by na drogach zachować ostrożność, zwłaszcza tych, w pobliżu których jest las. W ciepłe dni węże często wypełzają nawet na ruchliwe trasy, ponieważ szukają kryjówek, w których przeczekają zimę. To właśnie tu najwięcej z nich traci życie pod kołami samochodów.

"Rósł taki grzmot". Znalazł 2,5-kilogramowego prawdziwka

- Wydaje mi się, że to na całą zimę starczy - komentował swoje znalezisko mężczyzna z woj. lubuskiego, który znalazł wielkiego grzyba. Oprócz niego gigantycznego prawdziwka znalazł w ostatnim czasie pewien gdynianin, a pod koniec września udało się to także naszemu internaucie.