Polska

Polska

W niedzielny poranek było słonecznie i mroźno. - Najzimniejsze okazały się Suwałki, gdzie termometry wskazały -19 st. Celsjusza, a przy gruncie nawet -23 st. C - mówi synoptyk TVN Meteo Artur Chrzanowski.

Inwersja temperatur w Bieszczadach sprawiła, że w górach jest bardzo dobra widoczność. Z połonin można oglądać krajobrazy odległe o nawet 150 km. Widać m.in. Tatry.

W sobotę Słońcu towarzyszyło kilka zjawisk. Okrągła tęcza pojawiła się nad Szklarską Porębą, nad Kętrzynem zaszło natomiast nie jedno, a dwa Słońca.

Pod łowiącym ryby na jeziorze Tałtowisko mężczyzną załamał się lód. - Wędkarz wpadł do wody. Pomimo pomocy medycznej, zmarł z wychłodzenia - podał Zbigniew Jarosz, rzecznik warmińsko-mazurskiej straży pożarnej.

W sobotę w Puszczy Piskiej otwarto sześć malowniczych tras narciarskich o łącznej długości 40 km. Mają one różną długość (od 2,5 km do 25 km) i skupione są wokół wioski Wiartel pod Piszem. Wszystkie są oznakowane i opisane.

Do Polski zawitała mroźna zima. W ciągu dnia powinniśmy przyzwyczaić się do kilku, a nawet kilkunastu stopni mrozu. W nocy będzie jeszcze zimnej. Policja i strażacy przypominają i proszą, by nie zapominać o tych, których mróz może zabić. Ostatniej nocy z wychłodzenia zmarły dwie osoby.

122 pługosolarek pracuje aktualnie na drogach krajowych w całej Polsce - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Nawierzchnie są śliskie z powodu ujemnych temperatur i lokalnych opadów śniegu.

W piątek narciarze będą mogli cieszyć się słoneczną pogodą. Niestety na stokach leży głównie zbity i zmrożony śnieg. Temperatura w najcieplejszym momencie dnia wyniesie tylko -13 st. C.

Ruszyła akcja dokarmiania żubrów w Puszczy Białowieskiej. Odkąd zima się zaostrzyła, zwierzęta chętnie korzystają z "cateringu" zapewnionego przez człowieka. Dobrze wiedzą, kiedy podejść do paśników, bo rozpoznają nawoływanie leśniczych.

Fiaskiem zakończyła się w środę próba prywatyzacji ośrodka narciarskiego "Pilsko" w Korbielowie w Beskidach. - Nikt nie zgłosił się do licytacji - poinformował Marcin Kędracki, prezes Gliwickiej Agencji Turystycznej, do której należy ośrodek.

Mimo kilkudniowej odwilży, w wielu miejscach utrzymał się prawdziwie zimowy krajobraz. Na Kontakt Meteo spływają nowe, zapierające dech w piersiach zdjęcia pokrytych śniegiem lasów, pól i jezior.

Pięć uroczych szczeniaków owczarka podhalańskiego zostało przekazanych góralom z Podhala. Pieski trafiły do hodowców owiec dzięki organizacji WWF Polska. "Wilk nie musi wyrządzać szkód w stadach owiec, bo każdy hodowca może zabezpieczyć swoje zwierzęta przed drapieżnikami" - piszą organizatorzy akcji.

"Armagedon" za szybą samochodu nagrał Reporter 24. Na filmie przesłanym na Kontakt 24, zarejestrował śnieżycę, jaka przeszła w środę pod Warszawą. - Nad stolicą przesuwa się wilgotna masa powietrza o równowadze chwiejnej. Wytrwarzające się w niej chmury powodują nagły i intensywny opad śniegu - wyjaśnia intensywność opadów synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek.

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe znowu podniosło stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. Wieczorem ogłoszono trzeci stopień w pięciostopniowej skali. Oznacza to, że zagrożenie jest znaczne.

100 tys. drzew i ponad 260 hektarów krzewów zniknie znad Wisły w woj. świętokrzyskim. Oczyszczenie z samosiejek terenów między brzegiem rzeki a wałem przeciwpowodziowym ma poprawić ochronę przed wylewami.

Wyjątkowo ciepła tegoroczna zima nie sprzyja hobbystycznym połowom. Lód jeśli w ogóle pojawia się na jeziorach i stawach, jest bardzo cienki. Reporter 24 przesłał na Kontakt Meteo zdjęcia wędkarza poławiającego na cienkim lodzie. Internauta pyta czy wychodzenie na lód w takich warunkach nie jest lekkomyślnością.