Jak poinformowali ratownicy TOPR, w piątek przed południem z Rysów zeszła lawina. Poszkodowany został turysta. Spadł kilkaset metrów w dół, ma otwarte złamanie uda. Trwa akcja ratunkowa.
Choć do początku zimy został jeszcze ponad miesiąc, w części kraju już zrobiło się biało. Nie tylko w górach leży śnieg. Zimowa sceneria panuje m.in. w Białymstoku, Warszawie i Lublinie.
Zobacz niezwykłe zdjęcia wykonane w dwóch kompleksach leśnych poznańskiej dyrekcji Lasów Państwowych. Oglądając fotografie można się przekonać, że las z perspektywy lotu ptaka urzeka swymi zróżnicowanymi barwami i fakturami.
Rosnąca liczba wilków w lubuskich lasach sprawia, że coraz więcej tych chronionych zwierząt ginie pod kołami samochodów. Żeby ograniczyć to zjawisko, przy kolejnych drogach ustawia się tablice ostrzegające kierowców przed wilkami mogącymi nagle wbiec na jezdnię.
W poniedziałek pogoda w Polsce była bardzo gwałtowna, a w wielu miejscach typowo zimowa. Na północy prószył śnieg, w Warszawie pojawiła się krupa śnieżna.
W Płocku zanotowano znaczny wzrost niebezpiecznych dla zdrowia substancji. We wrześniu wykryły go stacje pomiarowe. Obecnie prokuratura wszczęła w tej sprawie śledztwo i bada okoliczności zdarzenia.
Przy ulicy Racławickiej 36 na warszawskim Mokotowie w czwartek przewróciło się drzewo. Zniszczyło poważnie samochód dostawczy, uszkodziło też stojące za nim auto osobowe.
Ostrzeżenie dla turystów w górach. W ostatnich dniach ratownicy TOPR interweniowali kilka razy w związku z nieodpowiednio przygotowanymi turystami, którzy wybrali się w góry. Sprawdź, jak przygotować się do pieszych wędrówek po zaśnieżonych i oblodzonych szczytach.
W sobotę w północno-wschodniej Polsce wypiętrzyły się groźne chmury. Z nieba spadły lodowe kulki i Reporterzy 24 napisali, że to grad. Synoptyk TVN Meteo wyjaśnia co widnieje na zdjęciach.
Wystarczą chęci, odrobina samozaparcia i dobra organizacja. Nastolatek ze Swarzędza sam zaprojektował sondę z urządzeniami pomiarowymi i wypuścił ją do atmosfery. Teraz będzie opracowywał wyniki swoich badań.
We wtorek w południowej Polsce zrobiło się wyjątkowo ciepło, jak na koniec października. W Tarnowie odnotowano 20 st. C. W najchłodniejszym rejonie Polski było aż o 14 st. C mniej.
Przez kilka ostatnich dni nad Polską zalegały ciężkie, deszczowe chmury. W weekendową noc z soboty na niedzielę na południu niebo zaczęło się przejaśniać. Najpiękniej było w górach, szczególnie w ośnieżonych Tatrach.
W Polsce od godzin nocnych utrzymują się gęste mgły. W Nowym Sączu, Sandomierzu, Włodawie i Jeleniej Górze widać tylko do 100 metrów. Sprawdź, gdzie jeszcze jest mglisto.
W ostatnią niedzielę października cofniemy wskazówki zegarków o godzinę i razem z nami zrobi to mniej niż połowa krajów na świecie. Ze zmiany czasu, tylko w tym roku, zrezygnowały Turcja, Urugwaj, Azerbejdżan i Haiti.
W pobliżu Lidzbarka Warmińskiego można jeździć świecącą ścieżką rowerową. Pierwsza w Polsce taka trasa dla rowerów gromadzi światło w ciągu dnia i oddaje je nocą.
Tuż przed końcem października czeka nas duże ochłodzenie i może padać śnieg z deszczem. Jednak zdaniem synoptyków pogoda może się zmienić na początku listopada.
Za nami wyjątkowa pełnia Księżyca, bo w ten weekend był on stosunkowo blisko Ziemi. Za miesiąc będzie jeszcze bliżej (o ok. 2 tys. km) i wtedy będzie wydawać się jeszcze większy i jaśniejszy niż teraz.
Pogoda w ostatnich dniach była deszczowa i w lesie pojawia się mnóstwo grzybów. Zanim sięgniesz po jednego z nich, sprawdź, czy nie jest trujący. Reporterzy 24 cieszą się ze swoich zbiorów.
W ramach ochrony bocianów białych we wschodniej Polsce, powstał projekt ochrony tych ptaków. Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, które wraz z innymi podmiotami realizuje przedsięwzięcie, przewiduje budowę bezpiecznych platform pod gniazda lub przenoszenie gniazd w inne miejsca.
Bobry w woj. zachodniopomorskim powodują szkody i dlatego pójdą na odstrzał. Projekt zarządzenia w tej sprawie wydała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Przyrodnicy są oburzeni, twierdząc, że zwierzęta te przynoszą więcej pożytku niż szkód.
Mimo że w Karpaczu krajobraz jest jesienny, to w pobliskich górach przyroda przyśpieszyła swój rytm. Szczyty pokryte są białym puchem, a temperatura spadła poniżej zera. Takie warunki nie sprzyjają pieszym wycieczkom.
Przez trzy doby pogoda odrobiła z nadwyżką wrześniową suszę i brak opadów. Przez Polskę przeszły ulewy, a w Tatrach spadło pół metra śniegu. TOPR ostrzega przed lawinami.