Smog, który zalegał ostatnio nad polskimi miastami został przewiany przez wiatr. Zima sprzyja rozwojowi smogu, ale to nie jedyna pora roku, kiedy to zjawisko powstaje. Fizyk atmosfery radzi, jak z nim walczyć.
Duże opady śniegu w nocy i w ciągu dnia spowodowały wiele utrudnień. W niektórych regionach odwołano zajęcia lekcyjne w szkołach. Na drogach było bardzo niebezpiecznie. Sytuacja jednak powoli wraca do normy.
Choć w kraju jest o wiele cieplej, ujemna temperatura nadal stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. W ciągu ostatniej doby w Polsce zamarzły trzy osoby.
W całej Polsce panuje zimowa, śnieżna aura. Sypie w wielu regionach, przez co sytuacja na drogach jest bardzo trudna. Po południu pogoda powinna się poprawić, lecz to nie koniec opadów śniegu.
W walce ze smogiem pomoże nam teraz głównie pogoda, dzięki której jakość powietrza w Polsce powoli zacznie się poprawiać. Niestety, na mapie nadal widzimy sporo czerwonych punktów, do wieczora sytuacja ta powinna się jednak poprawić. Zapoznaj się z aktualną sytuacją w polskich miastach.
Powietrze w wielu regionach kraju jest zanieczyszczone, czemu sprzyja bezwietrzna pogoda. Władze doradzają niewychodzenie z domów. Jednak ekolog Piotr Skubała wyjaśnia, że niewiele to pomoże, ponieważ smog przenika także do naszych domów. Potrzebne są m.in. konkretne regulacje dotyczące rodzajów paliwa, którymi można palić w piecach.
Ujemna temperatura sprawia, że coraz więcej osób umiera z wychłodzenia. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje, by pomagać osobom narażonym i w razie potrzeby alarmować odpowiednie służby.
W Polsce powietrze jest bardzo zanieczyszczone. Nad miastami utrzymuje się smog, który jeszcze z nami pozostanie. Synoptyk TVN Meteo Wojciech Raczyński wyjaśnia, dlaczego.
Wyżowa pogoda utrzyma się jeszcze przez dwa dni - zapowiada Wojciech Raczyński, synoptyk tvnmeteo.pl. To oznacza, że smog może utrzymać się aż do wtorku.
"Nie da się oddychać, bóle głowy, smród. Słaby wiatr przy takim mrozie sprawia, że oddychamy tym, czym trujemy środowisko" - alarmuje Szymon z Warszawy i jak wielu Reporterów 24 obawia się smogu, który zawisł w niedzielę nad Warszawą i Krakowem.
Ujemna temperatura może być niebezpieczna nie tylko dla zdrowia, ale także dla życia. Mróz zabija kolejne osoby. Następną ofiarą jest bezdomny mężczyzna z Wielkopolski.
Od kilku dni robi się coraz zimniej. W sobotę nad ranem odnotowano najniższą temperaturę tej zimy. Sprawdź, gdzie termometry wskazały ponad -30 st. C. Przy gruncie było jeszcze chłodniej.
W środę miejscami ciśnienie było wyjątkowo niskie. Obecnie gwałtownie rośnie. Tak nagłe zmiany mogą powodować u nas rozdrażnienie i ból głowy, ale są szczególnie groźne dla starszych osób.
Około 8,5 tys. odbiorców w całym kraju nie ma prądu po opadach śniegu i porywach silnego wiatru - poinformował w czwartek dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak. Rano prądu nie miało ok. 18 tys. odbiorców.
Silny wiatr przyczynia się do podnoszenia się wody w rzekach. Miejscami przekroczone są stany alarmowe, co oznacza, że okoliczne obszary mogą zostać zalane.
Nad morzem panuje trudna sytuacja pogodowa. Wieje bardzo silny wiatr. W Ustce porywy sięgają 100 km/h. W godzinach nocnych Polska będzie w strefie silnego wiatru.
Pierwsze noce nowego roku warto poświęcić na astronomiczne obserwacje. Wtedy przypada maksimum roju Kwadrantydów. Reporter 24 uchwycił spadające gwiazdy.