Polska

Polska

Ostre mrozy w ostatnim tygodniu zmroziły Wisłę w stolicy. Od śryżu do rozleglej tafli - dzień pod dniu sytuację na rzece obserwowali warszawiacy i reporterzy tvnwarszawa.pl.

40-letni narciarz zamarzł w Bukowinie Tatrzańskiej w rejonie Wierchu Olczańskiego. Mężczyzna wyszedł w piątek na biegówki, w sobotę jego ciało znalazła rodzina - poinformował rzecznik zakopiańskiej policji Kazimierz Pietruch.

W sześciu województwach pogoda utrudnia życie kierowcom. Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, śnieg lokalnie sypie na północy Polski, a także na Podkarpaciu i na Śląsku.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przesunęła datę wystrzelenia rakiety Vega z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej na 13 lutego. To oznacza, że pierwszy skonstruowany wyłącznie przez Polaków satelita wyleci w przestrzeń kosmiczną nieco później, niż planowano.

W czasie dużego mrozu wybór miejsca parkingowego może nieść za sobą nieprzewidywalne skutki. O jednym z nich przekonał się właściciel chryslera na stołecznej Pradze - donosi tvnwarszawa.pl.

Z powodu fali mrozów odwoływanych jest coraz więcej zajęć w szkołach. W czwartek lekcji nie mieli uczniowie w ponad 40 szkołach, w piątek nieczynnych było już ponad 170 placówek. W budynkach panują zbyt niskie temperatury.

Około tysiąca mieszkańców na gdańskich osiedlach Przymorze, Żabianka i Jelitowo oraz w części Sopotu przez kilka godzin nie mieli ogrzewania i ciepłej wody. Piątkową awarię spowodowało rozszczelnienie rurociągu w okolicach ul. Rzeczpospolitej w Gdańsku. Z kolei w Dobrym mieście ciepłej wody i ogrzewania pozbawionych było 3,5 tys. odbiorców.

Do Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) napływają skargi od pracowników na zbyt niskie temperatury w miejscu pracy. W samym Olsztynie poskarżono się na sześć placówek.

- Najniższe temperatury były na Podlasiu. Słupki rtęci pokazały tam poniżej -30 st. C. W górach w tzw. zastoiskach chłodu było nawet -39 st. C - o nocy z czwartku na piątek mówiła synoptyk Arleta Unton-Pyziołek. Jak podkreślała, wartości przy gruncie mogły być jeszcze niższe, niż te mierzone w stacjach meteorologicznych.

Podczas fali mrozów przechodzącej Polskę Reporterzy 24 zwracają uwagę na sytuację, w jakiej znalazły się zwierzęta. I choć oczywisty jest fakt, że nie można pozostawić ich bez pomocy, to przyrodnicy ostrzegają, aby dokarmiać zwierzęta z głową.

Za nami kolejna bardzo zimna noc. W niektórych miejscach już wieczorem temperatura spadła sporo poniżej -20 st. Rano nie było lepiej nawet kiedy pojawiło się słońce. W Waksmundzie termometry pokazały rano aż -32 stopnie. Na Kontakcie Meteo cały czas pojawiają się informacje o kolejnych mroźnych rekordach tej zimy.

Według danych Komendy Głównej Policji z ostatniej doby z powodu wychłodzenia zmarło kolejnych dziewięć osób. W sumie od 27 stycznia przez mróz życie straciło już 29 osób, a od listopada 2011 - 67.

Do pierwszego, najniższego stopnia zmalało w środę zagrożenie lawinowe w Tatrach. W górach od kilku dni nie padał śnieg. Mróz powoduje, że pokrywa śniegowa jest stabilna i dobrze związana z podłożem, informuje ratownik dyżurny TOPR.

Władze Gdańska podjęły decyzję o wystawieniu koksowników. Staną one na przystankach autobusowych w czwartek. Za pomocą koksowników dogrzewają się już mieszkańcy Warszawy, Torunia i Łodzi.

W Krościenku nad Dunajcem w środę rano było nie tylko zimno, lecz także nierzeczywiście pięknie. Reporter 24 jurekZet przesłał zdjęcia pokazujące, jaki krajobraz potrafi "namalować" mróz.

Jeden z Reporterów 24 potraktował siarczysty mróz twórczo i z przymrużeniem oka. Przez trzy dni FLASHBYDGOSZCZ zostawiał przed domem foremki z zabarwioną wodą, która tężała. Otrzymane kostki lodu układał w "kolorowe góry lodowe".

W województwie lubuskim mróz przyczynił się do podwyższenia stanów wód. - W ciągu najbliższych 48 godzin na tamtejszych rzekach będą się utrzymywać przekroczone stany alarmowe i ostrzegawcze spowodowane zatorami śryżowymi - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W ciągu ostatniej doby z powodu wychłodzenia w Polsce zmarło pięć osób, a od piątku łącznie 20 - wynika z danych Komendy Głównej Policji. Doszło także do 27 podtruć tlenkiem węgla, w tym dwóch osób śmiertelnych.