Polska

Polska

Siarczyste mrozy odpuściły, powróciła łagodniejsza wersja zimy. Niż znad Skandynawii przyniósł w północnej, zachodniej i południowej części Polski przelotne opady śniegu. Od rana padało m.in. w Poznaniu. Zobacz zdjęcia Reporterów 24.

Zima ponownie sprawdza przygotowanie drogowców. Od rana śnieg prószy w północnej i zachodniej Polsce. Na drogi wyjechało prawie pół tysiąca solarek i piaskarek. Nie zapobiegło to jednak problemom - na A4 doszło do karambolu, a w Katowicach na śliskiej drodze zginął taksówkarz.

W okolicach Kielc we wtorek po południu na niebie pojawiły się tęczowe plamy i łuki. To zjawisko zwane parhelionem, czyli słońcem pobocznym. Można je było obserwować dzięki pogodnemu niebu i lekkiej wilgoci w powietrzu.

Polscy saperzy usunęli zator lodowy, który utworzył się na rzece w okolicach Żywca. Zjawisko jest groźne - może doprowadzić do powodzi lub wywołać pęknięcie tamy, a nawet zawalenie się mostu.

Zwierzęta na Podkarpaciu na pewno nie zgłodnieją. - Prawie 1000 ton karmy dla zwierzyny na zimę przygotowali leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie - poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy krośnieńskiej RDLP Edward Marszałek. Zdjęcia zwierząt zrobił Reporter 24.

W nocy z wtorku na środę miała miejsce pełnia Księżyca, nazywana "śnieżną" od okoliczności pogodowych, które zazwyczaj jej towarzyszą. Niebo było w wielu miejscach Polski bezchmurne, więc bez problemu można było obserwować naszego naturalnego satelitę w pełnej krasie.

Świnoujście może cieszyć się wyjątkowym rekordem. Ponad milion internautów ze 107 krajów, m.in. z Trynidadu i Tobago, oglądało w ubiegłym roku świnoujską plażę i przeprawy promowe dzięki zamontowanym tam kamerom internetowym.

Droga krajowa numer 79 jest zablokowana w Kozienicach (woj. mazowieckie) w związku z awarią wodociągu w tej miejscowości - poinformowała we wtorek po południu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Ma kształt sześciennej kostki o boku 10 cm i ważny jeden kilogram. Pierwszy, w całości polski satelita wykonany od podstaw przez studentów Politechniki Warszawskiej. Za kilka dni zostanie wystrzelony w Kosmos. Ma do spełnienia ważną misję, nad którą czuwać będą polscy studenci.

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe od samego rana ćwiczy akcje wyławiania ludzi spod lodu. Poszkodowanych jest coraz więcej. Tylko w minionych dniach na skutek lekkomyślnego ślizgania się po lodzie zginęło 11 osób.

Wraz ze świeżą porcją śniegu, na drogi wyjechały pługosolarki. Od samego rana w celu poprawy warunków na jezdniach pracuje 268 pojazdów. Najmniej utrudnień występuje na północy kraju.

We wtorek narciarze w Polsce mogą liczyć na świeżą porcję śniegu. Już teraz na większości stoków grubość pokrywy śnieżnej przekracza 100 cm. Trzeba jednak uważać na mróz. Temperatura spadnie nawet do -16 st. C.

Silny mróz utrzymuje się w Polsce od ponad tygodnia. Zamarzło wiele rzek i zbiorników wodnych, na których ślizgają się całe rodziny. To niebezpieczne - ostrzega WOPR i strażacy. W ciągu ostatnich dni pod lodem zginęło 11 osób. Jak zatem bez narażania życia korzystać z dzikich lodowisk i co robić, kiedy lód pod nami zacznie pękać?

Mróz nie odpuszcza na północy i północnym-wschodzie Polski. W wyniku niskich temperatur nie kursowały niektóre autobusy PKS w woj. pomorskim. Pozamykano też kolejne szkoły w woj. warmińsko-mazurskim i podlaskim. W Szczecinie w nocy temperatura spadła do niemal -25 st. C.

Od początku lutego z powodu wychłodzenia zmarły 42 osoby. Tylko ostatniej doby z tego powodu zmarło dziewięć osób. Służby wciąż apelują, by informować je o osobach, które znalazły się w sytuacji zagrażającej życiu.

Bałtyckie wybrzeże o tej porze roku nie gości zbyt wielu turystów. Ci, którzy się tam wybiorą mimo chłodu, mogą liczyć na oryginalne widoki. Zdjęcia takich zimowych pejzaży z Orłowa można ogladać na Kontakcie Meteo.

Ostatniej doby z powodu wychłodzenia zmarło osiem osób - podało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Śmiertelnych ofiar mrozów, które chwyciły pod koniec stycznia, jest już w Polsce 53. W wyniku zatrucia tlenkiem węgla zmarły w ostatnich godzinach dwie osoby.