Polska

Polska

Stołeczny Zarząd Oczyszczania Miasta - to ta instytucja dba o bezpieczeństwo warszawiaków na zaśnieżonych drogach. W środę ZOM pracy nie brakowało - na ulice wyjechały setki pługosolarek. Jak wyglądała ich praca - podglądał portal tvnwarszawa.pl.

Na zdjęciach Reportera 24 Michal1996 Karpacz to już nie popularny górski kurort, a baśniowa kraina. Koniecznie zobaczcie, jak niezwykle wygląda Śnieżka, przykryta grubą warstwą śniegu.

- Zakopiańska policja próbuje ustalić tożsamość odnalezionego w Tatrach mężczyzny, który z licznymi odmrożeniami trafił do szpitala. Mężczyzna jest przytomny, ale nie ma z nim kontaktu - powiedział w poniedziałek rzecznik zakopiańskiej policji Kazimierz Pietruch.

Od początku lutego z powodu wychłodzenia zmarły 72 osoby. Tylko ostatniej doby z tego powodu zmarło pięć osób - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Polskie władze apeluja, by wspomagać służby ratownicze informacjami o potencjalnych ofiarach mrozu.

W nocy i w poniedziałkowy poranek w wielu miejscach Polski padał śnieg. Białego puchu przybyło m. in. w stolicy. Synoptycy zapowiadają, że w kolejnych dniach będzie go jeszcze więcej.

W poniedziałek w kosmos rusza pierwszy polski satelita. Jego misja? Sprawdzić, jak skutecznie spłonąć w atmosferze. Dotychczas nikt nie opracował systemu usuwania niepotrzebnych satelitów, można więc na tym zarobić konkretne pieniądze. - Kosmos to biznes - mówi portalowi TVN Meteo przebywający na kosmodromie w Gujanie Francuskiej Maciej Urbanowicz, koordynator projektu.

Tragiczny bilans ostatniej doby to sześć ofiar wychłodzenia, poinformowała rzecznika MSW Małgorzata Woźniak. Odnotowano także cztery przypadki śmiertelnego zatrucia tlenkiem węgla i dziewięć ofiar pożarów.

W mroźny, ale bardzo słoneczny weekend pogoda zachęca do spacerów i wycieczek. Mieszkańcy Mazur znajdują dodatkową rozrywkę: zamarznięte jeziora kuszą, żeby wykorzystać niedostępne przez większość roku powierzchnie. Grubość lodu sprawdzają nie tylko na piechotę, ale też swoimi samochodami. Straż pożarna ostrzega jednak, że to może być niebezpieczne.

Granica dwóch żywiołów - z jednej strony morze, z drugiej ląd, a pomiędzy nimi lód oplatający falochrony i mola. Zimowy krajobraz z okolic Mielna udokumentował Reporter 24 SKORPIOKOSZALIN.

Podłużne formy przypominające stalaktyty i stalagmity, fantazyjne stożki, lodowe klify i grona grudek - zdjęcia takich obiektów pojawiły się na Kontakcie Meteo. Nie jest to jednak galeria dokumentująca zjawiska geologiczne, tylko fotograficzny plon spaceru nad rzekę w Olsztynie.

- 32 stopnie mrozu było w sobotę rano w bieszczadzkich Stuposianach. Do minus 24 stopni Celsjusza spadła w sobotę rano temperatura w Białymstoku i Supraślu.

Od początku lutego jakość powietrza w Małopolsce jest bardzo zła. Stężenie szkodliwego dla zdrowia pyłu zawieszonego PM10 w niektórych miastach czterokrotnie przekroczyła dopuszczalne normy - wynika z danych Małopolskiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. W Małopolsce najbardziej zanieczyszczone powietrze jest w Nowym Sączu, a najmniej - w Tarnowie.

W Tatrach znów wzrosło zagrożenie lawinowe. Od dziś w najwyższych polskich górach obowiązuje drugi stopień, a warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach są trudne - ostrzegają ratownicy TOPR. "Dwójka" obowiązuje też w Bieszczadach.

Siarczyste mrozy odpuściły, powróciła łagodniejsza wersja zimy. Niż znad Skandynawii przyniósł w północnej, zachodniej i południowej części Polski przelotne opady śniegu. Od rana padało m.in. w Poznaniu. Zobacz zdjęcia Reporterów 24.