Polska

Polska

Z każdym dniem słońce grzeje coraz mocniej, powoli topiąc lód na mazurskich jeziorach. Odmarza też ziemia, pozwalając roślinom śmiało piąć się w górę. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wróżą rychłe nadejście wiosny, co rejestrują Reporterzy 24.

Powoli się ociepla, a wraz z pierwszymi wiosennymi roślinami pojawiają się ptaki, które wracają po zimie spędzonej w cieplejszym klimacie. Na Kontakcie Meteo pojawiają się nowe zdjęcia ptasich powrotów. Tymczasem dyrektor warszawskiego zoo przekonuje, że ptaki, które zimę spędziły w Polsce, już od dawna czują wiosnę.

Front atmosferyczny zalegnie nad Polską południowo-wschodnią. Słabe opady deszczu mogą wystąpić także na Suwalszczyźnie i na Mazurach. Przejasni się na zachodzie i na północy kraju.

Dzisiaj przypada Międzynarodowy Dzień Drzemki w Pracy. Nie oznacza to oczywiście, że w majestacie prawa wszyscy możemy bezkarnie przespać się w biurze. Ale jeśli ktoś ma taką możliwość...

Po opadach śniegu w niedzielę ratownicy TOPR zdecydowali o podwyższeniu stopnia zagrożenia lawinowego do drugiego. Na Kasprowym Wierchu leży już ponad 180 cm śniegu. Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są bardzo trudne.

Po wielogodzinnych rozmowach ministrów środowiska Unii Europejskiej Polska zawetowała propozycję ws. obniżania emisji dwutlenku węgla do 2050 r. Tomasz Wasilewski z TVN Meteo uważa, że to dobra decyzja, bo choć polska gospodarka produkuje dużo CO2, to jego wpływ na klimat jest niewielki.

Sześć lodołamaczy, które od początku grudnia zajmowały się kruszeniem lodu na Zalewie Włocławskim, zakończyło pracę. Lód, jaki pozostał jeszcze w części akwenu, zdaniem specjalistów nie powinien powodować zatorów.

Z prawego brzegu Wisły, w miejscu gdzie stanął Stadion Narodowy, warszawskie władze wycięły ponad 4 tys. drzew i krzewów. Ekolodzy alarmują, że złamano w ten sposób przepisy unijne i miasto może dostać surową karę z Komisji Europejskiej. Sprawę opisują reporterzy programu "Polska i Świat" w TVN24.

Po największej w historii katastrofie atomowej od czasów Czarnobyla, cały świat wstrzymał dech w oczekiwaniu na możliwe konsekwencje. W rok po wypadkach w japońskiej Fukushimie Państwowa Agencja Atomistyki ocenia, że Europa nie była zagrożona poważnym skażeniem, ale odnotowano jego minimalne wartości.

Z powodu tegorocznych mrozów ucierpiało co najmniej 30 proc. zasiewów. Największe straty są w zachodniej Polsce i dotyczą głównie pszenicy i pszenżyta - szacuje wstępnie Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

Około 70 hektarów łąk spłonęło w trudnodostępnym terenie, w północnej części Biebrzańskiego Parku Narodowego. Pożar nie zagrażał ludziom, nie ma też większych strat w środowisku przyrodniczym, ale leśnicy podejrzewają podpalenie.

Mgła nad Warszawą zakłóciła dziś rano funkcjonowanie stołecznego Lotniskiem Chopina. Po godz. 10 rzecznik lotniska Przemysław Przybylski poinformował, że widzialność się poprawiła i port zaczął funkcjonować normalnie. Mgły pojawiły się w piątek nie tylko nad Okęciem, lecz także nad innymi miastami kraju.