Polska

Polska

Na dniach na świat przyjdzie nowe pokolenie polskich fok szarych. Małe urodzą się na wolności na obszarze całego Bałtyku, a także w Stacji Morskiej na Helu. My pokazujemy unikalne zdjęcia USG helskich foczek.

Ratownicy przestrzegają przed wjeżdżaniem autami na zamarznięte warmińskie i mazurskie jeziora. Choć na większości akwenów lód jest jeszcze gruby, to po odwilży staje się kruchy i mało wytrzymały.

Przez cały dzień na Podkarpaciu sypał śnieg. Nad Rzeszowem w poniedziałek przeszła śnieżyca, która sparaliżowała ruch. Wieczorem wszystkie drogi w regionie były już przejezdne, choć na większości zalegało błoto pośniegowe lub świeży śnieg.

W poniedziałkowy poranek śnieg zasypał południowo-wschodnie rejony Polski. Sypać może jeszcze kilka razy w ciągu dnia. Opady będą raz intensywne, raz słabe. Choć biały puch utrzyma się na ulicach m.in. Przemyśla, nie oznacza to, że miasta nie dosięgnie wiosenna aura.

"Choinki" ubrane w odpady pojawiły się na parkingach leśnych nieopodal lubuskiej Skwierzyny. Inicjatorzy akcji, miejscowi leśnicy liczą, że w ten sposób uda im się przekonać ludzi, że wyrzucanie śmieci w lesie nie jest fajne.

Saperzy z brzeskiej jednostki wysadzili zator lodowy na rzece Mała Panew (woj. opolskie) na wysokości miejscowości Jedlice. Lód zatrzymał się w niedzielę pod mostem, a spiętrzona woda groziła zalaniem pobliskiej huty szkła. Wcześniej zator próbowano bezskutecznie skruszyć koparką.

Ponad pięć godzin trwały nocne poszukiwania 24-letniego mężczyzny, który wyszedł w niedzielę ze schroniska Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej i nie dotarł do miejsca zakwaterowania. W akcji poszukiwawczej w Bieszczadach udział wzięło 25 ratowników. Mężczyznę odnaleziono nad ranem na szlaku biegnącym z Połoniny Wetlińskiej do Zatwarnicy.

Sytuacja hydrologiczna w Polsce poprawia się, przede wszystkim za sprawą obniżających się temperatur, które spowalniają odwilż. Tylko w jednym województwie obowiązuje stan alarmu, a w ośmiu - stan ostrzegania. Poziom wód w rzekach jest duży m.in. na Podkarpaciu i na Śląsku

W dwóch z piątkowych czterech województw utrzymano najwyższy, trzeci stopień zagrożenia powodziowego. W wielu innych obowiązuje jednak wciąż wysoki, drugi stopień. Na znacznym obszarze kraju rzeki mogą wzbierać nawet o 100 cm w ciągu 6 godzin - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Wody w dolnośląskich rzekach wciąż przybywa. Stany alarmowe zostały właśnie przekroczone na siedmiu wodowskazach w regionie, natomiast ostrzegawcze - na ponad 20. W mieście Nowogrodziec i gminie Mysłakowice wprowadzono alarmy powodziowe. Po ostatnich opadach i roztopach przybyło wody także w rzekach regionu łódzkiego.

Wszystko wskazuje na to, że naukowcy z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego ochronią nas przed chorobami cywilizacyjnymi i nowotworami. W jaki sposób? Otóż udało się im stworzyć katalizator, który pomoże zmniejszyć ilość szkodliwych poprzemysłowych substancji w powietrzu.

Zatory lodowe i odwilż sprawiają, że zagrożenie powodziowe na południowym zachodzie i południu wzrasta. W sobotę rano kilkadziesiąt domów w dolnośląskim Marciszowie (a także sztab kryzysowy) było pozbawionych prądu właśnie za sprawą podtopień.

Dzień wypełniony reprezentacyjnymi obowiązkami w Żywcu miała dziś prezydencka para. Po spotkaniu z podopiecznymi jednej z fundacji, wizycie w przedszkolu im. rodziny Komorowskich oraz w miejskiej stajni, Anna i Bronisław Komorowscy zwiedzili otwarty niedawno w mieście park miniatur.

Odwilż sięgnęła i Warszawy. Najlepiej widać to w mniej zurbanizowanych dzielnicach stolicy, takich jak na przykład Włochy. Im mniej asfaltu, a więcej "gołej ziemi", tym łatwiej zobaczyć, jak drastyczny był prowadzący do roztopów skok temperatur w ostatnim czasie.

- Nie należy się obawiać wczesnowiosennej powodzi - uspokaja minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. Jego zdaniem pogoda sprzyja spokojnemu rozmarzaniu rzek. Jednocześnie przyznał, że możliwe są lokalne podtopienia spowodowane przez wodę z topniejącego śniegu.

Urzędnicy zbyt wolno wypłacali zapomogi dla powodzian z 2010 roku, a w 30 proc. skontrolowanych przypadków przekroczyli ustawowo wyznaczony termin - poinformowała Najwyższa Izba Kontroli. Jednocześnie kontrolerzy podkreślają, że wypłacone pieniądze były "co do zasady wykorzystane w sposób legalny, rzetelny i gospodarny".

W nocy na plusie, w ciągu dnia do 12 st. C, do tego deszcz i wiatr. Pogoda sprzyja topnieniu śniegu i lodu, w wyniku czego często powstają gigantyczne kałuże, przypominające małe osiedlowe stawy. Tak jest m.in. w Warszawie. A jak odwilż wygląda w całej Polsce? Obejrzyjcie zdjęcia Reporterów 24.

W woj. warmińsko-mazurskim roztapiający się śnieg zalewa niżej położone pola, łąki, a także piwnice i garaże. Straż pożarna pompowała w czwartek wodę już w ponad 100 miejscach. IMGW wydało ostrzeżenia o gwałtownym wezbraniu wód w 12 województwach, z czego w sześciu poziom przekroczył stany ostrzegawcze.