Polska

Polska

Wodna mgiełka na ochłodę. Stolica instaluje kurtyny wodne

Spędzanie upałów w mieście nie należy do przyjemności. Jednak władze Warszawy wychodzą naprzeciw potrzebom mieszkańców stolicy. Kiedy na termometrach pojawią się wysokie wartości, w kilku miejscach Warszawy będą działać kurtyny wodne w godzinach słonecznego szczytu.

"Grad wielkości jaj gołębich"

We wtorek od rana przez Polskę przechodziły burze, którym towarzyszyły gradobicia. Miejscami spadały gradziny sporych rozmiarów. Reporterzy 24 na bieżąco monitorowali sytuację, a zdjęcia i filmy przesyłają na Kontakt 24.

Tak Polacy korzystają z letniej aury. "Nie musimy do Hiszpanii wyjeżdżać"

W ostatnich dniach temperatury poszły mocno w górę. Mieszkańcy niemal całej Polski mogli cieszyć się piękną, słoneczną pogodą. W weekend polskie plaże zapełniały się spragnionymi słońca mieszkańcami nadmorskich kurortów i turystami. Ci, którzy nie mieli takich możliwości, schładzali się w cieniu miejskich parków i lasów.

Poranek z gęstymi mgłami

Nad Polską nad ranem zaległy gęste mgły. W wielu miejscach widzialność była ograniczona, nawet do 100 m. Już od godziny 6. Arleta Unton-Pyziołek informowała nas o mgłach zalegających na południowym wschodzie, wschodzie i centrum kraju. W niektórych regionach wciąż się one utrzymują.

Poranek upłynął nam pod znakiem gęstych mgieł

W wielu województwach Polski do późnych godzin porannych utrzymywały się gęste mgły, nadające okolicy tajemniczy charakter. Dla kierowców jednak malownicze zamglenia są uciążliwie, ponieważ wymuszają ograniczenie prędkości. A jak wiadomo - rano liczy się każda minuta. Synoptyk TVN Meteo zaznaczała jednak, że "mleko" po godzinie 9.00 będzie się rozrzedzało.

Wasze zdjęcia trąby nad Mazowszem

Niewielka, wąska trąba powietrzna utworzyła się w środę na Mazowszu. Jej zdjęcia przesyłacie na Kontakt Meteo oraz Kontakt 24. Jak wynika z prognozy pogody, czwartek zapowiada się burzowo. Czy dzień "zaowocuje" kolejnymi trąbami? - Przy każdym mocno wypiętrzającym się cumulonimbusie jest prawdopodobieństwo, że utworzy się takie zjawisko - powiedziała synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek.

Zaczął się sezon na kurki. Majowe grzyby na zdjęciach Reportera 24

Ciepło i wilgoć to dla grzybów warunki idealne - nic więc dziwnego, że grzybiarze odnaleźli już pierwsze okazy w leśnej ściółce. Zwłaszcza że w czerwcu zaczyna się sezon na pieprznik jadalny, czyli popularną w polskiej kuchni kurkę. Niewielkiego żółtego grzybka odnaleźli leśniczy w olsztyńskich lasach oraz Reporter 24 w Puszczy Bydgoskiej.

W Lublinie piorun zabił 53-letnią kobietę

Ponad 100 razy interweniowali strażacy w woj. lubelskim po burzach i ulewnych deszczach, które przeszły nad regionem w środę. W Lublinie, przy ulicy Młodzieżowej, piorun śmiertelnie raził 53-letnią kobietę. Od wtorku to już druga ofiara śmiertelna burz.

We wtorek spadło do 71 litrów deszczu. Trwa sprzątanie, mobilizacja nie ustaje

Mieszkańcy północno-zachodniej Polski zmagają się ze skutkami mocno deszczowej i gwałtownej pogody. Na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej trwa sprzątanie po wtorkowych nawałnicach, ale też mobilizacja służb ze względu na utrzymujące się obfite opady. Nieco spokojniej zrobiło się na Opolszczyźnie, gdzie trwa usuwanie poważnych szkód spowodowanych przez zaledwie 20-minutowe ulewy.

Trwa wędrówka burz. Nocą nadal będzie grzmieć

Grzmi od wschodniej Wielkopolski, przez Ziemię Łódzką i Świętokrzyską, po Lubelszczyznę. Według prognozy pogody na południu i na wschodzie kraju ma grzmieć również w nocy. Miejscami mogą wystąpić gradobicia.

Dwumiesięczne opady w 36 godzin. Będzie następna fala? "Sytuacja jest znowu poważna"

"Rozumiem, że sytuacja znowu jest bardzo poważna potencjalnie i niespodziewana. Ostrzeżeniem jest to, co się dzieje w Warszawie, ale rozumiem, że możemy się spodziewać znacznie poważniejszych zdarzeń" - powiedział Donald Tusk w trakcie obrad Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. W tym czasie nad Warszawa przeszła gwałtowna ulewa. Według prognoz, w ciągu następnych 36 godzin może spaść tyle wody, ile normalnie spada w dwa miesiące. Służby są w gotowości, ściągają już posiłki.

Burze nie ustają, na wschodzie może grzmieć do późna

Wciąż grzmi na rozległych obszarach wschodniej Polski, a burze w tej części kraju mogą się utrzymać do późnych godzin nocnych. Wyładowania występują w dwóch strefach na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu, a także od Mazowsza po Podkarpacie. Synoptyk ostrzega przed silnym wiatrem i intensywnymi opadami.

Majowe ulewy odsunęły perspektywę suszy

Po ostatnich ulewach poprawiła się sytuacja hydrologiczna na południu kraju. - Zasoby wód gruntowych częściowo się tam odbudowały - poinformowała Marianna Sasim, główny hydrolog kraju. W efekcie ryzyko suszy na tym obszarze zmniejszyło się.

Po sobotnich nawałnicach strażacy interweniowali prawie tysiąc razy

W sobotę po południu w kraju uaktywniły się gwałtowne burze. Towarzyszyły im intensywne deszcze, w efekcie podtopionych zostało wiele budynków. Miejscami zerwał się również porywisty wiatr, co doprowadziło do przerwania linii energetycznych. Rzecznik Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak poinformował, że "w ciągu ostatniej doby strażacy interweniowali prawie 1000 razy".

Czoło fali dotarło już do Torunia. Służby w pełnej gotowości

Fala kulminacyjna ominęła już Mazowsze i dotarła do Torunia. Na terenie województwa kujowsko-pomorskiego zidentyfikowano najbardziej zagrożone miejscowości, a takżę odcinki obwałowań, przygotowano zapasy worków i piasku. Wprowadzono całodobowy dyżur w starostwie powiatowym we Włocławku.

Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego: lasy wyschnięte mimo niedawnych ulew

We wszystkich lasach ogłoszono najwyższy stopień zagrożenia pożarowego i obowiązuje całkowity zakaz używania ognia. Upały doprowadziły do skrajnego wysuszenia ściółki leśnej - miejscami odparowało z gleby ponad 90 proc. wilgoci. Leśnicy przyznają, że prognozowane na kolejne dni temperatury dochodzące nawet do 30 st. C jedynie spotęgują zagrożenie.

Zapora we Włocławku spłaszcza falę. W każdej sekundzie przez tamę płynie 4900 m sześc. wody

Do Zbiornika Włocławskiego wpływa 4900 metrów sześć. na sekundę, w tym samym czasie wypływa z niego 4300 metrów sześć. Dzięki temu udaje się spłaszczyć falę wezbraniową i zmniejszać ryzyko podtopień w dolnym odcinku Wisły. Mimo tego wojewoda województwa kujawsko-pomorskiego wprowadził alarm powodziowy dla nadwiślańskich terenów. W pozostałej części kraju sytuacja stabilizuje się.