Polska

Polska

Do dwóch zdarzeń związanych prawdopodobnie z wypalaniem traw doszło w sobotę w województwie świętokrzyskim. W gminie Bodzentyn na pogorzelisku znaleziono zwłoki mężczyzny, a niedaleko Łagowa doszło do karambolu z udziałem ośmiu samochodów.

"Błękitne niebo, śpiew ptaków, ciepły powiew wiosennego powietrza" - to wrażenia internauty z wyprawy do lasu. Nie on jeden skusił się na marcowy spacer z aparatem. Zdjęcia na Kontakcie Meteo pokazuję, że przyroda z dnia na dzień staje się coraz bardziej wiosenna.

Szusowanie w Polsce w sobotę będzie bardzo przyjemne. Wysokie, często kilkunastostopniowe temperatury i pełnia słońca będą towarzyszyć tym, którzy spędzą dzień na rodzimych stokach. Najwięcej, bo 18 st. Celsjusza, pokażą termometry w beskidzkich Spytkowicach.

Zmianę pór roku dzień po dniu coraz wyraźniej widać w krajobrazie. Nie umykają one czujnym oczom internautów. Na Kontakcie Meteo przybywa zdjęć - nie tylko pierwszych wiosennych kwiatów, ale też podmokłych łąk i uwolnionych od lodu rzek.

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe działa od ponad 100 lat. W tej branży nie ma mowy o urlopie. Co sezon, to nowe wyzwania, ale zawsze jedno priorytetowe - ratowanie życia. To, jak wyglądała praca ratowników w latach 30. i 40. XX wieku, można zobaczyć na zdjęciach opublikowanych przez Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Trwa jedno z najbardziej niezwykłych tegorocznych zjawisk na niebie. We wtorek wieczorem Jowisz i Wenus zbliżyły się do siebie na niewielką odległość trzech stopni. Od wczoraj dwie najjaśniejsze planety nie zdążyły się jeszcze od siebie oddalić. Na Kontakt Meteo dostaliśmy zdjęcia internautów z tego astronomicznego spotkania.

Wraz z nadejściem wiosny płazy migrują na tereny rozrodcze. Po drodze 75 proc. z nich ginie pod kołami samochodów, czemu chcą zapobiec poznańscy ekolodzy. Rozpoczęli budowę specjalnych płotków, zabezpieczających żaby przed wchodzeniem na jezdnię.

Z każdym dniem słońce grzeje coraz mocniej, powoli topiąc lód na mazurskich jeziorach. Odmarza też ziemia, pozwalając roślinom śmiało piąć się w górę. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wróżą rychłe nadejście wiosny, co rejestrują Reporterzy 24.

Powoli się ociepla, a wraz z pierwszymi wiosennymi roślinami pojawiają się ptaki, które wracają po zimie spędzonej w cieplejszym klimacie. Na Kontakcie Meteo pojawiają się nowe zdjęcia ptasich powrotów. Tymczasem dyrektor warszawskiego zoo przekonuje, że ptaki, które zimę spędziły w Polsce, już od dawna czują wiosnę.

Front atmosferyczny zalegnie nad Polską południowo-wschodnią. Słabe opady deszczu mogą wystąpić także na Suwalszczyźnie i na Mazurach. Przejasni się na zachodzie i na północy kraju.

Dzisiaj przypada Międzynarodowy Dzień Drzemki w Pracy. Nie oznacza to oczywiście, że w majestacie prawa wszyscy możemy bezkarnie przespać się w biurze. Ale jeśli ktoś ma taką możliwość...

Po opadach śniegu w niedzielę ratownicy TOPR zdecydowali o podwyższeniu stopnia zagrożenia lawinowego do drugiego. Na Kasprowym Wierchu leży już ponad 180 cm śniegu. Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są bardzo trudne.