Polska

Polska

Kolejki w Beskidach ruszą na majówkę

Kończą się wiosenne przeglądy techniczne beskidzkich kolei liniowych. Prawdopodobnie zostaną uruchomione jeszcze przed przyszłym poniedziałkiem i turyści będą mogli podziwiać z nich piękno polskich gór w majówkę.

MAC: "Nie można wykluczyć kolejnych podtopień"

Woda w rozlewiskach nadal utrzymuje się na wysokim poziomie, ale nie przybywa jej. Poprawiła się pogoda, świeci słońce i od tygodnia nie pada. Jak informuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, poziom wody się stabilizuje i w ciągu kilku najbliższych dni zacznie opadać.

Żegluga Augustowska rozpoczęła sezon. Trasa skrócona z powodu lodu

Pomimo lodu utrzymującego się jeszcze na większości jezior, Żegluga Augustowska rozpoczęła tegoroczny sezon turystyczny. Statki zaczęły wypływać w pierwsze, na razie krótkie rejsy, na jeziorach Necko i Rospuda. Dyrekcja przedsiębiorstwa zapewnia, że podczas długiego majowego weekendu będzie można już pływać także Kanałem Augustowskim.

Do domu mogą dostać się tylko łodzią. Mają ponad 2 km do przepłynięcia

Kilkadziesiąt gospodarstw na Lubelszczyźnie otoczonych przez wylewający Bug od kilku dni jest odciętych od świata. Służby uspokajają - nie ma zagrożenia epidemiologicznego, ale zalecają, żeby nie pić wód z przydomowych studni. "W najbliższych dniach na większości rzek w kraju stan wody będzie się powoli stabilizował" - podało w komunikacie Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Sieć stacji pogodowych pomoże lepiej planować uprawy

Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu uruchomił 34 stacje agrometeorologiczne. Mają one wspierać rolników w decyzjach dotyczących ochrony roślin - poinformował w czwartek dyrektor WODR w Poznaniu Ryszard Jaworski.

Łąka, grill, rowery. Polacy poczuli lato

Nawet 25 st. C w cieniu pokazywały dziś termometry. Kto mógł, spędzał wolny czas na świeżym powietrzu, aura była prawdziwie letnia. Ta sielanka już za chwilę się skończy. Zrobi się chłodniej, będzie wiosna.

Udało się uratować podmywany most. Trwa walka z wodą na Lubelszczyźnie

Połowicznym sukcesem zakończyła się wielogodzinna walka o utrzymanie jednego z mostów w gminie Hanna. Przeprawę udało się zabezpieczyć przed zmyciem przez wodę, ale zamknięto prowadząca nim drogę, stanowiącą jedyny dojazd do kilku gospodarstw. To właśnie na Lubelszczyźnie panuje najtrudniejsza sytuacja na rzekach. Nie znaczy to, że inne miejsca nie są zagrożone - w rejonie ujścia Wisły wydano po południu ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia.

Tysiące pożarów na terenie całej Polski

Płoną pola, łąki i lasy na terenie całego kraju. Zaczęło się właśnie wiosenne wypalanie traw - nielegalne i karalne. Tylko w środę straż pożarna zanotowała 1252 pożarów na terenie całego kraju. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Państwowa Straż Pożarna apelują - nie bądźmy lekkomyślni.

Lasy wyjątkowo suche. Mamy duże zagrożenie pożarowe

W lasach na przeważającym obszarze Polski występuje duże zagrożenie pożarowe - ostrzega Instytut Badawczy Leśnictwa. Ściółka po zimie jest wyjątkowo sucha. Ogień może łatwo się rozprzestrzenić. Leśnicy apelują o zachowanie dużej ostrożności podczas spacerów po lesie.

Trwają poszukiwania rowerzysty porwanego przez Bug

Nadal ani śladu rowerzysty porwanego przez Bug. Dochodzą za to nowe szczegóły dotyczące zdarzenia: mężczyźnie usiłowała pomóc 20-letnia kobieta, która nie zdołała utrzymać go w wartkiej wodzie.

Wiosna w pełni, a tam wciąż lód

Zima nie wszędzie chce odpuścić. Są jeszcze takie miejsca w kraju, gdzie jeziora są skute lodem. Zdjęcia zamarzniętego zakątka Polski dostaliśmy od Reportera 24.

Bardzo jasny meteor nad Polską. "Coś nieprawdopodobnego"

Bardzo jasny meteor przeleciał we wtorek późnym wieczorem nad Polską, Czechami, Słowacją i Węgrami. Wielu z Was go widziało, o czym informowaliście na naszym forum. "Pięknie to wyglądało - duży jasny obiekt, spadający z dużą prędkością, sprawiający wrażenie jakby się spalał, zgasł zaraz nad widnokręgiem" - pisaliście. Zdjęcia i film przelatującego zjawiska dostaliśmy od Pracowni Komet i Meteorów.

Kilkaset gospodarstw odciętych, tysiące hektarów pod wodą

W gminie Hanna na Lubelszczyźnie nie można dojechać do 120 gospodarstw - poinformowało w środę popołudniu Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. 1,85 tysięcy hektarów ziem znalazło się tam pod wodą. W gminie Sławatycze (woj. lubelskie) zalało z kolei 1,7 tys. ha.

Toruń coraz bliżej alarmu. Zrzucają wodę we Włocławku

Niewykluczone, że nocą w Toruniu Wisła przekroczy stan alarmowy. To dlatego, że płynie do niej woda zrzucana ze zbiornika retencyjnego we Włocławku. Jak informuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, na Mazowszu z powodu podtopień ewakuowano kilka osób.

"Ludzie muszą zrozumieć, że z rzeką trzeba współżyć. Trzeba się od niej odsunąć"

Lubelszczyzna walczy z rozlewającym się na wsie Bugiem, a Witold Sumisławski, szef Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, tłumaczy: "Rzeki na wschodzie kraju nie są uregulowane, dlatego w czasie wezbrań naturalnie rozlewają się na okoliczne tereny". Według niego rozwiązaniem jest odsunięcie się ludzi od rzeki, nie budowanie domów w jej pobliżu. - Rzeka musi mieć miejsce - podkreślił w TVN24.

Ropuchę wiaderkiem, czyli jak gdańszczanie chronią swoje płazy

Gdańszczanie chcą chronić ropuchy szare, które rozpoczęły okres godowy. Gdy płazy wędrują do zbiorników wodnych, grozi im rozjechanie przez samochody. Dlatego też w mieście rozstawiono specjalne siatki, a w teren wysłano wolontariuszy, którzy będą przenosić ropuchy na drugą stronę jezdni.

"Nie spodziewaliśmy się tak dużej wody"

- Żeby woda wdarła się na nasze podwórka, brakuje 10 cm - mówił we wtorkowe popołudnie mieszkaniec gminy Hanna na Lubelszczyźnie. To właśnie tam obecnie sytuacja jest najcięższa. Z kolei wzbierająca na Mazowszu woda zagraża m.in. Toruniowi.

Rzeki przekraczają stany alarmowe. W Płocku alarm powodziowy, Hanna odcięta od świata

Przybywa miejsc, w których rzeki przekroczyły stany alarmowe i ostrzegawcze. Nadal wzrasta poziom Wisły, szczególnie w okolicach Płocka, a także Bugu i Odry. W poniedziałek 30 gospodarstw w jednej z gmin na Lubelszczyźnie zostało odciętych od świata po tym, jak w ciągu doby Bug przybrał w tamtym rejonie pół metra. - Lokalnie mogą być problemy, ale takiego zagrożenia krajowego dla jakiejś dużej powodzi nie ma - uspokaja minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.

"Nie będzie wody po szyję, raczej do pół łydki"

- Moim zdaniem teraz nie dojdzie do powodzi - zaznaczał w poniedziałek na antenie TVN24 hydrolog Janusz Żelaziński. - W tej chwili śniegu praktycznie nie ma w Polsce. Ten, który jest w górach, jest zupełnie niegroźny - argumentował. Ekspert powiedział, że w Polsce "nie będzie wody po szyję, ale raczej do pół łydek".

Jowisz spotkał się z Księżycem

W niedzielę w pobliżu księżycowego rogala znalazł się jasny punkt. To Jowisz zbliżył się do ziemskiego satelity na odległość około 3 stopni. Astronomiczne spotkanie na pogodnym niebie zarejestrowali internauci.