Polska

Polska

Słoneczne i "wydłużone" po zmianie czasu dni zachęcają do wybrania się na niewielkie wycieczki i odkrywania atrakcji w najbliższej okolicy. Na Kontakcie Meteo pojawiły się zdjęcia internauty Enrique, który zwiedził dwa malownicze miejsca w Świętokrzyskiem: Pustelnię Złotego Lasu w Rytwianach i pałac Krzyżtopór.

Strażnicy z Nadleśnictwa Leśny Dwór na Pomorzu Zachodnim pomogli borsukowi, który wpadł w pułapkę zastawioną przez myśliwych. Sprytne zwierzę prawie uratowało się samo - przegryzło gałąź, do której przymocowana była linka stalowa. Po drodze jednak borsuk miał nieszczęśliwy wypadek...

Mamy dobre wieści dla turystów, którzy zamierzają w najbliższym czasie zwiedzić Wielkopolskę i woj. kujawsko-pomorskie. Na mapie Szlaku Piastowskiego przybyły dwa kolejne warte zobaczenia miejsca - zdaniem znawców z UE "kluczowe w promocji dziedzictwa kulturalnego Europy".

Idzie zimowy weekend. Koniec marca i początek kwietnia to w wielu miejscach śnieżne klimaty. Czy to „prima aprilis” czy „ultimum marzec” niedługo się okaże. Rower na wszelki wypadek wyjąłem.

W kalendarzu wiosna zagościła już na dobre, a w wielu miejscach Polski coraz więcej widać jej także za oknami. Jednak w niektórych rejonach zima łatwo się nie poddaje. Zdjęcia na Kontakcie Meteo pokazują, że na mazurskich jeziorach trzyma jeszcze warstwa lodu.

Zima w górach jeszcze nie odpuszcza. W poniedziałek rano na Połoninie Wetlińskiej w Bieszczadach było -9 st. C - poinformował ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Jarosław Makutynowicz. Powyżej linii lasu wciąż leżał śnieg.

Na posiłki w lokalach i usługi hotelowe przeciętna polska rodzina wydaje co miesiąc niespełna 60 zł. To najgorszy wynik w UE - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

- Na północnym wschodzie i wschodzie Polski wieje silny i porywisty północno-zachodni wiatr, osiągający w porywach 70-75 km/h - informuje synoptyk TVN Meteo, Arleta Unton-Pyziołek. Według niej mocno powieje do późnych godzin wieczornych, a także w poniedziałek.

Ciepło, coraz cieplej. Przyroda budzi się do życia, co znakomicie widać w ogrodach zoologicznych. Na wybiegi powróciły zwierzęta z gorących stref klimatycznych.

W sobotę na terenie Grodu Piastów na Zawodziu w Kaliszu, zgodnie z prasłowiańskim zwyczajem, pożegnano zimę i powitano wiosnę. Miejscowe Towarzystwo Żywej Archeologii przygotowało w tym dniu rekonstrukcję Jarych Godów i Maslenicy.

Prawdziwie wiosenna, kilkunastostopniowa temperatura, sprawiła narciarzom w Tatrach nie lada niespodziankę. Ci, którzy wjechali na Kasprowy Wierch, by z niego zjechać, odłożyli deski na bok i zaczęli się wygrzewać w słońcu.

Od początku marca w całym kraju doszło już do ponad 27 tys. pożarów traw i nieużytków, alarmuje MSW i straż pożarna. Za wypalanie traw grozi grzywna, a nawet do 10 lat więzienia.

Słońce, wysoka temperatura i brak opadów mogą wywołać uśmiech na naszej twarzy, ale krótkotrwały. Jeśli taka pogoda utrzyma się dłużej, grozi nam susza. Po wiosennych roztopach nie ma śladu, wody w rzekach niskie, a deszczu według prognoz szybko nie zobaczymy. Mogą być kiepskie plony i droga żywność. Czy zagrożenie jest realne, sprawdzała redakcja "Polska i Świat".

Wiosna zaczyna się piękną wyżową pogodą, co daje znakomite warunki do obserwacji nieba. W ciągu dnia gdzieniegdzie rozciągają się białe obłoki, o zachodzie słońca przybierające kolor purpury i fioletu. Kolorowe wiosenne zachody słońca uchwycili Reporterzy24.

Właściciele mazurskich marin wycinają lód piłami spalinowymi. Chcą jak najszybciej zrzucić na wodę łodzie, jachty i motorówki. Pierwsze rezerwacje są już na kwiecień, a lód na jeziorach nadal trzyma.

O złudzie wiosny! W niektórych krajach wiosna zaczyna się 1 marca. Porządnie, zawsze w tym samym terminie, średnie klimatyczne łatwo liczyć - ale klimaty Europy to nie monolit.

Zapowiada się nieco chłodniejszy koniec marca. Nawet dużo chłodniejszy. W piątek i sobotę temperatura w ciągu dnia będzie się zawierała w przedziale 4-10 st. C. W nocy wystąpią przymrozki - nawet do -5 st. C.