Ujemna temperatura sprawia, że coraz więcej osób umiera z wychłodzenia. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje, by pomagać osobom narażonym i w razie potrzeby alarmować odpowiednie służby.
W Polsce powietrze jest bardzo zanieczyszczone. Nad miastami utrzymuje się smog, który jeszcze z nami pozostanie. Synoptyk TVN Meteo Wojciech Raczyński wyjaśnia, dlaczego.
Wyżowa pogoda utrzyma się jeszcze przez dwa dni - zapowiada Wojciech Raczyński, synoptyk tvnmeteo.pl. To oznacza, że smog może utrzymać się aż do wtorku.
"Nie da się oddychać, bóle głowy, smród. Słaby wiatr przy takim mrozie sprawia, że oddychamy tym, czym trujemy środowisko" - alarmuje Szymon z Warszawy i jak wielu Reporterów 24 obawia się smogu, który zawisł w niedzielę nad Warszawą i Krakowem.
Ujemna temperatura może być niebezpieczna nie tylko dla zdrowia, ale także dla życia. Mróz zabija kolejne osoby. Następną ofiarą jest bezdomny mężczyzna z Wielkopolski.
Od kilku dni robi się coraz zimniej. W sobotę nad ranem odnotowano najniższą temperaturę tej zimy. Sprawdź, gdzie termometry wskazały ponad -30 st. C. Przy gruncie było jeszcze chłodniej.
W środę miejscami ciśnienie było wyjątkowo niskie. Obecnie gwałtownie rośnie. Tak nagłe zmiany mogą powodować u nas rozdrażnienie i ból głowy, ale są szczególnie groźne dla starszych osób.
Około 8,5 tys. odbiorców w całym kraju nie ma prądu po opadach śniegu i porywach silnego wiatru - poinformował w czwartek dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak. Rano prądu nie miało ok. 18 tys. odbiorców.
Silny wiatr przyczynia się do podnoszenia się wody w rzekach. Miejscami przekroczone są stany alarmowe, co oznacza, że okoliczne obszary mogą zostać zalane.
Nad morzem panuje trudna sytuacja pogodowa. Wieje bardzo silny wiatr. W Ustce porywy sięgają 100 km/h. W godzinach nocnych Polska będzie w strefie silnego wiatru.
Pierwsze noce nowego roku warto poświęcić na astronomiczne obserwacje. Wtedy przypada maksimum roju Kwadrantydów. Reporter 24 uchwycił spadające gwiazdy.
W ostatnich dniach na terenach górskich wystąpiła inwersja temperatury. Polega to na tym, że wysoko w górach jest cieplej, niż w kotlinach. Podczas gdy w Zakopanem było -10 st. C, na Kasprowym Wierchu temperatura wynosiła -4 st. C.
Piętnastowieczny dzwon z bazyliki katedralnej św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Toruniu zabił o północy w sylwestra. Uruchomiła go grupa flisaków, przypominając tym samym o rozpoczęciu Roku Rzeki Wisły. Trąba Boża bije tylko w wyjątkowych okolicznościach.
Czwartek większości z nas minie pod znakiem pięknej pogody. To zasługa potężnego wyżu. Niestety w nocy z czwartku na piątek aura może dać się we znaki.
W Tatrach od kilkudziesięciu godzin pada śnieg. Wysoko w górach pokrywa śnieżna ma ponad metr grubości, a zagrożenie lawinowe wzrosło. Zobacz film, na którym widać jak trudne są warunki pogodowe w górach.
Niż Barbara spowodował, że w Polsce pojawiły się burze. Wyładowania zarejestrowano głównie na Pomorzu, w Wielkopolsce i na Mazowszu. Burzę w Gdyni nagrał Reporter 24. Czy takie zjawiska zimą to rzadkość?