Polska

Polska

Na Dolnym Śląsku spadł śnieg

Zima nie powiedziała ostatniego słowa - na Dolnym Śląsku w niedzielny wieczór sypnęło śniegiem. Jak wynika z prognozy pogody na 16 dni, przygotowanej przez Tomasza Wasilewskiego, w tym tygodniu jest jeszcze szansa na lokalne opady śniegu.

"Wiosna" 2013 - śniegi, chłód lód. W tym roku można się opalać

Zasypane drogi, straszące przechodniów sople, zmarznięte bociany, lodowe rzeźby i… bałwany. Właśnie takie "wiosenne" zdjęcia przesyłali Reporterzy 24 dokładnie rok temu. W tym roku jest inaczej. W całym kraju zrobiło się słonecznie i ciepło, a miejscami słupki rtęci przekroczyły 20 st. C.

365 dni na trzech zdjęciach. Projekt wrocławian zachwycił NASA

Słońce kręci na niebie ósemki - można pomyśleć, kiedy popatrzy się na zdjęcia dwóch wrocławian. Przez cały rok fotografowali to, jak "porusza się" słońce, a tak naprawdę pokazywali ruch ziemi wokół tej gwiazdy. Dzięki kamerze i silnikowi ze starej drukarki zrobili łącznie... trzy fotografie. Już opublikowało je NASA.

O 17.57 nastała wiosna. W Polsce natura szykowała się od wielu dni

W chwili, gdy Słońce osiągnęło punkt Barana o 17.57, rozpoczęła się astronomiczna wiosna. Na ten dzień przyroda w Polsce szykowała się od już od kilku dni, czego dowody widać na zdjęciach jakie Reporterzy 24 przesyłają na skrzynkę TVN Meteo. Mieniące się kolorami kwiaty, błękitne niebo upstrzone białymi obłokami i soczysta zieleń świeżej trawy to główni bohaterowie przesyłanych przez Was zdjęć.

Niebezpieczne kratery na Pomorzu. Złodzieje bursztynu rozkopują plaże

Kilkadziesiąt kraterów na plażach zostawili po sobie nielegalni poszukiwacze bursztynu. Rabusie rozkopują nadmorski teren za pomocą specjalnych pomp. Ekolodzy alarmują, że dziury są niebezpieczne dla ludzi, a policja i Straż Graniczna zapewniają, że robią co w ich mocy, aby zapobiec nielegalnemu procederowi.

Ponad 5,6 tys. interwencji po wichurach

Tysiące powalonych drzew, zniszczone auta, ponad pół tysiąca uszkodzonych dachów - to bilans wichur, które w weekend i w poniedziałek przechodziły nad Polską. Strażacy interweniowali w sumie 5615 razy.

Troje rannych, dziesiątki tysięcy bez prądu. Wichury ciągle powodują szkody

Prawie 5 tys. interwencji strażaków, ponad 400 uszkodzonych dachów, troje rannych i dziesiątki tysięcy osób pozbawionych dostaw prądu to skutki wichur, które od weekendu nękają Polskę. W poniedziałek wieczorem najtrudniejsza sytuacja panowała na Warmii, Mazurach i Pomorzu, gdzie prąd nie dociera ogółem do prawie 20 tys. odbiorców. W wielu województwach także trwają próby usunięcia powalonych drzew i prace naprawcze sieci energetycznych.

Robaczy Księżyc na pożegnanie zimy

Mimo pochmurnej i wietrznej aury, sporo spojrzeń minionej nocy skierowało się na niebo. Przyciągnął je tam pełny krąg księżyca. To ostatnia pełnia tej zimy, nazywana Pełnią Robaczego Księżyca.

Ekstremalny mecz w wichrze i deszczu. "To tylko podniosło atrakcyjność"

Silny, porywisty wiatr i zacinający deszcz nie zniechęciły piłkarzy Sparty Oleszna i Orła Przerzeczyn Zdrój, którzy w niedzielę zmierzyli się na meczu piłakrskim. "Dla prawdziwych zapaleńców warunki pogodowe nie mają żadnego znaczenia" - skomentował Casimirus, który na Kontakcie Meteo zamieścił zdjęcia z tego spotkania. Potwierdzili to kibice, którzy również nie przestraszyli się pogody.

Po wichurach szkody jak po Ksawerym

Setki powalonych drzew, zerwane dachy i linie energetyczne, zniszczone auta, a także utrudnienia na drogach – to bilans wichur, które od soboty przechodzą nad Polską. Według rzecznika komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej "skala szkód jest porównywalna z jednym z dni, kiedy nad Polską szalał orkan Ksawery".

Wiatr łamie drzewa i zrywa dachy. Reporterzy 24 dokumentują zniszczenia

Sobotni poranek przyniósł pierwsze oznaki załamania pogody. Nieprzyjemnym, zimnym masom powietrza znad Bałtyku towarzyszą opady deszczu, deszczu ze śniegiem i wichury. Strażacy mają pełne ręce roboty, bo wiatr zrywa dachy i łamie gałęzie. Reporterzy 24 przesyłają zdjęcia i filmy pokazujące sytuację pogodową i obrazujące zniszczenia.

Ostatnie chwile przed załamaniem pogody w obiektywie Reporterów 24

- Teraz słonecznie, ale w sobotę wyciągniemy parasole - napisał jeden z Reporterów 24 w komentarzu pod swoim zdjęciem. Rzeczywiście, w sobotę aura nie będzie tak sprzyjająca jak w ciągu tygodnia. Mieszkańcy całego kraju będą mogli zapomnieć o okularach przeciwsłonecznych i wyciągnąć kalosze. Ostatnie chwile mijającego tygodnia ze słoneczną pogodą uwiecznili na swoich fotografiach Reporterzy 24.

Pętla przez górskie wyspy. Poznaj mało znaną część Beskidów

Przez 56 szczytów i 46 miejscowości przebiega nowo wytyczony szlak główny Beskidu Wyspowego. Ma formę pętli, więc wędrówkę można rozpoczynać w dowolnym punkcie. Żeby zachęcić turystów do poznawania tej mało znanej części Beskidów Zachodnich, ustanowiono też specjalną odznakę Beskidzkie Wyspy.

Oko w oko z sarnami i dzikiem

"Zobaczyłam, że coś między drzewami się porusza, a później spłoszone zaczyna biec" - napisała na warszawa@tvn.pl Karolina. Internautka tvnwarszawa.pl przekonała się, że weekendowy spacer po Lasku Bielańskim może zapewnić sporą dawkę adrenaliny.

Znów witaliśmy dzień mgłami. "Dodają porankowi uroku"

Mglisty początek niedzieli zaliczyły regiony na zachodzie, w centrum i na południowym wschodzie kraju. Największe ograniczenia widzialności odnotowano na Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce, gdzie miejscami była ona skrócona do 50 m. Przed południem mgły zanikły i w całym kraju przeważyła słoneczna aura.

Coraz bliżej wiosny. Reporterzy 24 na spacerze

Niemal bezchmurne niebo i słoneczna pogoda zmobilizowały wielu Reporterów 24 do spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu. Meteorolodzy zapowiadają, że taka pogoda utrzyma się przez kilka następnych dni. Internauci przesyłają zdjęcia oznak wiosny, które zauważyli podczas sobotnich spacerów.

Żurawie wracają wcześniej na Suwalszczyznę

Żurawie, gągoły i gęsi wcześniej niż zwykle przyleciały na Suwalszczyznę, nazywaną polskim biegunem zimna. Nie ma jeszcze bocianów, które lecą już do Europy. Chociaż w przyrodzie widać wiosenne poruszenie, przyrodnicy podkreślają, że w tym regionie zima może jeszcze o sobie przypomnieć.

Wiosna? Jeszcze nie teraz. Do Polski wrócił śnieg

Mimo meteorologicznej wiosny, mieszkańców wschodniej części kraju zaskoczył śnieg. Dla niektórych jest to zapewne jedna z ostatnich chwil w tym sezonie, podczas której można nacieszyć się białym puchem. Z kolei dla innych to przykra konieczność założenia cieplejszego ubrania. Zobacz zaśnieżone miejscowości w obiektywie Reporterów 24.

Prawie tysiąc wypadków na stokach Tatr

971 razy ratownicy TOPR udzielali pomocy poszkodowanym w wypadkach narciarskich podczas minionych ferii na podtatrzańskich stokach. - To nieco więcej niż podczas ubiegłorocznych ferii - powiedział w poniedziałek ratownik TOPR Andrzej Marasek. - Narciarze najczęściej doznawali urazów nóg, głównie stawów kolanowych, snowboardziści natomiast - urazów rąk i nadgarstków - poinformował Marasek