W wyższych partiach Tatr panują trudne warunki. Obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Należy zachować szczególną ostrożność.
W Tatrach obowiązuje drugi, w pięciostopniowej rosnącej skali, stopień zagrożenia lawinowego. Wzmaga się wiatr, sypie też śnieg. Jak informuje Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, "pokrywa śnieżna jest umiarkowanie związana na niektórych stromych stokach, na ogół jednak jest dobrze związana". TOPR podaje, że wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach.
W wyższych partiach śnieg jest zamrożony i bardzo twardy. Tatrzański Park Narodowy ostrzega, że poślizgnięcie się na oblodzonych odcinkach grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem z wysokości.
Podczas silnie wiejącego wiatru na szlaki mogą spadać gałęzie i drzewa. Mogą się łamać pod ciężarem śniegu. "Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie, gałęzie i zsuwać się powalone drzewa" - czytamy w komunikacie TPN.
TPN w komunikacie turystycznym podkreśla, że wybierając się w góry, trzeba odpowiednio się przygotować. "Trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, by wrócić przed zmrokiem. W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia, takie jak: deszcz, śnieg czy silny wiatr" - apeluje.
Akcja ratunkowa w Tatrach
Niemal całą noc z niedzieli na poniedziałek trwała akcja ratunkowa TOPR-owców w rejonie Morskiego Oka. Z powodu bardzo trudnych warunków pogodowych - silnego wiatru i śnieżycy - dwóch taterników nie mogło odnaleźć drogi zejściowej z masywu Mięguszowieckiego Szczytu. Wspinacze musieli spędzić dobę na Wielkim Szczycie Mięguszowieckim.
- Jeden z taterników doznał bolesnego urazu stawu skokowego, co uniemożliwiło mu samodzielne zejście - powiedział Adam Marasek, ratownik TOPR. W związku z tym trzeba było go ewakuować. Z centrali wyruszyła 10-osobowa grupa ratowników. Akcja zakończyła się w poniedziałek o godzinie 7.
W Karkonoszach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego, na Babiej Górze i Karkonoszach pierwszy.
Autor: anw/aw / Źródło: TOPR, TPN, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24