Polska

Polska

Stabilizuje się sytuacja na Wiśle w rejonie Wyszogrodu. W okolicach Kępy Polskiej rzeka przekracza jeszcze stan alarmowy. Na Zbiorniku Włocławskim nadal pracują lodołamacze, które krusząc pokrywę lodową, płyną w kierunku Płocka.

Chociaż do rozpoczęcia kalendarzowej wiosny zostało jeszcze trochę czasu, wiele osób nie może się jej doczekać. Nawet chłodniejsze dni, które przyszły po odwilży, nie zniechęcają do szukania jej oznak. Na Kontakt Meteo przychodzi wiele zdjęć kwiatów przebijających się przez śnieg, pąków na drzewach i pierwszych wracających po zimie ptaków.

W sobotę wieczorem Mars znalazł się w opozycji względem słońca i zbliżył się do Ziemi. Takie położenie to świetna okazja do obserwacji Czerwonej Planety. Miłośnikom astronomii sprzyja także pogodne niebo. Zdjęcia z "podglądania" Marsa możecie przysyłać na Kontakt Meteo i Kontakt24.

10 uczonych znalazło się w finale polskiej edycji konkursu FameLab na naukowego idola. Nazwiska finalistów ogłoszono w sobotę w Centrum Nauki Kopernik. Zwycięzcę jury wyłoni 19 maja.

Nie ma już zagrożenia na rzece Poprad pomiędzy Starym a Nowym Sączem. W piątek topniejąca kra utworzyła na rzecze znacznych rozmiarów zator lodowy. Dziś Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego poinformował, że rano poziom wody się podniósł i kra spłynęła. O sytuacji na rzece informował Reporter 24 lobozmarcin, który w serwisie Kontakt 24 zamieścił film obrazujący skalę problemu. Zdjęcia nadesłali internauci @Marcin oraz @majkab.

W piątek rano przy tamie we Włocławku rozpoczęła się akcja kruszenia i spławiania zalegającego na Wiśle lodu. Lodołamacze przepłyną do wysokość powiatu płockiego, gdzie obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe.

W najbliższych dniach poziom Odry w województwie lubuskim wzrośnie powyżej stanów ostrzegawczych - ostrzega IMGW. Miejscami może przekroczyć stany alarmowe. Uspokaja się za to sytuacja rzekach Dolnego Śląska. Obowiązują tam już tylko dwa alarmy powodziowe.

Mimo odwilży i ocieplenia w najbliższy weekend narciarze będą mogli jeszcze korzystać z wielu tras. Dobre warunki będą w województwach dolnośląskim i świętokrzyskim oraz na Podkarpaciu. Pogoda mniej sprzyja górskim wędrówkom. Ze względu na ocieplenie i opady w Karkonoszach, Bieszczadach i w rejonie Babiej Góry utrzymuje się zagrożenie lawinowe.

Jeśli w życie wejdą zmiany w ustawie o ochronie środowiska, każdy będzie mógł niedługo sam sprawdzić w internecie aktualne stężenie pyłów w swojej miejscowości. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska będzie podawać te dane na swojej stronie internetowej.

Ok. 4 mln zł oszczędności z pieniędzy zarezerwowanych na zimowe utrzymanie ulic może mieć w tym roku Białystok - szacuje prezydent miasta Tadeusz Truskolaski. Dla 2,1 mln zł z tej puli radni już znaleźli przeznaczenie. Dofinansują festiwal "Białystok. Pozytywne Wibracje".

Pierwsze skowronki, czajki, żurawie i gęgawy zaobserwowali świętokrzyscy ornitolodzy. Ptasie przeloty zwiastują wiosnę. Ornitolodzy zwracają uwagę, że w tym roku są jednak dość późne. W niektórych latach skowronki i czajki przylatywały pod koniec stycznia.

- Jest zator na środku rzeki, ale woda płynie bokami, po błoniach, nie stanowi obecnie zagrożenia - informuje w środę Grzegorz Dunia, burmistrz Kazimierza Dolnego (woj. lubelskie). Zator lodowy na Wiśle jeszcze wczoraj zagrażał okolicznym miejscowościom. Później poziom wody ustabilizował się. Wynosi obecnie 6 metrów.

Ostatni dzień lutego, a pogoda już jak najbardziej wiosenna. Termometr nagrzany w słońcu pokazuje 18 st. C, kwitną krokusy i bazie. Pierwsze w tym roku oznaki wiosny dokumentują Reporterzy 24.