Polska

Polska

Kilkudniowe wilczki odnalezione przy drodze

Na pięć zaledwie kilkudniowych wilczków natknięto się nieopodal drogi krajowej w okolicach Szczytna (woj. warmińsko-mazurskie). Początkowo znalazcy myśleli, że to szczenięta psa.

Latał na Discovery, dostał krzyż od prezydenta

Dr Scott Edward Parazynski, jeden z najwybitniejszych astronautów, został odznaczony w imieniu prezydenta Bronisława Komorowskiego, Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Amerykanin polskiego pochodzenia jest specjalistą medycyny kosmicznej.

Remont zamku po uderzeniu pioruna

Zamek w Chęcinach zamienia się właśnie w wielki plac budowy. W ruinach jednej z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce średniowiecznej budowli rozpoczynają się prace remontowe, które mają na celu zwiększenie atrakcyjności i zabezpieczenie unikalnego zabytku.

Komunikat dla alergików

W czasie opadów deszczu (szczególnie gdy są intensywne) i bezpośrednio po opadach powietrze jest wolne od pyłku roślin. To doskonały czas na spacery i pobyt poza domem dla osób uczulonych na alergeny pyłku roślin.

Grzmoty i jeziora na ulicach

Gorący czwartek zakończyły silne wiosenne burze. Najmocniej wieczorem grzmiało i padało na północy oraz na zachodzie kraju. Ulewnym deszczom towarzyszył też silny wiatr. Na ulicach Szczecina wieczorem stała woda.

Komunikat dla alergików

Na przeważającym obszarze Polski rozpoczęło się już pylenie traw. W pogodne dni stężenie pyłku traw będzie początkowo niskie, jedynie lokalnie w pobliżu nieskoszonych trawników - średnie.

Krótkofalowcy ostrzegą przed klęskami

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji podpisało porozumienie z Polskim Związkiem Krótkofalowców. Radioamatorzy będą ostrzegać Polaków przed niebezpieczeństwami niesionym przez niszczycielskie siły natury.

Grozi nam ręczne zapylanie?

- Nie chcemy sytuacji takiej jak w Chinach, gdzie rośliny trzeba ręcznie zapylać. To jakiś horror science-fiction - przestrzega Greenpeace. Organizacja wspólnie z działkowcami będzie starać się chronić pszczoły.

Są wygłodniałe i agresywne. Czatują na niskich gałęziach

Są aktywne, bardzo agresywne i w tym momencie bardzo intensywnie polują. Wygłodniałe po długiej zimie kleszcze mogą popsuć radość z leśnych spacerów i wyjazdów na działkę. Lekarze apelują, żeby po takich wyprawach dokładnie oglądać ciało, bo dzięki temu możemy ustrzec się przed niezwykle groźnymi chorobami.

Napłynie ciepło z Bałkanów

W ciągu najbliższej doby zachodnia Polska pozostanie pod wpływem zatoki niżowej i frontu atmosferycznego – pozostała w zasięgu wyżu znad Rosji.

160 ha łąk z myślą o żubrach. Zapłacą rolnikom za siano

Z myślą o żubrach Białowieski Park Narodowy zakontraktuje w tym roku od miejscowych rolników 160 hektarów łąk. Właściciele gruntów dostaną pieniądze m.in. za to, że zbiorą i zostawią siano na miejscu, by zwierzęta mogły z niego korzystać, zwłaszcza zimą.

Na śląskich hałdach żyje 600 gatunków roślin

Na zwałowiskach poprzemysłowych, czyli na tzw. hałdach, naukowcy znaleźli blisko 600 gatunków roślin - od popularnej brzozy po chronione storczyki. To zadziwiające, ponieważ w tych miejscach grunt nie jest odpowiednio wilgotny, a ponadto bywa toksyczny.

"Burza, grad i deszcz". Wasze zdjęcia i filmy z majówki

Front atmosferyczny przyniósł w czwartek burze i opady deszczu na południu kraju. Od rana grzmiało na Śląsku i w Małopolsce, a później nad Ziemią Świętokrzyską. Pojawił się również grad, co uchwycili na swoich zdjęciach i filmach nasi Reporterzy 24. Jak zapowiada synoptyk Wojciech Raczyński, wpływ frontu i prawdopodobieństwo burz w południowej, wschodniej i centralnej Polsce utrzyma się także w nocy i w piątek.

Jak majówka, to wino na Ziemi Lubuskiej

Lubuscy winiarze zapraszają na weekendy otwartych winnic. Pierwszy z nich rozpoczyna się już jutro i potrwa do niedzieli. W całym regionie będzie można odwiedzić 12 najbardziej znanych i największych winnic.