Na pierwszy rzut oka wygląda niewinnie. Jest co prawda duży, ale często pieszczotliwie nazywamy go misiem. Nic bardziej mylnego. Niedźwiedzie zamieszkujące bieszczadzkie lasy to drapieżniki, a leśnicy podkreślają: niedźwiedź to nie pluszowy miś, może być groźny przy bliskim spotkaniu!
W czwartek rano Nadleśnictwo Cisna udostępniło relacje ze spotkań z tymi zwierzętami. Widać na nich niedźwiedzie szukające pożywienia w koszach na śmieci.
"To nie jest wesoła fotka misia - to dziki niedźwiedź, który posmakował szukania w koszach pożywienia" - czytamy komentarz leśników do udostępnionego zdjęcia.
"Niedźwiedź nie mogąc się doczekać na autobus zdemolował kosz na śmieci. To bardzo zły sygnał, który świadczy o tym, że wśród odpadków szuka pożywienia. Synantropizacja jest bardzo szkodliwym zjawiskiem. Przestrzegamy przed próbami dokarmiania, które tylko mu szkodzą!" - czytamy z kolei w opisie filmu.
Czym jednak jest synantropizacja? W ekologii jest to proces przystosowania gatunków do warunków stworzonych przez działalność człowieka, stanowiącą w danym miejscu główny czynnik środowiskotwórczy.
Na terenie Nadleśnictwa Cisna mieszka około 40 niedźwiedzi.
Wbrew powszechnej opinii nie przesypiają one całej zimy. - Obserwujemy stały trend, że coraz rzadziej zapadają w długi sen. Są to raczej krótkie drzemki - tłumaczył w rozmowie z redakcją tvnmeteo.pl Mateusz Świerczyński z Nadleśnictwa Cisna.
A teraz mamy najniebezpieczniejszy okres. Młode, które się niedawno urodziły, mają około miesiąca. Ich matka w momencie przypadkowego spotkania z człowiekiem może zaatakować.
Przy drodze najłatwiej spotkać jednak piastuna. To niedźwiedź, który pomagał samicy odchować młode, a teraz został przez nią odgoniony. Jeżeli wcześniej podchodził do ludzi, to teraz wraca w te miejsca i zaczyna żerować.
- Absolutnie nie można ich dokarmiać, ani do nich podchodzić - podkreślał Świerczyński. Jeżeli niedźwiedź przyzwyczai się do łatwego zdobywania jedzenia, zacznie się tego domagać i zrobi się niebezpiecznie. A to może zaszkodzić także samemu zwierzęciu. Osobnik, który często pojawia się w okolicach zabudowań, może zostać uśpiony i odwieziony daleko od tego miejsca.
- Robimy im tylko krzywdę, jeżeli przyzwyczajamy je, że są słodkie - dodał Świerczyński.
Spotkania z niedźwiedziami
Poruszając się po terenie, na którym mieszkają niedźwiedzie, powinniśmy unikać spotkania z tymi zwierzętami. Kiedy już jednak do niego dojdzie, trzeba pamiętać o podstawowych zasadach. Przypominają o nich leśnicy w poradniku opublikowanym na stronie Lasów Państwowych. Powstał on przy współpracy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Wydziału Środowiska i Rolnictwa PUW oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii.
Co zrobić, żeby nie spotkać niedźwiedzia?
Przed wyruszeniem w góry sprawdź, czy ze względu na niedźwiedzie nie są zamknięte szlaki, oraz unikaj przebywania w rejonie ich wystąpienia po zmroku.
Nie chodź po zmroku sam, ponieważ zwierzęta te unikają głośnych grup ludzi.
Nie wchodź w gęste zarośla, gdzie możesz nie zauważyć niedźwiedzia.
Pakuj szczelnie jedzenie, żeby jego zapach nie skusił niedźwiedzia.
Jak się zachować podczas spotkania z niedźwiedziem?
Oddal się cicho i spokojnie. Nie uciekaj, aby niedźwiedź nie potraktował cię jak zdobycz. Nie wchodź też na drzewo, ponieważ niedźwiedź robi to znacznie lepiej.
Jeśli natrafisz na młode, wycofaj się szczególnie ostrożnie. W pobliżu może być samica, która w ich obronie może być bardzo niebezpieczna.
Nie karm niedźwiedzi, nie zostawiaj resztek jedzenia czy opakowań, które mogą je zainteresować. Niedźwiedzie szczególnie niebezpieczne są podczas żerowania.
Nie podchodź do nich, żeby zrobić zdjęcie czy nagrać film. Błysk flesza czy świecenie latarką mogą je rozdrażnić.
Jeśli staniesz oko w oko z niedźwiedziem, delikatnie rozepnij pas biodrowy plecaka, aby móc go zrzucić - to może zainteresować drapieżnika. Nie wykonuj jednak gwałtownych ruchów i kontroluj jego zachowanie. Nie patrz mu w oczy.
Szczególnie niebezpiecznie jest, kiedy niedźwiedź cię obserwuje i ma położone do tyłu uszy. Wtedy zachowaj szczególną ostrożność, nie ruszaj się, wycofuj się bardzo powoli.
Jeżeli niedźwiedź nie straci zainteresowania tobą, delikatnie połóż się na ziemi, podkurcz nogi, osłoń rękoma szyję i twarz. W większości przypadków zostawi cię w spokoju, w najgorszym razie - powinien najwyżej podrapać.
Autor: //aw / Źródło: Nadleśnictwo Cisna Lasy Państwowe, Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Dorota Bogusz/Facebook/@NadlesnictwoCisna