Polska

Polska

"Obwodnica Radomia zamieniła się w rzekę"

Wtorkowe ulewne deszcze dały się we znaki mieszkańcom Radomia. Zalało południową obwodnicę Radomia, będącą w budowie i sąsiadujące z nią posesje. W sumie strażacy interweniowali w mieście 39 razy.

"Wszystko zniszczone". Podtopienia po ulewach

Kolejny dzień i noc potężnych opadów i podtopień w Polsce. W Dąbrowie Górniczej nieukończona jeszcze kanalizacja miejska nie była w stanie przyjąć napływających ilości wody i wylała na okoliczne posesje. W Radomiu woda osiągnęła najwyższy poziom od niemal 40 lat, a w powiecie częstochowskim mieszkańcy boją się powtórki z 2010 roku, gdy ich okolice nawiedziła powódź.

Strażacy pomagają non-stop. Do godz. 15 wyjeżdżali ponad 1 tys. razy

We wtorek strażacy wyjeżdżali, by pomóc poszkodowanym ponad tysiąc razy. To wina utrzymującej się w Polsce od kilku dni złej pogody - silnych opadów, wiatru, gradobić i burz. Ilość interwencji, jakich się podejmowali strażacy w ostatnim tygodniu zbliża się do ogromnej liczby 9 tysięcy, i wciąż pojawiają się kolejne zgłoszenia.

Burze w Małopolsce. Woda wdarła się na A4

Burze nie dawały spokoju mieszkańcom południa Polski. We wtorek po południu nad Małopolską znów bardzo intensywnie pada. Na autostradzie A4 w okolicach Krakowa pojawiły się rozlewiska, samochody brodzą w wodzie. Podobnie jest w podkrakowskiej Skawinie. Reporterzy 24 wysyłają do nas zdjęcia i filmy.

Polska po nawałnicach. 1800 interwencji strażaków

Burze, nawałnice i grad dały się w poniedziałek we znaki mieszkańcom wielu regionów Polski. Najwięcej strat żywioł wyrządził w Małopolsce, na Śląsku, Dolnym Śląsku, Mazowszu i w Łódzkiem. Strażacy interweniowali łącznie 1800 razy.

Klimatolog: gwałtowne zjawiska będą coraz częstsze

Wczorajszy opad był anomalią i to anomalią, którą klasyfikowalibyśmy jako bardzo rzadko występującą - komentuje klimatolog ulewę, jaka przeszłą w niedzielę przez Warszawę. Ze względu na zmiany klimatu z takimi ekstremalnymi zjawiskami będziemy mieć do czynienia coraz częściej. Naukowiec pociesza jednak, że możemy się na nie lepiej przygotować, pod warunkiem, że lepiej wykorzystamy nowoczesne narzędzia, jakimi dysponujemy.

960 interwencji strażaków. "W dalszym ciągu pracujemy"

Ponad 960 interwencji podjęli strażacy po intensywnych ulewach i gradobiciach, które przeszły w niedzielę przez Polskę. - Najtrudniejsza sytuacja była w Warszawie - powiedział na antenie TVN24 Paweł Frątczak, rzecznik prasowy Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Polska sprząta po nawałnicach

Trwa usuwanie skutków nawałnicy w Warszawie. Trudna sytuacja panowała również na południu Polski. W Skarżysku-Kamiennej prezydent miasta ogłosił alarm powodziowy.

Maja poznaje małopolskie smaki

Krakowski plac Wolnica w weekend pełen był aromatów i smaków. Można tam było znaleźć świeże chleby, wędliny, owoce, zioła - wszystko w ramach pierwszego z siedmiu półfinałów tegorocznej edycji Małopolskiego Festiwalu Smaku. Odwiedziła go Maja Popielarska, która zachęca do wykorzystywania produktów regionalnych i tradycyjnych przepisów.

Tuby powietrzne nad krajem. "Nie udało jej się zejść na ziemię"

Ciemne, burzowe chmury zawisły w sobotę nad województwem wielkopolskim, dolnośląskim i opolskim. "Zaczęła się tworzyć trąba powietrzna, a po chwili wchłonęła ją chmura" - relacjonował Reporter 24 kuna69. Zaraz po tym z chmur lunął deszcz, a trąbie nie udało się dotknąć ziemi. Zjawisko nakręcili i sfotografowali Reporterzy 24.

"Woda na parterze sięga po pas". Burza trwała pół godziny

Skutki dzisiejszych opadów deszczu przerosły nawet największe obawy mieszkańców Porajowa i Zawidowa koło Bogatyni (woj. dolnośląskie). Zaledwie pół godziny wystarczyło, by drogi spłynęły wodą, deszczówka wdarła się do szkoły i kościoła, zerwało z drogi asfalt.

Asteroida wielkości ciężarówki minęła Ziemię o włos

Asteroida wielkości małej ciężarówki minęła w sobotę Ziemię w odległości czterokrotnie mniejszej niż dystans dzielący naszą planetę od Księżyca. NASA wykryła nadlatujący obiekt dopiero na dzień przed jego pojawieniem się w pobliżu Ziemi.

Bezludna wyspa na Mazurach na sprzedaż

Wyspa w krainie tysiąca jezior na własność? Już niedługo będzie to możliwe, bo starostwo powiatowe w Ełku przymierza się do sprzedaży dwuhektarowej wyspy. Właściciela terenu wyłoni przetarg, który wystartuje jesienią.

Na rzekach spokojniej, ale wały mogą przesiąkać

Stabilizuje się sytuacja hydrologiczna na polskich rzekach, ale nadal obowiązuje dla nich siedem ostrzeżeń hydrologicznych. Jak informuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, przekroczenia stanów alarmowych odnotowano w sobotę w 16 miejscach w dorzeczu Wisły i 45 w dorzeczu Odry. Wciąż trzeba się liczyć z lokalnymi podtopieniami.

Polscy strażacy na pomoc Czechom

Grupa polskich strażaków wyjechała w piątek ze Śląska do Czech, gdzie przez kilka dni będzie wypompowywać wodę z zalanych terenów w okolicach miejscowości Litomierzyce i Melnik na północ od Pragi.

Burze od Podkarpacia po Podlasie

Burzowe chmury z przelotnymi opadami deszczu i wyładowaniami atmosferycznymi nadeszły od południowego wschodu. W nocy grzmiało od Podkarpacia przez Kielecczyznę, Lubelszczyznę, Mazowsze po Podlasie.

Burze z gradem postraszyły na wschodzie kraju

Czwartkowe popołudnie i wieczór były miejscami bardzo burzowe. Grzmiało od wczesnego popołudnia do późnego wieczora. W pierwszej części nocy burze wygasły. Zdjęcia burz i ulew dostaliśmy od internautów na Kontakt Meteo.

Dziś też burzowo. Znów będzie "krajobraz jak po wojnie"?

Zagrożony burzami w największym stopniu będzie w czwartek wschód kraju. To oznacza, że tamtejsi mieszkańcy znów mogą doświadczyć złych warunków atmosferycznych. Nawałnica, jaka przeszła w środę przez Białystok, doprowadziła m.in. do zniszczeń na lokalnym cmentarzu.

Bóbr wzbierze w Żaganiu, wzrośnie też poziom Odry we Wrocławiu

Na czwartek prognozuje się przejście fali kulminacyjnej na Bobrze w Żaganiu (woj. lubuskie). Albo w piątek, albo w sobotę fala wezbraniowa na Odrze dotrze do Wrocławia. Sytuacja hydrologiczna w kraju nadal jest trudna. Poszkodowanym przez podtopienia Polakom pomagają strażacy, którzy tylko w ostatnim czasie wyjechali do prawie dwóch tysięcy interwencji.

"To nie będzie łatwe lato"

- Nie ma na dzisiaj zagrożenia powodzią, jest zagrożenie podtopieniami - mówił o sytuacji na polskich rzekach minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. Jak ocenia, w najbliższych dniach będzie ono dotyczyć regionów w środkowej części kraju. Ponowna walka z wodą może nam też grozić na przełomie czerwca i lipca.