"Poszli na strych i mówią: mamo, niebo widać". Wiatr zrywał dachy i wyrywał drzewa

[object Object]
Zerwany dach w Godzinowicachtvn24
wideo 2/21

Wichury, które przeszły nad Polską, zniszczyły wiele dachów, rannych zostało 15 osób. Relacje pokazujące skutki silnego wiatru przesyłacie na Kontakt 24.

W poniedziałek na Kasprowym Wierchu wiatr rozpędzał się w porywach do 137 kilometrów na godzinę, w Nowym Sączu - 130 km/h, w Krakowie, Raciborzu wiało ponad 100 km/h.

CZYTAJ WIĘCEJ O WEEKENDOWYCH WICHURACH

Od piątku silny wiatr był przyczyną prawie 11 tys. interwencji straży pożarnej. 15 osób, w tym czterech strażaków, odniosło obrażenia - powiedział w poniedziałek komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski.

CZYTAJ WIĘCEJ O PONIEDZIAŁKOWYM BILANSIE STRAT>

Wcześniej Paweł Frątczak, rzecznik prasowy Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, informował, że od piątku do poniedziałku do godzin porannych strażacy interweniowali 5582 razy. W tym samym czasie uszkodzonych zostało 715 budynków, z czego 429 to budynki mieszkalne. Na ponad 100 budynkach wiatr całkowicie zerwał dachy.

W poniedziałek od północy do godz. 5 rano przeprowadzono 1136 interwencji. Zgodnie z wieczornymi ostrzeżeniami wiatr najwięcej szkód wyrządził na południu. Na Śląsku strażacy przeprowadzili 400 akcji, w Małopolsce - 236, na Opolszczyźnie - 208 i 156 na Dolnym Śląsku.

Strażacy wśród rannych

Podczas jednej z akcji około godz. 2 w miejscowości Olszowa w woj. opolskim na pojazd ochotniczej straży pożarnej z Zalesia Śląskiego spadło drzewo. Dwóch strażaków z sześcioosobowej załogi zostało rannych i zabranych do szpitala. Samochód całkowicie uległ zniszczeniu.

CZYTAJ WIĘCEJ O ZDARZENIU Z UDZIAŁEM STRAŻAKÓW

Obrażenia odniósł również kierowca, który najechał na leżące drzewo w Starej Kraśnicy w województwie dolnośląskim. Podobna sytuacja miała miejsce w miejscowości Zygodowice w województwie małopolskim. W miejscowości Dąbrowica ranny został strażak PSP uderzony elementem konstrukcji budynku.

- To pokazuje, jak niebezpieczny jest to zawód - dodał. Ze skutkami pogody walczyło ponad 18 tysięcy strażaków.

Zniszczenia w Gołkowicach
Zniszczenia w Gołkowicachtvn24

"Wszystko rozwalone"

- Wychodzę na pole i widzę, że wszystko rozwalone. Kuzynka dzwoni i mówi, że nie mamy już połowy dachu - relacjonowała w niedzielę Patrycja Rekowska, mieszkanka Dąbrowy Tarnowskiej (woj. małopolskie).

- Wczoraj wieczorem siedzieliśmy w pokoju. Siedzimy i wiatr się zerwał. Był taki jeden podmuch i syn mówi: mamo, dachu nie mamy. Wylatujemy na drogę, patrzymy i nie ma dachu. Syn poszedł z córką na strych, zaświecili lampkami i mówią: mamo, niebo widać - opowiadała w poniedziałek pani Urszula, mieszkanka Godzinowic (woj. dolnośląskie).

Zerwany dach w Godzinowicach
Zerwany dach w Godzinowicachtvn24

Brak prądu

166 tysięcy odbiorców jeszcze w poniedziałek o 10.30 pozbawionych było dostaw energii elektrycznej wskutek wichur, które przeszły nad Polską - wynika z danych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Według informacji, którą przekazała Bożena Wysocka z RCB, w Małopolsce prądu nie miało 62 tys. gospodarstw, a na Śląsku - 60 tys. Na Dolnym Śląsku energii elektrycznej pozbawionych jest 18 tys. odbiorców, a na Podkarpaciu - 15,5 tys.

Awarii ubywało - jeszcze o godz. 6 w poniedziałek w całej Polsce prądu nie miało niemal 400 tys. gospodarstw.

Ze względu na problemy z dostawą energii elektrycznej strażacy pomagali osobom, które podłączone są do aparatury podtrzymującej życie. - My zasilamy swoimi agregatami prądotwórczymi tego typu urządzenia. Takie sytuacje były na Mazowszu i w województwie łódzkim. To standardy naszych działań - mówił rzecznik straży.

CZYTAJ WIĘCEJ O KOBIECIE, KTÓREJ POMOGLI STRAŻACY

Niebezpieczne zjawiska

Jak podkreślił Frątczak, tego typu zjawiska są normalnymi zjawiskami pogodowymi w Polsce. Jest ich jednak coraz więcej. - One mają większą dynamikę, ale przede wszystkim mogą stanowić zagrożenia bezpośrednie dla naszego zdrowia i życia - tłumaczył.

Jak się uchronić przed porywistym wiatrem? - Usuńmy przedmioty z balkonów i parapetów, zamknijmy okna. Kiedy wichura spotka nas na otwartej przestrzeni, na powietrzu, nie wolno nam szukać schronienia pod drzewami, słupami, liniami energetycznymi. Powinniśmy unikać przebywania pod wiatami autobusowymi, tramwajowymi. Lekkie konstrukcje są narażone na podmuchy wiatru. Kierowcy w miarę możliwości powinni unikać parkowania samochodów pod drzewami - tłumaczył rzecznik.

Jak zachować się podczas silnego wiatru? (Rządowe Centrum Bezpieczeństwa)
Jak zachować się kiedy wieje silny wiatr?
Jak zachować się kiedy wieje silny wiatr?tvn24

Drzewo spadło na zbiorniki z gazem

W poniedziałek rano silny wiatr powalił drzewo na dwa zbiorniki z gazem LPG w Pilźnie koło Dębicy (Podkarpackie). Strażacy usuwają skutki zdarzenia. - Silny podmuch wiatru powalił drzewo, które runęło na dwa zbiorniki z gazem LPG. Do zdarzenia doszło po godzinie szóstej rano - powiedział rzecznik podkarpackiej Państwowej Straży Pożarnej Marcin Betleja.

Podkreślił, że "zbiorniki nie zostały uszkodzone". - Rozszczelniły się jedynie zawory przy zbiornikach i doszło do wycieku gazu. Trwa uszczelnianie wycieku - wyjaśnił Betleja. Ze znajdujących się w pobliżu targowiska, dworca autobusowego oraz stacji diagnostyki pojazdów zostało ewakuowanych ok. 30 osób. - Nikomu nic się nie stało - zaznaczył rzecznik. Na miejscu jest 12 jednostek straży pożarnej, wśród nich cztery zastępy specjalistycznej grupy ratownictwa chemicznego z Rzeszowa.

W Małopolsce wiatr uderzył dwukrotnie

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik podczas briefingu prasowego w poniedziałek mówił, że wiatr w tym regionie w ostatnich dniach uderzył dwukrotnie: w nocy z soboty na niedzielę i z niedzieli na poniedziałek. - Trwa usuwanie szkód, między innymi wiatrołomów. Mamy dużo budynków, w których zerwane zostały dachy – mówił Ćwik. Dodał, że do urzędów gmin wpływają już pierwsze wnioski od mieszkańców o wypłatę zasiłków celowych do 6 tys. zł.

Całkowicie zerwane zostały dachy ze 190 budynków mieszkalnych i 77 gospodarczych w Małopolsce. Wydane zostały decyzje o wstrzymaniu użytkowania jednego budynku w powiecie bocheńskim i jednego w powiecie nowotarskim.

Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego Andrzej Macałka przypomniał o ciążącym na właścicielach nieruchomości obowiązku zgłaszania - w razie uszkodzenia budynku - katastrofy budowlanej. Na razie takich zgłoszeń dotyczących budynków jednorodzinnych i gospodarczych było kilkanaście.

Na Kontakt 24 przesyłacie nam zdjęcia, na których widać zniszczenia wyrządzone przez wiatr:

Autor: anw/aw,rzw / Źródło: PAP, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24, Kontakt 24

Pozostałe wiadomości

Do Polski zmierza porcja bardzo ciepłego powietrza znad Afryki. Środa będzie preludium do krótkiego lipca w kwietniu, bo jak wynika z prognoz - w czwartek zrobi się naprawdę gorąco. Tego dnia odczuwalna temperatura może osiągnąć nawet 30 stopni Celsjusza. Dotrze do nas też porcja pyłu saharyjskiego.

Anomalia wyniesie 15 stopni, będzie jak w lipcu. Spadnie pył znad Sahary

Anomalia wyniesie 15 stopni, będzie jak w lipcu. Spadnie pył znad Sahary

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zorza polarna rozświetliła niebo nad Polską. Jak poinformował Karol Wójcicki, autor profilu "Z głową w gwiazdach", tak dobrych warunków do obserwacji tego zjawiska nie mieliśmy od kilku miesięcy.

Światła Północy pomalowały niebo nad Polską

Światła Północy pomalowały niebo nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach

Pogoda na jutro. W nocy będzie pogodnie, miejscami powieje silniejszy wiatr. Środa 17.04 przyniesie słoneczną aurę. Termometry pokażą maksymalnie od 25 do 28 stopni Celsjusza. W słońcu temperatura będzie znacznie wyższa.

Pogoda na jutro - czwartek 17.04. Aż 28 stopni na termometrach. W słońcu będzie goręcej

Pogoda na jutro - czwartek 17.04. Aż 28 stopni na termometrach. W słońcu będzie goręcej

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dwuletni bóbr o imieniu Kalafior uciekł z ogrodu zoologicznego w Utica w stanie Nowy Jork. Władze zoo przekazały, że wykorzystują drony do poszukiwania zbiegłego gryzonia.

Kalafior uciekł. Szukają go za pomocą dronów

Kalafior uciekł. Szukają go za pomocą dronów

Źródło:
PAP, upi.com

Do Polski napłynęło gorące, zwrotnikowe powietrze znad Afryki. Sprawiło, że w środę temperatura zbliżyła się miejscami do 30 stopni Celsjusza. Sprawdź, gdzie było najcieplej.

O krok od upału. Gdzie w środę było najcieplej

O krok od upału. Gdzie w środę było najcieplej

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Pogoda na Wielkanoc 2025. Święta przyniosą części kraju opady deszczu. Miejscami mogą też pojawić się burze. Termometry pokażą w Niedzielę Wielkanocą i lany poniedziałek do 23 stopni.

Pogoda na Wielkanoc. Będziemy pod silnym wpływem układu znad Włoch

Pogoda na Wielkanoc. Będziemy pod silnym wpływem układu znad Włoch

Źródło:
tvnmeteo.pl

Naukowcy, wykorzystując fragment mysiego mózgu wielkości ziarnka piasku, stworzyli superprecyzyjną trójwymiarową mapę mózgu ssaka. Praca ta jest zwieńczeniem prawie dekady badań prowadzonych przez 150 ekspertów.

Takiej mapy mózgu ssaka jeszcze nie było. "Wygląda jak odległa galaktyka"

Źródło:
CNN

Jest duże ryzyko, że w piątek doświadczymy miejscami gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Za sprawą niżu znad Morza Śródziemnego i frontu chłodnego w wielu miejscach kraju pojawią się burze.

Ostrzegamy! Tego dnia mogą utworzyć się groźne burze

Ostrzegamy! Tego dnia mogą utworzyć się groźne burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Święta wielkanocne to wymagający czas dla osób z alergiami. Czyhają na nie nie tylko pyłki drzew, lecz także inne zagrożenia związane z przedświątecznymi porządkami, a nawet próbowaniem potraw. Jak się nie dać alergii podczas Wielkanocy?

"Miałem pacjenta, do którego po trzepaniu dywanów jechało pogotowie"

"Miałem pacjenta, do którego po trzepaniu dywanów jechało pogotowie"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski powoli kończy szkolenie, które ma go przygotować do lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Czy obawia się lotu rakietą i życia na stacji? - Na pewno jest dużo obaw. Start rakiety jest dosyć niebezpieczny i jest dużo strachu we mnie, ale przede wszystkim dużo ekscytacji - powiedział w rozmowie z Hubertem Kijkiem, reporterem TVN24 BiS.

Sławosz Uznański-Wiśniewski gotowy do lotu w kosmos. "Start rakiety jest dosyć niebezpieczny"

Sławosz Uznański-Wiśniewski gotowy do lotu w kosmos. "Start rakiety jest dosyć niebezpieczny"

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24

Indie i Pakistan zmagają się z falą upałów. Według prognoz synoptyków miejscami temperatura może sięgać nawet 50 stopni Celsjusza, a skwar prędko nie odpuści. Takie warunki sprawiają, że aura stwarza ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia setek milionów ludzi.

Skwar jak w Dolinie Śmierci. Temperatura może osiągnąć prawie 50 stopni

Skwar jak w Dolinie Śmierci. Temperatura może osiągnąć prawie 50 stopni

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

W Tatrach zaczyna robić się coraz bardziej wiosennie. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego zauważyli pierwsze świstaki, które wyszły z zimowych kryjówek po wybudzeniu się z zimowego snu.

Budzą się ze snu zimowego. "Będzie ich coraz więcej"

Budzą się ze snu zimowego. "Będzie ich coraz więcej"

Źródło:
PAP

Nowo odkryta kometa C/2025 F2 (Swan) zbliża się do Słońca. Jak przekazał Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, staje się widoczna na porannym niebie. Jej orbita wskazuje, że ponownie pojawi się w pobliżu Ziemi dopiero za kilkadziesiąt tysięcy lat.

Teraz albo nigdy. Na oglądanie tego kosmicznego gościa będzie tylko chwila

Teraz albo nigdy. Na oglądanie tego kosmicznego gościa będzie tylko chwila

Źródło:
PAP

Sezon na kleszcze trwa w najlepsze. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) opublikowało mapy, które pokazują, gdzie w Europie odnotowuje się najwięcej przypadków kleszczowego zapalenia mózgu (KZM).

KZM w Europie. Mapy pokazują, gdzie jest go najwięcej

KZM w Europie. Mapy pokazują, gdzie jest go najwięcej

Źródło:
ECDC

Rok 2024 był w Europie rekordowy pod względem temperatury - podała we wtorek Światowa Organizacja Meteorologiczna. Eksperci wyjaśnili, że część kontynentu odnotowała najdłuższą w historii falę upałów, a wiele regionów spustoszyła susza. Ubiegły rok przyniósł także najpoważniejsze powodzie od ponad dekady.

Niepokojący raport dotyczący klimatu w Europie

Niepokojący raport dotyczący klimatu w Europie

Źródło:
PAP, Reuters, WMO

Na skutek burz piaskowych, jakie nawiedziły Irak, wielu mieszkańców miało poważne problemy oddechowe. Wystąpiły też utrudnienia komunikacyjne. Przez słabą widzialność konieczne było między innymi wstrzymanie ruchu na kilku lotniskach.

Przez pomarańczowe powietrze 1800 osób trafiło do szpitali

Przez pomarańczowe powietrze 1800 osób trafiło do szpitali

Źródło:
AFP, BBC

Naukowcy wyhodowali ludzki ząb w laboratorium. W przyszłości zastosowane przez nich metody mogą okazać się alternatywą dla konwencjonalnego leczenia stomatologicznego. Badacze podkreślili jednak, że minie sporo czasu, zanim implanty zastąpią naturalne zęby.

Wyhodowali ludzki ząb. "To może zrewolucjonizować stomatologię"

Wyhodowali ludzki ząb. "To może zrewolucjonizować stomatologię"

Źródło:
PAP, BBC, King's College London

Słonie afrykańskie z lokalnego ogrodu zoologicznego błyskawicznie zareagowały na trzęsienie ziemi, jakie w poniedziałek nawiedziło Kalifornię. Starsze zwierzęta instynktownie zbiły się w grupę dookoła najmłodszych osobników, wypatrując dalszych zagrożeń. Zachowanie to pokazuje, jak silne więzi łączą słoniowe rodziny.

Ziemia się zatrzęsła, słonie pobiegły na pomoc młodym

Ziemia się zatrzęsła, słonie pobiegły na pomoc młodym

Źródło:
Reuters, LA Times

Gwiazda muzyki pop Katy Perry poleciała w kosmos. Na pokładzie rakiety New Shepard znalazło się jeszcze pięć innych kobiet. Amerykańska piosenkarka podzieliła się w mediach społecznościowych nagraniem, pokazującym wnętrze kapsuły przed startem.

Katy Perry już na Ziemi. Pokazała nagranie sprzed lotu w kosmos

Katy Perry już na Ziemi. Pokazała nagranie sprzed lotu w kosmos

Aktualizacja:
Źródło:
BBC, Blue Origin

Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowy film, który pokazuje reakcję wilków na zapach człowieka.

Tak wilki reagują na zapach człowieka. Niezwykłe nagranie

Tak wilki reagują na zapach człowieka. Niezwykłe nagranie

Źródło:
Kontakt24

Nawet 250 litrów deszczu na metr kwadratowy i więcej może spaść w tym tygodniu w środkowej i południowej Europie - wynika z prognoz. Ulewy ma przynieść jeden z niżów, który nabierze wilgoci w rejonie Zatoki Genueńskiej. Układ niskiego ciśnienia dotrze także do Polski i sprawi, że święta będą deszczowe.

Niebezpieczna kumulacja opadów i "duże zagrożenie" w kilku regionach Europy

Niebezpieczna kumulacja opadów i "duże zagrożenie" w kilku regionach Europy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wkrótce rozpocznie się nowy etap trwającej kilka lat renowacji Hagii Sophii. Remont jednej z najbardziej rozpoznawalnych budowli Stambułu skupia się przede wszystkim na ochronie historycznych kopuł przed skutkami potencjalnych trzęsień ziemi.

Symbol Stambułu ma być wzmocniony na wypadek trzęsienia ziemi

Symbol Stambułu ma być wzmocniony na wypadek trzęsienia ziemi

Źródło:
PAP, AP

Jeszcze przed świętami będzie tak ciepło jak bywa w czerwcu albo w lipcu. Jaką temperaturę przyniosą nadchodzące dni? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: lato tydzień po zimie

Pogoda na 16 dni: lato tydzień po zimie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sercu odległej galaktyki w gwiazdozbiorze Panny znajduje się masywna, czarna dziura, która budzi się do życia. Zjawisko kosmiczne, któremu nadano imię Ansky, zaczęło wystrzeliwać intensywne rozbłyski rentgenowskie w regularnych odstępach czasu. To zachowanie bardzo zaintrygowało naukowców.

To zachowanie czarnej dziury zadziwiło naukowców. "Nie wiemy jeszcze, co je powoduje"

To zachowanie czarnej dziury zadziwiło naukowców. "Nie wiemy jeszcze, co je powoduje"

Źródło:
AFP, ESA

Zwolnienia i cięcia w amerykańskim budżecie przeprowadzane w ostatnim czasie przez Donalda Trumpa dotknęły także Narodową Administrację Oceaniczną i Atmosferyczną (NOAA), zajmującą się prognozowaniem pogody. Eksperci w rozmowie z magazynem "Rolling Stone" zwracają uwagę, że takie działania mogą w przyszłości pogorszyć proces ostrzegania przed gwałtownymi zjawiskami w Stanach Zjednoczonych.

Cięcia Trumpa. Nawet prognozy pogody są zagrożone

Cięcia Trumpa. Nawet prognozy pogody są zagrożone

Źródło:
Rolling Stone, tvnmeteo.pl

Naukowcy z Grecji opracowali modele, które przewidują, kiedy i jak mocno drzewa oliwne i dęby będą pylić. To przełomowe odkrycie może pomóc osobom uczulonym na pyłki tych drzew lepiej przygotować się do sezonu alergicznego.

Te drzewa najczęściej uczulają Greków. Od teraz będzie im lżej

Te drzewa najczęściej uczulają Greków. Od teraz będzie im lżej

Źródło:
greekreporter.com

Pod koniec tygodnia w Hiszpanii wyruszyły pierwsze wielkanocne procesje, co roku przyciągające uwagę całego świata. Niestety niektóre z nich musiały zawrócić do świątyń, a inne w ogóle ich nie opuściły z powodu ulewnych deszczy. Plany efektownych obchodów Wielkiego Tygodnia w Hiszpanii może pokrzyżować gwałtowna aura - donoszą lokalne media.

Słynne obchody Wielkiego Tygodnia zagrożone przez potężne opady

Słynne obchody Wielkiego Tygodnia zagrożone przez potężne opady

Źródło:
PAP, laopiniondemurcia.es

Ulewne deszcze związane z burzą Olivier nawiedziły Wyspy Kanaryjskie. W sobotę władze ogłosiły stan wyjątkowy na jednej z wysp archipelagu - Lanzarote. W związku z gwałtowną aurą strażacy interweniowali ponad 300 razy.

Stan wyjątkowy w turystycznym raju. "Nigdy czegoś takiego nie widziałem"

Stan wyjątkowy w turystycznym raju. "Nigdy czegoś takiego nie widziałem"

Źródło:
PAP, laprovincia.es, rtvc.es

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna na niebie w nocy ze soboty na niedzielę. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia tego zjawiska. Pierwsza wiosenna pełnia jest szczególnie istotna, ponieważ na jej podstawie określana jest data Wielkanocy - święta ruchomego.

Różowy Księżyc zalśnił na niebie

Różowy Księżyc zalśnił na niebie

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Niedźwiedzie pojawiły się w sobotę w zakopiańskich Kuźnicach, blisko popularnego szlaku. Zwierzęta te stają się coraz bardziej aktywne, a w pobliże ludzkich siedzib przyciąga je zapach odpadków kuchennych. Jeśli natkniemy się na zwierzę, powinniśmy zachować ostrożność.

Niedźwiedzie w Zakopanem. Pojawiły się przy popularnym szlaku

Niedźwiedzie w Zakopanem. Pojawiły się przy popularnym szlaku

Źródło:
PAP, Tygodnik Podhalański, tvnmeteo.pl