"Nie przejął się moją obecnością". Reporter 24 spotkał białego daniela
Najpierw spokojnie siedział przy drodze, później przez kilka minut spacerował. Ewidentnie nie bał się ludzi - tak swoje spotkanie z białym danielem wspomina Reporter 24. Pan Jacek zwierzę widział po raz pierwszy w życiu. Nadleśnictwo Pieńsk (Dolnośląskie) mówi wprost: na naszym terenie białych danieli raczej się nie spotyka. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.
Reporter 24 jechał drogą wojewódzką 353 w stronę miejscowości Stojany. Było to w piątek po godzinie 6. Zwierzaka dojrzał w okolicach Pieńska.
- Zauważyłem go, gdy siedział przy drodze. Zatrzymałem się i zacząłem nagrywać. Myślę, że tak z pięć minut sobie przy nim stałem i go nagrywałem - mówił w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 pan Jacek. Jak dodał, daniel był sam. - Nie był spłoszony, nie przejął się moją obecnością. To mnie zaskoczyło - opowiadał Reporter 24.
Przyszedł. Nie wiadomo skąd
Pan Jacek przyznał, że białego daniela widział pierwszy raz w życiu. Początkowo myślał, że to daniel albinos.
Jego wątpliwości rozwiał Krzysztof Trębski, rzecznik Lasów Państwowych. - Ten daniel nie jest albinosem, jest po prostu biały. To trochę coś innego - wyjaśnił.
Zdjęcie ze spotkania pan Jacek wysłał do Nadleśnictwa Pieńsk.
- Nie potrafię powiedzieć, skąd ten daniel wziął się u nas, bo generalnie na naszym terenie daniele nie występują. Czasami się zdarzają, pojawiają się przechodnio u nas, ale ten jest biały. W naszym nadleśnictwie są jelenie, sarny, ale nie ma populacji danieli, która by bytowała - powiedział w rozmowie z Kontaktem 24 Adam Duchaczek, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Pieńsk.
Jak zaznaczył, w pobliżu znajduje się niemiecka granica, więc być może daniel przywędrował od naszych zachodnich sąsiadów. To są jednak jedynie przypuszczenia.
Autor: ank/ak,map / Źródło: Kontakt 24
Źródło zdjęcia głównego: Jacek/Kontakt 24
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
W prognozach widać ciepło - i to duże. Po 25 maja zmieni się sytuacja baryczna w Europie, a to dlatego, że do głosu dojdą układy niżowe znad Atlantyku oraz Wyż Azorski. Dzięki nim częściej będą napływać do nas ciepłe masy powietrza z zachodu i południa.
Koniec z blokadą ciepła. Dostaniemy zastrzyk znad Afryki
IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W południowej Polsce przez najbliższe godziny może obficie padać deszcz. Spodziewany jest również powrót przymrozków.
Ostrzeżenia IMGW dla 11 województw
Grecja przygotowuje się do nadchodzącego sezonu pożarowego. Jak podały władze, liczba specjalistycznych dronów ma zostać podwojona. - Warunki będą w tym roku szczególnie trudne - powiedział Ioannis Kefalogiannis, minister do spraw kryzysu klimatycznego i obrony cywilnej.
Pełna mobilizacja. "Warunki będą w tym roku szczególnie trudne"
Pasożyt powodujący malarię może stać się "niewidzialny" dla układu odpornościowego nawet przez wiele lat. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez ekspertów z nowojorskiej akademii medycznej Weill Cornell Medicine, w regionach, w których malaria jest endemiczna, dorośli mogą być bezobjawowymi nosicielami pasożytów.
Przez ten mechanizm pasożyty wywołujące malarię stają się "niewidzialne"
Polak spadł we włoskich Górach Sybillińskich podczas lotu na paralotni. Do wypadku doszło w czwartek wieczorem. Jak podali strażacy, akcja ratunkowa była trudna - mężczyzna został uwięziony na niedostępnym terenie, a dookoła panowały niemal zimowe warunki pogodowe.
Polak spadł podczas lotu na paralotni we Włoszech
Ulewy spowodowały zejście serii osuwisk w południowych Chinach. W prowincji Kuejczou masy błota i gruzu porwały ze sobą budynki - cztery osoby zginęły, a 17 jest poszukiwanych. Do poważnego zdarzenia doszło także w sąsiednim regionie, gdzie osuwisko uszkodziło 10 domów.
Osuwisko porwało domy. Służby poszukują 17 osób
Fotografia Drogi Mlecznej wykonana przez Polkę otrzymała tytuł Astronomicznego Zdjęcia Dnia przyznawany przez NASA. Ujęcie powstało na Hawajach. Jak tłumaczyła autorka kadru Marzena Rogozińska, astrofotografia wymaga sporo cierpliwości, ale efekt końcowy jest wart pracy.
NASA wyróżniła zdjęcie wykonane przez Polkę
Co najmniej cztery osoby zginęły w wyniku powodzi, które nawiedziły południowo-wschodnią Australię. Jak podały lokalne media, około 50 tysięcy osób pozostaje odizolowanych od świata, wiele regionów nie ma także prądu. Służby apelują do mieszkańców o cierpliwość.
Powodzie odcięły od świata 50 tysięcy ludzi
Pustoszące Stany Zjednoczone tornada biją rekordy - 2025 rok już teraz przyniósł najwięcej zgłoszeń tego typu zjawisk od 2011 roku. Statystyki pokazują, że cztery stany - Missisipi, Illinois, Missouri i Teksas - szczególnie wyróżniają się na tym tle. Eksperci przewidują, że nadchodzący sezon może dorównać najbardziej ekstremalnym latom w historii.
W USA tornado goni tornado. 2025 idzie na rekord
Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,2 odnotowano w pobliżu północno-wschodniego wybrzeża Krety. Z tego powodu wszystkie służby na wyspie zostały postawione w stan najwyższej gotowości, a lokalne władze ogłosiły ostrzeżenie przed tsunami. Europejscy sejsmolodzy zwracają uwagę, że wysokie fale mogą pojawić się nie tylko w Grecji.
Trzęsienie ziemi na Krecie. Nagranie
Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać rodzinę żurawi. "Wspaniale jest obserwować i nagrywać maluchy cieszące się każdą chwilą, odkrywające kolejne leśne zakamarki, uważając przy tym, by nie oddalić się zbytnio od swoich rodziców" - napisał autor filmu.
Niezdarny młody żuraw naśladuje rodzica. "To piękne"
Za nami trzy koszmarne tygodnie maja. Średnia temperatura maksymalna dla Warszawy wynosi na dziś zaledwie 14,6 stopnia Celsjusza, podczas gdy średnio w maju osiąga około 19-20 stopni Celsjusza. Po pierwszych ciepłych dniach maja, które napompowały tę wartość, notujemy nieubłagany spadek. Wiry niżowe, nurkujące z rejonów podbiegunowych nad wschodnią i środkową Europę, wtłoczyły kolejne porcje zimnego powietrza w nasz rejon, zamieniając maj w marzec.
Upał po koszmarnie zimnym maju? Co mówią prognozy
Alergia to choroba XXI wieku. Według Światowej Organizacji Alergii (WOA) u 30-40 proc. populacji świata występuje co najmniej jedno ze schorzeń alergicznych. Z kolei Polskie Towarzystwo Alergologiczne (PTA) szacuje, że z alergią zmaga się blisko połowa Polaków. Najczęstszym czynnikiem, który ją wywołuje, są pyłki roślin. Jak radzić sobie z uciążliwymi objawami?
Po raz pierwszy naukowcy zaobserwowali zdarzenie rozerwania pływowego gwiazdy (ang. tidal disruption event, w skrócie TDE) przez masywną czarną dziurę znajdującą się daleko od centrum galaktyki. Co ciekawsze, niezwykły układ oddalony o 600 milionów lat świetlnych od Ziemi zawiera nie jedną, a dwie supermasywne czarne dziury.
Po tej galaktyce krąży wyjątkowo rzadka czarna dziura
W 2024 roku bezpowrotnie straciliśmy 6,7 miliona hektarów dziewiczych lasów tropikalnych - to niemal tyle, ile wynosi powierzchnia całej Panamy. Jak wynika z opracowania Global Forest Watch, to rekordowy wynik, najwyższy od co najmniej 20 lat.
Fale upałów nie odpuszczają w Meksyku. W wielu stanach temperatury sięgają ponad 40 stopni Celsjusza, a skutki są tragiczne - od początku roku potwierdzono już sześć zgonów i 400 przypadków udaru słonecznego. Służby meteorologiczne i sanitarne apelują o ostrożność.
Sześć ofiar śmiertelnych fal upałów, kilkaset przypadków udaru
Gwałtowne burze nawiedziły w nocy z poniedziałku na wtorek południowe departamenty Francji. W wyniku gwałtownej aury co najmniej trzy osoby zginęły, a dwie są poszukiwane - przekazała francuska żandarmeria. Służby wprowadziły pomarańczowy poziom alertu pogodowego, drugi najwyższy w skali zagrożenia. Niebezpieczna aura ma utrzymać się nad regionem także dzisiaj.