Wirusolog: chory zaczyna zakażać w czwartym dniu, a w piątym występują objawy

[object Object]
Wirusolog o koronawirusietvn24
wideo 2/21

W Polsce potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa. O tym, jak wygląda procedura diagnozowania pacjenta i kwarantanna mówił we "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 prof. Włodzimierz Gut, wirusolog.

W środę rano minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. - To pacjent w województwie lubuskim, leży w szpitalu w Zielonej Górze, czuje się dobrze. Wszelkie procedury zadziałały zgodnie z tym, jak powinny działać - dodał minister.

- Po zakażeniu pierwsze objawy powinny pojawić się u pacjenta po pięciu dniach, to jest temperatura, ale zakaźność będzie już w czwartym. On zakaża, a choroba się rozwija. Ale on nie zakaża przez cały okres choroby. Choroba jest zjawiskiem powiązania zarówno działania wirusa, jak i układu odpornościowego. W dodatku może dojść do sytuacji, kiedy nie wirus wywołał chorobę, tylko umożliwił namnażanie się bakterii. Wtedy ten okres jeszcze się wydłuża - mówił profesor Włodzimierz Gut, wirusolog. Tłumaczył, że zakażony pacjent zaczyna zakażać od czwartego dnia, a o samym zakażeniu dowiadujemy się w momencie, kiedy występują u nas objawy.

Jak wygląda kwarantanna?

Jak mówił prof. Gut, jeśli u osób poddanych kwarantannie po okresie dwóch tygodni nie wystąpią objawy choroby, to takie osoby są zwalniane i nie są nawet badane. Natomiast - jeżeli cokolwiek się dzieje, wykonywane są następnie szczegółowe badania.

Osoby podczas kwarantanny są na bieżąco monitorowane - dzwoni się do nich i pyta się, co robiły, jak się czują, kto je odwiedził. Takie osoby nie powinny wychodzić z domu, bo potencjalnie mogą zakażać.

Co musisz wiedzieć o koronawirusie? Ministerstwo Zdrowia radzi
Co musisz wiedzieć o koronawirusie? Ministerstwo Zdrowia radziKancelaria Premiera

Jak wykrywa się wirusa?

- Metoda diagnostyczna jest taka, że my badamy nie zakaźnego wirusa, tylko badamy obecność materiału genetycznego wirusa w badanym materiale, co wcale nie oznacza, że ten wirus jest w stanie cokolwiek zakazić. Po prostu on tam jest - tłumaczył wirusolog. - Wiemy, że jeżeli jest w organizmie, to musiał się namnożyć, więc był w stanie zakazić - tłumaczył. - Przy każdej chorobie niestety należy dokładnie robić analizę i poznać chorobę, coś co się dopiero pojawiło, jest dla nas nieznane - podkreślił wirusolog.

Jak diagnozują lekarze?

Wirusolog powiedział, że osoba, która podejrzewa się, że jest zakażona, czyli ma objawy paragrypowe, a była w ostatnim czasie w miejscu ogniska choroby, powinna skontaktować się z sanepidem. Jak mówił, lekarz diagnozujący powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad i następnie pokierować taką osobę.

- Podstawowym warunkiem jest pobyt w obszarach zagrożenia. Dla lekarzy, który robią podstawowy wywiad z podejrzaną osobą i dla osoby jest to "czerwona" lampka że, może być chora - mówił Gut.

Jak się chronić przed koronawirusem (Ministerstwo Zdrowia)ministerstwo zdrowia

Kto powinien używać maseczek?

Wirusolog mówił, że maseczki są przeznaczone głównie dla osób zakażonych, chyba że osoba przebywa w środowisku wysoce skażonym, na przykład na sali z chorymi. - Wtedy zakłada maseczkę, aby się nie zakazić - mówił Gut. Dodał, ze takie osoby to lekarze i pielęgniarki.

CZYTAJ WIĘCEJ O UŻYWANIU MASECZEK

Jak skutecznie myć ręce (Główny Inspektorat Sanitarny)Główny Inspektorat Sanitarny

Posłuchaj całej rozmowy z wirusologiem:

Włodzimierz Gut o koronawirusie
Włodzimierz Gut o koronawirusie tvn24

Autor: anw/aw / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia. W ciągu najbliższej nocy na drogach i chodnikach w części kraju będzie ślisko.

Powrót groźnej pogody. Są ostrzeżenia

Powrót groźnej pogody. Są ostrzeżenia

Źródło:
IMGW

Nadchodzące dni przyniosą zmienne zachmurzenie - od umiarkowanego do całkowitego. Poza tym pojawią się opady deszczu. Z każdym kolejnym dniem będzie się robić coraz chłodniej.

Z każdym dniem będzie coraz chłodniej

Z każdym dniem będzie coraz chłodniej

Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala kolejnych ulew i śniegu dotarła do zachodnich Stanów Zjednoczonych. Władze ostrzegają, że obfite opady mogą spowodować bardzo trudne warunki na jezdniach przed przypadającym na czwartek Świętem Dziękczynienia. Władze poinformowały, że niektóre drogi mogą zostać zamknięte.

Kolejna rzeka atmosferyczna. Ryzyko gwałtownych powodzi

Kolejna rzeka atmosferyczna. Ryzyko gwałtownych powodzi

Źródło:
Reuters, CBS News, tvnmeteo.pl

Silnik na paliwo stałe, który ma napędzać małą rakietę Epsilon S, stanął we wtorek w płomieniach podczas testu w centrum kosmicznym Tanegashima w Japonii - poinformowała agencja kosmiczna JAXA. Policja i straż pożarna podały, że nie było ofiar w ludziach.

Płomienie i kłęby dymu. Eksplozja w centrum kosmicznym

Płomienie i kłęby dymu. Eksplozja w centrum kosmicznym

Źródło:
PAP

Kilkanaście osób nie żyje po tym, jak w indonezyjskiej prowincji Sumatra Północna doszło do gwałtownych powodzi i osuwisk. Trwają poszukiwania siedmiu zaginionych.

15 osób zginęło, szukają zaginionych. "Deszcz wciąż pada"

15 osób zginęło, szukają zaginionych. "Deszcz wciąż pada"

Źródło:
Reuters

Duże stado grindwali utknęło przy plaży na nowozelandzkiej Wyspie Północnej. Mieszkańcy próbowali pomóc zwierzętom. Czterech z nich nie udało się uratować.

Kilkadziesiąt grindwali utknęło na brzegu. Mieszkańcy ruszyli na pomoc

Kilkadziesiąt grindwali utknęło na brzegu. Mieszkańcy ruszyli na pomoc

Źródło:
ABC News

We wtorek obok Ziemi przemknie asteroida 2006 WB. Kosmiczna skała, której średnica szacowana jest na 92 metry, minie naszą planetę w odległości 891 tysięcy kilometrów. Obiekt pędzi z prędkością 4,2 kilometra na sekundę.

Czeka nas bliskie spotkanie z asteroidą. Jest wielkości boiska piłkarskiego

Czeka nas bliskie spotkanie z asteroidą. Jest wielkości boiska piłkarskiego

Źródło:
PAP, space.com

Pogoda na dziś. Wtorek 26.11 przyniesie wielu regionom kraju przelotne opady deszczu. Termometry pokażą od 5 do 10 stopni. Biomet przeważnie będzie korzystny.

Pogoda na dziś - wtorek 26.11. Przelotne opady będą wędrować po kraju

Pogoda na dziś - wtorek 26.11. Przelotne opady będą wędrować po kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

W argentyńskim parku zoologicznym przyszedł na świat samiec pudu. Zdaniem opiekunów jego narodziny dają naukowcom możliwość zbadania i zebrania danych na temat tego niewielkiego i zagadkowego zwierzęcia.

To maleństwo jest jednym z najbardziej zagadkowych zwierząt na świecie

To maleństwo jest jednym z najbardziej zagadkowych zwierząt na świecie

Źródło:
Reuters

Po poniedziałkowym ociepleniu i stopnieniu warstwy śniegu, od wtorku w Tatrach nie ma już zagrożenia lawinowego - poinformowali ratownicy TOPR. Warunki turystyczne są jednak bardzo trudne z uwagi na oblodzenia. Lodem pokryta jest również popularna droga do Morskiego Oka.

Lód na szlakach. Zagrożenie lawinami minęło, ale jest niebezpiecznie

Lód na szlakach. Zagrożenie lawinami minęło, ale jest niebezpiecznie

Źródło:
PAP

Zbliża się start europejskiej misji Proba-3, w której po raz pierwszy zostaną wykorzystane dwa satelity poruszające się w precyzyjnej formacji. - Tandem pozwoli na przetestowanie precyzyjnego sterowania grupami satelitów i umożliwi dokładne badanie Słońca - powiedział ekspert Tomasz Barciński z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Polska ma znaczący udział w misji.

Pierwsza taka misja. "Niezwykle trudne zadanie"

Pierwsza taka misja. "Niezwykle trudne zadanie"

Źródło:
PAP

Poniedziałek przyniósł gwałtowną aurę we Francji. W Lyonie wiało z prędkością 125 kilometrów na godzinę. Porywisty wiatr zniszczył dach stacji benzynowej położonej w okolicach tego miasta.

Silny wiatr zniszczył dach stacji benzynowej 

Silny wiatr zniszczył dach stacji benzynowej 

Źródło:
ENEX, meteofrance.fr, radioisa.com, lemonde.fr

Wiosenna fala upałów zbliża się do wschodniej Australii. Krajowe biuro meteorologiczne przewiduje, że we wtorek i środę termometry w Sydney i okolicach pokażą niemal 40 stopni Celsjusza. Upały mogą wiązać się z przeciążeniem sieci elektrycznych - dostawcy energii ostrzegają przed przerwami w dostawach prądu.

Najgorętsza wiosna od lat. Niewykluczony blackout

Najgorętsza wiosna od lat. Niewykluczony blackout

Źródło:
ABC News

Burza Bert uderzyła w weekend w Wyspy Brytyjskie. Przyniosła ze sobą intensywne opady deszczu, które doprowadziły do powodzi. Brytyjska służba meteorologiczna Met Office wydała ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu.

"Wszystko zostało zniszczone". Burza Bert w Wielkiej Brytanii

"Wszystko zostało zniszczone". Burza Bert w Wielkiej Brytanii

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, CNN, The Guardian, BBC

Po kilku zimnych dniach teraz czeka nas raptowny wzrost temperatury. Co w pogodzie czeka nas do końca listopada i jak zacznie się grudzień? Czy wróci mróz? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nagłe i duże ocieplenie

Pogoda na 16 dni: nagłe i duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Odór niewiadomego pochodzenia wydostawał się z rosyjskiego modułu transportowego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jak przekazała NASA, kosmonauci natychmiast odcięli maszynę od reszty stacji i przeprowadzili procedury oczyszczania.

Rosyjski statek dotarł na ISS, kosmonauci poczuli "toksyczny" odór

Rosyjski statek dotarł na ISS, kosmonauci poczuli "toksyczny" odór

Źródło:
NASA, Ars Technica

Ogromne stado żubrów przebiegło przez drogę w okolicach Szudziałowa w województwie podlaskim. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24. Na nagraniu widać grupę zwierząt w różnym wieku, od młodych osobników po majestatyczne, dojrzałe zwierzaki.

Stado żubrów zatrzymało ruch

Stado żubrów zatrzymało ruch

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl, bia24.pl

Ulewny deszcz i grad nawiedził w piątek stolicę Madagaskaru. Warunki pogodowe zaskoczyły mieszkańców Antananarywy - do opadów doszło w suchym okresie, na długo przed początkiem pory deszczowej. Zjawisko miało dość nietypowe wyjaśnienie.

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Źródło:
PAP, Madagascar-Tribune.com

Ponad 40 procent gatunków koralowców rafotwórczych jest obecnie zagrożonych wyginięciem. Odkrycie zostało zaprezentowane przez ekspertów z Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody. Naukowcy wyjaśnili, że utrata tych organizmów może mieć katastrofalne skutki nie tylko dla morskich ekosystemów, ale i gospodarki.

Ponad 40 procent może wyginąć, a "świat na nich polega"

Ponad 40 procent może wyginąć, a "świat na nich polega"

Źródło:
University of Derby

Kolejna w ciągu kilku dni fala intensywnych opadów deszczu spowodowała lokalne powodzie na północy Kalifornii. Zalanych jest wiele dróg, a na niektórych da się poruszać tylko łodziami. Jak opisuje część mieszkańców, woda powodziowa dotarła do ich domów tak szybko, że nie mieli czasu na ewakuację.

"To przyszło naprawdę szybko"

"To przyszło naprawdę szybko"

Źródło:
Reuters, CBS News, tvnmeteo.pl

Służby medyczne Portugalii wydały ostrzeżenie dotyczące komarów tygrysich, które przenoszą groźne zakaźne choroby tropikalne. W popularnych wśród turystów regionach wzrosła obecność tych owadów - poinformowały miejscowe media.

Komary tygrysie. Ostrzeżenie w popularnych wśród turystów regionach Portugalii

Komary tygrysie. Ostrzeżenie w popularnych wśród turystów regionach Portugalii

Źródło:
PAP, SIC Notícias, tvnmeteo.pl

Jeden z gości ogrodu zoologicznego w Kurytybie na południu Brazylii wskoczył do stawu z hipopotamami, a następnie przedostał się do miejsca, w którym przebywały małpy - poinformowały lokalne media. Strażnikom zoo udało się schwytać mężczyznę, po czym przekazali go służbom.

Mężczyzna wskoczył do stawu z hipopotamami

Mężczyzna wskoczył do stawu z hipopotamami

Źródło:
PAP

Kanadyjski rząd federalny przeprosił za zabicie w latach 50. i 60. XX wieku ponad tysiąca inuickich psów i zapowiedział wypłacenia 45 milionów dolarów odszkodowania. Oficjalne przeprosiny przedstawił w sobotę minister ds. relacji między Koroną a rdzennymi narodami Gary Anandasangaree.

Kanada przeprasza za zabicie ponad tysiąca psów

Kanada przeprasza za zabicie ponad tysiąca psów

Źródło:
PAP

Burza śnieżna nawiedziła w piątek północno-wschodnie Stany Zjednoczone. Przyniosła ze sobą obfity śnieg. Miejscami w stanie New Jersey spadło ponad 50 centymetrów tego opadu.

Zamknięte szkoły, paraliż na drogach. Miejscami spadło pół metra śniegu

Zamknięte szkoły, paraliż na drogach. Miejscami spadło pół metra śniegu

Źródło:
Reuters, FOX Weather

Trąba wodna uformowała się w sobotę rano w rejonie Darłowa na Pomorzu Zachodnim. Wirujący nad Bałtykiem lej został uchwycony na zdjęciu. - Tego typu zjawisko jest bardzo lokalne i krótkotrwałe - przekazał synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński.

Wirujący lej nad Bałtykiem

Wirujący lej nad Bałtykiem

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

Mieszkańcy Nowego Delhi, stolicy Indii, mierzą się ze spowijającym miasto smogiem. W sobotę jakość powietrza była tam znacznie poniżej normy. Lokalni aktywiści klimatyczni podkreślają, że walka z zanieczyszczeniami nie powinna trwać jedynie w sezonie smogowym.

"Czujemy się, jakbyśmy wdychali dym z 40 papierosów na raz"

"Czujemy się, jakbyśmy wdychali dym z 40 papierosów na raz"

Źródło:
Reuters, The Guardian, tvnmeteo.pl

Zaginiony morski gatunek od dekad ukrywał się na zdjęciach innych zwierząt. Jak przekazali naukowcy, do ponownego odkrycia niepozornego Haplosyllis anthogorgicola doszło przez przypadek. Dokładna analiza fotografii innych zwierząt zamieszkujących ten sam ekosystem pozwoliła ustalić, że morskie robaki nie zniknęły, a po prostu świetnie się maskowały.

Na tym zdjęciu kryje się zaginiony gatunek. Chował się przed badaczami od dekad

Na tym zdjęciu kryje się zaginiony gatunek. Chował się przed badaczami od dekad

Źródło:
The Royal Society, Science X Network