Do trzeciego stopnia wzrosło zagrożenie lawinowe w Tatrach. Warunkom turystycznym nie sprzyja silnie wiejący wiatr, który przenosi świeżo spadły śnieg, przez co ryzyko zagrożenia lawinowego może wzrosnąć.
Trzeci w rosnącej, pięciostopniowej skali, stopień zagrożenia lawinowego obowiązuje w Tatrach od wysokości 1900 m n.p.m. Poniżej tej wysokości jest zagrożenie drugiego stopnia.
Lawinowa "trójka" oznacza, że pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym. Lawiny o dużych rozmiarach mogą wyzwalać się samoistnie.
Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach gór są niekorzystne. Wszystkie szlaki pokryte są warstwą świeżego śniegu. W ciągu ostatniej doby na szczytach przybyło 20 centymetrów śniegu. Szlaki powyżej górnej granicy lasu, ale również mniej uczęszczane w niższych partiach są w większości nieprzetarte. Pod warstwą śniegu w wielu miejscach zalega lód.
Niebezpieczeństwem też silny wiatr
Jak informuje Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, silny wiatr wiejący ze zmiennych kierunków będzie przenosił świeżo spadły sypki śnieg na stoki zawietrzne, do żlebów i zagłębień terenu. Potencjał zagrożenia lawinowego może wzrosnąć.
Na Kasprowym Wierchu leży 187 centymetrów śniegu – powiedział dyżurny Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego. Temperatura na szczycie spadła do 11 stopni poniżej zera.
Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. Należy unikać stromych stoków. Konieczne jest zachowanie elementarnych środków bezpieczeństwa i posiadanie odpowiedniego sprzętu - czytamy w komunikacie Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Autor: ps / Źródło: PAP, TOPR, TPN
Źródło zdjęcia głównego: TOPR