Polska

Polska

Straż interweniowała ponad 5 tys. razy

Według danych PSP od czwartku w województwach małopolskim, podkarpackim, śląskim, lubelskim i świętokrzyskim straż pożarna interweniowała ponad 5 tys. razy; ponad 2,4 tys. w czwartek, prawie 2350 w piątek, reszta interwencji miała miejsce w sobotę rano.

Fala wezbraniowa na Wiśle przejdzie przez Polskę. Dziś dotrze do Krakowa

Formuje się fala wezbraniowa na Wiśle. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapewnia jednak, że nie ma bezpośredniego zagrożenia powodzią. W niektórych miejscach może jednak dojść do przerwania wału, co lokalnie mogłoby taką groźbę spowodować. Tzw. czerwony alert obowiązuje w piąciu województwach: małopolskim, podkarpackim, lubelskim, świętokrzyskim i opolskim.

Alarm w Lubelskiem: "Mamy prognozy, że poziom Wisły będzie znacznie wyższy niż przewidywano"

Lokalne podtopienia odnotowano w województwach podkarpackim, małopolskim i śląskim. Stany alarmowe zostały przekroczone na 37 wodowskazach, głównie na Wiśle. Bez prądu jest ok. 44 tys. odbiorców, przede wszystkim w Małopolsce. Strefa opadów przesuwa się teraz na zachód Polski. Wieczorem ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe w trzech gminach woj. lubelskiego, gdzie fala wezbraniowa ma przejść w niedzielę i poniedziałek.

Przybiera Wisła, w Małopolsce osuwa się ziemia. Teraz na wysoką wodę szykuje się opolskie

W południowej części kraju stan wody wzrasta. Na Wiśle formuje się fala wezbraniowa - informuje IMGW. Na ponad 50 stacjach wodowskazowych przekroczone zostały stany alarmowe. Miejscami zaczęła osuwać się ziemia. Z kolei w Dębicy (woj. podkarpackie) nadal nie udało się odnaleźć ciała zaginionego mężczyzny, który najprawdopodobniej utopił się. Po południu stan pogotowia wprowadzono także na Opolszczyźnie w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim.

Trzaskowski o podtopieniach: my się do tego od samego początku przygotowaliśmy

Tegoroczne przygotowania do podtopień zaczęły się znacznie szybciej, niż odbywało się to dotychczas. Rafał Trzaskowski, minister Administracji i Cyfryzacji wyjaśnił, że tego nauczyła go powódź z 2010 roku. O tym gdzie jest teraz najgorzej i kiedy można spodziewać się poprawy warunków opowiedział w porannym programie TVN24 "Wstajesz i wiesz".

Połamane drzewa i zalane drogi. W piątek ma być jeszcze gorzej

W związku z prognozowanymi dużymi sumami deszczu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje możliwość wezbrania niektórych rzek z przekroczeniami stanów ostrzegawczych i alarmowych. TVN Meteo na bieżąco śledzi stan rzek i informuje, gdzie obecnie obowiązują ostrzeżenia z powodu przekroczonego stanu alarmowego.

MAC wylicza działania po powodzi w 2010 roku. Hydrolog na to: nic nie jest lepiej

Odpowiednie służby prowadzą stały monitoring sytuacji - podkreśla Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w związku z prognozami ulewnych deszczów na południu kraju. Wymienia też działania prowadzone na rzecz poprawy ochrony przeciwpowodziowej po poważnej powodzi sprzed czterech lat. - Myślę, że nie jest nic lepiej niż w roku 2010 - twierdzi hydrolog Janusz Żelaziński i przypomina, że finansowanie polskich programów gospodarki wodnej i ochrony przeciwpowodziowej zablokowała Komisja Europejska.

Ministerstwo obawia się powodzi. IMGW wydaje ostrzeżenia

Od 80 do 120 l deszczu na metr kwadratowy może spaść na południowym-wschodzie kraju w ciągu 36-48 godzin, licząc od środowego poranka. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji ostrzega, że po takich opadach mogą mocno wzrosnąć stany wód na terenie województw: podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego i lubelskiego. To może skutkować podtopieniami, szczególnie w zlewniach górskich oraz silnie zurbanizowanych, prawdopodobne jest też wystąpienie powodzi.

Rzeka błota przepłynęła przez centrum Kietrza

"W miejscowości Kietrz na Opolszczyźnie przeszła ulewa, a zaraz po niej przez centrum przewinęła się rzeka błota z pobliskich pól" - napisał na Kontakt 24 @Podkal. Przesłał też film, na którym widać płynące ulicami błoto. Jak poinformowała straż pożarna, woda nie wdarła się do żadnego z domów.

Uwaga na słońce: aż 70 procent Polaków w grupie ryzyka

Ze względu na jasną karnację ok. 70 proc. Polaków należy do grupy o wysokim ryzyku zachorowania na czerniaka; nie powinni się oni opalać oraz korzystać z solariów – ostrzegają eksperci przy okazji Tygodnia Świadomości Czerniaka, który trwa do 18 maja.

W Tatrach zima. Turyści zaskoczeni

W tym roku, w połowie maja w Tatrach można jeszcze pojeździć na nartach. Pogoda płata figle turystom. Oferuje zimowe atrakcje, mimo że sezon narciarski dawno się skończył. Spadło ponad 20 cm śniegu.

Jak jeździć w ekstremalnej mgle?

Mgła dezorientuje kierowców, którzy nie mogą odnaleźć się na drodze. Nie widzą dobrze zakrętów, pobocza, znaków, samochodów, mimo to zbyt mocno naciskają na pedał gazu. Tak było w przypadku karambolu, który miał miejsce w nocy z 3 na 4 maja na trasie S8. O tym jak należy sobie poradzić we mgle mówił w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Krzysztof Hołowczyc.

Strefa burz przewędrowała przez Polskę

Wczesnym wieczorem synoptyk TVN Meteo Wojciech Raczyński poinformował o pojawieniu się burz na północy i w centrum kraju. Wraz z wyładowaniami atmosferycznymi pojawiły się opady deszczu i porywisty wiatr.

Burze opuściły Polskę. Został deszcz

Burze ustąpiły. W środę grzmiało od wczesnego popołudnia. Miejscami pojawiały się również intensywne opady deszczu i porywisty wiatr. Reporterzy 24 na bieżąco obserwowali pogodę i przesyłali nam zdjęcia swojej okolicy.