Polska

Polska

Srebrny Glob, Czerwona Planeta i błękitnobiały Regulus spotkają się w poniedziałkowy wieczór na niebie. Żeby dojrzeć te jasne obiekty, nie trzeba nawet wyjeżdżać z miasta, tym bardziej że obserwacjom powinno sprzyjać bezchmurne w większości kraju niebo. O koniunkcji, a także o tym, co łączy na niebie lwa z żelazkiem, opowiada szefowa planetarium stołecznego Centrum Nauki Kopernik, Weronika Śliwa.

Tragedią zakończył się zjazd skialpinisty z Rysów. Mężczyzna upadł i uderzył w turystkę poruszającą się pieszo po szlaku. Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, którzy odbywali niedaleko ćwiczenia, nie byli w stanie im pomóc. Oboje zginęli.

Ci którzy spędzali weekend w zachodniej Polsce raczej nie powinni żałować, że nie wyjechali na majówkę gdzieś na południe Europy. W niedzielę najcieplejszym miejscem na naszym kontynencie okazał się Wrocław, a kilka innych polski miast znalazło się w temperaturowej czołówce. W tym samym czasie na północy i zachodzie Europy termometry pokazywały mniej niż 15 st. C.

Ależ to był weekend. Padły, aż dwa rekordy ciepła. Najpierw oczy synoptyków (i prezentera pogody) zwrócone były na Słubice. Temperatura maksymalna wyniosła tam 31,5 st. Celsjusza.

Pogoda w miniony weekend bardziej kojarzyła się z upalnym latem niż z wiosną. Tak ciepłych kwietniowych dni nie było od dziesięcioleci. W sobotę rekord z 1968 r. pobiły Słubice wartością 31 st. C. Jednak już następnego dnia na pierwsze miejsce w meteorologicznych statystykach wysunęły się 32 st. C odnotowane we Wrocławiu.

Utrzymująca się w Polsce wysoka temperatura oraz silne wiatry sprawiają, że strażacy mają pełne ręce roboty. Pracownicy Instytutu Badawczego Leśnictwa mówią wręcz o pogodzie pożarowej. Z pożarami traw i lasów zmagają się strażacy m.in. z Płocka i Opola.

"Silne podmuchy wiatru powodują zniszczenia na Opolszczyźnie, a strażacy mają ręce pełne roboty" - informuje na swoim profilu w Kontakcie 24 serwis 24opole.pl. Kilka minut po godzinie 12, pod Czarnowąsami, na jadący drogą samochód spadło powalone przez wiatr drzewo.

- W sobotę na polu temperatury padł rekord dla kwietnia - informuje synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek. - Temperatura maksymalna w cieniu przekroczyła 31 st. Celsjusza w Słubicach, a w Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim Toruniu oraz Bydgoszczy sięgnęła tego pułapu - wylicza i porównuje, jak 28 kwietnia było przez ostatnich 10 lat.

Pierwszego dnia żeglugi na Kanale Elbląskim znalazło się tylu pasażerów, że trzeba było zorganizować dodatkowe rejsy. Atrakcją wodnej trasy z Ostródy do Elbląga jest jedyny na świecie czynny system śluz i pochylni. Można go oglądać podczas rejsów do końca sezonu, bo potem szlak zostanie zamknięty na dwa lata.

Widowiskowe, ale i niezwykle kosztowne pogłębianie dna Wisły rozpoczęło się w sobotę w okolicach Płocka. Dzięki operacji, która potrwa do połowy czerwca, zabezpieczone przed powodziami zostaną takie miejscowości, jak m.in. Świniary i Dobrzyków.

Punktualnie o godzinie 15 oddziały sowieckie zaatakowały obsadzony przez wojska hitlerowskie Pałac Jedlinka w Górach Sowich na Dolnym Śląsku. Choć nad polem bitwy krążyły niemieckie Messerschmitty, a z moździerzy i karabinów sypał się grad kul, to nie było się czego obawiać - to tylko rekonstrukcja potyczki z maja 1945 roku.

Olsztyńskie planetarium wraca po remoncie wzbogacone o multimedialne wyposażenie, energooszczędną iluminację i infokioski. Dzięki tym ostatnim odwiedzający będą mieli dostęp do baz wiedzy z geografii, fizyki i astronomii. To nie koniec atrakcji: w trasę po regionie rusza przenośne planetarium, które odwiedzi miejscowości letniskowe, a potem szkoły.

Długi weekend zaczął się rewelacyjną pogodą. Zdjęcia przychodzące na Kontakt Meteo pokazują, że pięknie jest w każdym zakątku kraju. Czekamy na kolejne relacje - z majówkowych wyjazdów, spacerów albo po prostu leniwego odpoczynku w parku czy ogródku.

Start promów, wodnych linii turystycznych i plaż będzie największą atrakcją tego weekendu w Warszawie. Majówka przyniesie kolejne: inaugurację Parku Fontann, Festiwal Chorągwi i Rycerskie Mistrzostwa Świata.

Już w ten weekend na Zalewie Solińskim pojawią Żubr, Bieszczady i Dariusz. To statki, które będą wozić turystów na godzinne wycieczki widokowe. Dłuższe rejsy zapewni żaglowiec Perła Soliny. Choć 41. sezon bieszczadzkiej Białej Floty dopiero rusza, chętnych nie brakuje.

Turyści, którzy przyjadą nad Zalew Wiślany podczas majowego weekendu, będą mogli zwiedzać grodziska pruskie niedaleko Tolkmicka. To pamiątki po średniowiecznych mieszkańcach tych okolic, którzy czcili siły natury i składali ofiary w świętych gajach. Właśnie oznakowano szlak związany z tym plemieniem.

Budżet turystów, którzy spędzą sobotę i niedzielę w Poznaniu, nie powinien zostać nadszarpnięty - oczywiście o ile wykażą się zdrowym rozsądkiem. W stolicy Wielkopolski już po raz piąty ruszy akcja "Poznań za pół ceny", dzięki której zwiedzających będzie obowiązywała 50-procentowa zniżka na nocleg, wyżywienie, bilety komunikacji miejskiej oraz różne atrakcje.