Ten film trzeba oglądać z dźwiękiem. Dlaczego? Ponieważ nieczęsto mamy szansę posłuchać wyjącego wilka. Teraz możemy to zrobić dzięki fotopułapce zamontowanej na terenie Wigierskiego Parku Narodowego. "Autorem ścieżki dźwiękowej jest Smoluch z Rodziny Północnej" - czytamy w poście na profilu parku.
Całość została nagrana przez fotopułapkę i udostępniona na profilu facebookowym parku. Jak podkreślają przedstawiciele parku, pierwszy raz udało się nagrać wilcze wycie z tak bliska i w tak dobrej jakości.
Wilki (Canis lupus) komunikują się na wiele sposobów, jednym z nich jest wycie. Niegdyś uważano, że służy to głównie do informowania sąsiadów o tym, że dane terytorium jest zajęte. To jednak nie jest prawdą. Ponad 80 procent wycia to komunikacja wewnątrz grupy rodzinnej, taki wilczy "telefon komórkowy" o zasięgu do około 10 kilometrów - piszą pracownicy parku.
Wspólne wycie zacieśnia też wilcze więzi emocjonalne i jest radosnym końcem udanego polowania.
Wiadomo, że zwierzęta te mogą sobie w ten sposób przekazywać wiele różnych informacji. Niestety wiedza na temat przekazywanych tą drogą treści jest nikła. Co Smoluch chciał przekazać pozostałym członkom swojej watahy, nazywanej Rodziną Północną? Można podejrzewać, że w tym wypadku było to pytanie o ich lokalizację, ale to tylko domysły.
Poznajcie wilka
Dorosłe wilki mierzą około 100-130 centymetrów długości, nie licząc ogona. Zamieszkują lasy, równiny i tereny bagienne. Zwykle dane stado, zwane watahą, liczy do 20 osobników i zajmuje około 100-300 kilometrów kwadratowych terytorium. Czasem zdarza się, że dwie watahy konkurują ze sobą na jednym obszarze.
W watahach istnieje ściśle ustalona hierarchia. Poszczególne osobniki komunikują się ze sobą za pomocą mowy ciała, odgłosów oraz substancji chemicznych (feromonów i własnych odchodów).
Żywią się głównie średniej i dużej wielkości ssakami kopytnymi, małymi zwierzętami i padliną. Wilki dawniej były szeroko rozpowszechnione, ale ekspansja człowiek znacznie ograniczyła ich populację. Obecnie w Czerwonej Księdze Zwierząt Zagrożonych są sklasyfikowane jako gatunek najmniejszej troski.
Autor: anw/aw / Źródło: Wigierski Park Narodowy
Źródło zdjęcia głównego: Wigierski Park Narodowy