Nauka

Nauka

Naukowcy z niemieckiego Uniwersytetu w Tybindze odkryli, że gronkowiec lugdunensis produkuje nieznany wcześniej antybiotyk. Bakteria ta kolonizuje się w ludzkim nosie, a substancja, którą wytwarza, została nazwana Lugdunin. Badania przeprowadzone na myszach wykazały, że jest ona w stanie zwalczyć oporne patogeny, z którymi popularne antybiotyki nie dają sobie rady.

Naukowcy z Uniwersytetu Stellenbosch w Republice Południowej Afryki ostrzegają - liczba żarłaczy białych jest obecnie ekstremalnie niska. Ich wyginięcie może mieć poważne skutki.

To był najgorętszy w historii pomiarów meteorologicznych czerwiec na Ziemi. Stał się czternastym z rzędu rekordowo ciepłym miesiącem. Amerykańscy naukowcy podali również, że średnia temperatura podczas pierwszego półrocza 2016 roku była o ponad jeden stopień wyższa od normy.

Ukąszenia owadów są nie tylko irytującym, swędzącym problemem. Badania dowodzą, że mogą powodować niebezpieczne infekcje wirusowe. - To była duża niespodzianka, której się nie spodziewaliśmy - oznajmił autor badań.

Klimat się zmienia, a temperatura wzrasta. W cieplejszym powietrzu mieści się więcej pary wodnej. Skutkuje to powodziami. Według naukowców to właśnie globalne ocieplenie przyczyniło się do powodzi w Paryżu. Ekstremalne zjawiska pogodowe będą się pojawiać w Europie coraz częściej.

Amerykańscy meteorolodzy straszą nadchodzącą La Niną. Przewidują, że zjawisko będzie mieszać w pogodzie na całym świecie do zimy 2016/2017. Wtedy w USA ściśnie mróz, a susze i powodzie w Ameryce Południowej i Indonezji zniszczą plantacje soi i oleju palmowego.

Słońce w swoich młodzieńczych latach było o wiele bardziej aktywne niż teraz. Naukowcy z NASA twierdzą, że ogromny superrozbłysk słoneczny był kluczowy dla powstania życia na Ziemi. Zjawisko jest znane jako paradoks słabego, młodego Słońca.

Synoptycy z całego świata spekulują nad aktywnością nadchodzącego sezonu huraganów. Amerykańscy meteorolodzy sądzą, że będzie on słabszy, a brytyjscy wręcz przeciwnie. Wspólnie jednak zaznaczają, że cyklony, które się pojawią, będą wyjątkowo silne.

Miasta w znaczący sposób wpływają na pogodę w ich rejonie. Rozmieszczenie budynków i ulic zaburza przepływ powietrza. Specjaliści sądzą, że miasta są zbyt powierzchownie traktowane w modelach pogodowych, co skutkuje nietrafnymi prognozami pogody.

Od dawna wiadomo, że ewolucja cech takich jak skrzydła, rogi, czy kończyny, pozwalała różnym organizmom na dostosowanie się do nowego środowiska. Z genetycznego punktu widzenia wciąż jednak nie wiadomo skąd wzięły się te dodatkowe cechy. Naukowcy postanowili to zbadać wykorzystując bakterie.

Pojawiło się wiele nowych badań na temat tajemniczych wirów na powierzchni Księżyca. Niektóre sugerują, że być może słabe pole magnetyczne naszego satelity w niektórych miejscach ma bardzo dużą siłę.