Nauka

Nauka

Pierwsza arabska sonda dotarła na orbitę Marsa

Po siedmiu miesiącach podróży i pokonaniu 494 milionów kilometrów, sonda Zjednoczonych Emiratów Arabskich weszła na orbitę Marsa. W najbliższym czasie rozpocznie przesyłanie danych dotyczących marsjańskiej atmosfery i klimatu.

Naukowcy obalają mity dotyczące sadzenia drzew na dużą skalę

Sadzenie drzew to doskonały sposób na walkę ze zmianami klimatu i ochroną bioróżnorodności na naszej planecie, ale niewłaściwe drzewo w niewłaściwym miejscu może przynieść więcej szkody niż pożytku - twierdzą brytyjscy eksperci. Przedstawiają 10 złotych zasad, które mają pomóc w odnawianiu zielonych płuc naszej planety.

Polski Kret sondy InSight kończy misję na Marsie

Próbnik Kret HP3, który na pokładzie sondy InSight miał wkopać się pod powierzchnię Marsa, po wielu nieudanych podejściach został wyłączony. Mimo niepowodzenia przedsięwzięcia, naukowcy podkreślają, że udało im się zdobyć wiele cennych informacji.

Przeanalizowali 25 lat badań, wyróżnili sześć rodzajów stanu przedcukrzycowego

Naukowcy z Niemieckiego Centrum Badań nad Cukrzycą przeanalizowali wyniki 25 lat badań obejmujących prawie 900 pacjentów w stanie przedcukrzycowym. Biorąc pod uwagę poszczególne wskaźniki, takie jak ilość tłuszczu w wątrobie czy poziom glukozy, wyszczególnili sześć rodzajów schorzenia. Może to pomóc lekarzom szybciej diagnozować chorych.

Kosmiczne neony? Nie, to światło nowo odkrytego typu gwiazdy

Przed dwoma laty zespół niemieckich astronomów zaobserwował na niebie niezwykłe zjawisko. Po wielu miesiącach badań naukowcy są pewni, że odkryto nowy rodzaj gwiazdy. Obiekt i jego świecąca na zielono w świetle rentgenowskim mgławica to konsekwencja zderzenia i połączenia się dwóch białych karłów.

W atmosferze nad oceanami wykryto cząstki mikroplastiku

Izraelscy badacze odkryli obecność mikroplastiku w atmosferze nad oceanami i morzami. Może być przenoszony przez wiatr nad zbiornikami, wywoływać szkody w środowisku morskim i przenikać do kolejnych ogniw łańcucha pokarmowego żywych organizmów.

"Ta wyniszczająca choroba skóry zabija delfiny"

Naukowcy z Kalifornii zbadali chorobę powodującą zmiany skórne u delfinów w różnych częściach świata. Teraz udało się ustalić przyczynę schorzenia. Zdaniem naukowców, odpowiadają za nie coraz częściej występujące huragany i cyklony, spowodowane zmianami klimatycznymi.

Polacy odkrywają tajemnice koralowców

Część koralowców może poradzić sobie z rosnącym zakwaszeniem oceanów - wynika z odkrycia polskich naukowców. Według nich zwierzęta te mają zdolność regulacji tworzenia minerałów, z których powstaje ich szkielet. - Jest więc szansa, że wraz z globalnym ociepleniem nie wszystkie koralowce bezpowrotnie znikną - mówi profesor Jarosław Stolarski z Polskiej Akademii Nauk.

Odkryto nowy minerał. "Przypomina trochę kapsułę czasu"

Próbka skały pobranej około 220 lat temu to nowy rodzaj minerału - takiego odkrycia dokonali naukowcy z Kornwalii w Wielkiej Brytanii. - Biorąc pod uwagę, jak wielu geologów, poszukiwaczy i kolekcjonerów przeszukiwało hrabstwo od wieków, to niesamowite, że w 2020 roku odkryliśmy nowy minerał - zauważył kurator z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.

Góra lodowa sunie w kierunku wyspy, naukowcy ruszają z misją

Zespół brytyjskich naukowców wyruszy w misję na południowy Atlantyk. Ich celem będzie zbadanie olbrzymiej góry lodowej, która nieuchronnie zbliża się w kierunku Georgii Południowej. Jeżeli czarny scenariusz się spełni, a masa lodu uderzy w wyspę, będzie oznaczać to ogromne problemy dla żyjących tam wielu gatunków zwierząt.

Najnowsze doniesienia naukowców na temat wody na Marsie

To ważna informacja nie tylko z perspektywy naukowej ciekawości. Odkrycie ma znaczenie dla poszukiwań śladów życia na Marsie i wyboru potencjalnego przyszłego miejsca lądowania na nim ludzi. Naukowcy przedstawili najnowsze ustalenia na temat wody na Czerwonej Planecie.