Dotarła do asteroidy, obrała kurs nad Ziemię. Zrzuci wyjątkowy prezent z kosmosu

[object Object]
Satelita OSIRIS REx ścigający asteroidę Bennu - materiał archiwalnyNASA Goddard
wideo 2/5

Sonda OSIRIS-REx niedawno opuściła okolice asteroidy Bennu i teraz kieruje się w stronę naszej planety. Za około 2,5 roku znajdzie się na właściwej wysokości, by uwolnić kapsułę z próbkami pyłu i skał. Kapsuła opadnie na Ziemię, a sonda wyruszy w dalszą podróż po Układzie Słonecznym.

Po prawie pięciu latach spędzonych w kosmosie sonda OSIRIS-REx kieruje się w stronę Ziemi. Niesie ze sobą spore ilości pyłu i skał pochodzących z asteroidy Bennu.

W poniedziałek 10 maja po godzinie 22 naszego czasu sonda odpaliła swoje główne silniki na siedem minut. To najbardziej znaczący manewr od czasu przybycia sondy nad Bennu w 2018 roku. Dzięki nim statek został wyrzucony w przestrzeń kosmiczną z prędkością prawie 1000 kilometrów na godzinę i ustawił swój kurs powrotny. Data wylotu była dokładnie zaplanowana, ponieważ tego dnia Bennu znalazła się w linii prostej do Ziemi. Podróż zajmie sondzie około 2,5 roku.

Po uwolnieniu kapsuły z próbką sonda OSIRIS-REx zakończy swoją główną misję. Planowo stanie się to 24 września 2023 roku na wysokości 10 tysięcy kilometrów nad Ziemią. Wtedy to kapsuła zawierająca fragmenty Bennu oddzieli się od reszty statku kosmicznego i wejdzie w ziemską atmosferę. Opadając na spadochronie, wyląduje na pustyni w stanie Utah, gdzie mają czekać na nią naukowcy.

- Osiągnięcia OSIRIS-REx pokazały, jak w śmiały i innowacyjny sposób można rozwinąć eksplorację kosmosu. Zespół stanął na wysokości zadania i teraz zmierza do nas pierwotny fragment Układu Słonecznego. Teraz wielu naukowców będzie mogło odkrywać jego tajemnice - powiedział Thomas Zurbuchen, zastępca administratora ds. nauki w centrali NASA.

Statek a Ziemia

Aby wykonać wieloletnią misję, kilkoro inżynierów wykonało niezbędne obliczenia i napisało kod komputerowy, aby poinstruować statek kosmiczny, kiedy i jak ma zacząć podróż powrotną. Po opuszczeniu Bennu kolejnym ważnym punktem ma być bezpieczne dostarczenie próbki na Ziemię.

Kamery nawigacyjne, które pomogły wysyłać zdjęcia z Bennu, zostały wyłączone 9 kwietnia. Teraz do komunikacji i kierowania sondą inżynierowie używają sieci Deep Space Network NASA i wysyłają instrukcje za pomocą sygnałów radiowych. Mierząc częstotliwość fal, które zwraca statek, mogą określić, jak szybko się porusza.

Lot może się jeszcze wydłużyć

Zespół stara się przeprowadzić operację w jak najbardziej ekonomiczny sposób, żeby zaoszczędzić paliwo. Być może misja zostanie rozszerzona o podróż na inną asteroidę, by i tam przeprowadzić obserwacje.

Podczas powrotu inżynierowie będą musieli od czasu do czasu dokonywać korekt kursu poprzez operowanie silnikami.

- Musimy dokonywać regularnych poprawek trajektorii, aby jak najlepiej poprowadzić sondę do Ziemi i by bezpiecznie uwolniła kapsułę z próbkami - powiedział Peter Antreasian, kierownik nawigacji OSIRIS-REx w KinetX Aerospace.

Do korekty dojdzie na kilka tygodni przed zbliżeniem się do Ziemi, aby precyzyjnie wycelować w miejsce i kąt, pod jakim kapsuła z próbką zostanie wprowadzona w atmosferę ziemską. Niewłaściwa wysokość może spowodować, że kapsuła albo odbije się od atmosfery, albo w niej spłonie. Jeśli OSIRIS-REx nie zdoła uwolnić kapsuły, zespół ma plan awaryjny. Do ponownej próby wyrzucenia próbki dojdzie wtedy z dwuletnim opóźnieniem.

Wiemy coraz więcej

Misja OSIRIS-REx zarówno potwierdziła, jak i obaliła kilka naukowych hipotez. Udowodniła, że możliwe jest prowadzenie obserwacji z Ziemi. Potwierdziła, że skały z asteroidy są bogate w węgiel i mogą nosić ślady obecności wody w zamierzchłej przeszłości. Dzięki niej obalono mit, że Bennu ma gładką powierzchnię.

Doświadczenia płynące z misji mają też pomóc udoskonalić przyszłe loty kosmiczne.

- Ta misja podkreśla, dlaczego musimy prowadzić naukę i eksplorację na wiele sposobów - zarówno z Ziemi, jak i z bliska w kosmosie - stwierdził Enos.

Autor: kw/dd / Źródło: NASA

Źródło zdjęcia głównego: NASA's Goddard Space Flight Center

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? We wtorek 22 lipca od rana pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Towarzyszą im przelotne opady deszczu i silne porywy wiatru. Śledź aktualną sytuację pogodową w Polsce w tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Znów grzmi i pada w części kraju

Gdzie jest burza? Znów grzmi i pada w części kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Nadchodzące dni będą bardzo ciepłe, ale nie upalne. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 28 stopni Celsjusza. W części kraju dominować będzie umiarkowane zachmurzenie z opadami deszczu. Niewykluczone są też burze.

Na kilka dni zapomnimy o upale. Pogoda na pięć dni

Na kilka dni zapomnimy o upale. Pogoda na pięć dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Połamane gałęzie, zalane ulice - to skutki burz z intensywnymi opadami deszczu, jakie wystąpiły w poniedziałek oraz w nocy z poniedziałku na wtorek. W związku z dynamiczną pogodą strażacy przeprowadzili dziesiątki interwencji w kilku województwach zachodniej Polski.

Dziesiątki interwencji strażaków. Zalane ulice, połamane gałęzie

Dziesiątki interwencji strażaków. Zalane ulice, połamane gałęzie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Iran zmaga się z falą ekstremalnych upałów. Temperatura przekracza miejscami 50 stopni Celsjusza. W niektórych regionach mieszkańcy skarżą się na niedobór wody. Z powodu spiekoty środa w stolicy kraju będzie dniem wolnym od pracy.

Ponad 50 stopni. Władze apelują o oszczędzanie wody

Ponad 50 stopni. Władze apelują o oszczędzanie wody

Źródło:
The Guardian, Al Jazeera

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) ostrzega przed burzami, które przyniosą intensywne opady deszczu, a lokalnie grad. Obowiązują alarmy pierwszego stopnia.

Burze i ulewy. W mocy żółte alarmy IMGW

Burze i ulewy. W mocy żółte alarmy IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Około 50 tysięcy mieszkańców okolic stolicy Filipin, Manili, musiało opuścić swoje mieszkania z powodu powodzi wywołanych tajfunem Wipha. W części kraju nie funkcjonują szkoły i urzędy. Zginęły co najmniej trzy osoby.

Ewakuują 50 tysięcy osób. Tajfun przyniósł ekstremalne ulewy

Ewakuują 50 tysięcy osób. Tajfun przyniósł ekstremalne ulewy

Źródło:
Reuters, PAP, Al Jazeera

Na plaży Sao Conrado w pobliżu Rio de Janeiro znaleziono ciało martwego humbaka. Zwierzę znajdywało się w zaawansowanym stanie rozkładu i prawdopodobnie zostało przyciągnięte na mieliznę przez prąd. Badaniem ssaka zajęli się specjaliści.

Martwy humbak znaleziony na popularnej plaży

Martwy humbak znaleziony na popularnej plaży

Źródło:
Reuters, Correio Popular, CBN

Miniona noc była bardzo ciepła. W niektórych regionach temperatura nie spadła poniżej 20 stopni Celsjusza, co oznacza, że mieliśmy tam do czynienia z nocą tropikalną.

Za nami tropikalna noc

Za nami tropikalna noc

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, DOZ

Pogoda na dziś. Wtorek 22.07 będzie deszczowy, a lokalnie także burzowy. Słupki rtęci pokażą maksymalnie 28 stopni Celsjusza. We znaki mogą dać się silne porywy wiatru.

Pogoda na dziś - wtorek, 22.07. Wiele deszczowych miejsc, do 28 stopni

Pogoda na dziś - wtorek, 22.07. Wiele deszczowych miejsc, do 28 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Turcja zmaga się z upałami, które znacznie zwiększyły ryzyko wystąpienia pożarów. W części kraju ogień już się pojawił, a strażacy walczą z żywiołem. Instytucje ostrzegły mieszkańców, by uważali na to, jak zachowują się w lasach i w pobliżu innych terenów zielonych.

Wielkie gorąco w Turcji. Apel służb

Wielkie gorąco w Turcji. Apel służb

Źródło:
PAP, Reuters

Włosi mierzą się z trudną pogodą, która wyraźnie dzieli kraj. Południe i centrum doświadczają potwornych upałów, a na na północy szaleją burze, które przynoszą ze sobą ulewy, grożące podtopieniami i osuwiskami. Taka sytuacja potrwa już kilka dni.

Włoski but podzielony. Jedni będą "umierać z gorąca", inni zmierzą się z burzami

Włoski but podzielony. Jedni będą "umierać z gorąca", inni zmierzą się z burzami

Źródło:
Reuters, RaiNews

W słoneczne dni warto unikać kontaktu z niektórymi roślinami. Wśród nich jest między innymi seler, popularny składnik dań.

Ekspert: wystrzegaj się tych roślin, jeśli planujesz przebywać na słońcu

Ekspert: wystrzegaj się tych roślin, jeśli planujesz przebywać na słońcu

Źródło:
PAP

W niedzielę Francję nawiedziły burze, którym towarzyszył bardzo silny wiatr. Zrywał on dachy i powalał drzewa. W wyniku gwałtownej pogody jedna osoba została ranna. Część kraju pozostaje objęta pomarańczowymi alarmami.

Wiatr porwał ławkę, ta wylądowała w basenie

Wiatr porwał ławkę, ta wylądowała w basenie

Źródło:
Enex, The Connexion

Pod koniec miesiąca czeka nas aura zimniejsza niż zwykle o tej porze roku. Jakie jeszcze niespodzianki przyniosą kolejne dni? Sprawdź najnowszą autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: chłód wróci jeszcze w lipcu

Pogoda na 16 dni: chłód wróci jeszcze w lipcu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewne deszcze i powodzie zbierają śmiertelne żniwo w Korei Południowej. W wyniku skutków żywiołu zginęło już 18 osób, trwają poszukiwania zaginionych. Woda uszkodziła tysiące dróg i budynków.

"Ziemia zapadła się pode mną, woda sięgała do szyi"

"Ziemia zapadła się pode mną, woda sięgała do szyi"

Źródło:
BBC, Reuters

Sławosz Uznański-Wiśniewski obecnie przechodzi proces rehabilitacji w niemieckiej Kolonii. W mediach społecznościowych poinformował, że już za kilka dni wróci do kraju. Pobyt w Polsce nie będzie jednak zbyt długi.

Wiadomo, kiedy Sławosz Uznański-Wiśniewski wróci do Polski

Wiadomo, kiedy Sławosz Uznański-Wiśniewski wróci do Polski

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Kosmiczne drożdże, które przyleciały razem ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim z powrotem na Ziemię, od dzisiaj będą badane przez grupę polskich naukowców. Wyniki badań mogą zrewolucjonizować wiele obszarów wiedzy.

Wysłali w kosmos drożdże z genem z niesporczaka. Teraz otworzyli przesyłkę

Wysłali w kosmos drożdże z genem z niesporczaka. Teraz otworzyli przesyłkę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na zachodzie Hiszpanii służby zmagają się z dużym pożarem lasu. Ewakuowano kilkaset osób. Lokalne władze twierdzą, że przyczyną może być celowe podpalenia. Trwa poszukiwanie sprawcy.

Walczą z potężnym pożarem. Ewakuacja kilkuset osób

Walczą z potężnym pożarem. Ewakuacja kilkuset osób

Źródło:
PAP, El Mundo

Tajfun Wipha uderzył w niedzielę w Hongkong. Żywioł doprowadził do paraliżu komunikacyjnego - odwołano loty, zawieszono kursowanie pociągów i promów. Następnie dotarł do chińskiej prowincji Guangdong i stał się burzą tropikalną.

Kilkaset powalonych drzew, zalane ulice. Tajfun Wipha uderzył

Kilkaset powalonych drzew, zalane ulice. Tajfun Wipha uderzył

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, South China Morning Post, CNN

Powódź, która była następstwem intensywnych opadów deszczu, nawiedziła w sobotę Silver Spring w stanie Maryland. Służby uratowały dziesiątki osób uwięzionych w zalanych samochodach.

Ulice zmieniły się w rwące potoki

Ulice zmieniły się w rwące potoki

Źródło:
FOX Weather, The New York Times, Patch.com

Coraz gorętsze i suchsze lata w Polsce sprawiają, że ryzyko pożarów rośnie z roku na rok. Zdaniem dr Kamila Leziaka z Uniwersytetu Warszawskiego jeśli zmiany klimatu nie zostaną powstrzymane, za kilka dekad Polska może doświadczać fal upałów i katastrofalnych pożarów na skalę znaną dziś z Kalifornii czy Australii.

Za kilka dekad polskie pożary mogą przypominać kalifornijskie

Za kilka dekad polskie pożary mogą przypominać kalifornijskie

Źródło:
PAP

Do serii trzęsień ziemi doszło w pobliżu rosyjskiej Kamczatki. Najsilniejsze wstrząsy miały magnitudę 7,4 i 6,6. W regionie od Kamczatki po Hawaje obowiązywało ostrzeżenie przed tsunami.

Ziemia zatrzęsła się w Rosji, w Stanach wydano alarm przed tsunami

Ziemia zatrzęsła się w Rosji, w Stanach wydano alarm przed tsunami

Źródło:
PAP, USGS

W prywatnym rumuńskim zoo Arca lui Noe urodził się legrys, czyli hybryda lwa i tygrysa. Zwierzę stało się miejscową atrakcją turystyczną. Jego narodziny budzą kontrowersję wśród organizacji zajmujących się prawami zwierząt.

W rumuńskim zoo przyszedł na świat legrys

W rumuńskim zoo przyszedł na świat legrys

Źródło:
Reuters

Ekstremalne upały nawiedziły północno-zachodnie Chiny. W Turfanie temperatura powierzchni ziemi wzrosła aż do 63 stopni Celsjusza. Skwar dotyka nie tylko tego regionu - w całym kraju fala gorąca utrudnia codzienne życie i zagraża funkcjonowaniu kluczowych sektorów gospodarki.

63 stopnie Celsjusza przy gruncie. Przez skwar stanęły fabryki

63 stopnie Celsjusza przy gruncie. Przez skwar stanęły fabryki

Źródło:
Reuters, The Independent

Radżastan w Indiach nawiedziły gwałtowne ulewy, które doprowadziły do podtopień. W sobotę szczególnie trudna sytuacja panowała w mieście Adźmer, gdzie woda zamieniła ulice w rwące strumienie, a pobliskie jezioro się przelało. W okolicach miasta doszło do tragicznego wypadku, w którym zginęły trzy kobiety.

Ulice jak rwące strumienie. Utonęły trzy młode kobiety

Ulice jak rwące strumienie. Utonęły trzy młode kobiety

Źródło:
Reuters, Times of India, economictimes.indiatimes.com

W sobotę w wietnamskiej zatoce Ha Long wiał porywisty wiatr, który wywrócił łódź turystyczną. W wyniku tego zdarzenia zginęło 37 osób - podały państwowe media. Trwają poszukiwania zaginionych.

Wiatr wywrócił łódź turystyczną. Wzrósł bilans ofiar

Wiatr wywrócił łódź turystyczną. Wzrósł bilans ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, AFP, BBC

Sobota przyniosła części kraju burze. Na Podlasiu pojawił się lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Zalążek trąby powietrznej na Podlasiu

Zalążek trąby powietrznej na Podlasiu

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl