Nauka

Nauka

"To mogą być największe nieopisane dotąd zwierzęta na Ziemi"

Istniały głównie w opowieściach rybaków i na amatorskich fotografiach turystów. Potwierdzonych obserwacji było zaledwie kilka. Po długim wyczekiwaniu amerykańskim naukowcom udało się pobrać próbki skóry tajemniczych orek, które mogą być nowym, nieopisanych dotąd gatunkiem.

"Wraz z większą liczbą ludzi, ryzyko ataku rekina rośnie"

Liczba ataków rekinów wzrosła w ciągu 55 ostatnich lat, jednak nie oznacza to, że wzrosło prawdopodobieństwo zostania zaatakowanym - wynika z najnowszych badań. Ryzyko niebezpiecznego spotkania z rekinem zależy w dużej mierze od miejsca, w którym się znajdujemy.

"Cukier jest szalenie uzależniający"

Już 70 procent mężczyzn i ponad 50 procent kobiet ma nadwagę - mówiła w programie "Wstajesz i weekend" na antenie TVN24 trenerka i dietetyk Edyta Litwiniuk. Opowiadała o szkodliwym działaniu cukru i o tym, jak bardzo jest on uzależniający.

NASA zgubiła dwie sondy kosmiczne

Naukowcom z NASA od ponad miesiąca nie udaje się skontaktować z dwiema sondami znajdującymi się za orbitą Marsa. Będą podejmować kolejne próby połączenia się z nimi, ale zrobią to dopiero latem.

Coraz więcej młodych choruje na nowotwory. Przez otyłość

Rośnie liczba zachorowań na nowotwory powiązane z otyłością u młodych ludzi - alarmuje na łamach czasopisma naukowego "The Lancet Public Health" organizacja walcząca z nowotworami American Cancer Society. Największy wzrost zanotowano w grupie wiekowej 25-49 lat.

"Człowiek spełnia wszelkie kryteria, by uznać go za gatunek inwazyjny"

Ludzie mieszkają na wszystkich kontynentach, we wszelakich ekosystemach. Docierają na najwyższe szczyty, schodzą w najdalsze głębiny. W opinii doktora Andrzeja Mikulskiego, człowiek spełnia wszystkie kryteria, by nazwać go gatunkiem inwazyjnym. Sukcesem ludzi są altruizm oraz doskonałe umiejętności adaptacji do różnych warunków.