Nauka

Nauka

COVID-19 a osocze krwi ozdrowieńców. "Wszystkie centra krwiodawstwa w Polsce mogą rozpocząć pobieranie"

Nadzieję w walce z koronawirusem dały efekty przetoczenia osocza krwi pacjentom chorym na COVID-19 w Chinach od osób, które wyzdrowiały. - Na razie, ponieważ nie mamy swoistego leku, osocze pozostaje jedną z alternatyw i to bardzo obiecującą - powiedział w rozmowie z TVN24 krajowy konsultant ds. transfuzjologii klinicznej prof. dr hab. n. med. Piotr Marek Radziwon. Zaapelował do ozdrowieńców o zgłaszanie się do centrów krwiodawstwa.

Tak wędruje wirus. Naukowcy wzięli pod lupę sytuację w sklepie

Dlaczego tak ważne jest, żeby nie gromadzić się tłumnie w zamkniętych pomieszczeniach, na przykład sklepach? Odpowiedź na to pytanie daje wizualizacja, przygotowana przez fińskich naukowców. W projekcie uczestniczyło kilkudziesięciu badaczy z różnych dziedzin, a w opracowaniu modelu 3D pomógł superkomputer.

Rekordy temperatury i fala upałów na Antarktydzie

W środku antarktycznego lata w polarnej stacji badawczej Casey odnotowano falę upałów. Temperatura przez kilka dni osiągała rekordowe dla tego regionu wartości. Poinformowali o tym badacze w artykule na łamach "Global Change Biology".

Ciąża a COVID-19. "Przede wszystkim rygorystycznie przestrzegać zasad"

Pełne szpitale, niebezpieczeństwo zakażenia, nieustanne ryzyko. Dla wszystkich, którzy muszą skorzystać z pomocy lekarza w przypadku innych problemów niż COVID-19, czasy pandemii są wyjątkowo trudne. W bardzo niekorzystnym położeniu są także kobiety ciężarne, które przecież muszą urodzić. O zachowaniu bezpieczeństwa w czasie ciąży i podczas rozwiązania mówiła ginekolog profesor Marzena Dębska.

Szczepionka na gruźlicę a COVID-19. "Fascynujące" doniesienia komentują dla nas eksperci

Grupa naukowców z Nowego Jorku zbadała powiązania pomiędzy szczepieniami na gruźlicę a śmiertelnością w wyniku choroby COVID-19 w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. Wykazano, że tam gdzie nie ma obowiązkowego szczepienia na gruźlicę, zanotowano więcej zgonów z powodu koronawirusa SARS-CoV-2 niż tam, gdzie masowo się szczepi. Zapytaliśmy ekspertów, co sądzą o nowych badaniach.

WHO przygląda się działaniu maseczek. Nie wyklucza wydania zaleceń

W dobie pandemii COVID-19 noszenie maseczek to wciąż powracający temat. Nie ma odgórnego zalecenia ich używania ze strony Światowej Organizacji Zdrowia, ale może się to zmienić. WHO oceni badanie przeprowadzone przez amerykańskich badaczy, według którego w trakcie kaszlu i kichania wirus przenosi się na większą odległość niż sądzono.

Australia testuje dwie szczepionki przeciw SARS-CoV-2

Australijscy naukowcy rozpoczynają testy dwóch potencjalnych szczepionek przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2. Badania znajdują się w fazie przedklinicznej, a jedna ze szczepionek może zostać oddana do użytku najwcześniej w ciągu 18 miesięcy.