Nauka

Nauka

Brazylia znalazła lek na COVID-19? Minister jedno, naukowcy drugie

Według brazylijskiego ministra nauki i techniki Marcosa Pontesa, naukowcy z Narodowego Centrum Badań Energii i Materiałów znaleźli lek, który potencjalnie może wyleczyć chorych na COVID-19. W laboratoryjnych warunkach substancja wykazała 94 procent skuteczności. Brazylijscy lekarze, a także były już minister zdrowia, są jednak sceptyczni wobec "tajemniczego leku".

Rękawiczki jednorazowe. Co trzeba o nich wiedzieć

Zarazić się koronawirusem możemy nie tylko drogą kropelkową, lecz także dotykając skażonych nim powierzchni, a następnie przykładając rękę do oczu, nosa lub ust. Podobnie jak maseczki chronią nos i usta przed wniknięciem do organizmu szkodliwych patogenów, tak rękawiczki stanowią pewną blokadę przed przenoszeniem zarazków.

COVID-19 a osocze krwi ozdrowieńców. "Wszystkie centra krwiodawstwa w Polsce mogą rozpocząć pobieranie"

Nadzieję w walce z koronawirusem dały efekty przetoczenia osocza krwi pacjentom chorym na COVID-19 w Chinach od osób, które wyzdrowiały. - Na razie, ponieważ nie mamy swoistego leku, osocze pozostaje jedną z alternatyw i to bardzo obiecującą - powiedział w rozmowie z TVN24 krajowy konsultant ds. transfuzjologii klinicznej prof. dr hab. n. med. Piotr Marek Radziwon. Zaapelował do ozdrowieńców o zgłaszanie się do centrów krwiodawstwa.

Tak wędruje wirus. Naukowcy wzięli pod lupę sytuację w sklepie

Dlaczego tak ważne jest, żeby nie gromadzić się tłumnie w zamkniętych pomieszczeniach, na przykład sklepach? Odpowiedź na to pytanie daje wizualizacja, przygotowana przez fińskich naukowców. W projekcie uczestniczyło kilkudziesięciu badaczy z różnych dziedzin, a w opracowaniu modelu 3D pomógł superkomputer.

Rekordy temperatury i fala upałów na Antarktydzie

W środku antarktycznego lata w polarnej stacji badawczej Casey odnotowano falę upałów. Temperatura przez kilka dni osiągała rekordowe dla tego regionu wartości. Poinformowali o tym badacze w artykule na łamach "Global Change Biology".