Nauka

Nauka

Ciąża a COVID-19. "Przede wszystkim rygorystycznie przestrzegać zasad"

Pełne szpitale, niebezpieczeństwo zakażenia, nieustanne ryzyko. Dla wszystkich, którzy muszą skorzystać z pomocy lekarza w przypadku innych problemów niż COVID-19, czasy pandemii są wyjątkowo trudne. W bardzo niekorzystnym położeniu są także kobiety ciężarne, które przecież muszą urodzić. O zachowaniu bezpieczeństwa w czasie ciąży i podczas rozwiązania mówiła ginekolog profesor Marzena Dębska.

Szczepionka na gruźlicę a COVID-19. "Fascynujące" doniesienia komentują dla nas eksperci

Grupa naukowców z Nowego Jorku zbadała powiązania pomiędzy szczepieniami na gruźlicę a śmiertelnością w wyniku choroby COVID-19 w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. Wykazano, że tam gdzie nie ma obowiązkowego szczepienia na gruźlicę, zanotowano więcej zgonów z powodu koronawirusa SARS-CoV-2 niż tam, gdzie masowo się szczepi. Zapytaliśmy ekspertów, co sądzą o nowych badaniach.

WHO przygląda się działaniu maseczek. Nie wyklucza wydania zaleceń

W dobie pandemii COVID-19 noszenie maseczek to wciąż powracający temat. Nie ma odgórnego zalecenia ich używania ze strony Światowej Organizacji Zdrowia, ale może się to zmienić. WHO oceni badanie przeprowadzone przez amerykańskich badaczy, według którego w trakcie kaszlu i kichania wirus przenosi się na większą odległość niż sądzono.

Australia testuje dwie szczepionki przeciw SARS-CoV-2

Australijscy naukowcy rozpoczynają testy dwóch potencjalnych szczepionek przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2. Badania znajdują się w fazie przedklinicznej, a jedna ze szczepionek może zostać oddana do użytku najwcześniej w ciągu 18 miesięcy.

Wydzieliny z oka mogą być źródłem zakażenia koronawirusem

Wydzieliny z oka mogą być źródłem zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Badanie przeprowadzone w Chinach na grupie kilkudziesięciu pacjentów wykazało, że u części pacjentów potwierdzono obecność patogenu w wymazie z jamy nosowo-gardłowej i wydzielinie ze spojówek.

Młoda epidemia, nieodrobiona lekcja z SARS i niebywała zakaźność. Szef Agencji Badań Medycznych o koronawirusie

Z koronawirusem walczą już niemal wszystkie kraje świata. Według gościa programu "Tak jest" w TVN 24 Radosława Sierpińskiego, szefa Agencji Badań Medycznych, jest jeszcze za wcześnie, by cieszyć się z bliskości stworzenia skutecznych metod leczenia i zapobiegania patogenowi. Niemniej jednak mnóstwo państw i organizacji jest zaangażowanych w jak najszybsze znalezienie antidotum na koronawirusa.

1/4 populacji może mieć prątki gruźlicy. Nowe wytyczne WHO dotyczące choroby

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała nowe zalecenia mające zapobiegać zachorowaniom na gruźlicę. Cały świat jest zaangażowany w walkę z pandemią COVID-19, ale ta choroba zakaźna nie przestaje być groźna. Wdrożenie zaleceń ma zahamować wzrost liczby przypadków zachorowań na gruźlicę i pomóc w działaniach powstrzymujących obecną pandemię.

Wideo 3D pokazuje, jak wyglądają płuca zakażonego koronawirusem

Kilka dni temu ten pacjent nie miał jeszcze żadnych objawów choroby COVID-19. Dziś jest podłączony do respiratora, a lekarze ze szpitala w Waszyngotnie, którzy go leczą, udostępnili nagranie. Widać na nim, jak rozległe są zniszczenia płuc wywołane zakażeniem nowym koronawirusem.

Koronawirus a seks. Praktyczne wskazówki w czasach pandemii

Izolacja, kwarantanna, dystans społeczny - sposoby powstrzymywania pandemii COVID-19 nie sprzyjają romantycznym relacjom ani randkom. Współżycie w czasach rozprzestrzeniającego się koronawirusa nie schodzi jednak na drugi plan. Pamięta o tym Departament Zdrowia w Nowym Jorku, który opublikował przydatne wskazówki, jak postępować.

Koronawirus SARS-CoV-2. Jak atakuje płuca

W najcięższych przypadkach choroby COVID-19 powodowanej przez zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 dochodzi do zapalenia płuc. W jaki sposób koronawirus infekuje układ oddechowy? Jak rozwija się zapalenie płuc?

Walka z pandemią COVID-19. "To, że jesteśmy w stanie zatrzymać ten enzym, jest świetną informacją"

Zespół badaczy z Politechniki Wrocławskiej przebadał enzym, którego działanie może okazać się przełomowe w walce z koronawirusem. Co więcej - nie opatentował wyników, które uzyskał, dzięki czemu mają do nich dostęp naukowcy z całego świata. O tym, jak wielkie nadzieje pokłada się w działaniu enzymu, mówił w niedzielę we "Wstajesz i weekend" na antenie TVN24 profesor Marcin Drąg.

Pandemia COVID-19 a pierwsza pomoc. Jak ratować życie

Gdy jesteśmy w sytuacji, w której zagrożone jest czyjeś życie, musimy zadbać o bezpieczeństwo zarówno tej osoby, jak i swoje. O tym, jak to zrobić w czasie pandemii COVID-19, opowiadał Jarosław Sowizdraniuk z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Koronawirus zatrzymuje nas w domach. Jak przetrwać? "Drobne rytuały, higiena bycia ze sobą"

Od tygodnia w związku z pandemią COVID-19 zamknięte są szkoły, niektóre sklepy, często też pracujemy zdalnie, a w związku z wprowadzonym stanem epidemii w najbliższych tygodniach się to nie zmieni. Specjaliści powtarzają, że aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, powinniśmy zostać w domach. Jak przetrwać ten trudny okres? Jak przywyknąć do tego nietypowego stanu, który nagle stał się codziennością?