Nauka

Nauka

Wiedzą, kiedy ludziom na Ziemi skończy się tlen

Kiedy ilość tlenu w ziemskiej atmosferze przestanie być wystarczająca do tego, aby nasza planeta nadawała się do zamieszkania dla ludzi i zwierząt? Na to pytanie odpowiada serwis New Scientist, cytując badaczy z Japonii i Stanów Zjednoczonych.

"Czegoś takiego nigdy nie widziano". Kolejne odkrycie w Pompejach

Pompeje odkrywają swoje kolejne tajemnice. Tym razem oczom archeologów ukazał się dobrze zachowany wóz paradny. Dyrektor parku archeologicznego Massimo Osanna określił znaczenie znaleziska jako "ogromne dla postępu wiedzy o świecie antycznym". Zdaniem naukowców, blisko tego miejsca byli złodzieje, którzy przeszukują i ograbiają ruiny starożytnego miasta.

Niektóre ziemskie mikroby mogłyby trochę pożyć na Marsie

Istnieją bakterie i grzyby, które mogą przez jakiś czas przetrwać w marsjańskich warunkach. Wykazało to badanie z użyciem stratosferycznego balonu, w którym utrzymywano atmosferę Marsa. Obecność bakterii i grzybów oznacza zarówno ryzyko biologicznego zanieczyszczenia Marsa, jak i możliwość wykorzystania ziemskich organizmów w kolonizacji planety.

Mars widziany z orbity. Chińczycy pokazali najnowsze filmy

"Panele słoneczne, antena kierunkowa, marsjańska atmosfera i topografia powierzchni są wyraźnie widoczne" - podkreśliła Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna, która w piątek opublikowała nowe nagrania, wykonane przez sondę Tianwen-1. W tym tygodniu sonda dotarła na orbitę Marsa po około półrocznym locie.

Kolejna bezzałogowa sonda na orbicie Marsa

Dzień po tym, jak na orbicie Marsa znalazła się sonda Zjednoczonych Emiratów Arabskich, dotarł tam kolejny bezzałogowy statek kosmiczny, tym razem należący do Chin. Jednym z głównych celów misji ma być stworzenie mapy geologicznej Czerwonej Planety.

Pierwsza arabska sonda dotarła na orbitę Marsa

Po siedmiu miesiącach podróży i pokonaniu 494 milionów kilometrów, sonda Zjednoczonych Emiratów Arabskich weszła na orbitę Marsa. W najbliższym czasie rozpocznie przesyłanie danych dotyczących marsjańskiej atmosfery i klimatu.

Naukowcy obalają mity dotyczące sadzenia drzew na dużą skalę

Sadzenie drzew to doskonały sposób na walkę ze zmianami klimatu i ochroną bioróżnorodności na naszej planecie, ale niewłaściwe drzewo w niewłaściwym miejscu może przynieść więcej szkody niż pożytku - twierdzą brytyjscy eksperci. Przedstawiają 10 złotych zasad, które mają pomóc w odnawianiu zielonych płuc naszej planety.