Chińska sonda Chang'e-5 zebrała mniej skał księżycowych, niż zakładały plany Chińskiej Narodowej Agencji Kosmicznej (CNSA). Chociaż waga próbek nie jest zgodna z oczekiwaniami, zapewniono, że Chiny wraz z międzynarodowym zespołem naukowców, nadal zamierzają je zbadać.
W egipskiej nekropolii wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, w Sakkarze, znaleziono 54 drewniane sarkofagi. Wiele z nich pochodzi sprzed trzech tysięcy lat. Jak opisywał archeolog kierujący zespołem naukowców, do odkryć należą też "unikalne artefakty".
W egipskiej nekropolii wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, w Sakkarze, znaleziono 54 drewniane sarkofagi. Wiele z nich pochodzi sprzed trzech tysięcy lat. Jak opisywał archeolog kierujący zespołem naukowców, do odkryć należą też "unikalne artefakty".
Próbnik Kret HP3, który na pokładzie sondy InSight miał wkopać się pod powierzchnię Marsa, po wielu nieudanych podejściach został wyłączony. Mimo niepowodzenia przedsięwzięcia, naukowcy podkreślają, że udało im się zdobyć wiele cennych informacji.
Naukowcy z Niemieckiego Centrum Badań nad Cukrzycą przeanalizowali wyniki 25 lat badań obejmujących prawie 900 pacjentów w stanie przedcukrzycowym. Biorąc pod uwagę poszczególne wskaźniki, takie jak ilość tłuszczu w wątrobie czy poziom glukozy, wyszczególnili sześć rodzajów schorzenia. Może to pomóc lekarzom szybciej diagnozować chorych.
Ekstremalne susze mogą niebawem zagrażać jeszcze większej liczbie osób. Według nowego badania do końca XXI wieku liczba ludzi narażonych na brak wody wzrośnie z 3 do 7-8 procent. Te rejony, gdzie już teraz pojawiają się problemy z dostępem do niej, ucierpią najbardziej - uważają autorzy.
Przed dwoma laty zespół niemieckich astronomów zaobserwował na niebie niezwykłe zjawisko. Po wielu miesiącach badań naukowcy są pewni, że odkryto nowy rodzaj gwiazdy. Obiekt i jego świecąca na zielono w świetle rentgenowskim mgławica to konsekwencja zderzenia i połączenia się dwóch białych karłów.
W 2020 odnotowano najkrótszy dzień w historii pomiarów, a jak wynika z obliczeń naukowców, w bieżącym roku czasu możemy mieć jeszcze mniej. 2021 zapowiada się najkrótszym od dekad. Wszystko dlatego, że Ziemia obraca się coraz szybciej.
Przyszłość amazońskiego lasu deszczowego i tętniącego w nim życia jest na skraju zagłady, a to za sprawą szybko rosnącego zużycia jego zasobów i pożarów wywołanych zmianami klimatu - wynika z raportu opublikowanego przez amerykańskiego naukowca.
Torfowiska występują w różnych szerokościach geograficznych - nad polskim wybrzeżem, na skutej lodem Syberii i w górzystych rejonach Papui-Nowej Gwinei. Choć zajmują kilka procent globalnej powierzchni lądowej, to zawierają około 25 procent światowych zasobów węgla w glebie. Ten ogromny zasób węgla nie jest tak bezpieczny, jak sądzili naukowcy.
Izraelscy badacze odkryli obecność mikroplastiku w atmosferze nad oceanami i morzami. Może być przenoszony przez wiatr nad zbiornikami, wywoływać szkody w środowisku morskim i przenikać do kolejnych ogniw łańcucha pokarmowego żywych organizmów.
Dobrze zachowane szczątki wymarłego nosorożca włochatego znaleziono w północnej części Syberii. Naukowcy próbują zbadać, kiedy żyło zwierzę. Według wstępnych obliczeń, jego ciało może liczyć 50 tysięcy lat.
Naukowcy z Kalifornii zbadali chorobę powodującą zmiany skórne u delfinów w różnych częściach świata. Teraz udało się ustalić przyczynę schorzenia. Zdaniem naukowców, odpowiadają za nie coraz częściej występujące huragany i cyklony, spowodowane zmianami klimatycznymi.
Część koralowców może poradzić sobie z rosnącym zakwaszeniem oceanów - wynika z odkrycia polskich naukowców. Według nich zwierzęta te mają zdolność regulacji tworzenia minerałów, z których powstaje ich szkielet. - Jest więc szansa, że wraz z globalnym ociepleniem nie wszystkie koralowce bezpowrotnie znikną - mówi profesor Jarosław Stolarski z Polskiej Akademii Nauk.
Próbka skały pobranej około 220 lat temu to nowy rodzaj minerału - takiego odkrycia dokonali naukowcy z Kornwalii w Wielkiej Brytanii. - Biorąc pod uwagę, jak wielu geologów, poszukiwaczy i kolekcjonerów przeszukiwało hrabstwo od wieków, to niesamowite, że w 2020 roku odkryliśmy nowy minerał - zauważył kurator z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.
Z chińskiego kosmodromu Wenchang wystrzelono nową rakietę Długi Marsz 8. Została opracowana w ramach programu rozwoju rakiet wielokrotnego użytku, dzięki której koszty misji kosmicznych mają się zmniejszyć.
Nowy wariant koronawirusa, który rozprzestrzenia się w południowo-wschodniej Anglii, spowodował, że brytyjski rząd znacząco ograniczył planowane poluzowanie restrykcji na Boże Narodzenie, a kolejne państwa europejskie wstrzymują ruch pasażerski z Wielką Brytanią.
Powstawanie pamięci immunologicznej to warunek uzyskania odporności na daną chorobę. Naukowcy sprawdzali, czy łagodny przebieg COVID-19 jest w stanie pobudzić właściwe komórki, aby zapobiec ponownemu zakażeniu SARS-CoV-2.
Jak informują naukowcy z Hiszpanii, gatunkiem, który jest najbardziej zagrożony zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2, zaraz po ludziach, są fretki. Patogen może oddziaływać także na inne zwierzęta, takie jak cywety, koty i psy.
Moduł powrotny chińskiej sondy Chang'e 5, który opuścił w niedzielę orbitę okołoksiężycową, w środę wylądował na terenie regionu autonomicznego Mongolia Wewnętrzna. W czwartek Chińska Państwowa Agencja Kosmiczna zapewniła, że podzieli się danymi i próbkami ze Srebrnego Globu z naukowcami z innych krajów.
Zespół brytyjskich naukowców wyruszy w misję na południowy Atlantyk. Ich celem będzie zbadanie olbrzymiej góry lodowej, która nieuchronnie zbliża się w kierunku Georgii Południowej. Jeżeli czarny scenariusz się spełni, a masa lodu uderzy w wyspę, będzie oznaczać to ogromne problemy dla żyjących tam wielu gatunków zwierząt.
Oszałamiający rój meteorów Geminidów rozświetlił niebo w południowo-zachodniej prowincji Junnan w Chinach. Gdyby nie zachmurzenie w Polsce, także i w naszym kraju w minioną noc można byłoby oglądać to zjawisko.
To ważna informacja nie tylko z perspektywy naukowej ciekawości. Odkrycie ma znaczenie dla poszukiwań śladów życia na Marsie i wyboru potencjalnego przyszłego miejsca lądowania na nim ludzi. Naukowcy przedstawili najnowsze ustalenia na temat wody na Czerwonej Planecie.
Sonda kosmiczna Chang'e 5 pobrała próbki księżycowego gruntu i rozpoczęła podróż powrotną - poinformowała w niedzielę Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna. Jeżeli misja zakończy się sukcesem, Chiny będą trzecim państwem, który sprowadził materiał z naszego naturalnego satelity na Ziemię.
Szacowali, że gatunek ten przestanie istnieć na przełomie XX i XXI wieku, ale na szczęście się pomylili. Populacja wala grenlandzkiego, ssaka morskiego zamieszkującego arktyczne i subarktyczne morza, paradoksalnie powiększyła się w miarę ocieplania się Arktyki - donoszą naukowcy z Narodowej Służby Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA).
- Jestem o nią spokojna - mówiła na antenie TVN24 wirusolog, profesor doktor habilitowana Krystyna Bieńkowska-Szewczyk o szczepionce firmy Pfizer na koronawirusa SARS-CoV-2. Z punktu widzenia wirusologów, biologów molekularnych, to jest wspaniałe otwarcie okna na przyszłość - dodała.
- Niepełna kontrola astmy może się objawiać częstszymi napadami kaszlu, co nawet przy bezobjawowym przebiegu choroby COVID-19 u pacjenta z astmą, może znacząco zwiększyć ryzyko transmisji zakażenia na osoby przebywające w najbliższym otoczeniu - przestrzegł specjalista chorób wewnętrznych i alergologii dr Piotr Dąbrowiecki. Eksperci przypominają, jak ważne jest stosowanie sterydów wziewnych przez osoby z astmą oskrzelową.
NASA wybrała zespół, który w ramach misji Artemis ma szansę polecieć na Księżyc. W załodze znaleźli się astronauci mogący pochwalić się już doświadczeniem w przebywaniu w przestrzeni kosmicznej, ale także osoby, dla których ten lot byłby pierwszym w życiu.
W czasie trwającej pandemii COVID-19, trzeba wietrzyć mieszkanie przez 5-10 minut co godzinę, bo brak wymiany powietrza może mieć wpływ na szerzenie się koronawirusa w domach. To zalecenia Gaetano Settimo, eksperta z włoskiego Instytutu Służby Zdrowia.
Członkowie Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych wystosowali specjalny list do polskich rządzących i społeczeństwa, by z dystansem przyjmować informacje dotyczące szczepionek przeciwko COVID-19 płynące z niewiarygodnych źródeł. Zapewnili, że szczepionki, które będą dopuszczone do użycia w Polsce, są całkowicie bezpieczne i właściwie przebadane.