Nauka

Nauka

Odnaleziono najstarsze jak dotąd szczątki homo sapiens w Europie

W bułgarskiej jaskini Baczo Kiro odnaleziono fragmenty skamielin kostnych oraz zębów trzonowych mające ponad 45 tysięcy lat. Zdaniem badaczy znalezisko pozwala stwierdzić, że populacja homo sapiens, czyli człowieka rozumnego, dotarła do Europy - będącej wtedy bastionem neandertalczyków - wcześniej niż sądzili naukowcy.

Kleszcza spotkasz również w mieście. "Nie są tam rzadkością"

Kleszcze można spotkać praktycznie wszędzie tam, gdzie jest zielono, nie tylko w lesie czy na łące, ale również w parkach miejskich i na placach zabaw. Anna Grochowska, biolog badająca patogeny przenoszone przez te pajęczaki apeluje, aby także po powrocie ze spaceru w zieleni miejskiej sprawdzić, czy nie wracamy z nieproszonym gościem.

Susza zagraża zabytkowym kościołom

Susza, z którą zmaga się Polska, może być szkodliwa dla zabytkowych budowli, w tym kościołów. Konserwatorka Bogumiła Rouba wskazuje, że bardzo niebezpieczne może być przegrzewanie się drewnianych konstrukcji dachowych pod wpływem wysokiej temperatury i opisuje, w jaki sposób można skutecznie dbać o budynki.

Zamknęła się największa dziura ozonowa nad Arktyką

Naukowcy korzystający z danych z satelity Copernicus Sentinel-5P zauważyli w marcu silną redukcję ozonu nad Arktyką. Warunki atmosferyczne, włączając w to bardzo niską temperaturę w stratosferze, doprowadziły do otwarcia dziury w warstwie ozonowej. Po kilku tygodniach dziura sama się zamknęła.

Remdesivir w leczeniu COVID-19. "Wyniki są wczesne, ale bardzo obiecujące"

Doktor George Diaz, specjalista chorób zakaźnych, który leczył pierwszego pacjenta z COVID-19 w USA, przekazał, że wstępne wyniki leczenia osób zakażonych koronawirusem za pomocą leku remdesivir są "bardzo obiecujące". Podkreślił przy tym, że nie jest on panaceum na COVID-19, a dopóki nie mamy szczepionki, naszą najskuteczniejszą obroną jest dystans społeczny.

Jaki jest zasięg "rażenia" kaszlu. Eksperyment naukowców

Eksperci z amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób zalecają, aby zachowywać dystans społeczny wynoszący 1,8 metra. Ale czy taka odległość naprawdę chroni nas przed wirusem? Naukowcy z Florida Atlantic University zmierzyli zasięg "rażenia" kaszlu.

Naukowcy na tropie "brakującego ogniwa" w pandemii COVID-19

Od początku wybuchu pandemii COVID-19 zainteresowania nie przestaje budzić pytanie, co jest źródłem koronawirusa. Według Światowej Organizacji Zdrowia patogen ma pochodzenie naturalne i - zdaniem badaczy - przedostał się na ludzi z nietoperzy. Zdaniem ekspertów kluczowe znaczenie powinien mieć nosiciel pośredni, czyli tak zwane "brakujące ogniwo". A tego nie znają.

COVID-19 u alergików i astmatyków. Zaskakujące wnioski naukowców

W związku ze specyfiką infekowania koronawirusa, naukowcy spodziewali się, że było bardzo wielu cierpiących na alergie układu oddechowego wśród chorych na COVID-19 w Chinach, na początku wybuchu epidemii. Stwierdzili jednak, że działanie jednego z genów u tych osób sprawia, iż COVID-19 może przybierać u nich łagodniejszą formę.

Wirusolog: jesteśmy na początku drogi, to nie koniec epidemii

Do potencjalnej drugiej fali zakażeń świat będzie lepiej przygotowany, powstaną specjalne narzędzia i będziemy rozumieć, jakie zagrożenie niesie - mówił w programie "Wstajesz i wiesz" Krzysztof Pyrć, wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.