Nauka

Nauka

Wpływ pogody na rozwój epidemii COVID-19 w Polsce. Raport

Temperatura i wilgotność powietrza oraz nasłonecznienie zmieniają tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 - wynika z badań Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego i Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Według naukowców można próbować stosować różne formy regionalnych ograniczeń epidemicznych na podstawie prognoz pogody.

Czy pandemia COVID-19 rozwiąże kryzys klimatyczny? Naukowcy odpowiadają

Upłynął już ponad rok od ogłoszenia przez Światową Organizacją Zdrowia (WHO) pandemii COVID-19. W wielu krajach na całym świecie wprowadzono obostrzenia, a nawet całkowity lockdown - zamknięto sklepy i usługi, ograniczono podróżowanie. Ale działania te spowodowały, że emisja gazów cieplarnianych spadła tylko na chwilę. Badacze szacują, w jakim stopniu pandemia może wpłynąć na "ochłodzenie" Ziemi.

NASA zmieniła plany. Lot drona Ingenuity przełożony

Dron Ingenuity oblał jeden z najważniejszych testów bezpieczeństwa przed wylotem w marsjańską atmosferę. Przy teście wirników uruchomionych do wysokiej prędkości, wyłączył się jeden z timerów. Ponieważ bez tej próby NASA nie może wypuścić drona, konieczne było przełożenie zaplanowanego na niedzielę startu.

Dron Ingenuity zrobił pierwsze zdjęcie na Marsie

Na chwilę przed opuszczeniem na powierzchnię Czerwonej Planety, dron Ingenuity zrobił swoje pierwsze zdjęcie. Widać na nim marsjańskie kamienie oraz fragmenty kół łazika Perseverance. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w niedzielę dron wykona zdjęcia już z wysokości.

Chrząszcze mogą pomóc ustalić kryminalistykom, kiedy nastąpiła śmierć

Padlińce pospolite to padlinożerne chrząszcze odżywiające się zwłokami dużych kręgowców, w tym ludzi. Pokrywają je wytwarzającą ciepło powłoką, a to zapewnia korzystne środowisko dla rozwoju ich potomstwa - wykazały analizy polskich naukowców. Badacze opisują, w jaki sposób owady te mogą pomagać specjalistom w dokładniejszym określaniu momentu zgonu człowieka.

"Okrutny" atak psa na młodą fokę

W Londynie doszło do poważnego ataku psa na wypoczywające na wybrzeżu szczenię foki pospolitej (Phoca vitulina). Mimo błyskawicznej reakcji służb ratunkowych i wolontariuszy z organizacji zajmującej się ochroną dzikiej przyrody, rany Freddiego były zbyt poważne, by go uratować.

46 tysięcy lat temu na terenie Polski używano... wykałaczek

Naukowcy zbadali ząb neandertalczyka, który w 2010 roku znaleziono w jaskini Stajnia w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Okazało się, że jego posiadacz dbał o higienę jamy ustnej na tyle, na ile mógł. Badacze odkryli, że na powierzchni zęba znajdowały się wgłębienia, sugerujące używanie prowizorycznej wykałaczki.