Nauka

Nauka

Jak poprawnie wyczyścić telefon komórkowy? Instrukcja krok po kroku

W czasie pandemii i rozprzestrzeniającego się koronawirusa SARS-CoV-2 zwracamy szczególną uwagę na swoją higienę osobistą, ale możemy zapomnieć o utrzymywaniu w czystości swojego telefonu komórkowego. Naukowcy z Wydziału Mikrobiologii Kolegium Uniwersyteckiego w Londynie (UCL) wydali instrukcję pokazującą, jak poprawnie zdezynfekować telefon.

Koronawirus SARS-CoV-2. Fakty i mity

Czy koronawirus jest niebezpieczny tylko dla osób starszych? Czy przenosi się na pieniądzach i przyciskach w windzie? Czy alkohol chroni przed zakażeniem? Od początku wybuchu epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 powstało wiele wątpliwości. Światowa Organizacja Zdrowia stworzyła listę najczęstszych pytań i odpowiedzi.

Nowe zdjęcie Marsa z Marsa. Imponujące

Dzięki łazikowi Curiosity możemy oglądać panoramiczne zdjęcie powierzchni Marsa w rozdzielczości, w jakiej dotąd Czerwonej Planety nie widzieliśmy. Curiosity wykonał ponad 1000 zdjęć, z których sporządzono niezwykłą panoramę.

"W Europie przez najbliższy miesiąc zachorowań będzie przybywało i to dosyć szybko"

W szpitalu w Zielonej Górze przebywa pacjent, u którego potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce. Został poddany kwarantannie, podobnie jak jego rodzina. Jak mówił na antenie TVN24 doktor Paweł Grzesiowski, izolacji powinny zostać poddane inne osoby, które miały kilkudziesięciominutowy kontakt z zakażonym. Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił specjalną, całodobową infolinię 800 190 590.

Koronawirus w Polsce. Co powinieneś wiedzieć

W Polsce potwierdzono cztery kolejne przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Sprawdź, czym jest koronawirus i jakie wywołuje objawy, jak można się zabezpieczyć przed zakażeniem, czego nie należy robić, jak skutecznie myć ręce oraz jak postępować w przypadku powrotu z krajów, gdzie są ogniska koronawirusa. Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił specjalną, całodobową infolinię 800 190 590.

Kto jest najbardziej narażony? Ile osób umiera? Polska Akademia Nauk o koronawirusie

Naukowcy z Polskiej Akademii Nauk opublikowali raport dotyczący koronawirusa SARS-CoV-2. Zdaniem specjalistów, przypadki śmiertelne dotyczą niemal wyłącznie osób obciążonych poważnymi schorzeniami. W raporcie odpowiadają między innymi na pytania: kto jest najbardziej narażony, ile osób zakażonych umiera oraz czy na chorobę wywoływaną wirusem jest jakieś lekarstwo.

Dlaczego mewa ukradła ci frytkę? Bo jej dotknąłeś

Spacerujesz nadmorskim deptakiem, kupujesz przekąskę, aż tu nagle nadlatuje mewa - zupełnie nieskrępowana twoją obecnością - i kradnie ci jedzenie. Naukowców z Uniwersytetu w Exeter zaintrygowała niezwykła odwaga (a może i bezczelność?) tych ptaków, dlatego też przeprowadzili ciekawy eksperyment.

Tak wygląda koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus SARS-CoV-2 do tej pory na całym świecie zabił ponad 3,4 tysiąca osób. U ponad 100 tysięcy stwierdzono jego obecność. Dzięki badaczkom z amerykańskich laboratoriów Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych możemy zobaczyć, jak wygląda.

Miniksiężyc krąży wokół Ziemi. Odkryli go Polak i Amerykanin

Krąży wokół naszej planety już około trzech lat, ale dopiero niedawno udało się go uchwycić. Polsko-amerykański duet naukowców z Uniwersytetu Arizony odkrył obiekt, który został "wciągnięty" na orbitę przez ziemską grawitację. Badacze określają asteroidę 2020 CD3 jako tymczasowy miniksiężyc.

Naukowcy ostrzegają: do 2100 roku rafy koralowe mogą zniknąć z Ziemi

Wzrost średniej temperatury mórz i oceanów, a także zakwaszanie wód mogą wyeliminować prawie wszystkie istniejące na świecie siedliska rafy koralowej do 2100 roku - poinformowali naukowcy na konferencji "Ocean Sciences Meeting 2020" w San Diego w Kalifornii. Przewidują, że w wyniku zmian klimatu i zanieczyszczeń wód, 70-90 procent raf zniknie już w ciągu najbliższych 20 lat.

Media: pierwszy przypadek koronawirusa w Korei Północnej

W Korei Północnej potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem - poinformowała w piątek południowokoreańska gazeta "Dzung-ang ilbo", powołując się na źródła w Pjongjangu. Liczba ofiar śmiertelnych wirusa wynosi 638, a ponad 31 tysięcy jest zakażonych.

Położenie planet nareszcie jej sprzyja. Zbliża się start sondy ku biegunom Słońca

Po trzech latach czekania na właściwy moment sonda kosmiczna Solar Orbiter rozpocznie swoją misję. Urządzenie ma dotrzeć do słabo widocznych z Ziemi biegunów Słońca. Jej głównym zadaniem będzie zebranie informacji dotyczących sposobu sterowania heliosferą przez naszą gwiazdę i poszerzenie wiedzy dotyczącej długotrwałej aktywności Słońca, mającej związek z klimatem.

Na razie nazywa się 2019-nCoV. Niedługo powinno się to zmienić

Koronawirus z Chin nie otrzymał jeszcze swojej oficjalnej nazwy, ale w ciągu najbliższych dni powinno się to zmienić. Pracuje nad tym zespół naukowców z Uniwersytetu w Teksasie. Jak wskazuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), problemy mogą stwarzać też jednak oficjalne terminy.

30 próbek, 24 godziny analiz, 12 naukowców. Tak bada się, czy Polacy mają koronawirusa

Polskie Ministerstwo Zdrowia podało w środę, że w żadnej z badanych próbek pochodzących od Polaków, którzy wrócili z Wuhanu, nie stwierdzono obecności koronawirusa. Według relacji dyrektora Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny (NIZ-PZH) Grzegorza Juszczyka, nad analizą materiału pracowała grupa 12 naukowców w laboratorium o najwyższym standardzie bezpieczeństwa.

"Zakażenie szerzy się w zastraszającym tempie". Koronawirus z Chin

- Trudność polega na tym, że leczenie jest wyłącznie objawowe - mówiła w TVN24 profesor Iwona Mozer-Lisewska, ordynator Oddziału Chorób Zakaźnych Szpitala imienia Józefa Strusia w Poznaniu. Według niej, próby zbadania pochodzenia i wyizolowanie koronawirusa mogą być kluczowe dla powstania szczepionki. Za wątpliwe uznała jednak jedyne na razie znane rozwiązanie - koktajl z leków przeciwko grypie i wirusowi HIV.