Nauka

Nauka

W Muzeum Górnośląskim w Bytomiu powstał bank DNA zwierząt zagrożonych wyginięciem. Do tej pory zebrano materiał genetyczny m.in. od niedźwiedzi, wilków i antylop. Być może gromadzone próbki pomogą w przyszłości rozwiązać pewne wątpliwości, związane z ochroną zwierząt.

Dziewięć nowo odkrytych gwiazd niemal osiągnęło granicę Eddingtona. Oznacza to, że są tak jasne, że aż bliskie wybuchu, kończącego ich życie. Gwiazdy odkryto za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a.

9 i 8 marca na półkuli południowej wystąpiło zaćmienie Słońca. W Indonezji było ono całkowite, czyli nasza centralna gwiazda została zupełnie zakryta przez Księżyc. Niebo stało się wtedy zupełnie czarne.

Trwające El Nino powoli słabnie. Nadszedł czas, kiedy naukowcy zaczęli porównywać je z tym, które wystąpiło w latach 1997-1998. Znaleźli wiele różnic. - Ważne jest to, w jaki sposób rozpoczyna się El Nino - tłumaczą specjaliści.

Od wielu lat marzymy o szybszych formach napędu statków kosmicznych. Teraz jeden z naukowców twierdzi, że ma pewien pomysł i to całkiem realny. Tzw. napęd skierowanej energii wiąże się ze skierowaniem wiązki lasera na mały statek tak, by przyspieszyć go do ułamka prędkości światła. Dzięki temu podróż na Marsa mogłaby trwać mniej niż godzinę, zamiast, jak obecnie, wiele miesięcy.

Pierwsze zdjęcia Plutona i jego największego księżyca - Charona z misji NASA New Horizons zaskoczyły naukowców. Powierzchnia badanych obiektów nie jest tak dziewicza i bezbarwna jakby się mogło wydawać. Zamiast tego jest pokryta licznymi kraterami, górami i wieloma innymi formami geologicznymi.

Od zawsze wiadomo, że duża zawartość tłuszczu w diecie prowadzi do otyłości, ale najnowsze badania są co najmniej alarmujące. Okazuje się, że rozleniwia ona także zdrowe komórki odpornościowe w naszym mózgu i sprawia, że stają się ospałe i zaczynają "zjadać" połączenia między neuronami.

Czwartkowe odkrycie fal grawitacyjnych wywołało poruszenie w świecie naukowym, a już wkrótce wywoła rewolucję w astronomii. Rozwój tej dziedziny może doprowadzić do napisania od nowa podręczników astronomii, a na rynek wprowadzić wyrafinowane nowinki technologiczne. Spokojnie można też mówić o Nagrodzie Nobla dla odkrywców.