Nauka

Nauka

Zwiększyła się liczba pożarów na Ziemi. NASA monitoruje sytuację

Najnowsza technologia umożliwia NASA śledzenie aktywnych pożarów w większości lokalizacji na Ziemi. Naukowcom udało się prześledzić, gdzie najczęściej pojawia się ogień i porównać to z wynikami zebranymi na przestrzeni lat. Okazuje się, że pożary występują na naszej planecie coraz częściej.

Trzęsienie ziemi w Turcji. Są ranni

W czwartek ziemia zatrzęsła się na południowym zachodzie Turcji. Ognisko wstrząsów znajdowało się około dziewięciu kilometrów na wschód od popularnej wśród turystów miejscowości Denizli.

Musimy natychmiast zmienić styl życia, bo zabraknie nam żywności i miejsca

Coraz częstsze fale upałów, anomalie pogodowe, rosnące ceny pożywienia, rozrastająca się w drastycznym tempie populacja. To już niebawem może być nasza rzeczywistość. Autorzy najnowszego raportu Międzyrządowego Panelu do spraw Zmian Klimatu Organizacji Narodów Zjednoczonych zaznaczają, że konieczne są natychmiastowe zmiany w stylu życia i diecie.

"Musimy się przyzwyczaić do ekstremalnych zjawisk pogodowych"

Coraz większa liczba trąb powietrznych, silne burze i nieprzewidywalna pogoda. - Tak się dzieje w zmieniającym się klimacie, gdzie ekstrema stają się codziennością - mówiła w programie "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 dr Joanna Remiszewska-Michalak, fizyk atmosfery.

Co się stanie, jeżeli w Ziemię uderzy asteroida?

Pod koniec lipca w pobliżu Ziemi przemknęła asteroida 2019 OK. Gdyby miała uderzyć w Warszawę, zagrożona byłaby cała centralna Polska. Po uderzeniu asteroidy powstałby krater o średnicy kilku kilometrów i do 400 metrów głębokości - mówi badaczka kraterów dr Anna Łosiak.

"Traktujemy atmosferę jak darmowy ściek"

Europejczycy zmagają się z rekordowymi upałami. Wszyscy zastanawiają się, czy takie warunki pogodowe będą pojawiać się częściej. Zdaniem naukowców, wszystko związane jest ze zmianami klimatycznymi, ale są sposoby, by temu zapobiec.

Nie tylko rekordowy czerwiec. Zakończyliśmy jedno z najgorętszych półroczy

Według najnowszych badań Goddard Institute for Space Studies, ośrodka NASA, okres od stycznia do czerwca 2019 roku to drugie najcieplejsze półrocze, jakie zarejestrowano od początku prowadzenia analiz. Klimatolodzy, chociaż biją na alarm, nie są zaskoczeni. Jak twierdzą, istnieją ogromne szanse, że cały rok 2019 może być najgorętszym w historii.

Sadzić nowe, nie wycinać starych. Drzewa w walce ze zmianami klimatu

Ziemia jest w stanie przyjąć jeszcze niemal miliard hektarów zalesionego terenu - donoszą naukowcy z Politechniki Federalnej w Zurychu. Dr Joanna Remiszewska-Michalak podkreśla jednak, że najważniejsze jest to, abyśmy nie wycinali starych drzew. - Zdrowy las, taki w sile wieku, ma rzeczywiście pozytywny wpływ na środowisko - zaznaczyła.

"Tworzymy totalnie nową rzeczywistość, którą trudno przewidzieć"

Spalanie paliw kopalnych to jeden z czynników pogłębiających zmiany klimatycznych. Jak stwierdził profesor Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, w sprawach klimatu trzeba jak najszybciej podjąć długofalowe kroki - dostosować się do tego, co już zaszło i nie dopuścić, aby zmiany następowały dalej.

Antybiotyki w rzekach. Nawet 300-krotnie przekroczone normy

Stężenie antybiotyków w niektórych rzekach na świecie przekracza nawet 300 razy poziom uważany za bezpieczny – ujawniło przeprowadzone na globalną skalę badanie. Najbardziej zagrożone są miejsca w pobliżu oczyszczalni ścieków i wysypisk śmieci. Problem antybiotyków w wodzie dotyczy także Europy.

Na drodze do zagłady bioróżnorodności. "Zagrażamy już samym sobie"

Nie milkną echa ostatniego raportu ONZ dotyczącego gwałtownego wymierania gatunków. - Jesteśmy na drodze do zagłady bioróżnorodności i to będzie gigantyczny problem także dla nas, bo my jesteśmy częścią przyrody, choć wydawałoby nam się, że jesteśmy jej królem - mówiła w programie "Wstajesz i weekend" Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.