Nauka

Nauka

Hospitalizowani pacjenci z COVID-19 są młodsi i zdrowsi niż pacjenci z grypą

W międzynarodowym badaniu na próbie ponad 34 tysięcy pacjentów zmierzono, jakie cechy są charakterystyczne dla osób chorych na COVID-19 i grypę leżących w szpitalach. Autorzy wykazali, że chorzy na COVID-19 w wielu przypadkach są młodsi i zdrowsi niż hospitalizowani z powodu grypy sezonowej, co dodatkowo podkreśla wysoki wskaźnik śmiertelności spowodowanej COVID-19.

CDC: koronawirus może przenosić się też drogą powietrzną

Amerykańskie Centra Kontroli Chorób (CDC) potwierdzają, że w pewnych sytuacjach koronawirus może przenosić się nie tylko drogą kropelkową, ale także i powietrzną. Ze stanowiskiem zgodziła się Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Nie zmienia to jednak zaleceń ekspertów, żeby nosić maseczki, myć ręce i zachować dystans.

Ekspertka: mamy współczynnik reprodukcji wirusa na poziomie 1,5. "Bardzo niekorzystne zjawisko"

4280 nowych przypadków zakażenia koronawirusem to najwięcej zachorowań, jakie odnotowano w Polsce od początku epidemii. Specjaliści są zaniepokojeni pogarszającą się z dnia na dzień sytuacją i apelują do społeczeństwa o respektowanie obostrzeń. Jak mówiła na antenie TVN24 doktor nauk medycznych Joanna Jursa-Kulesza, coraz większe problemy z opanowaniem pandemii mają także szpitale.

"Nigdy nie wiemy, czy jakaś nowa dolegliwość to nie jest COVID-19"

Naukowcy nieustannie próbują rozwikłać tajniki choroby COVID-19. Według badań prowadzonych przez kardiologa Michała Chudzika z Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, u osób, które przeszły już chorobę, wciąż występować mogą jej typowe symptomy, takie jak niewłaściwa praca serca czy zaburzenia zmysłów.

Noblistki z chemii "docenione bardzo szybko"

Tegorocznymi laureatkami Nagrody Nobla w dziedzinie chemii, za opracowanie metody edycji genomu, zostały Emmanuelle Charpentier i Jennifer A. Doudna. Doceniono je bardzo szybko, bo - jak zwrócili uwagę eksperci na spotkaniu Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego - ich wyniki badań ogłoszono zaledwie niecałe dziesięć lat temu.

Prof. Zajkowska: Polska "traci przewagę" osiągniętą dzięki lockdownowi

- Te wszystkie obostrzenia, one nie hamują epidemii, ale ją spowalniają - mówiła na antenie TVN24 profesor Joanna Zajkowska z Uniwersyteckiego Szpitala w Białymstoku. Specjalistka opisywała, jak dużym obciążeniem dla polskiej służby zdrowia jest niewłaściwa koordynacja pracy, wzrost liczby poważnie chorych i zamykanie szpitalnych oddziałów.

Dr Grzesiowski: ograniczenia są po to, by redukować liczbę zakażonych

Liczba zakażonych SARS-CoV-2 w Polsce sięgnęła już ponad 100 tysięcy osób. Jak stwierdził ekspert profilaktyki zakażeń Paweł Grzesiowski, wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie wciąż przybywać będzie około dwóch tysięcy chorych na dzień. Jedyny ratunek przyniosłoby skrupulatne przestrzeganie nowych obostrzeń.

Po pierwsze, zatrzymać duże krople. Wirusolog o zasadzie DDM

Rosnąca liczba przypadków zachorowań na COVID-19 niepokoi specjalistów. Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się wprowadzić nowe restrykcje, aby jak najbardziej ograniczyć transmisję wirusa. Wirusolog profesor Krzysztof Pyrć przypomniał o podstawowych zasadach prewencji - dystansie, dezynfekcji i maseczkach.

Anomalia występująca raz na 100 lat. Zbadano wpływ pogody na skutki I wojny światowej i pandemii grypy hiszpanki

Według nowych badań międzynarodowego zespołu naukowców, pogoda mogła mieć znaczący wpływ na liczbę ofiar śmiertelnych zarówno I wojny światowej, jak i pandemii grypy hiszpanki w 1918 roku. Czynnikami, które przede wszystkim wpłynęły na sytuację, były ulewne opady i gwałtowne zmiany temperatury. Naukowcy dodają, że można mówić o anomalii pogodowej, która pojawia się raz na sto lat.

Nowa kosmiczna toaleta poleci na ISS

NASA wystrzeli we wtorek nową toaletę na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Astronauci mają ją przetestować przed użyciem w przyszłych misjach na Księżyc lub Marsa. Została zaprojektowana z myślą o większym komforcie korzystania i wydajności.

COVID-19, grypa, przeziębienie. Podobieństwa i różnice

Od kilku dni obserwujemy najwyższe dobowe przyrosty zachorowań na COVID-19, a nieuchronnie zbliżają się także sezon grypowy i okres przeziębień. Objawy tych wszystkich dolegliwości mogą być do siebie podobne. Eksperci tłumaczą, na czym polegają różnice.