Nauka

Nauka

Od wielu lat marzymy o szybszych formach napędu statków kosmicznych. Teraz jeden z naukowców twierdzi, że ma pewien pomysł i to całkiem realny. Tzw. napęd skierowanej energii wiąże się ze skierowaniem wiązki lasera na mały statek tak, by przyspieszyć go do ułamka prędkości światła. Dzięki temu podróż na Marsa mogłaby trwać mniej niż godzinę, zamiast, jak obecnie, wiele miesięcy.

Pierwsze zdjęcia Plutona i jego największego księżyca - Charona z misji NASA New Horizons zaskoczyły naukowców. Powierzchnia badanych obiektów nie jest tak dziewicza i bezbarwna jakby się mogło wydawać. Zamiast tego jest pokryta licznymi kraterami, górami i wieloma innymi formami geologicznymi.

Od zawsze wiadomo, że duża zawartość tłuszczu w diecie prowadzi do otyłości, ale najnowsze badania są co najmniej alarmujące. Okazuje się, że rozleniwia ona także zdrowe komórki odpornościowe w naszym mózgu i sprawia, że stają się ospałe i zaczynają "zjadać" połączenia między neuronami.

Czwartkowe odkrycie fal grawitacyjnych wywołało poruszenie w świecie naukowym, a już wkrótce wywoła rewolucję w astronomii. Rozwój tej dziedziny może doprowadzić do napisania od nowa podręczników astronomii, a na rynek wprowadzić wyrafinowane nowinki technologiczne. Spokojnie można też mówić o Nagrodzie Nobla dla odkrywców.

Od kilku dni świat obiega informacja o prawdopodobnym istnieniu dziewiątej planety Układu Słonecznego. - Jest to czysta matematyka, ale mimo to hipoteza jest bardzo wiarygodna - poinformował Krzysztof Ziołkowski z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Jednak na pierwsze zdjęcia tego obiektu będziemy musieli jeszcze poczekać.

Studenci z Politechniki Wrocławskiej wygrali konkurs organizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Młodzi naukowcy swoim projektem eksploracji Księżyca pokonali wszystkich kandydatów. Śmiało można powiedzieć, że to sukces na skalę europejską, a nawet światową.

Naukowcy ostrzegają - kolejne masowe wymieranie gatunków na Ziemi już się zaczęło. Brzmi to przerażająco, jednak wydaje się, że ludzie są zbyt mądrzy, by zniknąć z powierzchni naszej planety. Ale czy na pewno? Uczeni od dawna starają się scharakteryzować ogólne tendencje, dzięki którym dowiemy się, które gatunki mają szansę na przetrwanie. I przede wszystkim - czy my do nich należymy.

Planeta odkryta w zeszłym roku znajduje się w niezwykle dużej odległości od swojej gwiazdy - 16 razy dalej niż Pluton od Słońca. Wszystko wskazuje na to, że została wyrzucona podczas narodzin. Sytuacja ta przypomina to, co mogło wydarzyć się w przeszłości w Układzie Słonecznym.

Globalne ocieplenie zagraża zwierzętom i niektórym gatunkom grozi nawet wyginięcie. Okazuje się, że nie wszyscy przedstawiciele fauny cierpią z tego powodu. - Jest to zupełnie inny przykład reakcji zwierząt na zmianę klimatu - stwierdził autor badań, który przeprowadził analizy m.in. na zającach i łosiach na Alasce.

W świecie naukowców krąży opinia, że Ziemia dąży do przebiegunowania, co jest następstwem słabnięcia pola magnetycznego. Ostatnio badacze odkryli, że jedynie "powraca ono do średniej".