Nauka

Nauka

Antybiotyki w rzekach. Nawet 300-krotnie przekroczone normy

Stężenie antybiotyków w niektórych rzekach na świecie przekracza nawet 300 razy poziom uważany za bezpieczny – ujawniło przeprowadzone na globalną skalę badanie. Najbardziej zagrożone są miejsca w pobliżu oczyszczalni ścieków i wysypisk śmieci. Problem antybiotyków w wodzie dotyczy także Europy.

Na drodze do zagłady bioróżnorodności. "Zagrażamy już samym sobie"

Nie milkną echa ostatniego raportu ONZ dotyczącego gwałtownego wymierania gatunków. - Jesteśmy na drodze do zagłady bioróżnorodności i to będzie gigantyczny problem także dla nas, bo my jesteśmy częścią przyrody, choć wydawałoby nam się, że jesteśmy jej królem - mówiła w programie "Wstajesz i weekend" Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.

"Rozwijamy się coraz szybciej i coraz efektywniej demolujemy Ziemię"

Z ostatniego alarmującego raportu ONZ wynika, że nawet milion gatunków zwierząt i roślin może wyginąć, jeśli nie zaczniemy działać. - Podstawowy problem to dramatyczna zmiana oblicza Ziemi. Zostało już naprawdę bardzo niewiele takich miejsc, których działalność ludzka nie dotyka bądź nie dotknęła - mówił w programie "Wstajesz i wiesz" na TVN24 dr hab. Marcin Zych z Uniwersytetu Warszawskiego.

Milion gatunków zagrożonych wyginięciem. Alarmujący raport

Stan środowiska naturalnego pogarsza się na całym świecie. Milion gatunków zwierząt i roślin jest zagrożonych wyginięciem - wynika z raportu przygotowanego przez Międzyrządową Platformę do spraw Różnorodności Biologicznej i Funkcji Ekosystemu (IPBES), działającą pod auspicjami ONZ.

Meteoryt spoza Układu Słonecznego uderzył w Ziemię?

Jak się okazuje, w 2014 roku na Ziemię mógł spaść meteoryt, którego pochodzenie sięga dalej niż krańce Układu Słonecznego - podają naukowcy z Uniwersytetu Harvarda. Do tej pory sądzono, że to kometa 'Oumuamua była pierwszym takim obiektem, który zbliżył się do Ziemi.

Dwa polskie satelity wyleciały w kosmos

Z ośrodka NASA na wyspie Wallops w USA wyleciały w środę o godzinie 22.46 czasu polskiego dwa polskie satelity: zbudowany przez studentów KRAKsat i Światowid - pierwszy stworzony przez Polaków satelita komercyjny i obserwacyjny.

Nieudane lądowanie na Księżycu. Pojawiły się problemy techniczne

Izraelski statek kosmiczny Beresheet rozbił się w czwartek po serii awarii technicznych podczas procesu lądowania na Księżycu. Wysłanie Beresheet na Srebrny Glob było pierwszym takim przedsięwzięciem dla Izraela oraz pierwszym na świecie zorganizowanym przez prywatną organizację.