Nauka

Nauka

Wydzieliny z oka mogą być źródłem zakażenia koronawirusem

Wydzieliny z oka mogą być źródłem zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Badanie przeprowadzone w Chinach na grupie kilkudziesięciu pacjentów wykazało, że u części pacjentów potwierdzono obecność patogenu w wymazie z jamy nosowo-gardłowej i wydzielinie ze spojówek.

Młoda epidemia, nieodrobiona lekcja z SARS i niebywała zakaźność. Szef Agencji Badań Medycznych o koronawirusie

Z koronawirusem walczą już niemal wszystkie kraje świata. Według gościa programu "Tak jest" w TVN 24 Radosława Sierpińskiego, szefa Agencji Badań Medycznych, jest jeszcze za wcześnie, by cieszyć się z bliskości stworzenia skutecznych metod leczenia i zapobiegania patogenowi. Niemniej jednak mnóstwo państw i organizacji jest zaangażowanych w jak najszybsze znalezienie antidotum na koronawirusa.

1/4 populacji może mieć prątki gruźlicy. Nowe wytyczne WHO dotyczące choroby

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała nowe zalecenia mające zapobiegać zachorowaniom na gruźlicę. Cały świat jest zaangażowany w walkę z pandemią COVID-19, ale ta choroba zakaźna nie przestaje być groźna. Wdrożenie zaleceń ma zahamować wzrost liczby przypadków zachorowań na gruźlicę i pomóc w działaniach powstrzymujących obecną pandemię.

Wideo 3D pokazuje, jak wyglądają płuca zakażonego koronawirusem

Kilka dni temu ten pacjent nie miał jeszcze żadnych objawów choroby COVID-19. Dziś jest podłączony do respiratora, a lekarze ze szpitala w Waszyngotnie, którzy go leczą, udostępnili nagranie. Widać na nim, jak rozległe są zniszczenia płuc wywołane zakażeniem nowym koronawirusem.

Koronawirus a seks. Praktyczne wskazówki w czasach pandemii

Izolacja, kwarantanna, dystans społeczny - sposoby powstrzymywania pandemii COVID-19 nie sprzyjają romantycznym relacjom ani randkom. Współżycie w czasach rozprzestrzeniającego się koronawirusa nie schodzi jednak na drugi plan. Pamięta o tym Departament Zdrowia w Nowym Jorku, który opublikował przydatne wskazówki, jak postępować.

Koronawirus SARS-CoV-2. Jak atakuje płuca

W najcięższych przypadkach choroby COVID-19 powodowanej przez zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 dochodzi do zapalenia płuc. W jaki sposób koronawirus infekuje układ oddechowy? Jak rozwija się zapalenie płuc?

Walka z pandemią COVID-19. "To, że jesteśmy w stanie zatrzymać ten enzym, jest świetną informacją"

Zespół badaczy z Politechniki Wrocławskiej przebadał enzym, którego działanie może okazać się przełomowe w walce z koronawirusem. Co więcej - nie opatentował wyników, które uzyskał, dzięki czemu mają do nich dostęp naukowcy z całego świata. O tym, jak wielkie nadzieje pokłada się w działaniu enzymu, mówił w niedzielę we "Wstajesz i weekend" na antenie TVN24 profesor Marcin Drąg.

Pandemia COVID-19 a pierwsza pomoc. Jak ratować życie

Gdy jesteśmy w sytuacji, w której zagrożone jest czyjeś życie, musimy zadbać o bezpieczeństwo zarówno tej osoby, jak i swoje. O tym, jak to zrobić w czasie pandemii COVID-19, opowiadał Jarosław Sowizdraniuk z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Koronawirus zatrzymuje nas w domach. Jak przetrwać? "Drobne rytuały, higiena bycia ze sobą"

Od tygodnia w związku z pandemią COVID-19 zamknięte są szkoły, niektóre sklepy, często też pracujemy zdalnie, a w związku z wprowadzonym stanem epidemii w najbliższych tygodniach się to nie zmieni. Specjaliści powtarzają, że aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, powinniśmy zostać w domach. Jak przetrwać ten trudny okres? Jak przywyknąć do tego nietypowego stanu, który nagle stał się codziennością?

Epidemiolog: diagnostyka jest kluczowa w walce z koronawirusem

- Jedną z największych niewiadomych w przypadku pandemii COVID-19 jest odsetek osób, które przechodzą chorobę bez objawów. Dlatego najważniejszym elementem walki z koronawirusem powinna być teraz diagnostyka - mówi doktor Rafał Mostowy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki.

Badanie: koronawirus może przetrwać na niektórych powierzchniach kilka dni

Koronawirus SARS-CoV-2 dotarł już do większości państw na świecie. Z dnia na dzień rośnie liczba zakażonych. Według naukowców wirus w formie zakaźnej może przetrwać przez kilka godzin w powietrzu, a na powierzchniach nawet kilka dni - wynika z badania opublikowanego 17 marca w czasopiśmie "New England Journal of Medicine".

Mydło to broń. Oto jak działa na wirusy

W dobie rozprzestrzeniającego się koronawirusa specjaliści powtarzają: myjmy ręce. To jeden z tych sposobów przeciwdziałania zakażeniu, który zastosować może każdy. Poniższa grafika pokazuje, że zwykłe mydło może być zabójczą bronią w walce z wirusem.

32 tysiące połączeń z infolinią NFZ. O to pytacie najczęściej

Dlaczego tak ważne jest mycie rąk? Jak zapobiegać zakażeniu koronawirusem? Czy można zmienić termin sanatorium na inny? Te i inne pytania zadajecie najczęściej na bezpłatnej infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia uruchomionej specjalnie w związku z koronawirusem SARS-CoV-2. NFZ publikuje odpowiedzi na najczęściej powtarzające się pytania.

Jak poprawnie wyczyścić telefon komórkowy? Instrukcja krok po kroku

W czasie pandemii i rozprzestrzeniającego się koronawirusa SARS-CoV-2 zwracamy szczególną uwagę na swoją higienę osobistą, ale możemy zapomnieć o utrzymywaniu w czystości swojego telefonu komórkowego. Naukowcy z Wydziału Mikrobiologii Kolegium Uniwersyteckiego w Londynie (UCL) wydali instrukcję pokazującą, jak poprawnie zdezynfekować telefon.

Koronawirus SARS-CoV-2. Fakty i mity

Czy koronawirus jest niebezpieczny tylko dla osób starszych? Czy przenosi się na pieniądzach i przyciskach w windzie? Czy alkohol chroni przed zakażeniem? Od początku wybuchu epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 powstało wiele wątpliwości. Światowa Organizacja Zdrowia stworzyła listę najczęstszych pytań i odpowiedzi.