Nauka

Nauka

Na drodze do zagłady bioróżnorodności. "Zagrażamy już samym sobie"

Nie milkną echa ostatniego raportu ONZ dotyczącego gwałtownego wymierania gatunków. - Jesteśmy na drodze do zagłady bioróżnorodności i to będzie gigantyczny problem także dla nas, bo my jesteśmy częścią przyrody, choć wydawałoby nam się, że jesteśmy jej królem - mówiła w programie "Wstajesz i weekend" Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.

"Rozwijamy się coraz szybciej i coraz efektywniej demolujemy Ziemię"

Z ostatniego alarmującego raportu ONZ wynika, że nawet milion gatunków zwierząt i roślin może wyginąć, jeśli nie zaczniemy działać. - Podstawowy problem to dramatyczna zmiana oblicza Ziemi. Zostało już naprawdę bardzo niewiele takich miejsc, których działalność ludzka nie dotyka bądź nie dotknęła - mówił w programie "Wstajesz i wiesz" na TVN24 dr hab. Marcin Zych z Uniwersytetu Warszawskiego.

Milion gatunków zagrożonych wyginięciem. Alarmujący raport

Stan środowiska naturalnego pogarsza się na całym świecie. Milion gatunków zwierząt i roślin jest zagrożonych wyginięciem - wynika z raportu przygotowanego przez Międzyrządową Platformę do spraw Różnorodności Biologicznej i Funkcji Ekosystemu (IPBES), działającą pod auspicjami ONZ.

Meteoryt spoza Układu Słonecznego uderzył w Ziemię?

Jak się okazuje, w 2014 roku na Ziemię mógł spaść meteoryt, którego pochodzenie sięga dalej niż krańce Układu Słonecznego - podają naukowcy z Uniwersytetu Harvarda. Do tej pory sądzono, że to kometa 'Oumuamua była pierwszym takim obiektem, który zbliżył się do Ziemi.

Dwa polskie satelity wyleciały w kosmos

Z ośrodka NASA na wyspie Wallops w USA wyleciały w środę o godzinie 22.46 czasu polskiego dwa polskie satelity: zbudowany przez studentów KRAKsat i Światowid - pierwszy stworzony przez Polaków satelita komercyjny i obserwacyjny.

Nieudane lądowanie na Księżycu. Pojawiły się problemy techniczne

Izraelski statek kosmiczny Beresheet rozbił się w czwartek po serii awarii technicznych podczas procesu lądowania na Księżycu. Wysłanie Beresheet na Srebrny Glob było pierwszym takim przedsięwzięciem dla Izraela oraz pierwszym na świecie zorganizowanym przez prywatną organizację.

Bakterie mogą latać tysiące kilometrów. Bez niczyjej pomocy

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Rutgersa w amerykańskim stanie New Jersey sugerują, że bakterie mogą pokonywać drogą powietrzną naprawdę duże odległości. Powszechnie uważa się, że te mikroorganizmy podróżują po świecie dzięki nosicielom, czyli ludziom i zwierzętom.

Pierwszy wyłącznie kobiecy spacer kosmiczny odwołany

Anne McClain, jedna z dwóch astronautek, które miały wziąć udział w pierwszym wyłącznie kobiecym spacerze kosmicznym, pozostanie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. NASA nie zdąży do tego czasu przygotować dla McClain odpowiedniego skafandra.