Arboretum, czym jest i gdzie w Polsce warto pojechać, by podziwiać wyjątkowe odmiany roślin?

Źródło:
gov.pl
Kórnickie arboretum jest najstarsze i największe w Polsce
Kórnickie arboretum jest najstarsze i największe w PolsceTVN24 Poznań
wideo 2/4
Kórnickie arboretum jest najstarsze i największe w PolsceTVN24 Poznań

Arboreta to miejsca chętnie odwiedzane przez turystów ze względu na unikatowość i wyjątkowość znajdujących się tam gatunków roślin. W Polsce funkcjonuje aż 41 tego typu ogrodów. W ujęciu encyklopedycznym Arboretum to wydzielony obszar zajmujący się kolekcjonowaniem roślin drzewiastych (drzewa, krzewy, krzewinki i pnącza), pochodzących z różnych stref klimatycznych. Ogrody te powstają w celu ukazania piękna i różnorodności tych roślin oraz prowadzenia badań naukowych i edukacji przyrodniczej.

● Arboretum to inaczej ogród dendrologiczny (dendrarium).

● Arboreta istnieją jako samodzielne ogrody lub wchodzą w skład ogrodów botanicznych.

● Najstarszym obiektem tego typu w Polsce jest Arboretum Kórnickie znajdujące się w Ogrodzie Botanicznym Polskiej Akademii Nauk w Kórniku w województwie wielkopolskim.

Arboretum – co to jest?

Arboretum stanowi ogród, w którym znajdują się drzewa oraz krzewy. W miejscu tym prowadzone są obserwacje i analizy konkretnych gatunków roślin. Ze względu na unikatowość kolekcjonowanych w tego typu miejscach drzew z arboretum współpracują placówki koordynujące projekty naukowe. Ogrody pozwalają m.in. na przystosowanie obcych gatunków roślinnych do charakterystyki klimatycznej i warunków glebowych konkretnego obszaru. Warto dodać, że arboreta nierzadko stanowią sfery w obrębie placówek botanicznych.

Na przestrzeni lat zmieniły się kryteria wybierania drzew i krzewów. Dawniej najważniejsza była bowiem estetyka danego gatunku. Obecnie większą uwagę przywiązuje się do możliwości przysposobienia roślin mających podobne wymagania glebowe i klimatyczne.

Zasady funkcjonowania arboretów opierają się na ustawie o ochronie przyrody z 16 kwietnia 2004 roku. W oficjalnym wykazie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska kolekcje drzew i krzewów określane są jako ogrody botaniczne. Powszechnie do arboretum zalicza się każdą powierzchnię wykorzystywaną do gromadzenia roślin drzewiastych.

Arboretum SGGW w Rogowieam

Arboretum w Kórniku – kiedy i dlaczego warto tam pojechać?

Zastanawiając się nad formą spędzenia wolnego czasu, warto zdecydować się na odwiedzenie ogrodu znajdującego się w powiecie poznańskim. Kórnickie arboretum zachwyca bowiem różnorodnością gatunków. Jest to najstarsze tego typu miejsce w Polsce. Arboretum, w którym prowadzone są badania nad 3500 roślin, rozciąga się na powierzchni 50 ha. Na wycieczkę do ogrodu powinny w szczególności zdecydować się osoby będące fanami egzotycznych gatunków, m.in. cypryśników, jodeł greckich czy też magnolii. Arboretum z pewnością zachwyci również wielbicieli typowych dla Polski gatunków. W kórnickim ogrodzie podziwiać można m.in. buki, lipy i dęby. Arboretum w Kórniku jest otwarte dla zwiedzających codziennie, przez cały rok.

Arboretum w Wojsławicach – kiedy jechać?

Arboretum w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego z filią w Wojsławicach jest czynne w okresie letnim – od maja do września. W zależności od miesiąca, zaobserwować można rozwój różnorodnych gatunków roślin. Maj stanowi miesiąc rozkwitu różaneczników i azalii. W czerwcu zachwycają natomiast odwiedzających rozwijające się róże. Lipiec to miesiąc kwitnienia liliowców, a sierpień – hortensji. Osoby, które wybiorą się do ogrodu na początku jesieni, natrafią m.in. na wielokolorowe trawy.

Arboretum w Wojsławicach – jak dojechać?

Arboretum znajduje się 50 km na południe od Wrocławia i 2 km na wschód od Niemczy. Ogród rozciąga się na obszarze chronionego krajobrazu Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich. Aby dojechać do arboretum w Wojsławicach należy kierować się drogą krajową nr 8 w stronę Kłodzka. W Niemczy znaleźć można liczne tablice informacyjne ułatwiające dotarcie do ogrodu. Warto dodać, że przed arboretum znajduje się duży parking.

Arboretum w Bolestraszycach – kiedy jest w nim najładniej?

W ogrodzie znajdują kolekcje dendrologiczne i pomologiczne (owocowe). W przypadku pierwszej z nich warto wyróżnić cisy, magnolie, różaneczniki, cypryśniki błotne, metasekwoje chińskie i kłokoczki południowe. Zbiory gatunków zagrożonych wyginięciem zawierają ponad 100 taksonów (grup organizmów), pochodzących m.in. z Bieszczadów, Kotliny Sandomierskiej i Wołynia Zachodniego. Naukowcy, współpracujący z arboretum prowadzą badania dotyczące marsylii czterolistnej, szachownicy kostkowatej i wisienki stepowej. Gatunki te zagrożone są bowiem wyginięciem.

Osoby pragnące zapoznać się z kolekcją dostępną w arboretum powinny udać się do Bolestraszyc wiosną. O tej porze roku można podziwiać m.in. magnolie i wypuszczające pąki leszczynowce. Jeśli jednak odwiedzimy to miejsce latem, możemy obserwować roślinność, która w tym okresie prezentuje się w całej swojej okazałości. Możemy także wziąć udziału w licznych imprezach i koncertach plenerowych.

Jakie arboreta znajdują się w Polsce?

Poza wspomnianymi wyżej ogrodami w Bolestraszycach (woj. podkarpackie), Wojsławicach (woj. dolnośląskie) i Kórniku (woj. wielkopolskie), w Polsce otwarte dla zwiedzających są następujące arboreta samodzielne i wchodzące w skład ogrodów botanicznych:

Arboretum SGGW w Rogowieam

w województwie dolnośląskim: - Ogród Botaniczny Akademii Medycznej we Wrocławiu, - Arboretum Leśne im. Prof. Stefana Białoboka;

w województwie kujawsko-pomorskim: - Ogród Botaniczny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, - Ogród Zoobotaniczny w Toruniu, - Leśny Park Kultury i Wypoczynku "Myślęcinek" w Bydgoszczy, - Ogród Botaniczny Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie k. Błonia;

w województwie lubelskim: - Ogród Botaniczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie;

w województwie lubuskim: - Ogród Botaniczny Uniwersytetu Zielonogórskiego;

w województwie łódzkim: - Ogród Botaniczny w Łodzi, - Ogród Botaniczny na terenie Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Rogowie;

w województwie małopolskim: - Górski Ogród Botaniczny w Zakopanem im. Mariana Raciborskiego Polskiej Akademii Nauk, - Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego;

w województwie mazowieckim: - Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, - Ogród Botaniczny Polskiej Akademii Nauk - Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie, - Ogród Botaniczny-Arboretum w Nadleśnictwie Marcule;

w województwie podlaskim: - Podlaski Ogród Ziołowy;

w województwie pomorskim: = Ogród Botaniczny "Arboretum Wirty", - Ogród Dendrologiczny w Orlu, - Ogród Botaniczny w Gołubiu, - Leśny Ogród Botaniczny w Marszewie, - Ogród Roślin Leczniczych Gdańskiego Uniwersytety Medycznego;

w województwie śląskim: - Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu, - Ogród Botaniczny w Radzionkowie, - Ogród Botaniczny w Mikołowie, - Arboretum Bramy Morawskiej, - Ogród Botaniczny "Egzotarium Ogród Botaniczny";

w województwie świętokrzyskim: - Geonatura Kielce;

w województwie warmińsko-mazurskim:

- Leśne Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach, - Ogród Botaniczny Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Mikołajkach;

w województwie wielkopolskim: - Ogród Botaniczny Akademii Rolniczej w Poznaniu, - Palmiarnia Poznańska, -Ogród Roślin Leczniczych Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Plewiskach, - Ogród Botaniczny Akademii Rolniczej w Poznaniu (Arboretum Leśne), - Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu;

w województwie zachodniopomorskim: - Arboretum Karnieszewice, - Ogród Botaniczny w Glinnej (ogród Dendrologiczny), - Ogród Botaniczny w Niegoszczy, - Ogród Dendrologiczny w Przelewicach.

Źródła: Słownik botaniczny, Alicja Szweykowska, wydawnictwo: Wiedza Powszechna, 2000 gov.pl geoportal.gov.pl Mała encyklopedia leśna, Tadeusz Molenda, Wydawnictwo Naukowe PWN, 1980 lbg.lasy.gov.pl encyklopedia.pwn.pl isap.sejm.gov.pl

Autorka/Autor:red.//am

Źródło: gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: am

Pozostałe wiadomości

Alert RCB. W poniedziałek 22.07 do osób przebywających na terenie ośmiu województw rozesłany został SMS z ostrzeżeniami przed burzami. Towarzyszący burzom deszcz może powodować podtopienia.

Alert RCB dla ośmiu województw. Tu pogoda będzie dziś groźna

Alert RCB dla ośmiu województw. Tu pogoda będzie dziś groźna

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Ogień pojawił się na przedmieściach Lizbony. Pożar wybuchł w niedzielę wczesnym popołudniem, a walkę z nim utrudniał upał i silny wiatr. 14 osób, w tym 11 strażaków, odniosło obrażenia. Niebezpieczeństwo pożarowe nie mija.

Wiatr dodał sił pożarowi nieopodal Lizbony. 14 osób rannych

Wiatr dodał sił pożarowi nieopodal Lizbony. 14 osób rannych

Źródło:
SIC Noticias, observador.pt

IMGW wydał kolejne ostrzeżenia przed burzami - w poniedziałkowe popołudnie objęte nimi zostały także województwa środkowej Polski. Lokalnie groźna aura potrwa do nocy. Obowiązują także alarmy przed upałem.

IMGW rozszerza zasięg ostrzeżeń przed burzami

IMGW rozszerza zasięg ostrzeżeń przed burzami

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Po całej serii upalnych dni temperatura coraz rzadziej będzie przekraczać 30 stopni. Jaka pogoda będzie towarzyszyła nam na przełomie lipca i sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala upałów utrzymuje się nad Japonią. W poniedziałek rano termometry na wyspie Honsiu pokazywały ponad 37 stopni Celsjusza. Gorąco było także w weekend, a mieszkańcy Tokio starali się schłodzić na różne sposoby.

37 stopni przed południem, a będzie jeszcze goręcej

37 stopni przed południem, a będzie jeszcze goręcej

Źródło:
NHK, Reuters

Lawina błotna zalała w niedzielę miasto w północno-wschodniej Francji. Do zdarzenia doszło w departamencie Górna Marna, gdzie weekend przyniósł gwałtowne opady deszczu i burze. Osiem osób zostało rannych.

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Źródło:
France TV, BFMTV

Pogoda na dziś. W poniedziałek 22.07 w części kraju pojawią się burze. Gwałtownym zjawiskom towarzyszyć będą obfite opady deszczu i silny wiatr. W porywach może wiać do 60-80 kilometrów na godzinę.

Pogoda na dziś - poniedziałek, 22.07. Burzowy zachód, upalny wschód

Pogoda na dziś - poniedziałek, 22.07. Burzowy zachód, upalny wschód

Źródło:
tvnmeteo.pl

Za nami kolejna noc obserwacji Koźlego Księżyca. Letnie pełnie są szczególnie efektowne - tarcza naszego naturalnego satelity wydaje się wtedy większa i złotawa. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, timeanddate.com, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Wypadek w Tatrach. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z akcji ratunkowej przeprowadzonej w sobotę przez ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dotyczyła ona mężczyzny, który upadł na szlaku i rozbił sobie głowę.

Upadł na szlaku, rozbił sobie głowę i stracił przytomność. Wypadek w Tatrach

Upadł na szlaku, rozbił sobie głowę i stracił przytomność. Wypadek w Tatrach

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Chorwacka policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o podłożenie ognia w okolicach Trogiru. W czwartek pożar podszedł bardzo blisko kompleksów hotelowych, zagrażając bezpieczeństwu ponad 4000 ludzi, a w niedzielę wciąż trwało jego dogaszanie.

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Źródło:
PAP, index.hr, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu spowodowały, że na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro - Płociduga Duża. Zbiornik ten osuszono w XIX wieku, by uzyskać łąki do wypasu koni. Zdaniem naukowców jezioro to jednak wkrótce znowu zniknie.

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Źródło:
PAP

Położone w środkowym Chile jezioro Laguna del Maule wydaje z siebie dźwięki brzmiące jak piosenki z kosmosu. - Są one spowodowane ruchem lub pękaniem cienkich warstw lodu - powiedział glacjolog Andres Rivera.

To chilijskie jezioro śpiewa

To chilijskie jezioro śpiewa

Źródło:
Reuters

Trzęsienie ziemi odnotowano u wybrzeży Krety w niedzielny poranek. Wstrząsy miały magnitudę 5,3. Od soboty aktywność sejsmiczna w regionie wzrosła, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana.

Trzęsienie o magnitudzie 5,3 u wybrzeży Krety

Trzęsienie o magnitudzie 5,3 u wybrzeży Krety

Źródło:
ERT News, naftemporiki.gr

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zawalenia się mostu w północno-środkowych Chinach. Jak podały lokalne media, do rzeki wpadło 25 pojazdów. Do zdarzenia doszło po ulewach, jakie wystąpiły w piątek nad tą częścią Państwa Środka. Nad kraj nadciągają dalsze burze.

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Źródło:
PAP, Reuters

Temperaturę w miastach można kształtować poprzez zmianę użytkowania terenów dookoła nich. Zespół naukowców z Chin i Wielkiej Brytanii odkrył, że szeroki pas terenów zielonych naokoło metropolii może przyczyniać się do znaczącego obniżenia temperatury w centrum.

"Zielony pierścień" może schłodzić miasto w upały

"Zielony pierścień" może schłodzić miasto w upały

Źródło:
University of Surrey

Grecja mierzy się z kolejnym dniem fali upałów. W związku z temperaturą dochodzącą do około 40 stopni Celsjusza ponownie zamknięto niektóre obiekty archeologiczne, a także popularny wśród turystów Ogród Narodowy w Atenach. Strażacy walczą z pożarami w różnych regionach kraju.

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Źródło:
PAP, .ekathimerini.com, wetteronline.de

Pożary w zastraszającym tempie rozprzestrzeniają się w Europie. Zgodnie z danymi Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasu, do połowy lipca spłonęło ponad trzykrotnie więcej terenów zielonych, niż wynosi średnia dla tego okresu. Naukowcy ostrzegają, że zagrożenie pożarowe będzie coraz bardziej rosnąć.

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Źródło:
EFFIS, EC, El Garroussi et al. (2024), Springer Nature

Słowackie pogotowie górskie (HZS) poinformowało o śmierci polskiego wspinacza, który w piątek nie przeżył upadku z Czarnego Szczytu. Tego dnia w Tatrach Wysokich zginął również inny turysta z Polski.

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Niedźwiedź zaatakował 63-letniego pasterza owiec, ciężko raniąc go w nogę - poinformował w sobotę portal "digi24.ro". Do zdarzenia doszło w południowych Karpatach w Rumunii.

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, adevarul.ro, news.ro

Na 20 lipca 2024 roku przypada 55 rocznica historycznej misji Apollo 11, pierwszego lądowania człowieka na Księżycu. Ostatni żyjący z jej uczestników, Buzz Aldrin, opowiedział z tej okazji, jakie znaczenie miał dla niego spacer po powierzchni Srebrnego Globu.

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

Źródło:
NASA, tvnmeteo.pl

Naukowcy z NASA byli oszołomieni, gdy skała, po której przejechał 30 maja łazik Curiosity, pękła, ujawniając coś, czego nigdy wcześniej nie widziano na Czerwonej Planecie: żółte kryształy siarki.

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Źródło:
NASA, phys.org

Bułgarscy strażacy od wielu dni zmagają się z potężnymi pożarami, które trawią ich kraj. Walkę z żywiołem utrudnia bardzo wysoka temperatura i brak opadów. W kilku miejscowościach niezbędna była ewakuacja mieszkańców. 

Spalone domy, ludzie uciekający przed ogniem. Pożary w Bułgarii

Spalone domy, ludzie uciekający przed ogniem. Pożary w Bułgarii

Źródło:
Reuters

Seria tornad nawiedziła w poniedziałek hrabstwo Cook w Stanach Zjednoczonych. Jak podaje Krajowa Służba Pogodowa (NWS), odnotowano ich aż 24. Tym samym padł nowy rekord liczby powstałych tornad na tym terenie jednego dnia.

Rekordowa liczba tornad w rejonie Chicago. Odnotowano ich aż 24

Rekordowa liczba tornad w rejonie Chicago. Odnotowano ich aż 24

Źródło:
PAP,wgntv.com

Fala upałów nawiedziła Hiszpanię. W andaluzyjskim mieście Écija temperatura przekroczyła w piątek 40 stopni Celsjusza. Ministerstwo Zdrowia w Madrycie apeluje do ludzi, aby pili wodę i chronili się przed słońcem.

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

Źródło:
Reuters

Z 14 do 17 wzrosła w piątek liczba wydanych alertów najwyższego stopnia z powodu upałów we Włoszech, objęto nimi miasta od północy po południe kraju. Są ofiary śmiertelne, ludzie mdleją na przystankach i w kolejkach. W związku z masowo włączoną klimatyzacją dochodzi do przerw w dostawach prądu.

Zmarła roczna dziewczynka, ludzie mdleją w kolejkach. Włochy kontra ekstremalne gorąco

Zmarła roczna dziewczynka, ludzie mdleją w kolejkach. Włochy kontra ekstremalne gorąco

Źródło:
PAP, Euronews

Tony martwych ryb unoszą się na powierzchni rzeki Piracicaba w brazylijskim stanie Sao Paulo. Władze ostrzegły, że skutki tej katastrofy ekologicznej mogą być odczuwalne dla regionu przez wiele lat.

20 ton martwych ryb w rzece. "Przerażający widok"

20 ton martwych ryb w rzece. "Przerażający widok"

Źródło:
Reuters

Za nami spektakularne burze i gorące dni. Zapanowało lato w pełnej krasie, choć dla wielu upał jest nieznośny. Wyliczenia europejskich i amerykańskich modeli meteorolgicznych szacują, że w trzeciej dekadzie lipca w Polsce się ochłodzi. Rejsowiec "Aura" zawinąć ma do spokojnego portu. Pytanie tylko na jak długo? Sprawdza to synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Jest nadzieja na przetrwanie krytycznie zagrożonego wyginięciem krokodyla syjamskiego. W Parku Narodowym Kardamon w Kambodży, na wolności, wykluło się 60 młodych osobników. To największy odnotowany przypadek rozrodu tego gatunku w tym stuleciu.

Wykluło się 60 krokodyli syjamskich. Jest nadzieja dla krytycznie zagrożonego gatunku

Wykluło się 60 krokodyli syjamskich. Jest nadzieja dla krytycznie zagrożonego gatunku

Źródło:
CNN, phys.org, BBC

Strażacy, którzy od połowy lipca walczą z pożarami lasów w regionie Jakucji na Syberii, nie mogą opanować żywiołu. Walkę z ogniem utrudnia silny wiatr i wysoka temperatura. Żywioł pochłonął ponad 900 tysięcy hektarów tajgi.

Płonie Syberia. Ogień strawił niemal milion hektarów tajgi

Płonie Syberia. Ogień strawił niemal milion hektarów tajgi

Źródło:
Reuters

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,4 nawiedziło północne Chile przy granicy z Boliwią i Argentyną - podała amerykańska agencja geologiczna USGS. Nie ma informacji ofiarach lub większych zniszczeniach.

Trzęsienie ziemi w Chile. Najsilniejsze od ośmiu lat

Trzęsienie ziemi w Chile. Najsilniejsze od ośmiu lat

Źródło:
Reuters, PAP, ABC News