Arboretum, czym jest i gdzie w Polsce warto pojechać, by podziwiać wyjątkowe odmiany roślin?

Źródło:
gov.pl
Kórnickie arboretum jest najstarsze i największe w Polsce
Kórnickie arboretum jest najstarsze i największe w PolsceTVN24 Poznań
wideo 2/4
Kórnickie arboretum jest najstarsze i największe w PolsceTVN24 Poznań

Arboreta to miejsca chętnie odwiedzane przez turystów ze względu na unikatowość i wyjątkowość znajdujących się tam gatunków roślin. W Polsce funkcjonuje aż 41 tego typu ogrodów. W ujęciu encyklopedycznym Arboretum to wydzielony obszar zajmujący się kolekcjonowaniem roślin drzewiastych (drzewa, krzewy, krzewinki i pnącza), pochodzących z różnych stref klimatycznych. Ogrody te powstają w celu ukazania piękna i różnorodności tych roślin oraz prowadzenia badań naukowych i edukacji przyrodniczej.

● Arboretum to inaczej ogród dendrologiczny (dendrarium).

● Arboreta istnieją jako samodzielne ogrody lub wchodzą w skład ogrodów botanicznych.

● Najstarszym obiektem tego typu w Polsce jest Arboretum Kórnickie znajdujące się w Ogrodzie Botanicznym Polskiej Akademii Nauk w Kórniku w województwie wielkopolskim.

Arboretum – co to jest?

Arboretum stanowi ogród, w którym znajdują się drzewa oraz krzewy. W miejscu tym prowadzone są obserwacje i analizy konkretnych gatunków roślin. Ze względu na unikatowość kolekcjonowanych w tego typu miejscach drzew z arboretum współpracują placówki koordynujące projekty naukowe. Ogrody pozwalają m.in. na przystosowanie obcych gatunków roślinnych do charakterystyki klimatycznej i warunków glebowych konkretnego obszaru. Warto dodać, że arboreta nierzadko stanowią sfery w obrębie placówek botanicznych.

Na przestrzeni lat zmieniły się kryteria wybierania drzew i krzewów. Dawniej najważniejsza była bowiem estetyka danego gatunku. Obecnie większą uwagę przywiązuje się do możliwości przysposobienia roślin mających podobne wymagania glebowe i klimatyczne.

Zasady funkcjonowania arboretów opierają się na ustawie o ochronie przyrody z 16 kwietnia 2004 roku. W oficjalnym wykazie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska kolekcje drzew i krzewów określane są jako ogrody botaniczne. Powszechnie do arboretum zalicza się każdą powierzchnię wykorzystywaną do gromadzenia roślin drzewiastych.

Arboretum SGGW w Rogowieam

Arboretum w Kórniku – kiedy i dlaczego warto tam pojechać?

Zastanawiając się nad formą spędzenia wolnego czasu, warto zdecydować się na odwiedzenie ogrodu znajdującego się w powiecie poznańskim. Kórnickie arboretum zachwyca bowiem różnorodnością gatunków. Jest to najstarsze tego typu miejsce w Polsce. Arboretum, w którym prowadzone są badania nad 3500 roślin, rozciąga się na powierzchni 50 ha. Na wycieczkę do ogrodu powinny w szczególności zdecydować się osoby będące fanami egzotycznych gatunków, m.in. cypryśników, jodeł greckich czy też magnolii. Arboretum z pewnością zachwyci również wielbicieli typowych dla Polski gatunków. W kórnickim ogrodzie podziwiać można m.in. buki, lipy i dęby. Arboretum w Kórniku jest otwarte dla zwiedzających codziennie, przez cały rok.

Arboretum w Wojsławicach – kiedy jechać?

Arboretum w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego z filią w Wojsławicach jest czynne w okresie letnim – od maja do września. W zależności od miesiąca, zaobserwować można rozwój różnorodnych gatunków roślin. Maj stanowi miesiąc rozkwitu różaneczników i azalii. W czerwcu zachwycają natomiast odwiedzających rozwijające się róże. Lipiec to miesiąc kwitnienia liliowców, a sierpień – hortensji. Osoby, które wybiorą się do ogrodu na początku jesieni, natrafią m.in. na wielokolorowe trawy.

Arboretum w Wojsławicach – jak dojechać?

Arboretum znajduje się 50 km na południe od Wrocławia i 2 km na wschód od Niemczy. Ogród rozciąga się na obszarze chronionego krajobrazu Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich. Aby dojechać do arboretum w Wojsławicach należy kierować się drogą krajową nr 8 w stronę Kłodzka. W Niemczy znaleźć można liczne tablice informacyjne ułatwiające dotarcie do ogrodu. Warto dodać, że przed arboretum znajduje się duży parking.

Arboretum w Bolestraszycach – kiedy jest w nim najładniej?

W ogrodzie znajdują kolekcje dendrologiczne i pomologiczne (owocowe). W przypadku pierwszej z nich warto wyróżnić cisy, magnolie, różaneczniki, cypryśniki błotne, metasekwoje chińskie i kłokoczki południowe. Zbiory gatunków zagrożonych wyginięciem zawierają ponad 100 taksonów (grup organizmów), pochodzących m.in. z Bieszczadów, Kotliny Sandomierskiej i Wołynia Zachodniego. Naukowcy, współpracujący z arboretum prowadzą badania dotyczące marsylii czterolistnej, szachownicy kostkowatej i wisienki stepowej. Gatunki te zagrożone są bowiem wyginięciem.

Osoby pragnące zapoznać się z kolekcją dostępną w arboretum powinny udać się do Bolestraszyc wiosną. O tej porze roku można podziwiać m.in. magnolie i wypuszczające pąki leszczynowce. Jeśli jednak odwiedzimy to miejsce latem, możemy obserwować roślinność, która w tym okresie prezentuje się w całej swojej okazałości. Możemy także wziąć udziału w licznych imprezach i koncertach plenerowych.

Jakie arboreta znajdują się w Polsce?

Poza wspomnianymi wyżej ogrodami w Bolestraszycach (woj. podkarpackie), Wojsławicach (woj. dolnośląskie) i Kórniku (woj. wielkopolskie), w Polsce otwarte dla zwiedzających są następujące arboreta samodzielne i wchodzące w skład ogrodów botanicznych:

Arboretum SGGW w Rogowieam

w województwie dolnośląskim: - Ogród Botaniczny Akademii Medycznej we Wrocławiu, - Arboretum Leśne im. Prof. Stefana Białoboka;

w województwie kujawsko-pomorskim: - Ogród Botaniczny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, - Ogród Zoobotaniczny w Toruniu, - Leśny Park Kultury i Wypoczynku "Myślęcinek" w Bydgoszczy, - Ogród Botaniczny Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie k. Błonia;

w województwie lubelskim: - Ogród Botaniczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie;

w województwie lubuskim: - Ogród Botaniczny Uniwersytetu Zielonogórskiego;

w województwie łódzkim: - Ogród Botaniczny w Łodzi, - Ogród Botaniczny na terenie Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Rogowie;

w województwie małopolskim: - Górski Ogród Botaniczny w Zakopanem im. Mariana Raciborskiego Polskiej Akademii Nauk, - Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego;

w województwie mazowieckim: - Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, - Ogród Botaniczny Polskiej Akademii Nauk - Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie, - Ogród Botaniczny-Arboretum w Nadleśnictwie Marcule;

w województwie podlaskim: - Podlaski Ogród Ziołowy;

w województwie pomorskim: = Ogród Botaniczny "Arboretum Wirty", - Ogród Dendrologiczny w Orlu, - Ogród Botaniczny w Gołubiu, - Leśny Ogród Botaniczny w Marszewie, - Ogród Roślin Leczniczych Gdańskiego Uniwersytety Medycznego;

w województwie śląskim: - Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu, - Ogród Botaniczny w Radzionkowie, - Ogród Botaniczny w Mikołowie, - Arboretum Bramy Morawskiej, - Ogród Botaniczny "Egzotarium Ogród Botaniczny";

w województwie świętokrzyskim: - Geonatura Kielce;

w województwie warmińsko-mazurskim:

- Leśne Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach, - Ogród Botaniczny Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Mikołajkach;

w województwie wielkopolskim: - Ogród Botaniczny Akademii Rolniczej w Poznaniu, - Palmiarnia Poznańska, -Ogród Roślin Leczniczych Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Plewiskach, - Ogród Botaniczny Akademii Rolniczej w Poznaniu (Arboretum Leśne), - Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu;

w województwie zachodniopomorskim: - Arboretum Karnieszewice, - Ogród Botaniczny w Glinnej (ogród Dendrologiczny), - Ogród Botaniczny w Niegoszczy, - Ogród Dendrologiczny w Przelewicach.

Źródła: Słownik botaniczny, Alicja Szweykowska, wydawnictwo: Wiedza Powszechna, 2000 gov.pl geoportal.gov.pl Mała encyklopedia leśna, Tadeusz Molenda, Wydawnictwo Naukowe PWN, 1980 lbg.lasy.gov.pl encyklopedia.pwn.pl isap.sejm.gov.pl

Autorka/Autor:red.//am

Źródło: gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: am

Pozostałe wiadomości

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W nocy w części kraju pojawią się burze. Z tego powodu IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Z komunikatu wynika, że zjawiskom towarzyszyć mogą opady gradu.

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Pogoda na jutro, czyli na poniedziałek 6.05. W nocy przelotnie popada deszcz i zagrzmi. W dzień również pojawią się miejscami burze. Termometry pokażą maksymalnie 24 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - poniedziałek, 6.05. Nocą będzie grzmieć, w dzień do 24 stopni

Pogoda na jutro - poniedziałek, 6.05. Nocą będzie grzmieć, w dzień do 24 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Już najbliższej nocy rój eta Akwarydów osiągnie szczyt aktywności. Astronomowie przewidują, że tegoroczny deszcz może być najsilniejszy od początku wieku. Sprawdź, czy pogoda sprzyjać będzie obserwacjom.

Przed nami noc spadających gwiazd. Czy aura będzie sprzyjać obserwacjom?

Przed nami noc spadających gwiazd. Czy aura będzie sprzyjać obserwacjom?

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, O kosmosie i astronautyce, tvnmeteo.pl

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Indonezyjscy wolontariusze niosą pomoc zwierzętom, które pozostały na terenach w pobliżu wulkanu Ruang. Po erupcji konieczna była ewakuacja tysięcy ludzi, którzy nie zawsze mieli możliwość zabrać ze sobą czworonożnych przyjaciół. Akcja ratunkowa jest trudna, ponieważ wulkan grozi kolejnym wybuchem.

Ruszyli na pomoc zwierzętom, ale sami są w niebezpieczeństwie

Ruszyli na pomoc zwierzętom, ale sami są w niebezpieczeństwie

Źródło:
Reuters, Straits Times

Powodzie nawiedziły wschodni Teksas. Trudna sytuacja panuje w Houston, gdzie pod wodą znalazły się całe dzielnice, a do tej pory konieczne było uratowanie ponad 170 uwięzionych osób. To kolejne z serii gwałtownych zjawisk pogodowych, jakie nawiedzają stan od miesiąca.

Całe dzielnice pod wodą, a deszcz nie przestaje padać

Całe dzielnice pod wodą, a deszcz nie przestaje padać

Źródło:
Reuters, CNN

Niezwykle wyglądające chmury, nazywane mammatusami, pojawiły się w sobotę na dolnośląskim niebie. Udało się je uchwycić na zdjęciach Reporterce 24.

Mammatusy pojawiły się nad Dolnym Śląskiem

Mammatusy pojawiły się nad Dolnym Śląskiem

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Wzrasta liczba śmiertelnych ofiar powodzi na południu Brazylii. Władze informują o blisko 60 zabitych. Dziesiątki osób uznaje się za zaginione, wielu ludzi musiało opuścić swoje domy. Zniszczone są drogi i mosty.

Rośnie liczba zabitych, zagrożone są wały przeciwpowodziowe

Rośnie liczba zabitych, zagrożone są wały przeciwpowodziowe

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Ulewy spowodowały powodzie i osunięcia ziemi na indonezyjskiej wyspie Sulawesi (Celebes). Jest kilkanaście ofiar śmiertelnych. Uszkodzeniu uległo ponad 1800 domów.

Co najmniej 15 osób nie żyje, wiele musiało opuścić domy

Co najmniej 15 osób nie żyje, wiele musiało opuścić domy

Źródło:
PAP, Reuters

W taki sposób na Słońce nie możemy patrzeć na co dzień. Sonda ESA Solar Orbiter zarejestrowała z bliska wyrzuty plazmy z korony słonecznej - dzięki temu nasza gwiazda przypomina puszystą kulę. Ten niesamowity i hipnotyzujący widok można zobaczyć na nagraniu.

Słońce niczym puszysta kula. Nagranie

Słońce niczym puszysta kula. Nagranie

Źródło:
ESA, Universe Today, tvnmeteo.pl

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

O dużym szczęściu może mówić pewien funkcjonariusz policji z Teksasu, który wpadł samochodem do dziury w drodze powstałej w wyniku opadów deszczu. Mężczyzna trafił do szpitala, doznał tylko powierzchownych obrażeń.

Policjant wpadł autem do dziury w drodze

Policjant wpadł autem do dziury w drodze

Źródło:
KWTX, tvnmeteo.pl

Powodzie w Kenii, będące konsekwencją ulewnych deszczy, doprowadziły do śmierci co najmniej 210 osób. Jak przekazał prezydent kraju William Ruto, prognozy na najbliższy czas są niepokojące. - Sytuacja będzie eskalować - mówił. Do lądu zbliża się cyklon Hidaya, który oprócz opadów niesie ze sobą silny wiatr i niebezpieczne fale.

"Nie widać końca tego niebezpiecznego okresu"

"Nie widać końca tego niebezpiecznego okresu"

Źródło:
Reuters

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr

Jest kilka gatunków drzew, które będą w stanie przeżyć tak szybko zachodzące zmiany klimatu. To właśnie je powinno się wykorzystać do ponownego zalesiania terenów. Jednak, jak ustalili badacze z Austrii, nawet te gatunki nie podołają wyzwaniu stworzenia lasów odpornych na zagrożenia i zapewniające stabilność ekosystemu.

Europejskie lasy poważnie zagrożone

Europejskie lasy poważnie zagrożone

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, EurekAlert

Sonda księżycowa Chang'e-6 rozpoczęła w piątek swoją misję. Jej celem jest niewidoczna strona Srebrnego Globu - statek kosmiczny ma wylądować na jego powierzchni i pobrać próbki, które następnie trafią na Ziemię. Chiny przygotowują się także do wysłania ludzi na Księżyc.

Chcą zabrać na Ziemię kawałek "ciemnej strony Księżyca"

Chcą zabrać na Ziemię kawałek "ciemnej strony Księżyca"

Źródło:
PAP, phys.org

Kenia w ostatnim czasie zmaga się z katastrofalnymi powodziami. W czwartek z narodowego rezerwatu przyrody Masai Mara ewakuowano turystów. Konsekwencje gwałtownej pogody odczuwalne są jednak w całym kraju - z powodu braku prądu zapanowały ciemności. Do tej pory żywioł doprowadził do śmierci blisko 200 osób.

"Ludzie przeskakiwali przez krokodyle"

"Ludzie przeskakiwali przez krokodyle"

Źródło:
Reuters, PAP

Frankfurt nad Menem nawiedziły w czwartek burze z ulewami. Deszcz powodował zalania ulic i zaparkowanych na nich samochodów. Występowały spore utrudnienia w lotach samolotów. Strażacy interweniowali kilkaset razy.

Gwałtowna burza we Frankfurcie nad Menem. Woda wdzierała się do samochodów

Gwałtowna burza we Frankfurcie nad Menem. Woda wdzierała się do samochodów

Źródło:
Reuters, Frankfurter Rundschau, Tagesschau

W Bieszczadach, między szczytami Obnoga a Krzemień, w czwartek wybuchł pożar. Z ogniem walczyło prawie 100 osób, zarówno z ziemi, jak i z powietrza. W akcji brał udział śmigłowiec Straży Granicznej.

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Za kierowcą z miasta Turkey w amerykańskim stanie Teksas chwila, której nie zapomni do końca życia. Mężczyzna stanął oko w oko z przechodzącym tornadem, a spotkanie to zostało uwiecznione na nagraniu.

Był w aucie, kiedy tornado przeszło tuż przed nim

Był w aucie, kiedy tornado przeszło tuż przed nim

Źródło:
ENEX, thenationaldesk.com

Lawina błotna zeszła na dom w miejscowości Courmelles na północy Francji. Zginęła 57-letnia kobieta, a jej mąż został ranny.

Ziemia osunęła się na dom, nie żyje kobieta

Ziemia osunęła się na dom, nie żyje kobieta

Źródło:
ENEX