Najnowsze

Na Kanarach można odlecieć w kosmos

Najnowsze

Kosmos fascynuje

Pod hasłem "odkryj kosmos i zmień świat" trwa na hiszpańskich wyspach Teneryfa i La Palma wielki festiwal astronomiczno-muzyczny "Starmus", poświęcony 50. rocznicy lotu w kosmos pierwszego człowieka Jurija Gagarina.

- Gagarin był pierwszym człowiekiem, który otworzył drzwi do kosmosu. Na wyspie La Palma znajduje się zaś wielkie okno na przestrzeń kosmiczną, jeden z największych na świecie teleskopów optycznych o średnicy 10 m, dzięki któremu możliwe jest obserwowanie najdalszych zakątków wszechświata. To dlatego świętujemy 50-lecie lotu Gagarina właśnie na Wyspach Kanaryjskich - powiedział PAP organizator wydarzenia, hiszpański astrofizyk Garik Israelian. "Starmus" otworzyła 11-letnia Kanadyjka, Kathryn Gray, najmłodsza osoba, która kiedykolwiek odkryła supernową - oddaloną od Ziemi o 240 mln lat świetlnych.

Kosmiczne szychy zjechały na wyspy Na festiwalu, który będzie trwał do piątku, obecnych jest wiele znakomitości ze świata nauki, astronomii, muzyki i sztuki.

Przybyli m.in. amerykański astronauta, który jako pierwszy człowiek stanął na Księżycu - dowódca misji Apollo 11 Neil Armstrong; drugi człowiek na księżycu Edwin Buzz Aldrin; Rosjanin Aleksiej Leonow, który jako pierwszy spacerował w przestrzeni kosmicznej; pierwsza kobieta kosmonautka Walentyna Tierieszkowa; amerykański kapitan Jim Lovell znany z ocalenia załogi Apollo 13, kiedy doszło do nagłej awarii na statku. W festiwalu biorą także udział amerykańscy laureaci nagrody Nobla: biolog i profesor genetyki badający początki życia Jack Szostak oraz astrofizyk i kosmolog George Fitzgerald Smoot. Obecny jest brytyjski zoolog i ewolucjonista Richard Dawkins, amerykański fizyk teoretyczny Kip Thorne oraz Jill Tarter, szefowa projektu naukowego SETI, którego celem jest poszukiwanie kontaktu z pozaziemskimi cywilizacjami.

Kosmoczna misja Festiwal ma przybliżyć szerokiej publiczności astronomię i jej wielkie odkrycia, wytłumaczyć, czym jest Wszechświat oraz przedstawić cele i wyzwania, przed którymi stoi nasza cywilizacja. Podczas kilkunastu konferencji, które odbędą się m. in. w obserwatorium Wielkiego Teleskopu Kanaryjskiego, naukowcy i astronauci będą rozmawiali m. in. o ancestralnej ciekawości człowieka, by poznać Wszechświat, o potrzebie zdobywania kosmosu, o przewadze załogowych lotów kosmicznych nad misjami zdalnie sterowanymi, o możliwościach znalezienia inteligentnego życia na planetach poza Układem Słonecznym, o Bogu i o powstaniu Wszechświata. Podczas festiwalu odbędzie się także wystawa astrofotografii w obecności astronauty Billa Andersa, autora słynnej fotografii "Wschód Ziemi nad Księżycem", zrobionej podczas misji Apollo 8.

Gwiezdna fiesta Słynny gitarzysta legendarnej grupy Queen, Brian May, astrofizyk z wykształcenia, wraz z niemiecką grupą muzyki elektronicznej Tangerine Dream po raz pierwszy zaprezentują koncert muzyki kosmicznej "Sonic Universe", w którym wykorzystano dźwięki emitowane przez ciała niebieskie, głównie Słońce i inne gwiazdy. Na zakończenie festiwalu zaplanowano wielką Star Party, "gwiezdną fiestę" na najwyższym szczycie wyspy La Palma, na wysokości 2,2 tys. metrów.

Autor: mm//aq / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości