Najnowsze

Najnowsze

Prognoza WHO dla Afryki. Nawet 44 miliony zakażeń w rok

Nawet 190 tysięcy ludzi może umrzeć w pierwszym roku pandemii COVID-19 w Afryce, a 44 miliony mogą się zakazić, jeżeli nie zostaną tam podjęte odpowiednie środki ograniczające rozprzestrzenianie się koronawirusa - ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia.

Susza zagraża zabytkowym kościołom

Susza, z którą zmaga się Polska, może być szkodliwa dla zabytkowych budowli, w tym kościołów. Konserwatorka Bogumiła Rouba wskazuje, że bardzo niebezpieczne może być przegrzewanie się drewnianych konstrukcji dachowych pod wpływem wysokiej temperatury i opisuje, w jaki sposób można skutecznie dbać o budynki.

Leczysz astmę? Jeśli tak, to chronisz się przed COVID-19

W Polsce co dziesiąta osoba choruje na astmę, jednak większość pacjentów nie leczy się optymalnie. Zdaniem ekspertów ludzie z tą chorobą nie muszą chorować na COVID-19 częściej niż osoby zdrowe - pod warunkiem, że są właściwie leczeni i stosują się do zaleceń lekarzy.

Zamknęła się największa dziura ozonowa nad Arktyką

Naukowcy korzystający z danych z satelity Copernicus Sentinel-5P zauważyli w marcu silną redukcję ozonu nad Arktyką. Warunki atmosferyczne, włączając w to bardzo niską temperaturę w stratosferze, doprowadziły do otwarcia dziury w warstwie ozonowej. Po kilku tygodniach dziura sama się zamknęła.

Remdesivir w leczeniu COVID-19. "Wyniki są wczesne, ale bardzo obiecujące"

Doktor George Diaz, specjalista chorób zakaźnych, który leczył pierwszego pacjenta z COVID-19 w USA, przekazał, że wstępne wyniki leczenia osób zakażonych koronawirusem za pomocą leku remdesivir są "bardzo obiecujące". Podkreślił przy tym, że nie jest on panaceum na COVID-19, a dopóki nie mamy szczepionki, naszą najskuteczniejszą obroną jest dystans społeczny.

"Zima w maju... Pogoda zwariowała"

Środowy poranek niektórym mieszkańcom Polski upływa pod znakiem zimowej aury. Na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu prószył śnieg. Zdjęcia i nagrania otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Jaki jest zasięg "rażenia" kaszlu. Eksperyment naukowców

Eksperci z amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób zalecają, aby zachowywać dystans społeczny wynoszący 1,8 metra. Ale czy taka odległość naprawdę chroni nas przed wirusem? Naukowcy z Florida Atlantic University zmierzyli zasięg "rażenia" kaszlu.