Rankiem w niektórych miejscach może być mglisto. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 17 stopni Celsjusza. Temperatura odczuwalna może być jednak nieco niższa z powodu silniejszego wiatru.
Zaledwie kilka dni po tym, jak w Filipiny uderzył tajfun Saudel, na ląd w niedzielę zszedł kolejny. Molave, bo o niego chodzi, spowodował lokalne powodzie i osunięcia ziemi. Teraz, tak jak poprzedni, przesuwa się w kierunku Wietnamu i Kambodży.
Na Oceanie Atlantyckim uformowała się kolejna burza tropikalna - Zeta. Tym samym drugi raz w historii nadawania nazw systemom pogodowym na Atlantyku użyto tej litery greckiego alfabetu, zabrakło też tylko jednego żywiołu, aby wyrównać rekord z 2005 roku. Po raz kolejny w ciągu ostatnich miesięcy żywioł zagraża Meksykowi, Kubie i południowemu wybrzeżu Stanów Zjednoczonych.
Mężczyzna trafił do szpitala po tym, jak zaatakował go rekin w rejonie Wielkiej Rafy Koralowej u wybrzeży Australii. 59-latek jest w stanie krytycznym.
Jeszcze przed końcem października będzie aż 20 stopni, ale potem musimy być gotowi na trwałe ochłodzenie. Sprawdź 16-dniową prognozę pogody prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.
Zaszczepienie znacznej części populacji tak, "aby można było wywrzeć znaczący wpływ na dynamikę epidemii", jest prawdopodobne dopiero w drugim lub trzecim kwartale przyszłego roku - powiedział w rozmowie z BBC doktor Anthony Fauci, doradca Białego Domu do spraw pandemii.
To jest bardzo dobra wiadomość, także z punktu widzenia skuteczności szczepionek, nad którymi prowadzi się badania - podkreślił doktor habilitowany Piotr Rzymski, ekspert w dziedzinie biologii medycznej.
W ochronie zdrowia zawsze był chaos, zawsze było gaszenie pożaru. W tej chwili pandemia roznieciła taki pożar, że chaos jest jeszcze większy. Władza, wydaje mi się, przestała panować nad epidemią - ocenił w niedzielę prezes Naczelnej Rady Lekarskiej profesor Andrzej Matyja.
Grupa surferów u wybrzeży plaży Bondi w Sydney miała bliskie spotkanie z rekinami. Pływacy nie zdawali sobie sprawy z tego, że ryby były w tak niewielkiej odległości od nich. Zdarzenie zarejestrowały kamery drona.
Przed kilkoma dniami należąca do NASA sonda OSIRIS-REx wzięła próbkę materiału z asteroidy Bennu. Okazało się, że pobrała go dużo więcej niż było to wymagane, aby misja się udała, przez co cząsteczki zablokowały klapę pojemnika. Sonda traci uzyskany materiał, a naukowcy spieszą się, by temu zaradzić.
Niedziela zapowiada się na ogół pogodnie, więcej chmur pojawi się tylko lokalnie. Na termometrach zobaczymy od 14 do 19 stopni Celsjusza. Chwilami może silniej powiać.
- Fala zachorowań może zacząć wygasać dopiero w maju lub czerwcu przyszłego roku - uważa prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii dr hab. Ernest Kuchar, odnosząc się do wzrostu zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce. Zdaniem podkarpackiego konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych dr hab. Andrzeja Cieśli, zmniejszenie liczby infekcji zależy nie tylko od "ogólnych zarządzeń, ale także od postawy każdego z nas".
W Lubuskiem panuje trudna sytuacja w związku z wysokim stanem wody w Odrze. W kilku miejscowościach rzeka przekroczyła stany alarmowe i wylała, doszło do podtopień. Obowiązują alerty trzeciego stopnia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Przed nami bardzo przyjemny koniec weekendu z dużą ilością słońca i wysoką temperaturą. Po nim zrobi się nieco chłodniej, zacznie pojawiać się także więcej chmur i opadów deszczu.
Od soboty cała Polska została objęta czerwoną strefą. - Miejmy nadzieję, że przynajmniej 90-95 procent społeczeństwa, a najlepiej 100 procent, zastosuje się do obostrzeń, wówczas sytuacja się poprawi - przekazał wirusolog Włodzimierz Gut. Dodał, że pierwsze efekty restrykcji zaczną działać dopiero po dwóch tygodniach.
Entomolodzy z Departamentu Rolnictwa Stanu Waszyngton (WSDA) znaleźli pierwsze w historii USA gniazdo szerszeni azjatyckich, zwanych też szerszeniami mordercami. To gatunek inwazyjny, zagrażający innym owadom.
Indie - jeden z krajów najbardziej dotkniętych skutkami pandemii - mierzy się z kolejnym poważnym problemem. Jest nim nieustannie pogarszająca się jakość powietrza, która może powodować częstsze zakażenia oraz większą śmiertelność związaną z COVID-19.
W większości państw Europy jedną z podstawowych zasad prewencji jest noszenie maseczek. Jej brak jest miejscami bardzo surowo karany. Na przykład w Berlinie za niezasłonięte usta i nos można zapłacić nawet 500 euro.
Choć szczepionki przeciwko wirusom HIV i HCV nigdy nie powstały, dorobek naukowców prowadzących badania nad nimi, wpływa teraz na szybsze tempo prac nad szczepionką przeciwko SARS-CoV-2. Wirusolog prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk z Uniwersytetu Gdańskiego opisała, z jakimi problemami mierzą się twórcy potencjalnych szczepionek.
Sobota zapowiada się pogodnie tylko w niektórych regionach. Doskwierać nam mogą słabe opady deszczu, a także silniejszy wiatr. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 17 stopni Celsjusza.
10 procent zależy od wirusa, 20 procent od zaleceń, a reszta od każdego z nas - tak Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, komentował w piątek wprowadzone tego dnia kolejne obostrzenia w walce z epidemią COVID-19.
Włoscy naukowcy domagają się od władz "drastycznych kroków", by zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa. Władze najbardziej dotkniętych przez epidemię regionów zaapelowały do mieszkańców, by dla dobra wspólnego respektowali obostrzenia.
Para młodych szopów wdarła się do placówki bankowej w Redwood City w stanie Kalifornia. - Podejrzewamy, że weszły po drzewie na dach i spadły przez wentylację w suficie - twierdzą pracownicy schroniska dla zwierząt.
Nadchodzące dni miejscami zapowiadają się deszczowo. Może powiać nieco silniejszy wiatr. Będzie jednak dość ciepło, na termometrach zobaczymy do 19 stopni Celsjusza.
Walka z COVID-19 będzie maratonem i wszyscy, dosłownie wszyscy muszą się zmobilizować - zapowiedział epidemiolog Arnaud Fontanet, doradca francuskiego rządu. Uznał, że jesienią koronawirus SARS-CoV-2 "krąży szybciej", niż to było wiosną.
Amerykańscy synoptycy z portalu AccuWeather przygotowali przewidywania, co może wydarzyć się w pogodzie podczas zimy 2020/2021 w Europie. Sprawdź, co szykuje dla nas aura.
Tysiące martwych szczeniąt kotików karłowatych znaleziono w październiku u wybrzeża Namibii. Eksperci do spraw ochrony przyrody podkreślają, że z pewnością może być ich jeszcze więcej.
Co roku zakażamy się czterema "sezonowymi", endemicznymi koronawirusami, powodującymi u nas zwykłe przeziębienie - mówił wirusolog Krzysztof Pyrć. Co ważne, każdy z nas - na całym świecie - zakaża się tymi wirusami już we wczesnym dzieciństwie i co roku, co dwa lata, ponownie przechodzi to zakażenie. A jak jest w przypadku SARS-CoV-2?
Pozostanie w domu i dystans społeczny to skuteczne sposoby ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa - informują amerykańscy naukowcy z uczelni Georgia Institute of Technology. Wnioski poparto badaniami przeprowadzonymi w stanie Georgia.
Zdaniem części ekspertów nie osiągnęliśmy jeszcze szczytu epidemii. - Liczba przypadków raczej będzie rosła - mówił specjalista chorób zakaźnych profesor Miłosz Parczewski. Zdaniem wirusologa Krzysztofa Pyrcia, potrzeba przynajmniej około dwóch tygodni, aby zobaczyć efekty wprowadzonych restrykcji.