W kilku województwach kraju panuje gwałtowna pogoda. Występują burze, przed którymi ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Mogą towarzyszyć im opady gradu.
Majówka upłynie pod znakiem deszczowej aury. Wystąpią też burze, podczas których deszcz może padać obficie. Temperatura miejscami wzrośnie do ponad 20 stopni Celsjusza.
Mops o imieniu Winston z Karoliny Północnej uzyskał pozytywny wynik w teście na obecność koronawirusa. Jak twierdzą naukowcy z Duke University w Durham, to pierwszy wykryty przypadek koronawirusa u psa w Ameryce. Wielu specjalistów i weterynarzy przypomina jednak, że nie ma dowodów na to, że zwierzę towarzyszące może przenosić zakażenie na człowieka.
Zadziwia swoim wyglądem, skrywa wiele tajemnic przed badaczami, ale jedną z nich - genetyczną - właśnie udało się odkryć. Naukowcy wyodrębnili drugi gatunek żółwia matamata, choć dotąd myślano, że istnieje tylko jeden.
Około 15 tysięcy mieszkańców Fort McMurray w kanadyjskiej prowincji Alberta musiało opuścić swoje domy z powodu powodzi, do której doszło w wyniku 25-kilometrowego zatoru lodowego na rzekach. W niektórych miejscach poziom wody sięga dachów budynków.
Niemcy szukają sposobu na działanie przeciwko suszy. Jak mówią leśnicy, marzec i kwiecień są najtrudniejszymi miesiącami. Spalone w ubiegłorocznych pożarach tereny przeznaczono na testy najbardziej wytrzymałych na trudne warunki roślin.
W kończącym się już miesiącu liczba nowych przypadków koronawirusa nieustannie się waha. We wtorek odnotowano ponowny wzrost wśród nowych zakażeń. Zobacz, co jeszcze mówią statystyki.
Salamandry plamiste żyjące w Bieszczadach, Beskidzie Niskim i na podgórzach karpackich weszły w okres wydawania potomstwa. Niestety nie sprzyja im susza, ponieważ płazy te preferują wilgotne warunki do rozrodu.
Mieszkańcy miasta Langenhagen na północy Niemiec byli przyzwyczajeni do tego, że trzy razy dziennie słyszeli dzwony miejscowego kościoła. Pewnego dnia dzwony zamilkły. Jak się okazało, stał za tym mieszkający na poddaszu świątyni szop.
Jak wykazały badania japońskich naukowców, w niedawno zakończonym sezonie grypy odnotowano dużo mniej chorych. To oznacza, że środki zastosowane przeciwko rozprzestrzenianiu się koronawirusa mogą oddziaływać także na inne schorzenia. Jednak by w pełni to potwierdzić, konieczne są dalsze obserwacje.
W najbliższych dniach należy spodziewać się opadów i burz. Długi weekend majowy także będzie obfitował w gwałtowne zjawiska. Sprawdź, co szykuje dla nas pogoda w majówkę.
Strach przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 powoduje, że ludzie z zawałem serca czy udarem mózgu zwlekają do ostatniej chwili z wizytą w szpitalu. Pozostają w domach, gdy zwykle spieszyliby się na pogotowie ratunkowe.
Od początku tego roku na terenie polskich lasów wybuchły blisko cztery tysiące pożarów, a kolejne nadleśnictwa zakazują wstępu ze względu na utrzymujące się wysokie ryzyko pożarowe. W ocenie naukowca z Instytutu Badawczego Leśnictwa ten rok może być rekordowy pod względem pożarów.
Naukowcy z amerykańskiej organizacji EcoHealth Alliance od lat badają nietoperze żyjące w jaskiniach w chińskiej prowincji Junnan. Poszukują tam nowych koronawirusów, które mogą być źródłem kolejnych potencjalnych pandemii.
Tym razem to nie morska piana wylała się na ulice hiszpańskiej Saragossy. Kilkumetrowe wodniste kłęby powstały, kiedy uruchomił się system przeciwpożarowy w jednym z budynków.
We wschodniej Afryce pojawiła się druga w ciągu kilku miesięcy inwazja szarańczy pustynnej. Młodsze i bardziej agresywne osobniki wylęgły się i rozprzestrzeniły w regionie, który już dotknięty jest głodem. Teraz zasoby żywności mogą się jeszcze bardziej zmniejszyć, ponieważ szarańcza pożera uprawy.
Na całym świecie potwierdzono ponad trzy miliony zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. W ostatnich dniach odnotowuje się spadek w liczbie nowych zakażonych oraz ofiar śmiertelnych COVID-19. Sprawdź, co jeszcze mówią statystyki.
- Przed nami długa droga i dużo pracy - powiedział dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus. Po raz kolejny wezwał wszystkie kraje do testowania, izolowania i leczenia chorych na COVID-19. Zaznaczył, że znoszenie obostrzeń powinno przebiegać w sposób stopniowy i kontrolowany.
Podczas ostatniego, kilkudniowego pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym spłonęło ponad 5,5 tysiąca hektarów terenu. Ucierpieć mogło wiele gatunków ptaków, w tym czajki czy rycyki. Za wskazanie osoby odpowiedzialnej za podpalenie wyznaczona została nagroda.
Płońsk, Pułtusk, Sokołów i Wyszków - cztery kolejne nadleśnictwa na Mazowszu wprowadziły zakaz wstępu do lasu z powodu zagrożenia pożarowego. Wcześniej wydano go w Ostrowi Mazowieckiej. Prawie w całym kraju obowiązuje trzeci - najwyższy stopień zagrożenia pożarowego.
Doktor David Ho, pionier w leczeniu HIV, autor ponad 400 publikacji dotyczących AIDS, obecnie zajmuje się koronawirusem SARS-CoV-2. Omawia potencjalne leki stosowane w leczeniu COVID-19 oraz ich skuteczność.
W ciągu kolejnych dni możemy liczyć na wyczekiwane opady deszczu. Pojawią się też burze - w nich deszcz może padać intensywnie. W czwartek termometry wskażą nawet 24 stopnie Celsjusza. A co czeka nas dalej?
Czym jest ten świecący punkt na nocnym niebie, który towarzyszy Księżycowi? To nasza sąsiednia planeta - Wenus. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy kosmiczne obserwacje z niedzielnego wieczoru. Jednak dla wszystkich, którzy jeszcze nie zdążyli uwiecznić naszej sąsiadki na zdjęciach, mamy dobrą wiadomość. W poniedziałek również będzie ją świetnie widać.
Do potencjalnej drugiej fali zakażeń świat będzie lepiej przygotowany, powstaną specjalne narzędzia i będziemy rozumieć, jakie zagrożenie niesie - mówił w programie "Wstajesz i wiesz" Krzysztof Pyrć, wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Polsce doskwiera susza. W poniedziałkowy poranek na zdjęciu satelitarnym naszego kraju widać było chmury. Niestety z nich deszczu nie będzie, ale w połowie tygodnia możemy spodziewać się opadów. - Jest nadzieja na zmianę - mówił w programie "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 Tomasz Wasilewski.
Liczba zakażonych koronawirusem przekroczyła trzy miliony, w ostatnich dniach odnotowuje się spadek w trendzie nowych zakażeń. Zmniejsza się też liczba nowych ofiar śmiertelnych. Zobacz, co jeszcze mówią statystyki.