Środek lata, dużo słońca - turyści wykorzystują taką pogodę do wspinaczek w Tatrach. Miejscami tworzą się ogromne kolejki, co widać na nagraniu ze szlaku na Rysy po słowackiej stronie. Po polskiej stronie Tatr ruch turystyczny również jest bardzo duży.
Po kilku dniach gwałtownej pogody aura się uspokoi. Weekend będzie pogodny w całym kraju, a termometry pokażą nawet 30 stopni Celsjusza. W poniedziałek możliwy jest jednak powrót burz.
Gorące masy powietrza, które dotarły do Polski, sprawiły, że padł rekord tegorocznej najwyższej temperatury. We wtorek na jednej ze stacji meteorologicznych na Dolnym Śląsku superczuły termometr wskazał 34,3 stopnia Celsjusza.
Wtorkowa pogoda była niebezpieczna. W całym kraju strażacy musieli interweniować około 570 razy, by usunąć skutki burz i ulew. Najwięcej wyjazdów odnotowano w województwie łódzkim.
Z powodu silnych burz i ulewnego deszczu w niektórych częściach kraju mogą wystąpić wyższe stany wód w rzekach. Jak podali synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, istnieje ryzyko podtopień. Obowiązują alerty hydrologiczne pierwszego stopnia.
Dwa lata temu cały świat żył historią orki, która nie mogąc znieść śmierci swojego dziecka, przez 17 dni pływała z jego ciałem. Według najnowszych obserwacji orka ta znów spodziewa się młodego.
Prawie trzy miliardy kangurów, koali i innych zwierząt zginęło lub utraciło siedliska w wyniku pożarów australijskiego buszu w 2019 i 2020 roku - wynika z badań przeprowadzonych przez organizację pozarządową WWF.
Zdaniem rzeczniczki Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Margaret Harris jest za wcześnie, by świętować sezonową zmianę w trendach zakażeń na półkuli północnej. Harris ostrzegła, że koronawirus zachowuje się zupełnie inaczej niż inne znane nam patogeny i najprawdopodobniej będzie miał jedną wielką falę.
Maseczki zakrywające nos i usta spowalniają rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2. - Warto stosować maseczki w pomieszczeniach, bo zmniejszają emisję wirusa - mówi dr Paweł Grzesiowski. Jakie jednak najlepiej wybrać? Zespół australijskich naukowców porównał skuteczność maseczek chirurgicznych z takimi, które powstały domowymi sposobami.
Przed nami jeden z najgorętszych dni tego lata. Od samego rana termometry pokazują bardzo wysoką temperaturę, a według prognoz mogą pokazać lokalnie nawet 32-33 stopnie Celsjusza. Upał, z którym dzisiaj będziemy mieć do czynienia, może być jednak niebezpieczny dla naszego zdrowia.
Wtorek będzie parny i gorący, a miejscami wręcz upalny. Termometry pokażą maksymalnie 32 stopnie Celsjusza. Niewykluczony jest jednak deszcz, a także burze.
Huragan Hanna uderzył w amerykański stan Teksas. Chociaż osłabł i jest już depresją tropikalną, w weekend niósł ze sobą obfite opady deszczu. Tymczasem huragan Douglas minął Hawaje.
Do tej pory koronawirusem na całym świecie zakażonych zostało ponad 16 milionów osób. - Pandemia jest bez wątpienia najgorszym kryzysem zdrowotnym, z jakim miała do czynienia Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) - powiedział w poniedziałek szef organizacji Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Wysoka temperatura zachęca do spędzania czasu nad wodą. Służby i ratownicy nieustannie przypominają o podstawowych zasadach, których należy przestrzegać, by odpoczynek był bezpieczny.
Od początku kwietnia utonęło 196 osób. Tylko w weekend z tego powodu życie straciło 17 osób. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa nieustannie przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa nad wodą.
Ulewne opady spowodowały, że w Bytomiu w województwie śląskim na niektórych ulicach pojawiły się podtopienia. W całym regionie odnotowano ponad 150 interwencji. Na Kontakt 24 wysyłaliście pogodowe relacje.
Tak ciepło nie było tam nigdy w historii pomiarów. Na Spitsbergenie na archipelagu Svalbard w Arktyce zanotowano w sobotę prawie 22 stopnie Celsjusza. To rekord temperatury - informuje Norweski Instytut Meteorologiczny.
Mimo zapowiadanych dni z upalną pogodą, przez najbliższe dwa tygodnie przeważać ma aura z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź długoterminową prognozę pogody przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.
Dla dużej części kraju prognozowane są burze z ulewnymi opadami deszczu. W związku z tym synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali alarmy hydrologiczne. Możliwe są gwałtowne wzrostu poziomu wody i podtopienia oraz przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych.