W czasie fali mrozów w Teksasie właściciel stada krów nie zapomniał o swoich zwierzętach. Umieścił dla nich na polu specjalne paleniska, przy których bydło mogło się ogrzać. Mieszkańcy stanu stopniowo odzyskują dostęp do prądu i wody pitnej. Bezprecedensowy atak zimy doprowadził do śmierci co najmniej 40 osób w południowej i środkowej części USA.
Wzrost temperatury spowodował szybkie topnienie pokrywy śnieżnej, a to dopiero początek dużego ocieplenia. Na kolejnych rzekach w Polsce stany ostrzegawcze i alarmowe są przekraczane. Czy może to oznaczać widmo powodzi? Komentują synoptycy i hydrolodzy.
Przelotna może mieć pozytywny efekt. Jeżeli jednak przestaje nas opuszczać, trudno mówić już o jej pozytywnych efektach - zwraca uwagę dr hab. Michał Chruszczewski. Psycholog z Uniwersytetu Warszawskiego wyjaśnia, jakie zagrożenia mogą się wiązać z nudą przewlekłą.
We wschodnich województwach obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przed mgłami. Miejscami mogą osadzać szadź, a widzialność może być ograniczona nawet do 50 metrów.
We wschodnich województwach obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przed mgłami. Miejscami mogą osadzać szadź, a widzialność może być ograniczona nawet do 50 metrów.
Ulewne opady deszczu są przyczyną powodzi w niektórych częściach stolicy Indonezji. Swoje domy musiało opuścić ponad tysiąc osób. Według przewidywań meteorologów kolejne dni nie przyniosą poprawy sytuacji.
Pokrywa śnieżna i lodowa w Polsce zaczęła topnieć. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformowali, że poziom wody w rzekach może rosnąć. Czy powinniśmy obawiać się powodzi i podtopień? Sprawdźcie, co twierdzą eksperci.
Myśleli, że to wiewiórka lub inne niewielkie zwierzę, a okazało się, że to niedźwiedź. Drapieżnik zaatakował na Alasce kobietę, która korzystała z wolnostojącej toalety. Obrażenia, jakie odniosła Shannon Stevens, okazały się niegroźne.
Pogoda w ostatnim tygodniu lutego w niczym nie będzie przypominać tej z pierwszych dni miesiąca. Jeszcze niedawno doświadczaliśmy siarczystego mrozu, teraz temperatury maksymalne wszędzie są powyżej zera, a w niektórych regionach kraju termometry pokażą nawet kilkanaście stopni. W dodatku będzie bez opadów, słonecznie i niemal bezwietrznie.
Naukowcy przebadali fragment DNA należący do nieznanego dotychczas gatunku mamuta. Pierwszy raz udało się odczytać tak stary materiał genetyczny. Badania pozwolą zrozumieć, kiedy i w jaki sposób mamuty przystosowały się do chłodnego klimatu.
W sobotę w całej Polsce będziemy mogli cieszyć się pogodnym dniem. Będziemy odczuwać komfort termiczny – temperatura sięgnie maksymalnie 12 stopni Celsjusza.
Jeśli czytaliście prozę J.R.R. Tolkiena, miejsce to może skojarzyć się wam z wejściem do krasnoludzkiej krainy. Nie jest to jednak fantastyka, a najdłuższy tunel kolejki wąskotorowej w Europie. I do tego znajduje się w Polsce.
Pabianice to jedno z miast, gdzie smog jest w ostatnich dniach nawracającym problemem. Tamtejsza straż miejska znalazła sposób na kontrolowanie, czym mieszkańcy ogrzewają swoje domy. Używają dronów wyposażonych w specjalne czujniki, które są w stanie wykryć w dymie substancje uwalniające się w wyniku spalania śmieci.
Z dnia na dzień będzie się robić coraz cieplej. W przyszłym tygodniu termometry pokażą w cieniu aż 18 stopni Celsjusza. Co jeszcze przyniosą nam nadchodzące dni?
Przed Teksasem, który doświadczył nadzwyczaj drastycznego ataku zimy, wiele wyzwań. W stanie powoli przywraca się prąd, problemy z dostępem do bieżącej wody ma kilkanaście milionów mieszkańców. W San Antonio wybuchł pożar, który trudno ugasić, bo hydranty zamarzły.
W Tatrach warunki do uprawiania turystyki są niekorzystne, obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Nieco lepsza sytuacja panuje w Bieszczadach i Karkonoszach - tam wydano lawinową "dwójkę". Ratownicy apelują o ostrożność i ostrzegają przed mokrym śniegiem.
Przez Grecję przetoczyła się śnieżyca, którą nazwano imieniem mitologicznej czarodziejki Medei. Wiele gospodarstw domowych pozbawionych było prądu. Silny wiatr łamał drzewa i gałęzie.
- Od czwartkowego wieczoru absolutnie wszyscy żyjemy tym, co się działo na Czerwonej Planecie - powiedział na antenie TVN24 Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach". Na Marsie wylądował łazik Perseverance.
Klinika weterynaryjna w Rosji zbadała przyczyny niebieskiej sierści u stada bezpańskich psów. Okazało się, że za ubarwienie odpowiada niegroźny dla życia barwnik.
Krakowskim specjalistom udało się udowodnić istnienie alergii na smog. W badaniach wykorzystano próbki krwi pacjentów, które wyeksponowano na krakowski smog. - Okazało się, że pobrane komórki krwi reagowały alergicznie – mówiła profesor Ewa Czarnobilska z Katedry Toksykologii i Chorób Środowiskowych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Jak będzie wyglądało lądowanie łazika Perseverance na powierzchni Czerwonej Planety, jeśli misja się powiedzie? Pokazuje to animacja stworzona przez NASA.
Łazik Perseverance jest na ostatniej prostej do lądowania na Marsie. Ze względu na odległość i trudności, jakie występują w docieraniu sygnałów radiowych, cały proces ma być przeprowadzony samodzielnie przez urządzenie.
Na całej planecie rok 2020 był jednym z najcichszych od dwóch dziesięcioleci. Przyczyniła się do tego pandemia COVID-19, dzięki której działalność człowieka i jej wpływ na skorupę planety zostały bardzo ograniczone. Dla sejsmologów to powód do zadowolenia.