Dobra pogoda i korzystne miejsce do obserwacji - to warunki, by cieszyć się widokiem Wielkiej koniunkcji Jowisza i Saturna. Ze względu na zbliżające się święta Bożego Narodzenia zjawisko to potocznie nazwano Gwiazdą Betlejemską. Ostatni raz taki układ planet zdarzył się na nocnym niebie prawie 800 lat temu. Jeśli powiodły się wam obserwacje - zachęcamy: podzielcie się relacjami, filmami i zdjęciami na Kontakt 24.
Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego ostrzegają - pokrywa lodowa górskich jezior jest bardzo cienka i niebezpieczna. To niejedyne zagrożenie związane z przebywaniem w najwyższych polskich górach. Na szlakach jest ślisko, porywiście wieje, mogą spadać konary i kamienie.
W najbliższych dniach należy spodziewać się opadów - deszczu, deszczu ze śniegiem, ale i samego śniegu. Miejscami może silnie wiać. Zobacz prognozę pogody na Wigilię i Boże Narodzenie.
Zima w ujęciu astronomicznym rozpoczęła się w momencie przesilenia zimowego, które przypadło 21 grudnia. Słońce przeszło przez punkt Koziorożca. Był to najkrótszy dzień w roku.
Nowy wariant koronawirusa, który rozprzestrzenia się w południowo-wschodniej Anglii, spowodował, że brytyjski rząd znacząco ograniczył planowane poluzowanie restrykcji na Boże Narodzenie, a kolejne państwa europejskie wstrzymują ruch pasażerski z Wielką Brytanią.
Światowa Organizacja Zdrowia zaapelowała w niedzielę do europejskich krajów o zaostrzenie środków kontroli w związku z pojawieniem się w Wielkiej Brytanii nowego wariantu koronawirusa. Pojedyncze przypadki zanotowano w kilku innych państwach.
- To są, mam nadzieję, już ostatnie momenty, ostatnie miesiące epidemii. Nie dajmy się zabić na ostatniej prostej - apelował w TVN24 doktor Łukasz Grabarczyk z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie. Tłumaczył, jak zachować bezpieczeństwo w trakcie nadchodzących świąt.
Tegoroczne Boże Narodzenie może upłynąć pod znakiem opadów deszczu, deszczu ze śniegiem, a nawet samego śniegu. Słońca będzie jak na lekarstwo, miejscami pojawi się za to silniejszy wiatr.
Tuż przed świętami do Polski napłynie wyjątkowo ciepłe jak na grudzień powietrze i może być aż 11 stopni Celsjusza. Co przyniesie pogoda w kolejnych dniach? Sprawdź długoterminową prognozę, przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.
Władze Florydy szkolą psy, by z pomocą węchu potrafiły tropić pytony birmańskie. Gadów jest pełno w Parku Narodowym Everglades i stanowią problem dla rodzimych gatunków, które tam żyją.
Od przełomu października i listopada w naszym kraju gwałtownie przybywa dzieci cierpiących na PIMS. Objawy tego wieloukładowego zespołu zapalnego są bardzo pospolite, dlatego często zdarza się, że dzieci trafiają do szpitala już w bardzo ciężkim stanie. O ile w pierwszych dniach choroba przebiega łagodnie, potem chory staje się coraz bardziej osłabiony.
Rok 2021 będzie równie gorący jak ostatnie lata - wynika z prognozy brytyjskiego serwisu meteorologicznego Met Office. Eksperci przewiduje, że średnia globalna temperatura w nadchodzącym roku będzie o 0,91-1,15 stopnia Celsjusza wyższa niż w okresie przedindustrialnym.
Dwie samice orangutana, krytycznie zagrożonego gatunku, mają trafić do ośrodka rehabilitacyjnego w Indonezji. Po rekonwalescencji powrócą do naturalnego środowiska.
Już za kilka dni będziemy mogli podziwiać na niebie wielką koniunkcję Jowisza i Saturna. Zdjęcia tych jasno świecących gazowych olbrzymów w towarzystwie Księżyca, tuż przed tym ważnym, astronomicznym zjawiskiem, otrzymaliśmy na Kontakt 24.
Potężna bryła lodu oderwała się od północnego wierzchołka góry lodowej A-68A, która zmierza w kierunku Georgii Południowej. Uchwycił to na zdjęciach satelita Europejskiej Agencji Kosmicznej Sentinel-3.
Nadchodzące dni zapowiadają się na ogół pochmurno. Pojawią się także opady deszczu i deszczu ze śniegiem. A co prognozują synoptycy na Wigilię? Sprawdź w tvnmeteo.pl.
W środkowych częściach Argentyny - mimo dnia - nastała ciemność. Wszystko z powodu ogromnej i spektakularnej burzy piaskowej. Moment jej nadejścia widać na nagraniu.
We wschodnich regionach Islandii ostatnie dni były wyjątkowo deszczowe. Konsekwencją opadów stały się osunięcia ziemi. Dwa z nich były tak silne, że spychały domy mieszkalne. Władze zorganizowały schroniska dla mieszkańców.
Powstawanie pamięci immunologicznej to warunek uzyskania odporności na daną chorobę. Naukowcy sprawdzali, czy łagodny przebieg COVID-19 jest w stanie pobudzić właściwe komórki, aby zapobiec ponownemu zakażeniu SARS-CoV-2.
Sobota zapowiada się pochmurno, zimno i wilgotno. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 7 stopni Celsjusza. Pogoda będzie wpływać niekorzystnie na nasze samopoczucie.
Po intensywnych opadach śniegu w Japonii jeszcze w piątek rano około tysiąca kierowców było uwięzionych w ogromnym korku na jednej z dróg ekspresowych. Minęły dwa dni, zanim udało się udrożnić przejazd.
W wielu miejscach północno-wschodnich Stanów Zjednoczonych obfite opady śniegu stworzyły malownicze widoki i wprawiły niektórych w świąteczny nastrój, ale takie warunki okazały się też tragiczne w skutkach. W wypadkach zginęły w sumie co najmniej cztery osoby.
Jak informują naukowcy z Hiszpanii, gatunkiem, który jest najbardziej zagrożony zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2, zaraz po ludziach, są fretki. Patogen może oddziaływać także na inne zwierzęta, takie jak cywety, koty i psy.
Pierwsze dni kalendarzowej i astronomicznej zimy nie będą związane z dużymi zmianami w pogodzie. Temperatura może sięgać 9 stopni Celsjusza w niektórych regionach kraju. Jeżeli będzie mokro, to przede wszystkim od deszczu.
Cyklon tropikalny Yasa przeszedł już przez wyspy Fidżi, jednak pogoda wciąż jest gwałtowna i niebezpieczna. Potwierdzono, że dwie osoby zginęły. W kraju obowiązuje stan klęski żywiołowej, a niektóre regiony są odcięte od świata.
Eksperci są zdania, że obostrzenia, choć wywołują niezadowolenie społeczeństwa, są koniecznością. - Dystans społeczny jest decydujący. Im więcej będziemy mieć spotkań, tym więcej będziemy mieć zakażeń - mówiła na antenie TVN24 profesor doktor habilitowana Krystyna Bieńkowska-Szewczyk. Zwróciła też uwagę na dużą liczbę zakażeń i zgonów w Polsce.