Dziesiątki opóźnionych lotów i paraliż na ulicach to skutek obfitych opadów śniegu, jakie nawiedziły Moskwę. W sobotę rano w stolicy Rosji leżało ponad pół metra śniegu. Pracuje kilkanaście tysięcy pługów.
Kolejne dni upłyną pod znakiem mrozu i opadów. Należy spodziewać się śniegu i śniegu z deszczem. Miejscami odczucie zimna będzie spotęgowane przez silniejsze porywy wiatru.
Rybom piłom zagraża poważne niebezpieczeństwo. Jak wykazały badania, zniknęły z ponad połowy krajów, w których można było je spotkać. Naukowcy są zaniepokojeni, ale jak twierdzą, można je jeszcze ocalić.
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego i drugiego stopnia. Jak ostrzegają, możliwy wzrost poziomu wód jest związany z piętrzeniem lodowym.
To nagranie jest przestrogą dla amatorów łyżwiarstwa na jeziorach i stawach. Grupa ludzi postanowiła poślizgać się na jeziorze Hofvijver w Hadze. Pokrywa okazała się bardzo cienka, lód załamał się i uwięził w pułapce mnóstwo osób.
Zima na dobre zadomowiła się w Stanach Zjednoczonych. W niektórych miejscach, na przykład w Minneapolis, jest tak zimno, że na zewnątrz można ustawiać rzeźby ze spodni.
Przy tak dużej dynamice zjawisk lodowych trudno jest precyzyjnie przewidzieć dalszy rozwój sytuacji hydrologicznej na Wiśle - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Zjawiska lodowe z nieznacznie mniejszą intensywnością tworzą się także na rzekach w dorzeczu Odry oraz na samej Odrze.
W nadchodzących dniach nie żegnamy się ze srogim mrozem. Będą miejsca, w których rano termometry mogą pokazać -20 stopni Celsjusza, a nawet jeszcze mniej. Wciąż będzie sypać śnieg, choć opady nie będą obfite.
"Panele słoneczne, antena kierunkowa, marsjańska atmosfera i topografia powierzchni są wyraźnie widoczne" - podkreśliła Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna, która w piątek opublikowała nowe nagrania, wykonane przez sondę Tianwen-1. W tym tygodniu sonda dotarła na orbitę Marsa po około półrocznym locie.
Co najmniej 16 osób zostało rannych, gdy trąba powietrzna przeszła przez dystrykt Çeşme w południowo-zachodniej części Turcji, 85 kilometrów na zachód od Izmiru.
W Tatrach, powyżej wysokości 1700 metrów nad poziomem morza, obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Również w Bieszczadach mamy lawinową "dwójkę".
Amerykańscy meteorolodzy z AccuWeather opublikowali wstępną długoterminową prognozę pogody na wiosnę w Europie. Jak wskazali, kontynent będzie podzielony na zimny zachód i ciepły wschód. Sprawdź, jaką aurę prognozują dla Polski.
Świnie od dawna są uważane za jedne z mądrzejszych zwierząt na świecie. Niedawno grupa naukowców z USA postanowiła sprawdzić, czy świnie są w stanie nauczyć się obsługi prostych urządzeń. Okazuje się, że z joystickami radzą sobie bez większego problemu.
W szkockiej miejscowości Braemar termometry pokazały -23 stopnie Celsjusza. To najniższa odnotowana temperatura w nocy od ponad 25 lat. Drogi są śliskie, pociągi opóźnione, a rurociągi pękają.
Pogoda w kolejnych dniach wciąż będzie mroźna. Miejscami należy spodziewać się opadów śniegu. Pojawią się jednak takie miejsca, gdzie będzie można liczyć na słońce.
Powodzie, które są konsekwencją ulewnych deszczy, nawiedziły regiony położone w centralnej części Włoch. Wiatr zrywał dachy, woda zalewała domy, a nurkowie pomagali uwolnić ludzi, którzy utknęli w samochodach.
Dziś obchodzimy tłusty czwartek, przed wieloma cukierniami w Polsce stoją kolejki. Ile kilokalorii ma jeden pączek? Jak go spalić? Czym różnią się dzisiejsze pączki od tych wysmażanych kilka wieków temu? Sprawdź.
Prognozy nie wskazują na to, abyśmy w lutym mieli pożegnać się z mroźną odsłoną zimy, z jaką mamy do czynienia od początku tego miesiąca. A jaki będzie marzec? Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikowali wstępne przewidywania na końcówkę zimy oraz początek wiosny.
W czwartek będzie mroźnie, miejscami termometry pokażą -17 stopni Celsjusza. Powieje też dość silny wiatr, w porywach do 40-60 kilometrów na godzinę. Mogą pojawić się zawieje i zamiecie śnieżne.
Silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,7 nawiedziło w środę rejon Wysp Lojalności na Pacyfiku. Początkowo na obszarach kilku pobliskich państw, w tym Australii i Nowej Zelandii, obowiązywały ostrzeżenia przed tsunami, które później odwołano.
Dzień po tym, jak na orbicie Marsa znalazła się sonda Zjednoczonych Emiratów Arabskich, dotarł tam kolejny bezzałogowy statek kosmiczny, tym razem należący do Chin. Jednym z głównych celów misji ma być stworzenie mapy geologicznej Czerwonej Planety.
Pogoda, szczególnie w części kraju, w ciągu najbliższych dni będzie pokazywać swoje surowe oblicze. Termometry w najcieplejszych chwilach wskażą kilkanaście stopni poniżej zera. Do tego silnie powieje, co nie tylko zwiększy odczucie chłodu, ale spowoduje zawieje i zamiecie śnieżne.
Nad Kanadą utrzymuje się system baryczny, zaciągający do Stanów Zjednoczonych wyjątkowo mroźne powietrze. W niektórych stanach Środkowego Zachodu, termometry pokazały o ponad 20 stopni mniej niż zazwyczaj o tej porze roku. Meteorolodzy ostrzegają, że to wyjątkowo niekorzystne warunki do podróży.
Wielka Brytania w ostatnich dniach doświadczała bardzo niekorzystnej pogody. Wszystko z powodu orkanu Darcy, który przyniósł obfite opady i silny wiatr. Niektóre plaże pokryły się białą pianą morską.
Środa w niemal całej Polsce przyniesie kolejną dostawę opadów śniegu. Miejscami może się zrobić ślisko. Termometry pokażą od -10 do -3 stopni Celsjusza.