Najnowsze

Najnowsze

Co zrobić, by zahamować duży wzrost zakażeń? Porady specjalistki

Najnowsze dane z Ministerstwa Zdrowia wskazują na pogarszającą się sytuację pandemii COVID-19 w Polsce. Konsultant krajowy do spraw epidemii profesor Iwona Paradowska-Stankiewicz na antenie TVN24 przypomniała o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, jakie powinny być respektowane w społeczeństwie.

CDC: koronawirus może przenosić się też drogą powietrzną

Amerykańskie Centra Kontroli Chorób (CDC) potwierdzają, że w pewnych sytuacjach koronawirus może przenosić się nie tylko drogą kropelkową, ale także i powietrzną. Ze stanowiskiem zgodziła się Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Nie zmienia to jednak zaleceń ekspertów, żeby nosić maseczki, myć ręce i zachować dystans.

Ekspertka: mamy współczynnik reprodukcji wirusa na poziomie 1,5. "Bardzo niekorzystne zjawisko"

4280 nowych przypadków zakażenia koronawirusem to najwięcej zachorowań, jakie odnotowano w Polsce od początku epidemii. Specjaliści są zaniepokojeni pogarszającą się z dnia na dzień sytuacją i apelują do społeczeństwa o respektowanie obostrzeń. Jak mówiła na antenie TVN24 doktor nauk medycznych Joanna Jursa-Kulesza, coraz większe problemy z opanowaniem pandemii mają także szpitale.

"Nigdy nie wiemy, czy jakaś nowa dolegliwość to nie jest COVID-19"

Naukowcy nieustannie próbują rozwikłać tajniki choroby COVID-19. Według badań prowadzonych przez kardiologa Michała Chudzika z Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, u osób, które przeszły już chorobę, wciąż występować mogą jej typowe symptomy, takie jak niewłaściwa praca serca czy zaburzenia zmysłów.

Noblistki z chemii "docenione bardzo szybko"

Tegorocznymi laureatkami Nagrody Nobla w dziedzinie chemii, za opracowanie metody edycji genomu, zostały Emmanuelle Charpentier i Jennifer A. Doudna. Doceniono je bardzo szybko, bo - jak zwrócili uwagę eksperci na spotkaniu Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego - ich wyniki badań ogłoszono zaledwie niecałe dziesięć lat temu.

Ekspert: szkoły są "złośliwymi ogniskami" koronawirusa

- Tracimy w tej chwili trochę kontrolę nad rozwojem epidemii. W dwóch na trzy przypadkach nie znamy źródła zakażenia chorego. Wiemy jednak, że w dużej mierze są nimi dzieci w szkołach - powiedział doktor Jakub Zieliński z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.

Polacy opracowali dwa razy szybszy test na koronawirusa

Na początku października informowaliśmy o nowym teście na koronawirusa SARS-CoV-2 opracowanym przez naukowców z Centrum Badań DNA w Poznaniu. We wtorek badacze z innej jednostki naukowej w tym mieście podali, że opracowali kolejną, dwa razy szybszą wersję innego testu wykrywającego ten sam wirus.

WHO: rośnie poziom zmęczenia pandemią w Europie

"By skłonić społeczeństwa do większego zaangażowania w walce z koronawirusem, potrzebne jest regularne badanie nastrojów społecznych, wdrażanie 'kreatywnych rozwiązań', opracowywanych wspólnie z mieszkańcami oraz spełnianie potrzeb społecznych w 'nowy i bezpieczny sposób' - zauważa dyrektor europejskiego oddziału Światowej Organizacji Zdrowia w apelu do rządów.