Najnowsze

Najnowsze

NASA wróciła do planów budowy teleskopu na Księżycu

Przed kilkoma laty NASA rozważała pomysł budowy ogromnego teleskopu na Księżycu, który miałby służyć obserwacjom pierwszych gwiazd. Niedawno naukowcy powrócili do tej koncepcji. Ultimately Large Telescope, bo tak roboczo nazwano instrument, miałby mieć średnicę 100 metrów i zwierciadło ciekłe oraz korzystać z energii słonecznej.

Asteroida Apophis zmieniła trajektorię. Co to oznacza dla naszej planety?

300-metrowa asteroida Apophis zmieniła nieznacznie swoją trajektorię. Prognozowano, że w nadchodzących dziesięcioleciach minie naszą planetę dwa razy. Naukowcy wywnioskowali, że z powodu oddziaływania specyficznego efektu, wpływającego na jej orbitę, spotkanie, do którego dojdzie w 2068 roku, może być potencjalnie niebezpieczne.

Na Syberii wykryto mutację koronawirusa

- Jesteśmy świadkami pewnych zmian (...). W tym regionie tworzy się własny wariant koronawirusa z pewnymi mutacjami - powiedziała we wtorek szefowa rosyjskiego urzędu Rospotrebnadzor, koordynującego walkę z epidemią.

Szczepionki firm Pfizer i Moderna. Podobieństwa i różnice

Dwa koncerny farmaceutyczne - Pfizer i Moderna - ogłosiły, że opracowywane przez nich szczepionki na COVID-19 wykazują wysoką skuteczność, powyżej 90 procent. Jakie są cechy wspólne tych dwóch preparatów, a co je różni? W jakim stopniu są bezpieczne? Porównujemy.

"Żadna epidemia na świecie nie rozprzestrzeniała się tak szybko"

- W czasie tej epidemii zaskoczyło to, że od wykrycia nowej choroby z Wuhan, pod koniec 2019 roku, upłynęło zaledwie od czterech do sześciu miesięcy do globalnego skolonizowania społeczności przez patogen. Jest to najszybsze tempo masowego zakażania wirusem co najmniej w XXI wieku - mówiła doktor Aneta Afelt.

"Pojawienie się smogu może pogarszać przejście COVID-19"

Czy zanieczyszczone smogiem powietrze wpływa na cięższy przebieg COVID-19 i zwiększa śmiertelność tej choroby? Na to i inne pytania dotyczące sytuacji epidemiologicznej w Polsce odpowiadał profesor Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Sukces NASA i SpaceX. Kapsuła Dragon zadokowała na ISS

Kapsuła Crew Dragon firmy SpaceX, po 27 godzinach lotu, z powodzeniem zadokowała we wtorek na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Jednostkę wyniosła rakieta Falcon 9, zaś proces łączenia był całkowicie zautomatyzowany.

Współtwórca szczepionki na COVID-19: zimą przyszłego roku życie może wrócić do normalności

Jestem pewien, że skuteczna szczepionka ograniczy przenoszenie się koronawirusa między ludźmi - podkreślił w rozmowie z BBC Ugur Sahin, współzałożyciel i dyrektor generalny firmy biotechnologicznej BioNTech SE, jeden z twórców szczepionki na COVID-19. Preparat ten, według wstępnych badań mający ponad 90-procentową skuteczność, jego firma opracowała wspólnie z koncernem farmaceutycznym Pfizer.