Najnowsze

Najnowsze

"Kanary" otrząsają się po huraganie

Silny wiatr, z którym zmagali się mieszkańcy Wysp Kanaryjskich, powoli ustaje. Sztorm kieruje się w stronę kontynentu europejskiego i we wtorek wieczorem ma uderzyć w wybrzeże Hiszpanii.

"Tak wygląda lej od środka". Floryda jest nimi usiana

- Deszczówka zamienia się w wody gruntowe, które naturalnie mają kwaśny odczyn. Rozpuszczają więc wapienne skały i zaczynają tworzyć zapadliska - wyjaśnia zjawisko powstawania lejów krasowych geolog Gerry Black. Do ich formowania dochodzi bardzo często na Florydzie, której podłoże budują właśnie wapienie.

Wiosna utrzyma się do czwartku. Potem pojawi się śnieg i mróz

Nie licząc wtorku przed nami jeszcze dwa dni ze słońcem, ale już pod koniec tygodnia przyjdzie ochłodzenie. W piątek czeka nas załamanie pogody, pojawią się opady deszczu, w sobotę deszczu ze śniegiem, a w niedzielę śniegu. Temperatura w ciągu kilku dni obniży się o 13 st. C.

Europejczycy poczuli wiosnę. Za tydzień uderzenie mrozu

Ciepłe, wiosenne promienie dotarły nie tylko do nas. Na zachód od Polski aż po Francję jest słonecznie i przyjemnie, z czego pełnymi garściami korzystają przemarznięci Europejczycy. Warto w najbliższych dniach wybrać się na spacer, bo pozytywna aura nie potrwa długo. Idzie ochłodzenie, a nawet wraca zima.

Misja Curiosity wstrzymana

Awaria komputera, spowodowana najprawdopodobniej przez promieniowanie radioaktywne, doprowadziła do wstrzymania marsjańskiej misji łazika Curiosity - poinformowali w poniedziałek przedstawiciele amerykańskiej agencji kosmicznej NASA.

Kobieca solidarność - nie u szympansów. "Mamy to po nich"

Samice szympansów są bardziej agresywne, kiedy komunikują się z innymi samicami niż z samcami. W stosunku do tej samej płci używają o wiele więcej negatywnych środków wyrazu. - Prawdopodobnie mamy to po nich - twierdzi autorka odkrycia, biolog Nicole Scott z Uniwersytetu Minnesota.

Słońce zachowuje się dziwnie. Miało być maksymalnie aktywne, a panuje spokój

Słońce zachowuje się nietypowo. Choć mamy 2013 rok, na który ma przypaść maksimum aktywności naszej dziennej gwiazdy, to ta aktywność jest zaskakująco niska. Zdaniem jednego z badaczy NASA, to może oznaczać, że mamy do czynienia z tzw. podwójnym szczytem aktywności słonecznej. Jeden z nich możemy mieć już za sobą, ale równie dobrze przed nami mogą być i dwa szczyty.

Są ludzie, których doba trwa dłużej niż 24 godziny

Zasypiają o 4 rano, wstają w porze lunchu. Przesypiają pierwsze zajęcia lekcyjne i poranne zebrania w pracy. Mowa o osobach z opóźnioną fazą snu, potocznie zwanych "nocnymi markami". Naukowcy twierdzą, że ich doba ma więcej niż 24 godziny, dlatego nie potrafią dostosować się do zwyczajnego rytmu dnia.

Wyspy muszą przywyknąć do suszy i powodzi

Susze i powodzie - do obu tych zjawisk mieszkańcy Wielkiej Brytanii muszą przywyknąć i się na nie przygotować, przekonuje szef Agencji Ochrony Środowiska na Wyspach Chris Smith, cytowany przez BBC News.

Oto astroblem z Australii. Krater po meteorycie? Być może

Meteoryty spadały na Ziemię od początku jej istnienia, pozostawiając po sobie ślady w postaci kraterów. Wiele z nich, na skutek procesów geologicznych, jest dziś prawie nie do rozpoznania. Formacjom, które prawdopodobnie są kraterami uderzeniowymi nadaje się nazwy "struktur uderzeniowych" lub "astroblemów". Taka struktura uderzeniowa występuje np. w Australii i pokazują ją zdjęcia robione z Kosmosu.

Zapomnicie o pryszczach? Odpowiedzią ma być krem z bakterii

Masz pryszcze? Może już niedługo pożegnasz się z nim na zawsze. Dermatolodzy odkryli, że niektóre bakterie trądzikowe działają na cerę kojąco i zapobiegają czerwonym wykwitom skórnym. Chcą zamknąć je w kremie i tak leczyć uciążliwe krosty.

Zamarzli, zginęli w zasypanym aucie. Ofiary ekstremalnej śnieżycy na Hokkaido

Cała rodzina zaczadziła się na śmierć w zasypanym samochodzie, a kilka innych osób zamarzło, próbując na piechotę znaleźć schronienie podczas ekstremalnej śnieżycy, która nawiedziła japońską wyspę Hokkaido. 53-letni mężczyzna sam zmarł, ale zdołał uratować przed zimnem 9-letnią córkę. Dotąd odnaleziono ciała dziewięciu ofiar sobotniej burzy śnieżnej.

Koloseum może runąć przez budowę metra?

Włoskiemu Koloseum grozi zawalenie. Wszystko przez prace powiększania stacji metra tuż obok zabytku. O niebezpieczeństwie informuje stowarzyszenie dziedzictwa kultury Italia Nostra.

Marsjański detektor, mieszkanie przyszłości, najszybszy procesor. Polskie hity w Niemczech

Detektor podczerwieni wykorzystany w marsjańskim lądowniku, mieszkanie przyszłości z robotem, najszybszy procesor przemysłowy czy pokaz funkcjonowania rozszerzonej rzeczywistości - to tylko niektóre projekty, którymi chwali się Polska na międzynarodowych targach nowych technologii CeBIT w Hanowerze. W tym roku nasz kraj jest strategicznym partnerem tej ekspozycji, odwiedzanej corocznie przez setki tysięcy osób.

Słońce na drogach całego kraju

W poniedziałek kierowcy mogą nacieszyć się dobrą pogodą. W całym kraju jest słonecznie, jedynie na Dolnym Śląsku gdzieniegdzie mglisto. Korzystna aura utrzyma się do wieczora.

Tak powstał lej, który pochłonął mieszkańca Florydy

Lej krasowy często powstaje nagle, bez ostrzeżenia, kiedy wypłukiwana od spodu przez wodę skała osłabia się tak, że je powierzchnia się zapada. Właśnie tak stało się w domu rodziny Bushów na Florydzie, gdzie ogromna jama pochłonęła mężczyznę razem z jego sypialnią. Specjalna animacja pokazuje, jak utworzyło się głębokie na 18 m zapadlisko.

Lej krasowy, który pochłonął Amerykanina, ma osiemnaście metrów głębokości

Amerykańskie służby wyburzają dom na Florydzie, pod którym utworzyła się ogromna dziura. Powstały lej błyskawicznie pochłonął śpiącego mężczyznę. Rodzina planuje jego pogrzeb mimo, że nie udało się odzyskać ciała. Po wyburzeniu domu eksperci będą stabilizować wielki lej, a potem spróbują dotrzeć do ofiary geologicznej katastrofy.

Nastolatkowie szli po szczęście, porwała ich lawina

Sześciu chłopców ze wschodniej Syberii zasypała lawina podczas ryzykownej wyprawy, która według lokalnych wierzeń miała przynieść im szczęście. Wydostać spod śniegu udało się tylko jednemu, poszukiwania pozostałych trwają.

Prognoza 16-dniowa zaskoczyła nawet meteorologa

Opracowując dziś szesnastodniową prognozę pogody, analizując dane modelu numerycznego, mówiłam do siebie pod nosem niczym Oleńka z "Potopu" Sienkiewicza "nie może to być". A kiedy skończyłam i popatrzyłam na gotową już prognozę, powtórzyłam za Benedyktem Korczyńskim, moim ulubionym bohaterem "Nad Niemnem" Orzeszkowej, "a toż to prawdziwy dopust Boży!".