Najnowsze

Najnowsze

Postarzyli konia o 2 miliony lat

Fragment końskich kości dostarczył najstarszej sekwencji genomu jakiegokolwiek ziemskiego gatunku. Pobrano ją ze skamienieliny szkieletu ocenianego na ponad 700 tys. lat, znalezionego w wiecznej zmarzlinie kanadyjskiej Arktyki. Odkrycie wydłuża rodowód koni o około 2 mln lat.

Odkryli nowy typ materii. To "nuklearny makaron"

Może przypominać świderki albo płaskie płaty lasagne i powstaje ultragęstych gwiazdach neutronowych. Właśnie ze względu na charakterystyczny kształt nowy typ materii naukowcy nazwali "nuklearnym makaronem". Choć już dawno przewidywali jego istnienie, teraz udało im się to udowodnić dzięki analizie wirowania pulsarów.

Pszczeli kryzys na Wyspach. Rząd pilnie interweniuje

Brytyjski rząd interweniuje w sprawie pszczół. Minister środowiska zadecydował o podjęciu "pilnych i natychmiastowych" działań, po tym jak długa, chłodna i wietrzna wiosna zdziesiątkowała ich liczbę, co stanowi zagrożenie dla życia żywiących się nimi ptaków oraz upraw roślin, które pszczoły zapylają.

Nawet 54 st. C. Rekordowe upały w USA

Fala rekordowych upałów nawiedziła zachodnie stany USA. Według piątkowych zapowiedzi meteorologów, podczas weekendu temperatury jeszcze wzrosną, do poziomu zagrażającego zdrowiu ludzi.

Prognoza pogody na dziś: popada w wielu miejscach

Spodziewamy się dość mokrej soboty, lokalnie z przejaśnieniami. Deszczowo będzie na zachodzie kraju, na południu z kolei należy spodziewać się burz. Najcieplejsze będzie Podkarpacie, gdzie słupki rtęci wskażą 24 st. C.

Polak strąci miedź z piedestału?

Dzięki Polakowi pracującemu na Uniwersytecie Cambridge uznawane za najlepiej przewodzące prąd elektryczny kable miedziane mogą stracić palmę pierwszeństwa. Kiedy opracowane przez niego i jego kolegów kable z nanorurek węglowych zaczną być produkowane na masową skalę, dojdzie do prawdziwej rewolucji.

Toksyczna chmura nad cieśniną Sund. Pożar elektrośmieci ugaszony

Strażacy ugasili w piątek wieczorem pożar, który wybuchł dzień wcześniej w stacji recyklingu w porcie w Malmoe. Ogień spowodował powstanie chmury toksycznego dymu. Nie zagraża ona jednak mieszkańcom miasta, bo przemieściła się nad cieśniną Sund między Szwecją a Danią.

Klątwa wodza Saków? Pogodowe plagi nękają kazachską dolinę

Powodzie, susze, śnieżyce, straty bydła od 10 lat nawiedzają jedną z kazachskich dolin. Naukowcy tłumaczą anomalie pogodowe zmianami klimatu, jednak lokalni mieszkańcy mają na ten temat inne zdanie. Według nich to klątwa wodza Saków, którego kurhan archeolodzy rozkopali w 2003 roku, i wymogli na władzach powtórny pochówek starożytnych szczątków.

Moskwa w niewoli upałów

Poszukiwanie sposobu na to, by się ochłodzić było w piątek głównym zajęciem mieszkańców Moskwy. Upał był prawie rekordowy. Mężczyźni chodzili bez koszulek, dzieci pluskały się w fontannach, służby miejskie rozdawały wodę.

Kara śmierci za zanieczyszczanie środowiska

Chińskie władze dały sądom możliwość skazywania na karę śmierci winnych bardzo poważnego zanieczyszczania środowiska. To, jak twierdzą Chińczycy, potężna broń w walce o lepszą jakość powietrza w kraju, który uchodzi za jeden z największych producentów zanieczyszczeń, m.in. dwutlenku węgla, na Ziemi.

Wiało 143 km/h. Krajobraz jak po katastrofie

Zerwane linie energetyczne spadały m.in. na budynki i drzewa przez co wybuchały pożary. Groźne nawałnice przeszły przez dwa hrabstwa w stanie Kansas zostawiając po sobie katastroficzny krajobraz.

Tak daleko jeszcze nie byliśmy

Sonda kosmiczna Voyager-1 dryfuje na krawędzi Układu Słonecznego i lada chwila go opuści - wynika z najnowszych ustaleń naukowców. Już teraz jest najdalej wysłanym i funkcjonującym obiektem wysłanym w kosmos przez człowieka. Jeśli opuści heliosferę, pobije kolejny rekord.

Nowa słoneczna misja NASA

NASA uruchomiła w czwartek najnowsze obserwatorium solarne, czyli statek kosmiczny IRIS. Jego misją jest znalezienie odpowiedzi na fundamentalne pytanie, które od lat zadają sobie astronomowie, czyli w jaki sposób słońce emituje taką ogromną ilość energii.

Zniszczone domy, porzucone samochody. Woda zalała miasto

Oberwanie chmury nad Tuxtla Gutierrez w południowym Meksyku. Ulewny deszcz, który padał ok. dwóch godzin, podtopił miasto i okolice. Zalane zostały 43 domy, porzucono 113 samochodów. Mieszkańcy uciekali przed zalewającą miasto rzeką.

Bezcenne odkrycie Polaków. Wieści o nim obiegły świat

Polscy badacze odnaleźli w Peru pierwszy, królewski grobowiec cywilizacji Wari. Archeolodzy znaleźli także 63 dobrze zachowane szkielety (głównie kobiece) i ponad 1200 bezcennych przedmiotów. Odkrycie jest na tyle przełomowe, że może rzucić zupełnie nowe światło na historię preinkaskiej cywilizacji Wari i rolę kobiet w społeczeństwie. O odkryciu Polaków piszą media na całym świecie.

Most załamał się pod pociągiem. Cysterny z trucizną runęły w dół

Pięć wagonów pociągu przewożącego szkodliwe substancje ropopochodne runęło razem z mostem na rzece Bow w Calgary. Po tym, jak przeprawa niespodziewanie się załamała, niebezpieczny ładunek znalazł się bardzo blisko wody, z której czerpią miejscowe wodociągi. Ekipy ratunkowe pracują nad ściągnięciem cystern na brzeg i zapewniają, że nie stwierdzono żadnego wycieku.

Mokra i chłodna Europa. Upał tylko na "peryferiach"

Mapa pogodowa Europy pokryła się odcieniami niebieskiego. To oznaka deszczowych stref, które w piątek zdominują niemal cały kontynent. Bastionami słonecznej i gorącej aury pozostają tylko jego skrajne półwyspy: Iberyjski i Bałkański oraz śródziemnomorskie wyspy.

Jazdę utrudnią opady deszczu i burze

Tylko kierowcy poruszający się po środkowej części kraju i Pomorzu Gdańskim mogą liczyć na dobrą pogodę w piątek. Na pozostałym obszrze kraju będzie padać deszcz, a na południu w drugiej części dnia można spodziewać się burz.

Prognoza pogody na dziś: mocno się zachmurzy. Mokro

W piątek pochmurno we wschodniej części kraju, tam też spodziewamy się opadów deszczu. Po południu padać będzie także na zachodzie, a na południu można spodziewać się burz. Termometry wskażą od 17 st. C na Suwalszczyźnie do 23 st. C w centrum.

Gigantyczny pióropusz widoczny z kosmosu. Tak pożary pustoszyły Kolorado

Pożary, które przetoczyły się w pierwszej połowie czerwca przez zachodnie obszary USA były tak intensywne, że z łatwością dawało się je zaobserwować z orbity. Astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej sfotografowali potężny pióropusz dymu i wysoko wypiętrzoną przez gorąco chmurę pirocumulus. Jeszcze większe wrażenie robi satelitarny widok obszarów spustoszonych przez pożar w Black Forest, uznany za najgorszy w historii Kolorado.

Lodowiec pod płachtą zaprasza do środka

Szwajcarzy mieszkający w pobliżu Lodowca Rodanu w środkowych Alpach co roku na własną rękę walczą ze zmianami klimatu. Każdego lata pokrywają lodowiec płachtami, a w dodatku pozwalają zajrzeć do jego wnętrza.

Pogoda na weekend: kapryśna, z deszczem i burzami

W nadchodzący weekend pogodnej aury doczekamy się tylko w niektórych regionach. Przez Polskę będą się przemieszczać strefy chmur i opadów, a do tego wrócą burze, które na krótko dały nam od siebie odpocząć. Za to zacznie się ocieplać, ale powracające gorąco wyraźniej odczujemy dopiero na początku nowego tygodnia.