MAC: zmniejsza się liczba przekroczeń stanów alarmowych na rzekach

Fala wezbraniowa przeszła przez Kazimierz Dolny
Fala wezbraniowa przeszła przez Kazimierz Dolny
Fala wezbraniowa przeszła przez Kazimierz Dolny

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji informuje, że kulminacja fali wezbraniowej na Wiśle przemieszcza się na obszarze Lubelszczyzny. W nadrzecznych gminach i powiatach Lubelszczyzny sytuacja jest stale nadzorowana, a wały przeciwpowodziowe - patrolowane.

W ciągu najbliższych godzin fala obserwowana będzie w Dęblinie (przy przekroczonym stanie alarmowym o 95 cm). W Puławach trend jest stabilny i poziom wody Wisły wynosi 689 cm (przekroczenie stanu alarmowego o 139 cm). W nadrzecznych gminach i powiatach Lubelszczyzny sytuacja jest stale nadzorowana, a wały przeciwpowodziowe - patrolowane. W gminie Łaziska umocniono i podwyższono wały na długości ok. 3 km.

Na Odrze sytuacja jest również stabilna. Tu kulminacja fali wezbraniowej obserwowana będzie w ciągu kilku najbliższych godzin w Malczycach, a następnie w Ścinawie (przy przekroczonym stanie alarmowym o 60 cm).

Na terenie kraju zmniejsza się liczba przekroczeń stanów alarmowych na rzekach.

Stany alarmowe i ostrzegawcze. Aktualna sytuacja hydrologiczna 20.05 godz. 11.00 (Źródło: IMGW)

Wydano 3 ostrzeżenia hydrologiczne 3 stopnia

IMGW wydało 3 ostrzeżenia hydrologiczne 3 stopnia (w 3-stopniowej skali): wzrost poziomów wody z przekroczeniem stanów alarmowych na terenie województw: mazowieckiego (przemieszczanie się fali wezbraniowej na Wiśle), łódzkiego (zlewnia Pilicy), dolnośląskiego (rz. Odra).

Stan wody w rzekach 20.05 (źródło IMGW)

Sytuacja w województwach

W województwie lubelskim, wDęblinie ustawiono mobilny system przeciwpowodziowy (MSPP), który ma chronić budynek Miejskiego Domu Kultury (monitoring prowadzi OSP Dęblin-Masów oraz pracownicy Urzędu Miasta Dęblin).

W powiecie puławskim trwa uszczelniania wałów (Brześce gmina Janowiec). Patrolowane są też wały wiślane w gminach: Janowiec, Kazimierz, i mieście Puławy.

W powiecie opolskim, w gminie Łaziska na odcinku ok. 3 km (Kępa Gostecka, Kępa Solecka, Braciejowice Śluza, Braciejowice Wał Carski, Braciejowice Majorat) strażacy umacniają, uszczelniają i podwyższają wały (układając folie i worki z piaskiem).

W gminie Józefów nad Wisłą zarządzono – prewencyjnie - ewakuację mieszkańców z 38 posesji; cały czas prowadzone są prace zabezpieczające.

W powiecie kraśnickim trwa monitorowanie wałów przeciwpowodziowych.

Miejscowość Popów, gmina Annopol – stwierdzono przesiąki. Trwa tam umacnianie wałów workami z piaskiem. Ze względu na podtopienia - zamknięto drogę Jakubowice - Kopiec.

W Krasnymstawie (rz. Wieprz) ewakuowano ok. 10 osób. Według wstępnych danych - podtopione zostały 92 budynki (mieszkalne i gospodarcze). Trwa wypompowywanie wody z podtopionych budynków, zabezpieczanie oczyszczalni ścieków.

W województwie mazowieckim patrolowane są wały wiślanych w powiecie lipskim na terenie gmin: Solec i Chotcza.

W Kępie Piotrawińskiej (gmina Solec) umacniano i uszczelniano wał przeciwpowodziowy uszkodzony na długości ok. 20m. Umocniono również wały przeciwpowodziowe w powiatach: zwoleńskim, otwockim, kozienickim i grójeckim.

W środę fala wezbraniowa dotrze do stolicy
W środę fala wezbraniowa dotrze do stolicy

W województwie świętokrzyskim sytuacja na rzekach stabilizuje się. Obserwowana jest tendencja spadkowa. W miastach i gminach dotkniętych ulewami lub podtopieniami trwa wstępne szacowanie strat.

W województwie małopolskim sytuacja również się stabilizuje. Trwa szacowanie strat. Ewakuowanych zostało łącznie 120 osób, z czego do domów powróciło 69.

Uaktywniły się 54 osuwiska, szczególnie w powiatach: nowosądeckim, suskim i tatrzańskim. Odnotowano dwa uszkodzenia wałów. Na terenie Miasta Nowy Sącz, w rejonie osiedla Biegonice, stwierdzono powstała wyrwa w międzywalu rzeki Dunajec na wysokości stopnia Małej Elektrowni Wodnej oraz ujęć wody dla Miasta Nowy Sącz. Doszło do uszkodzenia lewego brzegu rzeki Raba w miejscowości Gdów w obrębie ujęcia wody - wystąpiono do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej o naprawę uszkodzenia.

W województwie podkarpackim na Wiśle i Sanie również obserwowana jest tendencja spadkowa. Na najbliższe dni przewidywana jest stabilizacja sytuacji hydrologicznej.

Prace trwały w powiatach: tarnobrzeskim, stalowowolskim i obejmowały uszczelnianie przesiąków. Miejscowo (ujście rz. Osa do Sanu) zbudowano było obwałowanie ( by zabezpieczyć dwie zagrożone posesje). Prace rozpoczynają komisje ds. szacowania strat i szkód.

W województwie śląskim w Skoczowi (powiat cieszyński) do odwołania zamknięto dla ruchu drogowego most na Wiśle (wyznaczono objazd). Uaktywniły się osuwiska w powiatach: bielskim i żywieckim. Z uwagi na sytuację powodziową 20 maja 2014 będą prowadzone prace związane z wyburzeniem mostu na rzece Koszarawa.

W województwie dolnośląskim sprawdzono wał przeciwpowodziowy w pobliżu miejscowości Brzeg Dolny (tereny pow. wołowskiego i trzebnickiego) – nie stwierdzono uszkodzeń wału.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej potwierdził brak zagrożenia w związku z wezbraniem Odry na tym odcinku. Zabezpieczono także wały w miejscowościach Jelcz-Laskowice i Łęg. Wał przy ujściu rzeki Widawy do Odry (na wysokości Janówka we Wrocławiu) jest obecnie budowany od podstaw za wałem istniejącym, spełniającym swoją funkcję.

Sienkiewicz: Wielki wysiłek służb nie poszedł na marne - ludzie są bezpieczni, wały wytrzymały
Sienkiewicz: Wielki wysiłek służb nie poszedł na marne - ludzie są bezpieczni, wały wytrzymały

Działania służb

Państwowa Straż Pożarna odnotowała 326 interwencji (najwięcej w woj. małopolskim – 152). Działania prowadziło 2737 ratowników (przy użyciu 579 pojazdów).

19 maja 2014 r. policja skierowała do działań 1422 funkcjonariuszy.

Wojsko nadal umacniania wały i likwiduje przesiąki.

W województwie lubelskim na terenie gminy Łaziska w umacnianiu wałów oraz usuwaniu skutków pomagało 85 więźniów.

Autor: PW/rp / Źródło: MAC

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W sobotę 3.05 nad częścią Polski pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Podczas burz lokalnie wieje silny wiatr i pada ulewny deszcz.

Gdzie jest burza? Zjawiska przybierają na sile

Gdzie jest burza? Zjawiska przybierają na sile

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Sobota także przyniesie groźne burze. W ponad 10 województwach IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Zjawiskom mają towarzyszyć ulewy oraz porywisty wiatr, osiągający w porywach prędkość do 90 kilometrów na godzinę.

Znów będzie niebezpiecznie. Połowa Polski z alarmami

Znów będzie niebezpiecznie. Połowa Polski z alarmami

Źródło:
IMGW

Sobota w części kraju przyniesie gwałtowną pogodę za sprawą burz. Zjawiskom mają towarzyszyć silne opady deszczu oraz porywisty wiatr. Sprawdź na mapach, w których regionach Polski się ich spodziewać.

Te mapy pokazują, gdzie w sobotę spodziewać się burz

Te mapy pokazują, gdzie w sobotę spodziewać się burz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Alert RCB. W sobotę na południu kraju prognozowane są burze. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało SMS-owe ostrzeżenie do odbiorców sieci komórkowych w dziewięciu województwach.

Alert RCB. Tu należy szczególnie uważać

Alert RCB. Tu należy szczególnie uważać

Źródło:
RCB

Niewielki samolot z pięcioma osobami na pokładzie musiał awaryjnie lądować na boliwijskich bagnach. Zanim udało się dotrzeć do maszyny, jej pasażerowie byli uwięzieni na podmokłym terenie przez 36 godzin, a wokół pływały aligatory. Nikomu jednak nic się nie stało.

Katastrofa samolotu. Spędzili 36 godzin na bagnach wśród aligatorów

Katastrofa samolotu. Spędzili 36 godzin na bagnach wśród aligatorów

Źródło:
BBC, Reuters

Burze przechodziły w piątek nad częścią Polski. Strażacy interweniowali ponad 300 razy, głównie usuwając połamane gałęzie. Przejściu zjawisk towarzyszyły groźnie wyglądające zjawiska - w województwie podlaskim na niebie pojawił się wał szkwałowy. Jego nagranie otrzymaliśmy na Kontakt24.

Taki widok nie wróży nic dobrego. Nagranie

Taki widok nie wróży nic dobrego. Nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24, PAP

Wiosna w pełni, wraz z nią pojawiają się kleszcze i ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi przez te pajęczaki. Wirusolożka i immunolożka profesor Agnieszka Szuster-Ciesielska mówiła na antenie TVN24, że obecnie niebezpieczeństwo związane z tymi pasożytami występuje nie tylko w lasach, jak bywało wcześniej.

Są maleńkie "jak główka szpilki", stwarzają duże zagrożenie

Są maleńkie "jak główka szpilki", stwarzają duże zagrożenie

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

3 maja w Polsce przypada Dzień Długu Ekologicznego 2025. To dzisiaj wyczerpana zostanie przypisana dla naszego kraju pula zasobów naturalnych. Po tym będziemy zużywać to, czego natura nie zdąży odnowić, co przyczynia się miedzy innymi do pogłębiania kryzysu klimatycznego.

Gdyby przyjąć polski model, "ludzkość potrzebowałaby dwóch planet"

Gdyby przyjąć polski model, "ludzkość potrzebowałaby dwóch planet"

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. W sobotę 3.05 spodziewane są przelotne opady deszczu oraz burze. Termometry pokażą maksymalnie od 15 do 25 stopni.

Pogoda na dziś - sobota 03.05. W części kraju przelotnie popada i zagrzmi

Pogoda na dziś - sobota 03.05. W części kraju przelotnie popada i zagrzmi

Źródło:
tvnmeteo.pl

W świetle danych meteorologicznych z ostatnich dekad majówki w Polsce to często całe spektrum zjawisk pogodowych, jakie pojawiają się w ciągu całego tego miesiąca, jak i w ciągu całej wiosny. Maj to miesiąc, w którym odnotować możemy zarówno rekordy zimna, jak i ciepła. Zarówno w XX wieku, jak i w ostatnich dekadach na początku maja napływały do naszego kraju masy powietrza z Arktyki, niosące opady śniegu oraz mróz. Płynęły również masy powietrza zwrotnikowego znad północnej Afryki, niosące wzrost temperatury do 30 stopni Celsjusza.

Od upału po śnieg. Te majówki zapamiętamy szczególnie

Od upału po śnieg. Te majówki zapamiętamy szczególnie

Źródło:
TVN24+

W piątek na terenie rezerwatu "Źródliska Jasiołki" niedaleko Woli Wyżnej, w pobliżu granicy ze Słowacją, wybuchł pożar. Strażacy gasili go blisko pięć godzin.

Pożar torfowiska przy granicy ze Słowacją. Gaszenie trwało kilka godzin

Pożar torfowiska przy granicy ze Słowacją. Gaszenie trwało kilka godzin

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Pogoda na majówkę 2025. Weekend przyniesie części kraju burze z ulewnym deszczem i opadami gradu. W nowym tygodniu czeka nas ochłodzenie, miejscami temperatura nie przekroczy 11 stopni.

Czy odpoczniemy od niebezpiecznych zjawisk?

Czy odpoczniemy od niebezpiecznych zjawisk?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gwałtowna burza przeszła przez zachodnią część amerykańskiego miasta Cleveland położonego w stanie Ohio. Towarzyszący wyładowaniom silny wiatr wyrwał drzewo z korzeniami, które runęło na pobliski dom.

Potężne drzewo runęło na dom. "Uważajcie na wiosenne burze"

Potężne drzewo runęło na dom. "Uważajcie na wiosenne burze"

Źródło:
CNN, cleveland19.com, fox8.com

Do części Polski dotarła niewielka porcja pyłu saharyjskiego, co może skutkować lekkim zmętnieniem koloru nieba. Skąd się wzięło to zjawisko i jak długo z nami zostanie? Sprawdź.

Pył znad Sahary nad Polską. "Może nadać niebu lekko śmietankowy kolor"

Pył znad Sahary nad Polską. "Może nadać niebu lekko śmietankowy kolor"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Czasami rozróżnienie, które drzewa pylą najbardziej, sprawia problemy nawet ekspertom. Naukowcy z kilku amerykańskich uczelni opracowali metodę, która może w tym pomóc. Do jej stworzenia wykorzystano sztuczną inteligencję.

Jak rozróżnić pyłki roślin? Z pomocą może przyjść AI

Jak rozróżnić pyłki roślin? Z pomocą może przyjść AI

Źródło:
University of Texas - Arlington

Organ zajmujący się ochroną praw człowieka bada doniesienia, według których ​​ponad 100 dzieci w indyjskim mieście Mokama zachorowało po zjedzeniu szkolnego obiadu. W posiłku znaleziono martwego węża.

Martwy wąż w jedzeniu. Zachorowało ponad sto dzieci

Martwy wąż w jedzeniu. Zachorowało ponad sto dzieci

Źródło:
BBC

Arapaima to jedna z największych na świecie słodkowodnych ryb. Jak alarmują brazylijscy naukowcy, gatunek szybko rozprzestrzenia się w tamtejszych rzekach, wpływając negatywnie na lokalne ekosystemy. Pokaźnych rozmiarów ryba jeszcze kilkadziesiąt lat temu była uznawana za wymarłą.

Kiedyś prawie wyginęła, teraz jest dużym problemem

Kiedyś prawie wyginęła, teraz jest dużym problemem

Źródło:
PAP, UOL, DOL, tvnmeteo.pl

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ma wejść w atmosferę Ziemi w drugim tygodniu maja. Obiekt, który miał zebrać informacje na temat atmosfery Wenus, na skutek problemu technicznego spędził ponad pół wieku na orbicie okołoziemskiej. Badacze wciąż nie wiedzą, w którym miejscu mogą spaść fragmenty sondy - a niewykluczone, że i cały obiekt.

Radziecka sonda Kosmos 482 spadnie na Ziemię. Możliwe, że w całości

Radziecka sonda Kosmos 482 spadnie na Ziemię. Możliwe, że w całości

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", space.com, EarthSky

Na zachód od Jerozolimy szaleją pożary. Ponad sto zastępów strażaków i samoloty gaśnicze wciąż walczą z ogniem trawiącym lasy - poinformowała w czwartek izraelska straż pożarna. Otwarto zamknięte wcześniej drogi i kolej łączącą Jerozolimę z Tel Awiwem.

Kilkanaście osób zostało rannych, dwóch strażaków hospitalizowano

Kilkanaście osób zostało rannych, dwóch strażaków hospitalizowano

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, Times of Israel, BBC

Alergia na orzechy dotyka nawet jednego na 200 dorosłych - donosi stacja BBC. Może wywołać różne reakcje, od łagodnych, jak swędzenie i pokrzywka, po ciężkie, takie jak wstrząs anafilaktyczny. 28-letniemu Chrisowi udało się pokonać alergię na orzeszki ziemne, choć pewnego dnia prawie przez nią umarł. - Teraz jem je codziennie na śniadanie - powiedział w rozmowie z BBC.

Alergia na orzeszki ziemne prawie go zabiła. "Teraz jem je codziennie"

Alergia na orzeszki ziemne prawie go zabiła. "Teraz jem je codziennie"

Źródło:
BBC

Burze nadciągnęły nad Nową Zelandię. W stolicy kraju Wellington wydane zostało czerwone ostrzeżenie przed porywistym wiatrem - podmuchy są tam najsilniejsze od ponad dekady. Na południowej wyspie, w mieście Christchurch, ulewy spowodowały powodzie błyskawiczne. W regionie ogłoszono stan wyjątkowy.

Czerwony alert w stolicy. Wichury sparaliżowały lotnisko

Czerwony alert w stolicy. Wichury sparaliżowały lotnisko

Źródło:
Reuters, The NZ Herald

Łosie spacerowały po ulicy na warszawskim Bemowie. Jak opowiadała Reporterka24, która uwieczniła ich wyprawę, zwierzęta nie wydawały się wystraszone. Przedstawiciele tego gatunku czasami pojawiają się w lasach otaczających Warszawę.

Łosie na warszawskiej ulicy. "Jakby po prostu wyszły na spacer"

Łosie na warszawskiej ulicy. "Jakby po prostu wyszły na spacer"

Źródło:
Kontakt24, Lasy Miejskie Warszawa

Majówka jak co roku przyciąga w Tatry tłumy odwiedzających. Tragedia, do jakiej doszło na Rysach w weekend, pokazuje jednak, że góry pozostają niebezpieczne nawet wtedy, gdy u ich podnóży panuje łagodna, wiosenna aura. Dla osób, które nie mają doświadczenia we wspinaczce, nierozsądna wyprawa może skończyć się tragicznie. O zasadach bezpieczeństwa, które każdy z nas powinien znać przed wyjściem w góry, rozmawialiśmy z przewodnikiem tatrzańskim i edukatorem Tatrzańskiego Parku Narodowego Tomaszem Zającem.

"Nie myślimy w kategoriach wiosny, tylko zimy". Jak zdobywać szczyty w maju i przeżyć

"Nie myślimy w kategoriach wiosny, tylko zimy". Jak zdobywać szczyty w maju i przeżyć

Źródło:
TVN24+

Czym żywią się wilki żyjące w rejonie Ujścia Warty? - Pomimo obecności kilku tysięcy wolno wypasanych krów i kilkuset koni odżywiają się przede wszystkim dzikimi gatunkami ssaków - donoszą naukowcy z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Według badaczy wpływ na to ma sposób wypasu inwentarza oraz niepozbawianie krów rogów.

Wolą dzikie kopytne od bydła i koni  

Wolą dzikie kopytne od bydła i koni  

Źródło:
PAP

Uśpione wulkany też mogą wykazywać pewną aktywność. Jak wynika z najnowszych badań, głęboko pod stożkiem Uturuncu w Boliwii dochodzi do przemieszczania się gazu i płynów, co powoduje wznoszenie terenu. Naukowcy tłumaczą, że obserwacja "wulkanu zombie" pomoże nam w zrozumieniu procesów zachodzących w skorupie ziemskiej.

Badacze odkryli ruchy pod "wulkanem zombie"

Badacze odkryli ruchy pod "wulkanem zombie"

Źródło:
Cornell University, USGS

Burza piaskowa nawiedziła południowy i środkowy Irak, znacząco ograniczając widzialność. W mieście Basra prawie 400 osób trafiło do szpitali na skutek inhalacji pyłu. Jak ostrzegają meteorolodzy, takie warunki mogą utrzymać się co najmniej do przyszłego tygodnia.

Miasta tonęły w pyle. Prawie 400 osób trafiło do szpitali

Miasta tonęły w pyle. Prawie 400 osób trafiło do szpitali

Źródło:
Reuters, Shafaq News

Co najmniej dwie osoby nie żyją na skutek burz, które we wtorek przeszły nad centralnymi i wschodnimi Stanami Zjednoczonymi. Do śmiertelnych wypadków doszło w Pittsburghu. Przez pogodę w mieście przez pewien czas były problemy z działaniem systemów alarmowych, wystąpiły także długie przerwy w dostawie prądu.

Podczas burzy padł system alarmowy. Nie żyją dwie osoby

Podczas burzy padł system alarmowy. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
CNN, CBS News

Cieniutki sierp Księżyca pojawił się na polskim niebie. Towarzyszyło mu zjawisko światła popielatego, do którego wystąpienia potrzebne są określone warunki. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Bajeczny sierp" i wyjątkowe zjawisko na polskim niebie

"Bajeczny sierp" i wyjątkowe zjawisko na polskim niebie

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach"

Poznaliśmy datę pierwszej polskiej misji technologiczno-naukowej na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). IGNIS oficjalnie wystartuje 29 maja - poinformowała firma Axiom Space. W jej ramach polski astronauta dr Sławosz Uznański-Wiśniewski przeprowadzi szereg badań zaproponowanych przez krajowe przedsiębiorstwa i ośrodki naukowe.

Wiemy, kiedy Polak poleci w kosmos

Wiemy, kiedy Polak poleci w kosmos

Źródło:
PAP, POLSA

Wychodzące koty powinny być zabezpieczane przed kleszczami. Chociaż statystycznie zwierzęta te rzadziej zapadają na choroby odkleszczowe niż psy, mogą przenosić te pajęczaki w pobliże ludzi. Weterynarze podkreślają również, że koty mają tendencję do maskowania swoich przypadłości, więc nie zawsze musimy wiedzieć, że są chore.

Koty mogą służyć jako "taksówki" dla kleszczy. Da się temu zapobiec

Koty mogą służyć jako "taksówki" dla kleszczy. Da się temu zapobiec

Źródło:
PAP

Suche warunki panujące w wielu polskich lasach mogą sprzyjać zaprószeniu ognia. Leśnicy apelują, by pamiętać o tym podczas majówkowych wypraw w teren. Nieprzestrzegających zasad bezpieczeństwa turystów czekają wysokie kary.

Apel o rozsądne grillowanie. Dotkliwe kary za złamanie przepisów

Apel o rozsądne grillowanie. Dotkliwe kary za złamanie przepisów

Źródło:
PAP, IMGW

Peruwiańskie władze potwierdziły śmierć dwójki dzieci w wyniku powodzi w pobliżu miasta Huaraz na wschodzie kraju. Kataklizm wywołało osunięcie się zbocza góry Vallunaraju, rzeka Casca wystąpiła z brzegów.

Osunięcie się zbocza góry spowodowało powódź. Nie żyje dwoje dzieci

Osunięcie się zbocza góry spowodowało powódź. Nie żyje dwoje dzieci

Źródło:
Reuters, WRadio

Mieszkańcy nadmorskiej miejscowości Bredene w Belgii przecierali oczy ze zdumienia, gdy na miejscowej plaży woda wyrzuciła na brzeg bobra. Te zwierzęta naturalnie żyją w środowisku słodkowodnym dlatego widok porzuconego ssaka wzbudził nie tylko ciekawość, ale także obawy o jego zdrowie.

Woda wyrzuciła bobra na plażę. "Był niezwykle odwodniony"

Woda wyrzuciła bobra na plażę. "Był niezwykle odwodniony"

Źródło:
ENEX, Flandersnews