Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji informuje, że kulminacja fali wezbraniowej na Wiśle przemieszcza się na obszarze Lubelszczyzny. W nadrzecznych gminach i powiatach Lubelszczyzny sytuacja jest stale nadzorowana, a wały przeciwpowodziowe - patrolowane.
W ciągu najbliższych godzin fala obserwowana będzie w Dęblinie (przy przekroczonym stanie alarmowym o 95 cm). W Puławach trend jest stabilny i poziom wody Wisły wynosi 689 cm (przekroczenie stanu alarmowego o 139 cm). W nadrzecznych gminach i powiatach Lubelszczyzny sytuacja jest stale nadzorowana, a wały przeciwpowodziowe - patrolowane. W gminie Łaziska umocniono i podwyższono wały na długości ok. 3 km.
Na Odrze sytuacja jest również stabilna. Tu kulminacja fali wezbraniowej obserwowana będzie w ciągu kilku najbliższych godzin w Malczycach, a następnie w Ścinawie (przy przekroczonym stanie alarmowym o 60 cm).
Na terenie kraju zmniejsza się liczba przekroczeń stanów alarmowych na rzekach.
Wydano 3 ostrzeżenia hydrologiczne 3 stopnia
IMGW wydało 3 ostrzeżenia hydrologiczne 3 stopnia (w 3-stopniowej skali): wzrost poziomów wody z przekroczeniem stanów alarmowych na terenie województw: mazowieckiego (przemieszczanie się fali wezbraniowej na Wiśle), łódzkiego (zlewnia Pilicy), dolnośląskiego (rz. Odra).
Sytuacja w województwach
W województwie lubelskim, wDęblinie ustawiono mobilny system przeciwpowodziowy (MSPP), który ma chronić budynek Miejskiego Domu Kultury (monitoring prowadzi OSP Dęblin-Masów oraz pracownicy Urzędu Miasta Dęblin).
W powiecie puławskim trwa uszczelniania wałów (Brześce gmina Janowiec). Patrolowane są też wały wiślane w gminach: Janowiec, Kazimierz, i mieście Puławy.
W powiecie opolskim, w gminie Łaziska na odcinku ok. 3 km (Kępa Gostecka, Kępa Solecka, Braciejowice Śluza, Braciejowice Wał Carski, Braciejowice Majorat) strażacy umacniają, uszczelniają i podwyższają wały (układając folie i worki z piaskiem).
W gminie Józefów nad Wisłą zarządzono – prewencyjnie - ewakuację mieszkańców z 38 posesji; cały czas prowadzone są prace zabezpieczające.
W powiecie kraśnickim trwa monitorowanie wałów przeciwpowodziowych.
Miejscowość Popów, gmina Annopol – stwierdzono przesiąki. Trwa tam umacnianie wałów workami z piaskiem. Ze względu na podtopienia - zamknięto drogę Jakubowice - Kopiec.
W Krasnymstawie (rz. Wieprz) ewakuowano ok. 10 osób. Według wstępnych danych - podtopione zostały 92 budynki (mieszkalne i gospodarcze). Trwa wypompowywanie wody z podtopionych budynków, zabezpieczanie oczyszczalni ścieków.
W województwie mazowieckim patrolowane są wały wiślanych w powiecie lipskim na terenie gmin: Solec i Chotcza.
W Kępie Piotrawińskiej (gmina Solec) umacniano i uszczelniano wał przeciwpowodziowy uszkodzony na długości ok. 20m. Umocniono również wały przeciwpowodziowe w powiatach: zwoleńskim, otwockim, kozienickim i grójeckim.
W województwie świętokrzyskim sytuacja na rzekach stabilizuje się. Obserwowana jest tendencja spadkowa. W miastach i gminach dotkniętych ulewami lub podtopieniami trwa wstępne szacowanie strat.
W województwie małopolskim sytuacja również się stabilizuje. Trwa szacowanie strat. Ewakuowanych zostało łącznie 120 osób, z czego do domów powróciło 69.
Uaktywniły się 54 osuwiska, szczególnie w powiatach: nowosądeckim, suskim i tatrzańskim. Odnotowano dwa uszkodzenia wałów. Na terenie Miasta Nowy Sącz, w rejonie osiedla Biegonice, stwierdzono powstała wyrwa w międzywalu rzeki Dunajec na wysokości stopnia Małej Elektrowni Wodnej oraz ujęć wody dla Miasta Nowy Sącz. Doszło do uszkodzenia lewego brzegu rzeki Raba w miejscowości Gdów w obrębie ujęcia wody - wystąpiono do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej o naprawę uszkodzenia.
W województwie podkarpackim na Wiśle i Sanie również obserwowana jest tendencja spadkowa. Na najbliższe dni przewidywana jest stabilizacja sytuacji hydrologicznej.
Prace trwały w powiatach: tarnobrzeskim, stalowowolskim i obejmowały uszczelnianie przesiąków. Miejscowo (ujście rz. Osa do Sanu) zbudowano było obwałowanie ( by zabezpieczyć dwie zagrożone posesje). Prace rozpoczynają komisje ds. szacowania strat i szkód.
W województwie śląskim w Skoczowi (powiat cieszyński) do odwołania zamknięto dla ruchu drogowego most na Wiśle (wyznaczono objazd). Uaktywniły się osuwiska w powiatach: bielskim i żywieckim. Z uwagi na sytuację powodziową 20 maja 2014 będą prowadzone prace związane z wyburzeniem mostu na rzece Koszarawa.
W województwie dolnośląskim sprawdzono wał przeciwpowodziowy w pobliżu miejscowości Brzeg Dolny (tereny pow. wołowskiego i trzebnickiego) – nie stwierdzono uszkodzeń wału.
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej potwierdził brak zagrożenia w związku z wezbraniem Odry na tym odcinku. Zabezpieczono także wały w miejscowościach Jelcz-Laskowice i Łęg. Wał przy ujściu rzeki Widawy do Odry (na wysokości Janówka we Wrocławiu) jest obecnie budowany od podstaw za wałem istniejącym, spełniającym swoją funkcję.
Działania służb
Państwowa Straż Pożarna odnotowała 326 interwencji (najwięcej w woj. małopolskim – 152). Działania prowadziło 2737 ratowników (przy użyciu 579 pojazdów).
19 maja 2014 r. policja skierowała do działań 1422 funkcjonariuszy.
Wojsko nadal umacniania wały i likwiduje przesiąki.
W województwie lubelskim na terenie gminy Łaziska w umacnianiu wałów oraz usuwaniu skutków pomagało 85 więźniów.
Autor: PW/rp / Źródło: MAC