W Polsce jest zimno, deszczowo i śnieżnie. A tak, śnieżnie! Opady śniegu i śniegu z deszczem wystąpiły nie tylko w Sudetach i na Przedgórzu Sudeckim, ale również w centrum, w województwie łódzkim, w okolicach Uniejowa.
Posiekać i wywieźć, zakopać czy może pozostawić w miejscu odnalezienia? To pytanie nurtuje naukowców, którzy co roku na plażach odnajdują zwłoki wielorybów. Ostatnio w mediach głośno jest o martwym płetwalu błękitnym, który od kilku tygodni zalega na jednej z kanadyjskich plaż. Naukowcy postanowili zająć się zwierzęciem. Jednak jak podkreślają, usunięcie tuszy może zająć nawet kilkanaście dni.
Do Polski napływa zimne arktyczne powietrze, dlatego temperatura znacznie spadła. Synoptycy mają jednak dobre informacje. Od wtorku w kraju zrobi się cieplej. Miejscami termometry wskażą 20 st. C.
W sobotę pogodne niebo pojawi się na północy i w części centrum. W pozostałych regionach aura będzie dość nieprzyjemna - synoptycy zapowiadają opady deszczu. Tego dnia prawie w całym kraju zrobi się chłodno, a biomet stanie się niekorzystny.
Co najmniej 350 osób zginęło po przejściu lawiny błotnej, która w piątek zmiotła z powierzchni ziemi całą wieś w prowincji Badachszan w północno-wschodnim Afganistanie - poinformowała ONZ. Miejscowe władze uznają ponad 2000 osób za zaginione. Cały czas trwa akcja ratunkowa, jednak utrudnia ją brak podstawowego sprzętu.
Długo oczekiwaną majówkę zepsuło nadejście chłodu, deszczu, a nawet burz z gradem. Jak relacjonują Reporterzy 24, burze nawiedziły dziś południową część kraju. Internauci przedstawiają, jak zamiast promieni słońca w ich miejscowościach pojawiły się lodowe kulki gradu.
Częściej niż zwykle tej wiosny można się natknąć na żmije, które na przełomie kwietnia i maja odbywają gody. Leśnicy z Nadleśnictwa Rymanów przypominają wchodzącym do lasu o zasadach ostrożności w razie spotkania jadowitego gada.
Po kilku wyjątkowo ciepłych dniach temperatury dość mocno spadły. W piątek nad ranem były takie miejsca, gdzie słupki rtęci nie przekroczyły zera. To wina arktycznego powietrza, które zaczęło płynąć do naszego kraju. Niestety prognozy wskazują na to, że najbliższe dni będą coraz chłodniejsze.
Łazik marsjański Hyperion 2, którego konstruowali studenci Politechniki Białostockiej, jest już gotowy. 29 maja wystartuje w zawodach w bazie marsjańskiej na pustyni w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych. To czwarty łazik uczelni, który weźmie udział w tych zawodach.
NASA 30 kwietnia opublikowała wyniki publicznego głosowania na projekt skafandra. Zwycięski prototyp mieliby nosić amerykańscy astronauci w pierwszej załogowej misji na Marsa. O wyborze skafandra decydowali internauci z całego świata za pośrednictwem przygotowanej na tą okazję strony.
Tajemnica Doggerlandu została odkryta. Brytyjscy naukowcy twierdzą, że potężna fala tsunami doprowadziła do zatopienia tego obszaru około 8 tys. lat temu. Według ich teorii, pod wodą znalazł się zarówno ląd, jak i znajdujacy się na nim ludzie. Skalę wydarzenia można porównywać z potężnym tsunami z 2011 roku, które uderzyło w japońskie wybrzeże.
Ulewne deszcze, które spadły w stanie New Jersey i okolicy Nowego Jorku spowodowały powodzie. Wiele dróg zostało zamkniętych. Ucierpiała również komunikacja kolejowa i lotniczna. Liczne samochody zostały uwięzione pod wodą, a domy podmyte. Ekipy ratowicznie, by pomóc poszkodowanym musiały korzystać z łodzi i kajaków.
Po raz pierwszy w historii zmierzono długość doby na planecie spoza Układu Słonecznego. Jako pierwsza dostąpiła tego zaszczytu Beta Pictoris b znajdująca się w odległości 63 lat świetlnych od Ziemi w konstelacji Malarza. Doba na tym obiekcie trwa zaledwie 8 godzin. Żadna planeta z naszego układu słonecznego nie wiruje tak szybko.
- W piątek w Europie deszczu nie będzie brakować - poinformował Maciej Dolega, prezenter TVN Meteo. Popada w przeważającej części kontynentu. Niewykluczone jednak, że miejscami na niebie pojawi się słońce.
Pogoda w piątek znacznie się pogorszy. Według prognoz tego dnia popada prawie w całym kraju, a także spadnie temperatura. W Trójmieście na termometrach ujrzymy zaledwie 10 st. C.
W piątek pogoda na ogół nie będzie sprzyjać kierowcom. Synoptycy zapowiadają, że wiele dróg będzie mokrych od deszczu. Miejscami może też zagrzmieć i silniej powiać.
Na Dolnym Śląsku znowu zagrzmiało. Burze w tej części kraju pojawiały się z przerwami od czwartkowego popołudnia. Według prognoz, do późnych godzin wieczornych miały pojawiać się wyładowania atmosferyczne na terenie Polski południowo-zachodniej.
Silne ochłodzenie, opady deszczu i burze - takich utrudnień pogodowych należy spodziewać się w ciągu kilku najbliższych dni, informuje Arleta Unton- Pyziołek, synoptyk TVN Meteo.
W maju warto spojrzeć w niebo. Będzie można bowiem zaobserwować Merkurego, Marsa, Saturna oraz Plutona, a planetoida Westa stanie się widoczna niemal gołym okiem.
Wyniki doświadczeń prowadzonych na laboratoryjnych myszach i szczurach mogą być mylące. Nie uwzględniają tego, że na zachowanie badanych zwierząt wpływ może mieć płeć pracujących przy nich naukowców. Okazuje się, że gryzonie stresuje obecność mężczyzn.
Pod jedną z belgijskich miejscowości odkryto sieć jaskiń. Naukowcy są zachwyceni znaleziskiem, bo jak podkreślają, znajduje się tam wiele "rzadkich form geologicznych".
Mieszkańcy Nowej Fundlandii w Kanadzie obawiają się, że wyrzucony przez fale oceanu wieloryb w każdej chwili może wybuchnąć. Ten morski ssak leży na deptaku od ponad tygodnia. Jest jednym z kilku zwierząt tego gatunku, które zginęły w wyniku uwięzienia w lodzie kilka tygodni temu.
Florydę i przybrzeżną część Alabamy (USA) nawiedziły w środę ulewne deszcze, podtapiając domy, drogi i samochody. Ogłoszono stan wyjątkowy w 26 hrabstwach. Zginęła jedna osoba.
Majówka zaczęła się pięknie. Do południa prawie cała Polska skąpana jest w słońcu. Rozgrzewa się miło piasek, po którym można już biegać boso, rozgrzewają się łąki nadrzeczne.
Trzęsienie ziemi o sile 6,7 w skali Richtera nawiedziło w czwartek wybrzeże wysp Republiki Vanuatu na Pacyfiku - poinformowała Amerykańska Agencja Naukowo-Badawcza (USGS).
Kilkanaście drużyn z całego świata weźmie udział w międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich European Rover Challenge 2014, których gospodarzem będzie Polska. W poprzedniych edycjach nasi studenci wielokrotnie odnosili sukcesy, więc teraz Mars Society organizuje imprezę w naszym kraju. Rejstracja uczestników zakończyła się 30 kwietnia.
Synoptycy prognozują, że czwartek w przeważającej części Europy będzie pochmurny i deszczowy. Niewiele będzie miejsc ze słońcem, jednak wschodnia część Polski będzie zaliczać się do tych pogodowych "wybrańców".