W weekend będziemy jeszcze cieszyć się słońcem i przeważnie letnią wręcz temperaturą. Na początku tygodnia szykuje się jednak zwrot w pogodzie - wystąpią opady deszczu, nie wyklucza się również burz.
Naukowcy badający dżunglę Borneo natrafili na nowy, fascynujący gatunek mrówek. Colobopsis explodens mają zdolność do wybuchania, kiedy czują, że ich kolonii coś zagraża.
W czwartek najcieplejszymi stolicami Europy były Londyn, Bruksela, Amsterdam i Paryż. To zasługa wyżu, który dziś ma swoje centrum nad Polską. W poniedziałek pogoda się pogorszy.
- Znacznie więcej osób przestrzega diety bezglutenowej niż choruje na celiakię – powiedzieli w czwartek eksperci podczas konferencji prasowej w Warszawie z okazji rozpoczęcia kampanii "Miesiąc bez glutenu".
Wulkan Manaro zagraża wyspie Ambae, wchodzącej w skład Republiki Vanuatu. Pył wydobywający się z krateru zniszczył zapasy żywności i zanieczyścił wodę. Mieszkańcy są przygotowani do ewakuacji. Wszyscy mają opuścić wyspę do końca maja.
Samicę rysia z dwoma odchowanymi młodymi zarejestrowała wideopułapka umieszczona w Żywieckim Parku Krajobrazowym przez przyrodników ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk". Rysie w Polsce są pod ścisłą ochroną gatunkową.
Leśnicy z Nadleśnictwa Szprotawa (województwo lubuskie) zaczęli wiosenny monitoring dębu Chrobry. Ponad trzy lata temu drzewo zostało podpalone. Obawiano się, że to zakończy jego 750-letnie życie. Sędziwy dąb jednak się nie poddaje.
Gwałtowne ocieplenie sprawiło, że wiele drzew i krzewów zakwitło jednocześnie. To zaskoczyło pszczoły. W efekcie zbiory miodów wiosennych mogą być słabsze - uważa prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie.
Szykuje się zmiana w pogodzie. We wtorek temperatura nie przekroczy 20 stopni Celsjusza w żadnym z regionów Polski. Na początku tygodnia przydadzą się znowu parasole.
Przypadkowego odkrycia dokonali naukowcy u wybrzeża Kostaryki. Na głębokości trzech kilometrów natrafili na zupełnie nowe gatunki ośmiornic. Wszystkie okazały się samicami. Doliczono się ich około 600.
Niepozorna rybka - danio pręgowany - z powodzeniem może zastępować w eksperymentach laboratoryjnych myszy czy szczury. Zwierzęta te już pomagają między innymi w poznaniu genetycznego podłoża skoliozy czy mechanizmów uzależnienia od narkotyków - podają naukowcy.
Płytkie trzęsienie ziemi nawiedziło w środę wyspę Jawa w Indonezji. Zniszczonych jest kilkaset domów, ponad dwa tysiące ludzi ewakuowano. Są też doniesienia o ofiarach śmiertelnych.
Kolejna misja Falcon 9. Satelita, który ma pomóc naukowcom w poszukiwaniu planet pozasłonecznych, został wystrzelony z przylądka Canaveral na Florydzie. Jego zadaniem będzie umieszczenie teleskopu TESS na orbicie Księżyca.
Od kilku dni w Polsce, a także w środkowej i zachodniej Europie jest piękna i wiosenna aura. We "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 Tomasz Wasilewski tłumaczył, czemu ją zawdzięczamy.
To była prawdziwa inwazja. Zmasowany atak na mieszkańców miasta Victorville w południowej Kalifornii przypuściły biegacze - krzaczaste kule kojarzone zwłaszcza z westernami. Rośliny uniemożliwiły mieszkańcom wyjście z własnych domów.
Szczęście mieli ci, którzy spojrzeli na niebo ostatnimi wieczorami. Mogliśmy zaobserwować wtedy dwa zjawiska - Księżyc z towarzyszącym światłem popielatym oraz koniunkcję Srebrnego Globu z Wenus. Zdjęcia dostaliśmy na Kontakt 24.
Czwartek będzie kolejnym pogodnym i dość ciepłym dniem. Na przeważającym obszarze Polski temperatura przekroczy 20 stopni Celsjusza. Pogoda wpłynie korzystnie na nasze samopoczucie.
Powódź błyskawiczna w austriackim Grazu przyczyniła się do poważnych szkód w mieście. Woda zalała centrum handlowe i podmyła fundamenty jednego z bloków mieszkalnych - budynek groził zawaleniem.
W najbliższych dniach temperatura znów wzrośnie, by w piątek w całym kraju przekroczyć 20 stopni Celsjusza. Pod koniec tygodnia zacznie robić się chłodniej. Miejscami będzie się chmurzyć, jednak dopiero w poniedziałek spodziewamy się deszczu.
Drobne diamenty znalezione w meteoroidzie, którego fragmenty spadły na Pustynię Nubijską, mogą pochodzić z protoplanety. To odkrycie zbliża nas do rozwiązania zagadki o pochodzeniu i formowaniu się planet.
Zakochany bocian już od 16 lat przemierza kilkanaście tysięcy kilometrów, by odwiedzić swoją niepełnosprawną partnerkę. Historia Klepetana i Maleny rozpoczęła się dawno temu w Brodskim Varoszu na wschodzie Chorwacji, tuż przy granicy z Bośnią i Hercegowiną.