Biało, zimno i wietrznie. Miejscami w górach spadło nawet 80 centymetrów śniegu. Sytuacja na szlakach turystycznych jest trudna. Przypominamy: to ciągle jeszcze październik.
Wtorek zapowiada się pochmurno. Na wschodnich krańcach Polski pojawią się przelotne opady deszczu ze śniegiem. Natomiast na południowym zachodzie spodziewany jest deszcz.
Rząd Portugalii włączył armię do walki z zagrożeniem pożarowym. Siły powietrzne prowadzą prewencyjne loty patrolowe. Październikowe pożary doprowadziły w tym kraju do śmierci 45 osób.
Szalejący od nocy z soboty na niedzielę cyklon Grzegorz spowodował nie tylko zniszczenia wywołane silnym wiatrem, ale również przyczynił się do podwyższenia stanów wód w rzekach. Wichura na Wybrzeżu spowodowała cofkę.
Stado ptaków unoszących się nad miastem może wyglądać groźnie i wpisywać się w halloweenowe klimaty. Naukowcy uspokajają jednak: nie ma w tym nic złowieszczego.
W ostatni weekend pogodą w Polsce rządził cyklon Grzegorz. Wyrządził ogromne szkody i przyczynił się do śmierci dwóch osób. Fizyk atmosfery Anna Remiszewska-Michalak tłumaczyła w programie "Wstajesz i Wiesz" na antenie TVN24, jak doszło do jego powstania.
W Zakopanem spadło około 20 centymetrów śniegu, na Kasprowym Wierchu pokrywa śnieżna wynosi już 65 centymetrów i ciągle rośnie. Na Kontakt 24 wysyłacie zdjęcia, na których widać październikowe opady.
Do trzech wzrosła liczba ofiar śmiertelnych frontu jesiennych burz, które przeszły nad Niemcami. 56-letni mężczyzna z Saksonii zmarł w nocy z niedzieli na poniedziałek w szpitalu wskutek obrażeń odniesionych w wypadku na Pianie - poinformowała policja.
Dwie osoby zginęły, a 16 zostało rannych - to bilans cyklonu Grzegorz, który przynosi do Polski bardzo niebezpieczną pogodę. Strażacy odnotowali już blisko 7900 interwencji. Dotyczyły głównie połamanych drzew i uszkodzonych budynków.
Poniedziałek przyniesie trudne warunki atmosferyczne. Miejscami maksymalna temperatura nie przekroczy 4 stopni Celsjusza. Pogodnie będzie tylko na zachodzie.
Silny wiatr osiągający w porywach prędkość nawet 200 kilometrów na godzinę wystąpił w niedzielę w kilku krajach w Europie Środkowej. W Czechach zginęły dwie osoby przywalone spadającymi drzewami. Wichury spowodowały także poważne utrudnienia w transporcie.
W niedzielę pogoda jest ekstremalna i bardzo dynamiczna. W niedzielę ciśnienie spadło, a w najbliższych dniach odnotujemy gwałtowny wzrost. Takie zmiany wpływają na niektórych z nas bardzo negatywnie.
W wielu regionach Polski wieje bardzo silny wiatr. We Wrocławiu w porywach osiąga prędkość 115 kilometrów na godzinę. Meteorolodzy ostrzegają, że może wiać mocniej.
W Tatrach pierwszy raz w tym sezonie ratownicy TOPR ogłosili drugi stopień zagrożenia lawinowego. Wiatr w wysokich partiach gór osiąga prędkość ponad 100 kilometrów na godzinę.
Niedziela zapowiada się bardzo deszczowo i wietrznie. To wszystko za sprawą orkanu Griszy. W ciągu dnia odczujemy nieprzyjemny chłód i wilgoć. Miejscami powiewy wiatru osiągną nawet 100 kilometrów na godzinę.