Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego informuje, że grypa atakuje coraz to bardziej zaciekle. Czym grozi grypa i które grupy są szczególnie narażone na jej atak? W jaki sposób niepozorny wirus może doprowadzić do ogromnych szkód, a nawet śmierci?
Choć do Polski wtargnęło cieplejsze powietrze znad Atlantyku, już wkrótce być może będzie zmuszone do odwrotu. Przyczyną tego stanu rzeczy będzie mroźny rosyjski wyż, który napiera na Polskę.
Poniedziałkowa aura raczej nie będzie sprzyjać kierowcom. Szczególnie mieszkańcy południowych oraz zachodnich regionów Polski powinni mieć się na baczności.
Dziś miejscami należy spodziewać się opadów śniegu. Warunki biometeorologiczne przedzielą Polskę na pół, a na termometrach miejscami pojawią się ujemne wartości temperatury.
Wszyscy, którzy w poniedziałek zrezygnują z jazdy samochodem, będą mogli za darmo podróżować pociągami Kolei Śląskich (KŚ). Przewoźnik już po raz kolejny tej zimy organizuję taką akcję w związku z prognozowaną bardzo złą jakością powietrza w części regionu.
Nadmierne korzystanie z telefonów komórkowych to zmora z dzisiejszego świata. Problem jest widoczny zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. O nomofobii, czyli strachu przed utratą komórki, mówił doktor Maciej Dębski.
W Krakowie zakończony został projekt "Oswajamy mróz". Ci, którzy wzięli w nim udział, przetrwali sto godzin w specjalnych komorach, w których panowała wyjątkowo mroźna aura. Nie wszystkim udało się dotrwać do końca, i to mimo długich przygotowań.
Jeszcze w sobotę ośrodek niżowy, od którego Tomasz Wasilewski uzależniał naszą sytuację pogodową, znajdował się nad Islandią. W niedzielę ten sam układ niskiego ciśnienia znalazł się już nad Danią. Prezenter tłumaczy, że będzie to miało duży wpływ na zmianę warunków atmosferycznych w Polsce.
Niedziela upłynie nam pod znakiem chmur i - przynajmniej na zachodzie - śniegu przechodzącego w deszcz. W tej części kraju powinniśmy też uważać na dość silny wiatr.
Poprawiają się warunki na drogach, transport wraca do normy i nawet wieża Eiffla ponownie będzie przyjmowała turystów. Francja zdaje się stopniowo wychodzić z chaosu, wywołanego przez atak zimy.
W Kanadzie w górach zalega dużo ciężkiego śniegu. Stwarza zagrożenie dla turystów i narciarzy, a także dla podróżujących tamtejszymi autostradami. Drogowcy postanowili przeciwdziałać katastrofie.
Od niemal 140 lat na Śnieżce, najwyższym szczycie Karkonoszy (1602 metry nad poziomem morza) prowadzone są pomiary meteorologiczne. - Ekstremalne zjawiska pogodowe zdarzają się tu często - podkreśla kierownik obserwatorium Piotr Krzaczkowski.
Jak tłumaczy Tomasz Wasilewski, już wkrótce rozstrzygnie się, czy czeka nas lodowata końcówka miesiąca, czy też luty upłynie pod znakiem niemalże wiosennych wartości temperatury.
Trzęsienie ziemi, do którego doszło we wtorek, tylko do piątku doprowadziło do śmierci 15 osób. W sobotę akcję ratunkową kontynuowano, a spod gruzów wyciągnięto trzy kolejne ciała. Udało się też uratować jedną zaginioną osobę.
Odwołane loty, zamknięte szkoły i liczne wypadki samochodowe - to skutki burzy śnieżnej w Chicago. Niżowy front przesuwa się coraz bardziej na południe kraju, a mieszkańcy kolejnych stanów zbroją się w cierpliwość.
W pogodzie zapanował meteorologiczny zastój: niskiej temperaturze towarzyszy - a właściwie: nie towarzyszy - całkowicie lub niemal całkowicie bezwietrzna pogoda. Co ciekawe, nawet ten rzadki w pogodzie spokój okazuje się podstępnie niebezpieczny.