Ciekawostki

Ciekawostki

Tygryski, którym oprzeć się nie można

Pracownikom jednego z chińskich ogrodów zoologicznych nie brakuje powodów do radości. Na świat przyszło sześć tygrysich maluchów. Młode są jednocześnie rozkoszne i zadziorne.

Ślady megatsunami sprzed 70 tysięcy lat

Co łączy wulkan, tsunami i tajemnicze głazy? Okazuje się, że wspólna przeszłość. Naukowcy tłumaczą skąd wzięły się oceaniczne skały na środku wyspy Santiago. Odtworzyli historię zapadającego się wulkanu i gigantycznych fal tsunami.

Podlaskie lasy zamieszkuje 30 rysi i 194 wilki

Organizacja WWF odnotowała obecność 194 wilków i 30 rysi w podlaskich lasach. W zbieraniu danych pomagały służby terenowe nadleśnictw położonych w Puszczy Augustowskiej i Wigierskiego Parku Narodowego.

Ciekawski łoś nie spuszczał drona z oka

Łosie to bardzo ciekawskie zwierzęta i nie boją się niczego. W Norwegii dron podglądał osobnika, któremu zabawa z latającą kamerą najwyraźniej bardzo się spodobała.

Niezwykły film Reportera 24 z niebem w tle

Niebo nad nami z ciekawymi zjawiskami astronomicznymi stało się bohaterem filmu, jaki przesłał do nas Reporter 24 @Mario. Reżyser sam skomponował muzykę pod obraz, który nazwał "Dziwne Niebo".

"Odwołujemy babie lato"

Jesteśmy pod wpływem potężnego wyżu Netti - stąd chłód. Zrobi się cieplej i na termometrach zobaczymy nawet ponad 20 st. C. Niestety nie potrwa to długo. - W świetle dzisiejszych materiałów prognostycznych odwołujemy babie lato - mówi Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo.

Na Marsie jest woda w stanie ciekłym. To przełomowe odkrycie

Na Marsie istnieje słona woda w stanie ciekłym. Naukowcy z NASA poinformowali o tym w poniedziałek na specjalnej konferencji prasowej, którą poprzedziła publikacja artykułu na temat tego przełomowego odkrycia. Wszystko dzięki najnowszej bardzo szczegółowej mapie składu chemicznego powierzchni Czerwonej Planety, na której potwierdzono obecność soli.

Noc pełna wrażeń. Zaćmienie Krwawego Księżyca

Taka okazja zdarza się raz na wiele lat. W nocy z niedzieli na poniedziałek Ziemia całkowicie skryje Księżyc przed Słońcem. Srebrny Glob znajdzie się wtedy wyjątkowo blisko naszej planety, przez co wyda się znacznie większy niż zwykle. Jego odcięta od promieni słonecznych tarcza odbijać będzie rozświetloną ziemską atmosferę i przybierze krwistą barwę. Następna szansa na podziwianie takiego spektaklu: rok 2033.

Będzie okazja, by uwiecznić rzadkie zjawisko. Kolejne dopiero w 2033 r.

Już niewiele dzieli nas od całkowitego zaćmienia Księżyca w punkcie perygeum. Zjawisko rozpocznie się w poniedziałek, o godz. 2.11. Jednak najbardziej widowiskową część będziemy mogli podziwiać dwie godziny później. Jeśli wybieracie się na nocne obserwacje, zabierzcie aparat. Kolejna możliwość obserwacji zaćmienia czeka nas dopiero w 2033 roku.